Ako

HEIC - Čo to je a čo s tým robíš?

Počnúc iOS 11 používa váš iPhone a iPad nový formát súborov pre fotografie a videá: HEIC, tiež známy ako HEIF a HEVC. Windows na to vlastne ešte nie je pripravený, tak ako zaistíte, aby bolo všetko kompatibilné? Čo je súbor .HEIC a ako môžem konvertovať HEIC na JPG?

IOS 11 predvolene používa nový formát súborov pre fotografie a videá na kompatibilných zariadeniach. Pod názvami HEIC (alebo HEIF) a HEVC uzreli svetlo sveta v mobilnom operačnom systéme Apple nové kompresné techniky. Fotografie a videá zaberajú najmenej o 50% menej miesta ako súbory .jpg a staršie .H264. Teraz nastal problém: aj keď je HEVC (tiež známy ako .H265) v súčasnosti štandardne podporovaný videoprehrávačmi, ktoré si sami seba vážia, v prípade HEIC tomu tak nie je. Jedným z dôvodov je, že HEIF / HEIC je pevne zakomponovaný do patentov spoločnosti Apple. Ľahko teda nenájdete podporu u populárnych divákov, ako je IrfanView, bohužiaľ.

IOS 11 je našťastie nastavený veľmi šikovne a nemusíte sa báť, že budete zrazu zdieľať fotografie, ktoré nikto nedokáže otvoriť. Napríklad ak niečo pošlete e-mailom alebo nahráte fotografiu na sociálne médiá, automaticky sa prevedie do univerzálneho formátu .jpg. Ale konverzia a sprievodná rekompresia majú prirodzene za následok aj určitú stratu kvality. Ak chcete pokračovať v štandardnom fotografovaní a filmovaní v najbežnejších formátoch, môžete. Nový formát súboru napriek tomu zostáva nepraktický a vďaka svojej uzavretej povahe sa cíti skôr ako šikana ako postup.

Vyberte štandardné veľkosti

Otvorte aplikáciu Nastavenia a klepnite na fotoaparát. Potom klepnite na Štruktúry a vyberte možnosť Najkompatibilnejšie. V systéme iOS 11 je predvolene vybraná možnosť Vysoká účinnosť. Poznámka: ak vyberiete Štruktúry nie pod kamerou vaše zariadenie nepodporuje HEIF / HEIC a aj tak sa nemusíte ničoho obávať. Bohužiaľ, so zariadeniami, ktoré túto možnosť majú, nie je možné napríklad nechať zapnutý bežnejší HEVC (.H265) a vypnúť menej kompatibilný HEIC. Je to teda typický prípad všetkého alebo nič.

Automaticky prevádzať

Práve sme napísali, že iOS 11 je inteligentný a prevádza fotografie z nového do starého formátu napríklad v e-mailoch a nahrávaní na sociálne médiá. Môžete si tiež zvoliť, že budete fotografovať a filmovať vo formáte HEIF / HEIC, pričom systém iOS tiež prevedie fotografie do formátu .jpg počas prenosu do počítača so systémom Windows. Poznámka: toto vás nechá sedieť rekompresiou, čo nie je nikdy ideálne, pokiaľ ide o kvalitu. Ak však chcete, pozrite sa do aplikácie Nastavenia nižšie fotografie alebo možnosť Automaticky je umožnené. V takom prípade v systéme Windows vždy dostanete .jpgs. Ak by sa vám nakoniec dostal do rúk editor fotografií alebo prehliadač, ktorý podporuje HEIF / HEIC, môžete použiť túto možnosť Uschovajte originály a pôvodné fotografie sa prenesú bez konverzie. Stručne povedané: neprepadajte panike z nových formátov súborov, ale uistite sa, že viete, ako to v praxi funguje.

HEIC a jpg

Formát HEIC alebo vysoko efektívny formát súboru má oveľa lepšiu kompresiu ako oveľa populárnejší formát jpg. Rovnaký obrázok vo formáte heic v zásade zaberá polovicu úložného priestoru ako vo formáte jpg. Na jedno zariadenie teda môžete uložiť toľko ďalších obrázkov. Apple dokonca sľubuje ďalšie zlepšenie kvality a kompresie heicu v budúcnosti. Nevýhodou mince je, že iné operačné systémy ako Apple tohto nováčika zatiaľ nepodporujú. Našťastie, kým nenastane heický formát, existujú riešenia ako CopyTrans HEIC. Softvér nájdete na www.copytrans.net/copytransheic. Počas procesu inštalácie musíte potvrdiť, že inštalujete softvér pre osobné použitie, v komerčnom prostredí budete musieť prejsť pokladňou.

Po inštalácii softvéru by ste mali formát HEIC priradiť k prehliadaču fotografií Windows. Kliknite teda pravým tlačidlom myši na obrázok HEIC a vyberte Otvorený s a potom Prehliadač fotografií Windows. Môžete tiež kliknúť pravým tlačidlom myši na príkaz Vyberte inú aplikáciu potom môžeš Prehliadač fotografií Windows Vyberte a skontrolujte, či váš systém bude túto aplikáciu vždy používať na otváranie súborov HEIC.

Ak chcete radšej previesť súbor HEIC do formátu jpg, môžete to urobiť aj z programu Windows Explorer. Kliknite pravým tlačidlom myši na súbor a použite príkaz Konvertujte na JPEG pomocou CopyTrans. Týmto spôsobom môžete hromadne previesť až 100 obrázkov naraz. Súbory fotografií sa nespracovávajú na serveri online, všetka konverzia sa vykonáva lokálne. Softvér prevedie každý obrázok na pozadí na jpg a potom ho umiestni do rovnakého priečinka. Počas prevodu navyše CopyTrans HEIC prevezme pôvodné dáta exif z obrazu HEIC. To znamená, že informácie o dátume, umiestnení, nastaveniach fotoaparátu atď. Zostanú zachované.

Tento softvér navyše pridáva podporu externým freewarovým prehliadačom, ako sú FastStone Image Viewer (www.faststone.org/FSViewerDetail.htm) a IrfanView (www.irfanview.com). A teraz môžete dokonca pridať súbory HEIC priamo do dokumentov aplikácie Microsoft Word.

Máte tiež prevádzače ako heictojpg.com (webové, užitočné pre jednotlivé fotografie) a iMazing HEIC Converter (schopné súčasne pracovať s viacerými fotografiami), ktoré to dokážu za vás.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found