Preskúmanie

Toto sú najlepšie programy na strih videa

Prakticky každý, kto má smartphone, pravidelne robí film. Je škoda s týmito obrázkami nerobiť nič. Pomocou vhodného editora videa môžete prehľadne spojiť všetky videoklipy a poskytnúť výsledku nádherné efekty. Otázkou samozrejme je, s akým videoeditorom budete pracovať. Počítač! Spoločnosť Totaal uvádza sedem platených a päť bezplatných programov na strih videa.

Väčšina ľudí natáča filmy pomocou smartfónu. To je v dnešnej dobe v poriadku, pretože tieto miniatúrne fotoaparáty majú prijateľnú kvalitu. Nové zariadenia natáčajú v rozlíšení ultra hd s obnovovacou frekvenciou tridsať snímok za sekundu. To vytvára veľmi plynulý obraz! Tí, ktorí to berú vážnejšie, používajú na videozáznamy samostatnú videokameru. Spravidla je na ňom kvalitnejší objektív, ktorý zvyčajne vedie k obrazom s vyššou čistotou a kontrastom. Vďaka optickému objektívu môžete navyše bez námahy zväčšovať alebo zmenšovať pixely. Hneď ako je pamäťová karta plná, musíte niekde nahrať všetko zaznamenané video násilie. Všetky tieto voľné videoklipy môžete samozrejme vyhodiť do počítača alebo NAS, je však pravdepodobné, že vám na tejto surovine takmer nikdy nezáleží. S vhodným videoeditorom si môžete ukrojiť nudné chvíle a pripraviť hotový film, ktorý si môžete zahrať kdekoľvek. V tomto teste je preskúmaných až dvanásť prepracovaných editorov videa.

Mobilné úpravy?

K dispozícii sú tiež všetky druhy aplikácií pre smartphone / tablet, s ktorými môžete vykonávať jednoduché operácie. Môžete napríklad skrátiť videoklipy, pridať hudobné stopy, nastaviť prechody a použiť filtre. Pokiaľ ide o jednotlivé videoklipy a jednoduché úpravy, väčšina aplikácií na úpravu videa bude v poriadku, ale nie je možné zostaviť úhľadný film z viacerých zdrojov videa. Možnosti ovládania na dotykovej obrazovke sú navyše obmedzené. Naozaj teda stále používate video editor na PC s veľkou obrazovkou.

Základná funkčnosť

Či už si inštalujete platený alebo bezplatný program, od moderného editora videa môžete očakávať množstvo vecí. Napríklad vždy existuje časová os, pomocou ktorej môžete upravovať samostatné videoklipy a pridávať zvukové stopy. Odrežte fragmenty, ktoré nechcete použiť vo výslednom filme. Väčšina balíkov ďalej používa prechody, takže môžete fragmenty plynulo kombinovať do seba. Rozsah týchto prechodov sa značne líši, preto sa na to v tomto teste pozrieme kriticky. Môžete pridať tituly, titulky a titulky, aby ste zobrazili ďalšie informácie. Na konci filmu implementujete ponuku do lepších balíkov za predpokladu, že výsledok napálite na disk. Spravidla môžete film zdieľať priamo na sociálnych sieťach alebo ho uložiť na pevný disk.

Výrazné nástroje

V tomto teste sa zameriavame hlavne na to, aké ďalšie možnosti ponúka editor videa. Výrobcovia softvéru sa logicky snažia od seba odlíšiť a snažia sa vyniknúť špeciálnymi nástrojmi. Napríklad mnoho rozsiahlych editorov videa môže vytvárať spomalené videá, čo vám umožní presne vykresliť akčné videá. Okrem toho je funkcia stabilizátora užitočná pre tých, ktorí používajú akčnú kameru. Každý video editor obsahuje filtre, ale ponuka sa dosť líši. Aj tomu teda budeme venovať pozornosť! Podľa toho, aký softvér si vyberiete, môžete vytvoriť napríklad staromódny čiernobiely film alebo hladké hollywoodske video. A čo podpora moderných 4K videí s kodekom h.265 / hevc? Vytváranie 3D videí budeme v tomto teste ignorovať, pretože túto techniku ​​teraz označujeme ako zlyhanie domácich používateľov.

