Preskúmanie

Toto sú momentálne najlepšie monitory HDR

Televízne značky už roky inzerujú gigantické, nereálne hodnoty kontrastu. Skutočne dobrý kontrast však zaručuje lepšiu kvalitu obrazu. Skombinujte vyšší kontrast s bohatšími farbami a značným maximálnym jasom, a máte mekku displeja. Potom presne základ štandardu HDR. V tomto článku diskutujeme o tom, čo je HDR, pozrieme sa na stav vecí s počítačovými monitormi a prečítate si, čo treba hľadať pri jeho výbere. Diskutujeme tiež o najlepších monitoroch HDR súčasnosti.

S HDR (vysoký dynamický rozsah) s televíznymi obrazovkami to išlo veľmi rýchlo. Ak máte trochu elegantnej televízie, ktorá nie je staršia ako pár rokov, potom je tu pravdepodobne podpora HDR. Ak spustíte Netflix, Amazon Prime Video alebo aplikáciu Disney Plus, uvidíte u väčšiny filmov a seriálov upozornenie, že dorazí obsah HDR, čo si všimnete na viditeľne lepšej kvalite obrazu. Pretože na rozdiel od niektorých pochybných marketingových log minulosti, je o HDR čo povedať. Stručne povedané: ak sa chystáte kúpiť nový televízor, skutočne chcete model HDR, ak je to možné.

Čo je to HDR?

Aplikácia HDR v počítačových monitoroch je bohužiaľ menej plynulá. Predtým, ako zvážime príčiny, pozrime sa najskôr na to, čo je HDR. HDR v zásade znamená, že dynamický rozsah alebo dynamický kontrast obrazovky je vyšší. Vyšší dynamický rozsah je rozdiel medzi najjasnejšími a najtmavšími časťami na obrázku. Takéto niečo môžete samozrejme dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Týmto spôsobom môžete zvýšiť maximálny jas, ale tiež tmavšie časti tmavnúť.

Kvalitný HDR televízor alebo monitor sa zameriava na oba aspekty, a tak vykazuje svetlejšie vrcholy a tmavšie poklesy. Farebná škála je tretím kolieskom HDR, pretože skutočne pôsobivý obraz si vyžaduje aj širší farebný rozsah. Sýtejšie farby s vyšším kontrastom poskytujú oveľa krajší obraz.

Obsah vedie

Samotný HDR na monitore nestačí na to, aby ste ho využili, musí byť pripravený aj HDR obsah. Väčšina moderných filmov a seriálov sa zaznamenáva s prihliadnutím na HDR, a teda využívajú túto modernú techniku. Toto je tiež hlavný argument, prečo je vývoj HDR v počítačových monitoroch o niečo pomalší: väčšina obsahu v počítačoch s ním nedokáže veľa urobiť. Samotný Windows dokázal od poslednej veľkej aktualizácie zvládnuť HDR iba primerane dobre. V prvej polovici roku 2019 bolo HDR často problémom pre počítače. A potom je samotný Windows iba komunikačným kanálom.

Programy a aplikácie v rámci systému Windows sú tiež pripravené na HDR iba čiastočne. Monitor HDR má skutočnú výhodu iba v niekoľkých hrách, v HDR je možné sledovať veľmi vybraný počet kanálov YouTube a aplikácie ako prehliadače alebo programy balíka Office nemajú z funkcie HDR vôbec žiadny úžitok. V skutočnosti niekedy dokonca vyzerajú horšie, ak zapnete HDR, takže ako vlastník monitora HDR musíte pravidelne vypínať režim HDR.

Pri vývoji teoreticky zohráva úlohu aj skutočnosť, že existuje viac formátov HDR, ako napríklad HDR10, Dolby Vision a HDR10 +. Zdá sa však, že táto skutočnosť v súčasnosti nehrá enormnú úlohu v porovnaní s vývojom po obsahovej a hardvérovej stránke.

Štandard VESA DisplayHDR

Nechajte na výrobcov, aby predstavili HDR, a nakoniec skončíte v chaose. Televízory aj monitory boli rozptýlené štítkami HDR. Teoreticky by niečo mohlo byť obrazovkou HDR, pokiaľ dokáže spracovať signál, ale určite to nezaručuje lepšiu kvalitu obrazu. Čas na nejaké nariadenie. Za týmto účelom bol vyvinutý štandard VESA DisplayHDR, ktorý všetci veľkí výrobcovia s radosťou podporili.

