Ako

Čo robiť s nevyžiadanou poštou?

Či už je to ohromujúca, vzdialená žena, ktorá vás chce lepšie spoznať, niekto, kto vám ponúkne zväčšenie časti tela alebo jednoducho darček, ktorý vôbec neexistuje: v priečinku doručenej pošty býva často veľa e-mailov kde nečakáte. Takto sa čo najrýchlejšie zbavíte nevyžiadanej pošty.

Každý deň sú miliardy nevyžiadaných e-mailov blokované pokročilými filtrami nevyžiadanej pošty v službách Google, Microsoft a ďalších veľkých IT spoločností, ktoré tiež ponúkajú e-mailové schránky. Posielanie e-mailov napokon nič nestojí a je pravdepodobné, že naň niekto klikne. Samozrejme, je to nepríjemné, keď e-maily unikajú cez tieto filtre, ale uvedomte si, že je to iba zlomok toho, čo vám bolo pravdepodobne v skutočnosti odoslané.

Akonáhle sú tieto e-maily vo vašej doručenej pošte, sú aj tak nepríjemné. Čo by ste určite nemali robiť, je preposielať nevyžiadané e-maily ostatným alebo ich vrátiť odosielateľovi. Okrem toho sa v prípade nežiaducich e-mailov odporúča, aby ste ich neotvárali. Už je neskoro? Neklikajte na odkazy v e-maile. Týmto spôsobom odosielateľ nielen vie, že vaša e-mailová adresa funguje, ale aj to, že za ňou stojí niekto, kto ju skutočne používa. Nakoniec vám príde do cesty viac spamu, ako sa tiež nazýva nevyžiadaná pošta.

Nevyžiadaná pošta

Nehľadajte tiež v e-maile, ktorému nedôverujete, možnosť odhlásenia, pretože toto je tiež odkaz, ktorý prináša potrebné riziká. Niektoré odkazy odkazujú na stránky, ktoré sú schopné zistiť všetky druhy informácií o vás (phishing). Na druhej strane môžete samozrejme zažiť určitý spravodaj, ktorý ste si predplatili ako nechcený.

Ste si istý, že e-mail pochádza zo spoľahlivého zdroja (preštudovali ste si e-mailovú adresu odosielateľa a tá je skutočne [email protected] alebo [email protected], potom môžete hľadať „odhlásenie“) prepojte a týmto spôsobom sa zbavte nežiaducich e-mailov. Upozorňujeme však, že phishingové e-maily často používajú vzhľad e-mailu, ktorý je vám známy, takže bulletin môže byť vlkom aj v ovčom oblečení. .súhlasili ste niekedy s tým, že budete dostávať informačný bulletin sami a aká je presná e-mailová adresa odosielateľa. V prípade pochybností stlačte blok. Všetky e-mailové adresy z @ denaamvanjesupermarkt.nl vás však už nemusia dostávať.

Každý e-mailový program ponúka možnosti blokovania odosielateľa. Túto službu vždy používajte, aj keď stále dostávate e-maily od odosielateľa. Môžete tiež označiť e-mail ako „spam“. To signalizuje vášmu poskytovateľovi e-mailu, ktorý e-mail sa vám osobne zobrazí ako nevyžiadaná. Čím častejšie signalizujete, že e-mail nepatrí do vašej bežnej doručenej pošty, tým lepšie to váš e-mailový program môže očakávať. Gmail má dokonca konkrétnu možnosť nahlásiť phishing alebo spam (Nahlásiť phishing / Nahlásiť spam).

Osobné filtre

Ak e-maily z nejakého dôvodu naďalej končia vo vašej doručenej pošte, môže byť chytré vytvoriť vo svojom e-mailovom programe osobný filter. Potom môžete sami nastaviť filter tak, aby e-maily od určitého odosielateľa alebo s niektorými slovami v predmete správy boli už z doručenej pošty odstránené. Vo vašom e-mailovom programe však bohužiaľ nie je možné urobiť oveľa viac. Najlepším spôsobom, ako získať spam, ktorý sa dostal do vašej doručenej pošty, je označiť ho ako „spam“ alebo vytvoriť svoj vlastný filter a automaticky ho odoslať do iného priečinka v doručenej pošte.

Ak na určitú e-mailovú adresu skutočne dostanete veľa nežiaducich e-mailov, môžete zvážiť žiadosť o novú a teda inú e-mailovú adresu. Okrem toho buďte opatrní, kto uvidí vašu e-mailovú adresu. Ak svoju e-mailovú adresu necháte na veľtrhu alebo rôznych stránkach súťaží, je pravdepodobnejšie, že sa stanete v rukách odosielateľov spamu. Zvážte tiež svoju webovú stránku alebo blog: ak je vaša e-mailová adresa odhlásená, roboti budú vedieť, kde ich nájdu. Napríklad zvoľte, či si chcete obrázok urobiť, alebo či chcete vložiť zavináč na e-mailovú adresu medzi zátvorky ([]). Pomôcť môže aj prechod na inú poštovú spoločnosť. Možno má váš holandský miestny poskytovateľ mierne odlišné filtre nevyžiadanej pošty ako napríklad veľký Microsoft. Niektoré spoločnosti blokujú nežiaduce e-maily podstatne agresívnejšie ako iné, aj keď je pravdepodobnejšie, že požadovaný e-mail zmizne v takomto nežiaducom priečinku e-mailov.

Sťažnosť na spam

To je bohužiaľ všetko, čo môžete v súvislosti s nevyžiadanou poštou urobiť. Boj s ním ďalej vás bude pravdepodobne bez výsledku stáť veľa času a energie. Ak vás obťažuje určitý spam, je vhodné ho nahlásiť na spamklacht.nl. Úrad pre spotrebiteľov a trhy zhromažďuje sťažnosti na spam na tomto webe. Ak existuje veľa správ, často sa prijímajú prísne opatrenia.

Keď to všetko urobíte, stačí sa spoľahnúť, že inteligentný softvér vášho poskytovateľa e-mailu sa pomocou vášho výberu lepšie „naučí“, čo sa vo vašej doručenej pošte nachádza a čo sa mu nechce. Na záver jeden malý tip: skontrolujte, či u poskytovateľa e-mailu môžete nastaviť, ako prísny by mal byť spamový filter. Týmto spôsobom môžete trochu viac ovplyvniť to, koľko nevyžiadaných (ale niekedy aj želaných) e-mailov končí v tejto vyhľadávanej doručenej pošte.