Jednoduchosť použitia

Pre jedinečný konečný výsledok je použitie pokročilého editora videa na PC absolútnou pridanou hodnotou. Je to požiadavka, aby užívateľské prostredie bolo príjemné na obsluhu. Nikto nemá rád hľadanie potrebných nástrojov v nekonečných ponukách. Knižnica médií je užitočná na prístup ku všetkým videosúborom na jednom mieste. To zabraňuje prieskumu rôznych umiestnení súborov v prieskumníkovi. Stabilný program je navyše nevyhnutnosťou, kde nemusíte riešiť dlhé čakacie doby. Preto kontrolujeme, či balíky pôsobia vyváženým dojmom. Nakoniec je pekná funkcia pomocníka v holandčine, takže editor videa môžu používať aj začínajúci používatelia.

iMovie

Pre majiteľov počítačov Mac je tiež z čoho vyberať. K dispozícii je napríklad niekoľko balíkov diskutovaných pre macOS. Apple má tiež vlastný bezplatný editor videa, iMovie. V rámci tohto programu importujete obrázky v rozlíšení 4K a pridáte tituly, hudbu a špeciálne efekty. Dostupné filtre vyzerajú veľmi úhľadne a dodávajú vašim úpravám filmový vzhľad. Nechýba ani funkcia spomaleného pohybu na presné zachytenie akčných momentov. iMovie je k dispozícii pre macOS aj iOS. Takže môžete začať upravovať na iPhone alebo iPade a potom dokončiť projekt na Macu. Verzia pre macOS má viac nástrojov. Pamätajte, že iMovie podporuje obmedzený počet video formátov. Apple tiež spravuje profesionálny video editor s Final Cut Pro X. Toto balenie stojí 329,99 eur.

Adobe Premiere Elements 2018

Ako sme už roky zvyknutí z aplikácie Adobe Premiere Elements, zhromažďujete všetky mediálne súbory v rozsiahlom organizátore. Vďaka použitiu značiek môžete ľahko nájsť požadované videá, napríklad zadaním polohy alebo mena osoby. Hodí sa pre rozsiahle zbierky! Jednou nevýhodou je, že Premiere Elements nerozpoznáva kontajner súborov mkv a videcodec h.265 / hevc. Z Organizátora plynulo prenášate videoklipy do okna úprav. Potom môžete navrhnúť film so všetkými druhmi úhľadných tém a šablón. Rozhranie vyzerá veľmi zreteľne, aj keď tento video editor môžete nazvať aj v profesionálnom režime, ktorý vyzerá o niečo drvivejšie. Holandské podrobné pokyny sú tiež pekné. Spoločnosti Adobe sa opäť podarilo začleniť množstvo zaujímavých noviniek. Napríklad rozsvietite konkrétny rámik videa tak, že na chvíľu pozastavíte obraz. Potom necháte názov „preletieť“ do filmu. Môžete tiež niekoľkokrát prehrať krátky videoklip tam a späť, potom výsledok uložíte ako gifovú animáciu. Majitelia akčnej kamery môžu tiež použiť tento softvérový balík, pretože orezanie a stabilizácia nie sú pre tento videoeditor žiadny problém. Zmeškanou príležitosťou je, že nemôžete vypáliť konečný výsledok priamo na blu-ray. Premiere Elements je k dispozícii aj v balíku s aplikáciou Photoshop Elements. Za toto zaplatíte 151,25 eura.

Adobe Premiere Elements 2018

cena

€ 100,43

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10, macOS

Webová stránka

www.adobe.com 8 skóre 80

 • Pros
 • Usporiadajte videá v Organizátore
 • Jasné a stabilné
 • Veľa zaujímavých funkcií
 • Negatíva
 • Žiadna podpora mkv
 • Nepálte blu-ray
 • Drahý