Výrobcovia ako LG, Samsung, Philips, AOC, BenQ, HP, Dell a Gigabyte. Sú za tým aj výrobcovia panelov, ako sú AU Optronics, Innolux a TPV, ale aj nepriamo zainteresované strany, ako sú Microsoft, Intel, AMD a Nvidia. Stručne povedané: stav štandardu VESA DisplayHDR nie je predmetom diskusie.

Rovnako vysoké vrcholy

Môžeme lepšie hovoriť o štandardoch DisplayHDR. Existuje niekoľko, od DisplayHDR 400 po DisplayHDR 1400, kde počet zodpovedá špičkovému jasu v hnidoch. A čím vyšší je štandard jasu, tým prísnejšie sú požiadavky na ďalšie aspekty kvality obrazu.

Obrazovka DisplayHDR 400 nemusí byť schopná dosiahnuť oveľa viac, ako len krátkodobo dosiahnuť 400 nitov jasu. Aj keď väčšina skutočne lacných obrazoviek nespĺňa 8-bitovú požiadavku tohto štandardu. DisplayHDR 400 nie je zlý, ale latka zďaleka nie je vysoká. Obrazovka DisplayHDR 1400 však vyžaduje extrémny farebný rozsah (95 percent DCI-P3 s 10-bitovým spracovaním) a musí byť schopná pojať minimálne 900 nitov s úplne bielym obrazom. Krátky vrchol potom už nie je dostatočný na splnenie tejto normy.

Špičkový jas verzus trvalý jas

Vysoké vrcholy na malých kúskoch obrazovky výrazne zvyšujú úžasnú dynamiku. Pomysli na výbuch, blesk alebo odraz. Vysoký jas na väčších plochách po dlhšiu dobu zaisťuje nádherné scény. Pomysli na východy slnka alebo nahrávky zasnežených hôr; záleží iba na tom, kde rozdiel majú len tie lepšie obrazovky HDR. V ideálnom prípade monitor dokáže oboje, ale je veľmi drahé vyrobiť obrazovku, ktorá dokáže zobrazovať vysoký jas po dlhšiu dobu. Najdostupnejšie monitory sa preto zameriavajú hlavne na schopnosť zobrazovať jasné vrcholy.

DisplayHDR 400 a 600, ktoré sa tiež označujú ako „HDR-lite“, sú najbežnejšie pre svoje mierne požiadavky na dlhotrvajúci jas. To plus nedostatok skutočných požiadaviek na farbu a tmavé oblasti obrazovky. Požiadavky na dlhotrvajúci jas 320 a 350 nitov nie sú nevyhnutne zlé, ale sotva vyššie, než by ste od slušného monitora v posledných rokoch očakávali. Asi 300 rokov bolo rozumným základom roky a 320 alebo 350 je len ťažko viditeľné voľným okom.

Štítok DisplayHDR 400 alebo 600 by sa preto mal považovať za doplnok k ostatným špecifikáciám. Obrazovka potom dokáže spracovať signály HDR, a preto zobrazuje o niečo pôsobivejšie vrcholy, ale to je všetko. Príliš nedúfajte v lepšie farby (aj keď sa líšia podľa jednotlivých obrazoviek) alebo v skutočne lepší kontrast. Nie je prekvapením, že mnohí kupujúci panelov DisplayHDR 400 alebo 600 sú z výkonu HDR sklamaní: chýba skutočný zážitok z HDR s vysokým jasom, extrémnym kontrastom a bohatšími farbami.

Vyhnete sa DisplayHDR 400 a 600?

Nie! Aj keď sú normy na skutočný zážitok z HDR príliš minimálne, neznamená to, že sú zlé. Skutočne priemerné monitory ani nemajú nárok na tieto certifikácie. Ak si len občas hráte hru alebo sledujete film na počítači, stále môže byť pekné aktivovať režim HDR takejto obrazovky pre ešte väčšiu prehľadnosť. Zážitok z HDR nie je rovnaký ako v prípade obrazovky DisplayHDR 1000 alebo televízora strednej triedy, ale funkcia HDR vám neprekáža a môžete ju kedykoľvek vypnúť.

DisplayHDR 1000 a vyšší: skutočná inovácia.

Až donedávna bol DisplayHDR 1000 najvyššou dostupnou certifikáciou. Nedávno k tomu pribudla aj DisplayHDR 1400, keď sa ukázalo, že množstvo výrobcov dokázalo veľmi rýchlo urobiť významné kroky vpred. Aj keď sa DisplayHDR 1400 pridáva hlavne pre vývojárov obsahu HDR. DisplayHDR 1000 je preto hranicou skutočného zážitku HDR pre spotrebiteľov. Vrcholový jas 1 000 nitov stačí na to, aby ste na chvíľu prižmúrili oči. Požiadavka 600 nitov na dlhodobé vykreslenie je obrovské množstvo svetla a VESA má vysoké požiadavky na farbu a kontrast.