Corel VideoStudio Ultimate X10

Ako jeden z mála video editorov vám VideoStudio umožňuje robiť videozáznamy priamo, ak je pripojená webová kamera. Môžete tiež vytvoriť záznam na obrazovke a zaznamenať inštruktážne video. V editovacom okne môžete samozrejme pridať aj existujúce zvukové a video súbory. Načítanie všetkých súborov z úplných priečinkov trvá katalóg médií dlho. Podpora súborov je prijateľná, aj keď videá s videokodekom h.265 / hevc nepracujú dobre. Je zvláštne, že softvér by mal tento kodek podporovať podľa špecifikácií. Rovnako ako v predchádzajúcich verziách navyše nemôžete importovať ripy DVD so štruktúrou priečinkov. Výhodou je podpora statických filmov (bez čiernych pruhov) a panoramatických videí. Okrem bežných montážnych nástrojov existuje aj takzvaný editor pre viac kamier. Môžete prehrávať obrázky až šiestich videí súčasne. Na ozdobenie filmu si môžete vybrať z mnohých šablón, prechodov, názvov a efektov. Výber je obrovský, program VideoStudio tiež obsahuje desiatky zvukových stôp bez licenčných poplatkov. Je zarážajúce, že program má integrovaný internetový obchod, kde si môžete kúpiť ešte viac šablón, prechodov a filtrov za značné množstvo. Ak chcete napáliť videoprojekt na Blu-ray, vyžaduje si ďalšiu platbu 6,69 eura. Mimochodom, tento softvérový balík v našom testovacom systéme niekedy fungoval nestabilne, pretože VideoStudio sa niekoľkokrát bez dôvodu zatvorilo.

Corel VideoStudio Ultimate X10

cena

€ 69,99

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10

Webová stránka

www.videostudiopro.com 5 Skóre 50

 • Pros
 • Veľa šablón na úpravy
 • Panoramatické videá
 • Negatíva
 • Žiadne ripy h.265 / hevc a dvd
 • Platené doplnky
 • Čakacie doby
 • Nestabilný

MAGIX Movie Edit Pro Premium

Pokiaľ ide o podporu súborov, Movie Edit Pro Premium niet čo vytknúť. Tento video editor prijíma často používané kontajnery, ako sú m2ts, mov, mkv (h.265 / hevc) a vob. Za aktiváciu kodeku hevc je bohužiaľ potrebná ďalšia platba vo výške 4,99 eur. Tam, kde predchádzajúce verzie video editora Magix mali niekedy problémy so stabilitou, si to teraz už nemôžete všimnúť. Aktuálne vydanie má plynulú navigačnú štruktúru a operácie vykonáva hladko. Možnosti úprav sú pomerne rozsiahle. Napríklad rozhranie obsahuje rozsiahle nástroje na vytváranie multicamového videa a optimalizáciu panoramatických snímok. Môžete tiež rozmazávať objekty a upravovať videá do rytmu zvukovej stopy. Dobrým doplnkom sú nádherné animácie na začatie alebo ukončenie filmu. Novinkou je možnosť nechať stojace videá vyplniť obrazovku efektom okraja obrázka. Pre zvukových nadšencov existuje podpora zvuku Dolby Digital, takže videoprojektu môžete poskytnúť surround stopu. Premium verzia Movie Edit Pro obsahuje pomerne veľa pokročilých video efektov. Nainštalujete ho cez samostatný licenčný kód. Ak to nečakáte, možno budete môcť pracovať aj s lacnejšími verziami ako Video deluxe (39,99 eur) alebo Video deluxe Plus (64,99).

MAGIX Movie Edit Pro Premium

cena

€ 79,99

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10

Webová stránka

www.magix.com 9 Skóre 90

 • Pros
 • Široká podpora súborov
 • Stabilný
 • Rozsiahle možnosti úprav
 • Negatíva
 • Priplatte si za kodek hevc
 • Nainštalujte si prémiové video efekty samostatne

Movavi Video Suite 17

Aj keď to na webe vyzerá ako freeware, po skúšobnej dobe siedmich dní zaplatíte 49,95 eura. Na rozdiel od iných komerčných programov je inštalácia rýchla vďaka malému súboru na stiahnutie. Video Suite 17 je veľmi prístupný a unesie začiatočníkov. V úvodnom okne máte možnosť upraviť video, ale môžete tiež zaznamenať obrazovku počítača, rozdeliť videá alebo konvertovať filmy. Pri úprave videa si môžete zvoliť úpravu v jednoduchom alebo úplnom režime. Prvýkrát sa objavia holandské pokyny s krátkym vysvetlením časovej osi, nástrojov na úpravy a importu mediálnych súborov. Skrátka veľmi užívateľsky príjemné! Videokodek h.265 / hevc v kontajneri mkv je podporovaný, ale bohužiaľ nie vob súbory zo štruktúry priečinkov DVD. Okrem toho má program Video Suite pravidelne problémy s načítaním ukážky videoprojektu, keď sú k dispozícii veľké mediálne súbory. Pokiaľ ide o editovacie nástroje, tento editor videa obsahuje atraktívne prechody, filtre, animácie názvov a (lietajúce) objekty. Ak chcete, môžete tiež nahrať svoj vlastný hlas a môžete použiť zvukové stopy bez poplatkov. Cez doplnok napálite konečný výsledok na disk, ale nahrávanie priamo na sociálne médiá nie je možné (ale YouTube). Movavi Video Suite je k dispozícii iba pre Windows, aj keď tento výrobca vyvíja ďalšie editory videa pre macOS.

Movavi Video Suite 17

cena

€ 49,95

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10

Webová stránka

www.movavi.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Prístupný
 • Užívateľsky prívetivé rozhranie
 • Široká podpora súborov
 • Negatíva
 • Ukážka vykreslenia
 • Žiadne súbory VOB
 • Nezdieľajte na sociálnych sieťach

Nero Video 2018

Za posledných dvadsať rokov Nero prerástlo z jednoduchého napaľovacieho programu do rozsiahleho multimediálneho balíka vrátane editora videa. Tento multimediálny balíček je stále v predaji pod názvom Nero Platinum 2018 (89,95 eur), hoci Nero Video 2018 si môžete kúpiť aj samostatne za necelých päťdesiat eur. Rovnako ako softvér Adobe Premiere Elements, o ktorom sme už hovorili, Nero zhromažďuje všetky mediálne súbory v samostatnom programe. V rámci MediaHome starostlivo zostavujete katalóg a označujete súbory. Po pridaní videa s kodekom h.265 sa zobrazí výzva na stiahnutie aktualizácie. Po potvrdení vás Nero dosť podivne presmeruje na stránku so všeobecným sťahovaním, kde sa požadovaná aktualizácia nikde nenachádza. Veľmi nejasné a celkovo nie je možné dosiahnuť, aby videomateriál s kodekom h.265 fungoval. Našťastie iné filmové súbory fungujú dobre. Používateľské rozhranie je trochu zastarané a jeho bočné záložky umožňujú výber z jednoduchého alebo pokročilého používateľského rozhrania. Je pekné, že dočasne znižujete kvalitu videa ukážky, čo zvyšuje rýchlosť tohto editora. Príjemným doplnkom je možnosť prispôsobiť videoprojekt rytmu hudby a bezokrajové úpravy stojaceho videa. Mätúce je, že zoznam efektov obsahuje aj bežné nástroje, ako je stabilizácia obrazu a korekcia kontrastu. Ako by ste od Nera čakali, bola integrovaná rozsiahla funkcia vypaľovania.

Nero Video 2018

cena

€ 49,95

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10

Webová stránka

www.nero.com 5 Skóre 50

 • Pros
 • Usporiadajte videá v aplikácii MediaHome
 • Rozsiahla funkcia horenia
 • Negatíva
 • Kodek H.265 sa nedá prehrať
 • Mätúca navigačná štruktúra
 • Datované rozhranie

Pinnacle Studio 21 Ultimate

V rámci série Pinnacle Studio existuje niekoľko vydaní, ale na úpravu 4K obrázkov je potrebná verzia Ultimate. S kúpnou cenou 129,95 eur ide o najdrahší softvér v tejto oblasti účastníkov. Užívateľské prostredie vyzerá vďaka všetkým malým ikonám dosť rušne, takže zoznámenie sa so všetkými funkciami chvíľu trvá. Ak vám však chýba čas, Studio 21 dokáže automaticky vytvoriť film pripravený na použitie. Musíte len zvoliť požadované videoklipy a (bez licenčných poplatkov) zvukové stopy. Podľa špecifikácií zvládne tento video editor kodek h.265 / hevc, ale s našimi testovacími súbormi počujeme iba zvuk. Tiež nefungujú súbory vob. Spoločnosť Pinnacle už pomerne dlho pracuje na softvéri na úpravu videa, ale verzia 21 stále obsahuje niektoré nové pomôcky. Môžete napríklad opraviť širokouhlé obrázky z akčných kamier a podľa potreby pridať pohyblivé 3D tituly. Môžete tiež vytvoriť multicamový film až so šiestimi fotoaparátmi. Užitočnou funkciou je, že svoje vlastné projekty môžete uložiť ako šablónu videa, aby ste podľa tejto šablóny mohli neskôr vytvoriť viac filmov. Edícia Ultimate má bonus viac ako dvetisíc efektov, ktoré môžete použiť na vylepšenie montáže. Na vytváranie DVD vrátane ponúk použite nástroj MyDVD. Na napaľovanie na Blu-ray potrebujete samostatný (platený) doplnok.