Výrobca preto musí použiť vysokokvalitný panel a umiestniť zaň zdroj extrémneho svetla. Musí sa tiež navrhnúť riešenie na lokálne stlmenie zdroja svetla, ktoré umožní extrémny kontrast; takzvané lokálne stmievanie. OLED panely sú výnimkou, každý pixel je možné vypnúť osobitne. Aby súčasné panely TN, VA a IPS vyhovovali štandardu DisplayHDR 1000, musí byť podsvietenie podsvietené v zónach.

DisplayHDR 1000 nie je posvätný

Čím viac je týchto zón, tým lepšia je kvalita obrazu. Preto vidíme mnohých výrobcov, ktorí sa chvália počtom zón FALD (Full Array Local Dimming). Tieto majú desiatky až stovky malých zón, ktoré sa jednotlivo stmievajú alebo rozsvecujú. Avšak aj na tých najlepších obrazovkách so stovkami zón stále vidíme niektoré nežiaduce vedľajšie účinky, napríklad halo efekt. To je viditeľné zosvetlenie tmavých častí v blízkosti veľmi svetlých častí. Budete si musieť prečítať recenzie, aby ste sa uistili, že obrazovka je na iných frontoch skutočne špičková.

Skutočnosť, že na trhu existuje iba tucet monitorov DisplayHDR 1000, iba jeden do 1000 eur, naznačuje zložitosť. Výrobcovia samozrejme často šetria drahé technológie pre monitory, ktoré sú výnimočné aj na iných frontoch, napríklad gigantický Samsung C49RG90, 49-palcová obrazovka Super Ultra Wide 120Hz alebo ASUS ROG Swift PG27UQ; prvý monitor s rozlíšením 4K 144 Hz ips.

Monitor HDR: teraz alebo neskôr?

Vyjadrili sme kritiku voči slabému štandardu DisplayHDR 400 a v menšej miere 600 a tvrdíme, že ani štandard DisplayHDR 1000 nie je svätý. Boli by ste teraz múdri investovať do monitora HDR?

Vývoj monitorov nabral na obrátkach. Za krátky čas sme prešli k oveľa väčším a rýchlejším panelom, OLED je na vzostupe, pribúdajú nové technológie podsvietenia ako mini-LED a FALD a ďalšie posuny prinášajú aj ďalšie techniky. Napríklad v dnešnej dobe vidíme tiež monitory FreeSync a G-Sync HDR, ktoré kombinujú HDR s plynulejším obrazom v hrách.

Zdá sa preto veľmi atraktívne čakať o niečo dlhšie. Koniec koncov, každých pár mesiacov vyjde niečo nové a ceny klesnú.

Ale na druhej strane, významný vývoj v posledných rokoch tiež znamená, že ak je váš súčasný monitor niekoľko rokov starý, pomocou dnešnej obrazovky sa vám to mimoriadne podarí. Rovnako ako u mnohých ďalších počítačových komponentov, môžete čakať večne, vývoj sa nikdy nezastaví. Navyše neočakávame, že budúci rok prinesie výrazné zmeny, pravdepodobne sa postupne na trhu dočkáme ďalších modelov HDR.

Preto sme uviedli zoznam najlepších obrazoviek HDR súčasnosti pre všetkých, ktorí sú pripravení na novú obrazovku.

Dell Ultrasharp U2518D

Spoľahlivý spotrebiteľský monitor s HDR ako bonus

Ako už bolo spomenuté, skutočné HDR monitory sú drahé. Takže pokiaľ ide o našu základnú radu, pozeráme sa na solídny všestranný monitor za približne 300 eur, kde je podpora HDR iba malým a zmysluplným doplnkom. Dell Ultrasharp U2518D má už asi dva roky, čo vysvetľuje, prečo nemá certifikát DisplayHDR. 25-palcová obrazovka má praktickú veľkosť, vyššie rozlíšenie 2560x1440 jej dodáva príjemnú ostrosť a nejaký ďalší pracovný priestor na úpravu fotografií a videa. Je to tiež veľmi pevná obrazovka, s robustnou konštrukciou a výškovo nastaviteľnou základňou. S obnovovacou frekvenciou 60 Hz nejde o obrazovku, z ktorej by hráči boli nadšení, ale kvalita obrazu je vynikajúca a hranie príležitostnej hry nie je žiadny problém.