Pinnacle Studio 21 Ultimate

cena

€ 129,95

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10

Webová stránka

www.pinnaclesys.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Rozsiahle editovacie nástroje
 • Dvetisíc cenných papierov
 • Negatíva
 • Drahý
 • Vysoká krivka učenia
 • Stredná podpora h.265 / hevc
 • Žiadne vob

VEGAS Movie Studio 14 Platinum

Zo stajne MAGIX testujeme (okrem Movie Edit Pro) aj ďalší videoeditor, a to VEGAS Movie Studio 14 Platinum. Nemecký softvérový vývojár umiestňuje tento balík ako riešenie pre pokročilých filmových tvorcov, v ktorom sú zastúpené honosné tituly a efekty. Po vytvorení nového projektu zadajte požadované výstupné rozlíšenie. Môžete zvoliť aj priestorový zvuk 5.1. Potom pridajte svoje vlastné mediálne súbory a tento video editor bohužiaľ upustí od niekoľkých stehov. Softvér pridáva videá v rozlíšení 4K neznesiteľne pomaly alebo vôbec. Majitelia DVD kamkordéra tiež prichádzajú domov z hrubého prebudenia, pretože program nečíta súbory VOB. Z hľadiska možností úprav je tento editor videa veľmi kompletný. Či už chcete vytvoriť multicam video, vytvoriť menu disku (s VEGAS DVD Architect) alebo stabilizovať obrázky, nie je to žiadny problém. Vzhľadom na všetky možnosti však nájdenie správnych nástrojov chvíľu trvá. Aby sa zabránilo problémom s vykresľovaním, softvér zobrazuje ukážku v nižšom rozlíšení. Nevýhodou je, že neexistuje holandský preklad. Pravidelné vydanie VEGAS Movie Studio 14 je dostupné za 49,99 eur, potom vám však chýbajú potrebné efekty a možnosť napaľovania diskov.

VEGAS Movie Studio 14 Platinum

cena

€ 59,99

Jazyk

Angličtina

OS

Windows 7/8/10

Webová stránka

www.vegascreativesoftware.com 6 Skóre 60

 • Pros
 • Veľa možností úprav
 • Krásne efekty
 • Negatíva
 • Podporujte 4K videá
 • Žiadne súbory VOB
 • anglický jazyk

DaVinci Resolve 14

DaVinci Resolve 14 je známy predovšetkým ako videoeditor pre filmy a televízne programy, kde sú úlohy strihu videa, mixovania zvuku a korekcie farieb ústredné. Platená verzia je dosť drahá s cenovkou 299 dolárov, ale existuje aj bezplatná verzia, s ktorou toho zvládnete naozaj dosť. Pre záujemcov je príjemné sledovať, ako funguje profesionálny video editor. Vedzte, do čoho idete, pretože užívateľské prostredie je pomerne zložité. Z tohto dôvodu je rozumné vopred spustiť sprievodcu úvodom, kde program DaVinci Resolve okrem iného nastavuje požadované výstupné rozlíšenie. Podpora súborov je obmedzená, takže nemôžete importovať všetky bežné formáty súborov. Našťastie existuje podpora pre úpravu obrázkov 4K, pretože to je v dnešnej dobe požiadavka. Ponuky obsahujú možnosti orezania videa, pridania prechodov a vytvorenia videa s viacerými kamerami.K dispozícii je tiež knižnica efektov. Pokiaľ nechcete aplikovať (farebné) opravy na úrovni detailov, je najlepšie tento balíček ignorovať. Napriek profesionálnym nástrojom na úpravu chýba tomuto programu príliš veľa užitočných funkcií pre amatérskych filmárov. Patria sem automatické opravy a zdieľanie videí na sociálnych sieťach.

DaVinci Resolve 14

cena

zadarmo

Jazyk

Angličtina

OS

Windows 7/8/10, macOS, Linux

Webová stránka

www.blackmagicdesign.com 6 Skóre 60

 • Pros
 • Profesionálne editačné nástroje
 • Negatíva
 • Veľmi vysoká krivka učenia
 • Obmedzená podpora súborov
 • Chýba veľa funkcií

HitFilm Express 2017

S HitFilm Express 2017 máme opäť dočinenia s bezplatným programom s profesionálnymi nástrojmi na úpravy, aj keď sa tvorcovia v porovnaní s DaVinci Resolve zameriavajú o niečo viac na spotrebiteľov. Po spustení programu sa zobrazí úhľadná úvodná obrazovka. Tu si zakúpite všetky druhy rozšírení a nájdete inštruktážne videá. Kvôli zaneprázdnenému rozhraniu to vyžaduje trochu hľadania, ale odtiaľ máte tiež možnosť začať nový projekt. Po zadaní výstupného formátu sa dostanete do rozsiahleho editačného okna. Nájdite si chvíľu času, aby ste si zvykli na všetky možnosti, pretože štruktúra navigácie sa značne líši od štruktúry ostatných editorov videa. Zoznam podporovaných vstupných formátov nie je veľmi rozsiahly, aj keď môžete začať so súbormi mp4, m2ts a m2t. V prípade bezplatného editora videa existuje pozoruhodné množstvo efektov vrátane rozmazania objektov, pridania prechodov a automatickej opravy farieb. Potom môžete video exportovať do rôznych formátov videa. Zdieľanie na sociálne médiá alebo napaľovanie na disk bohužiaľ nie je možné. Kvôli vysokej krivke učenia nie je tento balík vhodný pre každého amatérskeho filmára.

HitFilm Express 2017

cena

zadarmo

Jazyk

Angličtina

OS

Windows 7/8/10, macOS

Webová stránka

www.hitfilm.com 6 Skóre 60

 • Pros
 • Profesionálne editačné nástroje
 • Veľa efektov
 • Negatíva
 • Vysoká krivka učenia
 • Platené doplnky
 • Obmedzená podpora súborov

Lightworks 14

S Lightworks 14 opäť diskutujeme o poloprofesionálnom videoeditore, za ktorý nemusíte platiť nič. Podľa autorov je program široko používaný v profesionálnom filmovom svete. Bezplatná verzia má mimochodom určité obmedzenia. Môžete napríklad vysielať iba videozáznamy v maximálnom rozlíšení 1280 × 720 pixelov. Platená verzia podporuje aj export 4K videí, ale za toto zaplatíte 20 eur mesačne. Rovnako ako takmer všetky bezplatné editory videa, ani zďaleka nemôžete importovať všetky formáty videa. Môžete ľahko pridávať súbory s kontajnermi avi a mp4, ako aj súbory vob z kopírovania DVD. Tam, kde pred niekoľkými rokmi rozhranie pozostávalo zo všetkých druhov nejasných dialógových okien, majú teraz tvorcovia navzájom oveľa lepšiu navigačnú štruktúru. Médiá možno teraz pridať na časovú os v rovnakom okne, aby ste mohli upraviť poradie klipov. Pridáte do svojho obsahu prechody a podľa potreby nastavíte oneskorenie v akčných momentoch. Mnoho nástrojov sa nachádza v kontextovej ponuke pod pravým tlačidlom myši. K dispozícii je tiež samostatná karta na presné nastavenie farieb. K dispozícii je tiež modul na pridávanie textov a k dispozícii je niekoľko efektov. Softvér obsahuje aj rozsiahly zvukový mixér. Je pekné, že sa tento program cíti veľmi stabilný a nevyžaduje takmer žiadne čakacie doby.

Lightworks 14

cena

zadarmo

Jazyk

Angličtina

OS

Windows 7/8/10, macOS, Linux

Webová stránka

www.lwks.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Vylepšené rozhranie
 • Stabilný program
 • Užívatelsky prívetivý
 • Negatíva
 • Výstupný formát s obmedzeným rozlíšením
 • Málo efektov