Podpora HDR je hlavne bonusom, ale to ho neurazí. Vrcholy sa blížia k vlasu po 600 nitoch a hoci spoločnosť Dell oficiálne deklaruje 350 nitov ako udržateľných, náš vlastný model bohato prekročil hranicu 400. Nie je to skutočný širokouhlý monitor pre dokonalú farbu HDR, ale farebný rozsah je jemný a presnosť vynikajúca. továreň dokonca veľmi dobre. Vďaka tomu dokáže model U2518D s obsahom HDR poskytnúť to niečo navyše, v čo dúfate, čo je v tejto cenovej hladine zriedka.

Dell Ultrasharp U2518D

cena

€ 299,-

Formát

25 palcov

Rozhodnutie

2 560 x 1 440 pixelov

Obnovovacia frekvencia

60 Hz

Typ panelu

IPS

HDR

HDR10 (bez certifikácie DisplayHDR)

Webová stránka

www.dell.nl 8 Skóre 80

 • Pros
 • Kvalita obrazu na kreatívne účely
 • Jeden z lepších výkonov HDR v tejto cenovej kategórii
 • Vynikajúca konštrukcia
 • Negatíva
 • Nie skutočný zážitok z HDR
 • Relatívne pomalý pri 60 Hz

Philips Momentum 436M6VBPAB

Skutočné HDR za málo

Výhodou modelu Philips Momentum 436M6VBPAB je, že je zďaleka najdostupnejšou obrazovkou DisplayHDR 1000. Pri cene 579 eur stojí zhruba polovicu ďalšej alternatívy. Ak sa pozrieme čisto na výkon HDR, potom spoločnosť Philips ukazuje, že ho dostanú: vynikajúci kontrast, extrémny jas (viac ako 700 nitov pred prechodom do režimu HDR), hodnoty hlbokej čiernej a všestranná vynikajúca kvalita obrazu. S obnovovacou frekvenciou 60 Hz to však nie je skutočný herný monitor pre fanatikov do PC.

Nízka cena má tiež svoje dôsledky. Napríklad, obrazovka sa dosť vrtí, keď tlačíme na náš (veľmi odolný) stôl, miestne stlmenie je sklamaním a pozorovacie uhly nie sú také dobré ako alternatívy ips. Hlavným bodom je však jeho masívna 43-palcová uhlopriečka, ktorá je pre mnohých jednoducho nepraktická; sedenie vo vzdialenosti metra od takejto obrazovky nefunguje dobre. Tento Philips preto poskytuje najlepší výkon HDR zo všetkých monitorov v tejto cenovej kategórii, ale otázka, či je to pre vás, je veľmi dôležitá. Sami to vidíme skôr ako herný monitor pre konzoly ako pre stolné počítače.

Philips Momentum 436M6VBPAB

cena

€ 579,-

Formát

43 palcov

Rozhodnutie

3 840 x 2 160 pixelov

Obnovovacia frekvencia

60 Hz

Typ panelu

VA

HDR

DisplayHDR 1000 7 skóre 70

Gigabyte Aorus FI27Q

Skutočný univerzál s trochou HDR

Pokiaľ ide o nášho skutočného univerzálneho hráča, monitor, ktorý ponúka rozlíšenie a špičkovú kvalitu obrazu pre kreatívnych profesionálov, aj skutočnú rýchlosť pre hráčov bez toho, aby to stálo energiu, musíme urobiť krok späť, pokiaľ ide o HDR. A to robíme s Gigabyte Aorus FI27Q. S 27 palcami a rozlíšením 1440p má pekné vyváženie medzi dostatkom pixelov na vážnu prácu a nie príliš veľkým počtom pixelov, čo sťažuje ovládanie slušnej grafickej karty v tomto rozlíšení.

Má dobre vyladený IPS panel a je tiež pekný a rýchly s obnovovacou frekvenciou 165 Hz. Hráčske RGB osvetlenie a trochu agresívny dizajn nebudú priťahovať každého, ale musíme dať Gigabyte body za vynikajúcu kvalitu zostavenia, stabilitu a zbierku pripojení. Je to vynikajúco vyvážený monitor.

S nadpriemerným konštantným jasom viac ako 450 nitov v režime SDR a vrcholom takmer 600 nitov v režime HDR, ako monitor HDR, rovnako ako Dell UD2518D, vie, ako niečo pridať do hier a filmov HDR. Chýba lokálne stmievanie, ale vzhľadom na výkon monitora Philips by lokálne stmievanie skôr chýbalo, než aby sa vykonávalo mierne. Nebudeme ho nazývať skutočným HDR, ale aj tu ho môžeme nazvať minimálne skromne atraktívnym doplnkom vynikajúceho celkového obrazu.

Gigabyte Aorus FI27Q

cena

€ 499,-

Formát

27 palcov

Rozhodnutie

2 560 x 1 440 pixelov

Obnovovacia frekvencia

165 Hz

Typ panelu

IPS

HDR

DisplayHDR 400 9 skóre 90

 • Pros
 • Vynikajúca kvalita obrazu
 • Príjemné a rýchle pre hráčov
 • Nejaká pridaná hodnota HDR v porovnaní s konkurenciou
 • Negatíva
 • Nie plné HDR

ASUS ROG Swift PG35VQ

Dokonalý monitor (HDR)

Skôr ako sa niekto nadchne: ASUS ROG Swift PG35VQ stojí 2799 eur, a preto pre väčšinu spotrebiteľov jednoducho nie je voľbou. Ak na to ale máte peniaze, získate aspoň ultimátny monitor aj prakticky ultimátny zážitok z HDR. Tento 35-palcový displej s rozlíšením 3440 x 1440p Ultrawide predstavuje vrchol na papieri aj v praxi: obnovovacia frekvencia 200 Hz, HDR 1000, G-Sync Ultimate a FALD s 512 zónami. Spoločnosť Asus tiež investovala určitý čas a úsilie, aby sa zbavila halo efektu. Nie je to úplne preč, ale pokrok oproti predchádzajúcim možnostiam FALD je jasne viditeľný.

Na tejto obrazovke nie je veľa, čo sa nám nepáči, a na opis zážitku nemáme superlatívy. Farby sú správne, jas je správny, miestne stmievanie robí dojem, továrenské nastavenie je dobré, kvalita zostavenia a povrchová úprava sú dobré a firmvér Asus s potrebnými doplnkami pre hráčov je veľmi vítaný. Táto cena ho pravdepodobne robí skôr príkladom toho, ako budú bežné herné monitory vyzerať o rok alebo dva, ako skutočne realistickou možnosťou.

ASUS ROG Swift PG35VQ

cena

€ 2799,-

Formát

35 palcov

Rozhodnutie

3 440 x 1 440 pixelov

Obnovovacia frekvencia

200 Hz

Typ panelu

VA

HDR

DisplayHDR 1000 8 skóre 80

 • Pros
 • Vynikajúci zážitok z HDR
 • Dokonalý herný zážitok
 • Negatíva
 • cena
 • Opäť cena

ASUS ProArt PA32UCX

Pre vývojára HDR

Asus ProArt PA32UCX je ešte extrémnejší ako PG35VQ, ale jedná sa o monitor s úplne iným prístupom. Je určený pre vývojárov obsahu HDR. Podpora Dolby Vision, HDR-10, Hybrid Log Gamma a možnosť hardvérovej kalibrácie ukazujú, že tento monitor je schopný zvládnuť akýkoľvek obsah. Táto obrazovka nám však dáva dokonalú príležitosť vyskúšať si, ako by obsah HDR mal skutočne vyzerať, pretože to tak je.

PG32UCX je na papieri pôsobivý: mini LED podsvietenie s 1152 zónami, ktoré prakticky eliminuje efekt halo, pravý 10-bitový panel s extrémnym farebným gamutom, presná továrenská kalibrácia pre profily sRGB, AdobeRGB aj DCI-P3. Hodnota maximálneho jasu je 1 200 nitov. V praxi to ide ešte ďalej: viac ako 1600 nitov. Na obrazovke sa dokonca podarilo vyprodukovať viac ako 1 500 nitov a 75 percent obrazovky na bielom. V tom okamihu potrebujete slnečné okuliare a niektorých fanúšikov na obrazovke, aby ste to celú ochladili.

Ani moderné televízory nie sú schopné zobraziť toľko jasu a určite nie na väčších častiach obrazovky súčasne. Nebudeme okamžite poskytovať rady týkajúce sa nákupu, ale odporúčame vám, aby ste si túto obrazovku niekde prezerali. ProArt PA32UCX ako žiadny iný neukazuje, aké pôsobivé je HDR.

ASUS ProArt PA32UCX

cena

€ 3299,-

Formát

32 palcov

Rozhodnutie

3 840 x 2 160 pixelov

Obnovovacia frekvencia

60 Hz

Typ panelu

IPS (Mini LED)

HDR

DisplayHDR 1000 9 skóre 90

 • Pros
 • Ukážte, ako to v skutočnosti má byť
 • Bezprecedentný vrchol a trvalá čistota
 • Kvalita obrazu na všetkých frontoch
 • Negatíva
 • cena
 • Spotreba energie a aktívne chladenie

Všetky monitory v rade