OpenShot Video Editor 2.4.1

Každý, kto hľadá prístupný editor videa, ktorý tiež nestojí cent, môže vyskúšať OpenShot Video Editor. V porovnaní s ostatnými bezplatnými programami je prehľadné rozhranie tohto freeware úľavou. Pri prvom spustení OpenShot dostanete vysvetlenie všetkých komponentov v holandčine. Tam, kde komerčné balíčky často nevedia, čo majú robiť s kodekom h.265 / hevc, môžete tieto súbory 4K jednoducho pridať do okna projektu. K dispozícii je tiež podpora pre všetky ostatné bežné formáty videa, vrátane súborov VOB z pôvodných DVD ripov. OpenShot je nabitý inteligentnými vecami. Napríklad miernym prekrývaním videoklipov na časovej osi editor videa automaticky vytvára prechody. Samozrejme môžete štandardný prechod nahradiť niečím iným, pretože máte na výber. Z hľadiska účinkov nie je výber až taký široký. Editor videa podľa potreby použije sýtosť farieb a rozmazanie. Hodnoty môžete upraviť manuálne, aj keď to vyžaduje určitú prax. V tomto jednoduchom programe nemusíte čakať oveľa viac montážnych nástrojov. Skrátka ideálne pre tých, ktorí chcú rýchlo poskladať film bez nutnosti kompletného štúdia. Konečný výsledok exportujete do bežne používaného kontajnera na súbory, napríklad mp4, mov alebo flv.

OpenShot Video Editor 2.4.1

cena

zadarmo

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10, macOS, Linux

Webová stránka

www.openshot.org 8 Skóre 80

 • Pros
 • Veľmi užívateľsky prívetivé
 • Široká podpora súborov
 • Veľa prechodov
 • Negatíva
 • Sotva nejaké účinky
 • Obmedzené montážne nástroje

Shotcut 18

Užívateľské prostredie Shotcutu vyzerá trochu holé, pretože nie všetky časti sú okamžite viditeľné. Napríklad je potrebné osobitne aktivovať časovú os. Známe editovacie nástroje sa preto objavujú priamo na obrazovke, napríklad nožnice na vymazanie nežiaducich fragmentov a možnosť rozdelenia. Rovnako ako OpenShot Video Editor, ani tento freeware nezanecháva stehy pri importe videí. V zozname skladieb sa bez námahy zobrazia súbory 4K s kodekom h.265 / hevc a kopírovaním DVD. Filtre sú v ponuke trochu skryté. Môžete okrem iného meniť hodnoty kontrastu, jasu a farieb. Od tohto jednoduchého editora videa nemusíte čakať oveľa viac funkcií, takže program je zaujímavý iba na tvorbu jednoduchých filmov. Konečný výsledok exportujete takmer do ľubovoľného formátu videa, pretože výber je obrovský. Nastavíte tiež požadované rozlíšenie a videokodek. Priame zdieľanie na sociálnych sieťach bohužiaľ nie je možné. Aj keď je freeware k dispozícii v holandčine, nie všetky komponenty sú správne preložené.

Shotcut 18

cena

zadarmo

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10, macOS, Linux

Webová stránka

www.shotcut.org 7 Skóre 70

 • Pros
 • Široká podpora súborov
 • Jednoduché použitie
 • Negatíva
 • Svojrázne užívateľské prostredie
 • Nie všetko je preložené správne
 • Obmedzená funkčnosť

Záver

Bohužiaľ sme sa nestretli s ideálnym editorom videa, ktorý bezchybne prehĺta všetky formáty súborov a má tiež množstvo nástrojov na úpravu. Je čudné, že programy s najlepšou podporou súborov sú freeware. Shotcut aj OpenShot Video Editor akceptujú takmer všetky formáty videa. Druhý editovací program sa odporúča pre tých, ktorí majú na finálny film len veľmi malé požiadavky. Získava teda náš redakčný tip.

Uprednostňujete úhľadnú videomontáž plnú všetkých druhov špeciálnych efektov, hotových šablón filmov a ponúk diskov? V takom prípade sa nevyhnete komerčnému programu na strih videa. Program MAGIX Movie Edit Pro Premium ponúka najlepšiu hodnotu za peniaze. Môžete si vybrať z mnohých animácií, titulov, prechodov a filtrov, ktoré videoprojektu dodajú profesionálny vzhľad. Okrem toho je funkcia multicam a možnosti vypaľovania vrátane ponúk diskov zaujímavými doplnkami pre priemerného amatérskeho filmára. Na rozdiel od mnohých konkurenčných editorov videa má MAGIX v poriadku aj podporu súborov, aj keď za kodek hevc si musíte priplatiť. Video deluxe Premium si napriek tomu zaslúži titul Najlepšie testované.

Kliknutím na tabuľku (.pdf) nižšie zobrazíte jeho väčšiu verziu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found