Preskúmanie

Zolo Liberty + - Pre športovcov a sluchovo postihnutých

Zolo, dcérska spoločnosť spoločnosti Anker, nedávno uviedla na trh nový produkt Liberty +. Existencia týchto slúchadiel je čiastočne spôsobená bizarne úspešnou kampaňou na Kickstarteri. Je dôvera sponzorov oprávnená, alebo vsadili na nesprávneho koňa?

Zolo Liberty +

Cena: 149 dolárov

Vodiči: 2 x 6 mm

Impedancia: 16Ohm

Rozsah frekvencie: 20 Hz - 20 kHz

Odkaz: Bluetooth 5.0

Životnosť batérie: 3,5 hodiny na jedno nabitie, 48 hodín s nabíjacím puzdrom

Doba nabíjania: 1,5 hodiny pre súpravu, 3 hodiny pre nabíjacie puzdro

Odolnosť voči vode: IPX5

Hmotnosť: 228 gramov

Webová stránka: zoloaudio.com

6 Skóre 60

 • Pros
 • Životnosť batérie
 • Pevné
 • Bluetooth 5
 • Môže slúžiť ako načúvací prístroj s Transparency
 • Negatíva
 • Nie aptX
 • Trochu neslušné
 • Aplikácia ešte nie je dokončená

Skutočné bezdrôtové slúchadlá zúria a okolo nás vidíme čoraz viac kópií. Tam, kde na trh vstupujú veľké mená ako Apple, Samsung a Sony s luxusnými jednotkami, menšie značky často zapĺňajú trh lacnejšími modelmi. Zolo je taká značka, ktorá chce s Liberty + ponúknuť cenovo dostupnú alternatívu k AirPodom od Apple a Gear IconX od Samsungu.

Pozoruhodne robustný

Zolo Liberty + je k dispozícii v dvoch farbách: čiernej a bielej. Aj keď si možno myslíte, že to vám umožňuje zvoliť si medzi nenápadným a nápadným variantom, nič nemôže byť ďalej od pravdy. Liberty + je taký veľký, že vaše prostredie zďaleka vidí, že máte slúchadlá - bez ohľadu na farbu, ktorú nosíte. Zolo Liberty + nemusí byť jemný, ale vyzerá moderne. Najmä biela verzia by v epizóde Star Treku nevyzerala nemiestne.

Zolo Liberty + je dodávaný s rôznymi doplnkami, vďaka ktorým je ľahké nájsť vhodné riešenie. Slúchadlá tiež zostávajú pevne na svojom mieste vďaka krídlu na hornej strane slúchadiel. To je veľké plus v prípade Liberty +, pretože slúchadlá sú inzerované hlavne ako športové štuple do uší.

Prípad je pripravený

Rovnako ako mnoho skutočných bezdrôtových slúchadiel, aj Zolo Liberty + sa dodáva s úložným puzdrom, do ktorého môžete sadu uložiť a tiež nabíjať. To je tiež na Liberty + to najpozoruhodnejšie, pretože slúchadlá sľubujú celkovú výdrž batérie nie menej ako 48 hodín. A vynikajúce je: prídu dosť blízko. Dobrá výdrž batérie je pravdepodobne do veľkej miery spôsobená veľkosťou slúchadiel a energetickou účinnosťou bluetooth 5. Puzdro na uloženie je logicky dosť ťažké, pretože interná batéria dokáže Liberty + dobiť viac ako 6-krát. Z hľadiska výdrže batérie číta Zolo Liberty + často oveľa nákladnejšiu konkurenciu.

Bohužiaľ, obal puzdra nepôsobí veľmi robustne, takže nabíjacie puzdro zanecháva dosť krehký dojem. Puzdro poskytuje indikáciu batérie v podobe 3 svetiel na prednej strane - samotné slúchadlá nemajú vôbec žiadnu indikáciu batérie. Ak sú viečka prázdne, jednoducho bez varovania vypadnú.

Zvuk

Vodiče Zolo Liberty + sú vystužené grafénom; celkom nový materiál, ktorý je stokrát silnejší ako najpevnejší kov - má iba zlomok hmotnosti. Ovládač je tak robustnejší a zároveň ľahší, čo má za následok lepšiu kvalitu zvuku v porovnaní s bežným ovládačom rovnakej veľkosti.

Napriek tomu zvuk Zolo Liberty + nie je taký skvelý, ako by ste si mysleli. Zvuk je celkom jasný a našťastie basy nie sú také prítomné ako u mnohých iných slúchadiel, zvukový obraz však nie je príliš podrobný. Je však malá šanca, že si to pri cvičení všimnete - čiapky dobre zatvárajú vaše ucho a zvuk je vhodný pre každodenné použitie.

Napriek prítomnosti bluetooth 5 nie je Zolo Liberty + vybavený aptX. Mierne oneskorenie je aj v zvuku, čo je badateľné pri prehrávaní videa. Je to trochu v rozpore: Zolo predvádza grafénové ovládače pre lepšiu kvalitu zvuku, ale nepridáva napríklad aptX HD, ktorý umožňuje používateľom skutočne prehrávať hudbu vo vyššej kvalite.

Služby

Skutočné bezdrôtové slúchadlá sú často výzvou, aby mohli ovládať tlačidlá. 2 tlačidlá na Liberty + majú do značnej miery rovnakú funkciu, s výnimkou výberu nasledujúcej alebo predchádzajúcej stopy.

 • Raz stlačte: prehrať / pozastaviť / prijať hovor

 • Stlačte dvakrát: hlasový asistent Siri alebo Google

 • Podržte 1 sekundu pravý pohár: ďalšia skladba

 • Podržte na 1 sekundu ľavý pohár: predchádzajúca skladba

 • Podržte 3 sekundy ľavý uzáver: Zapnite zvukovú izoláciu

 • Vydržte 5 sekúnd: vypnite

Transparentnosť

Zolo Liberty + má tiež funkciu, ktorá zosilňuje okolitý zvuk: Transparency. Podobá sa to na režim Ambient, ktorý sme videli so skutočným bezdrôtovým pripojením Sony, a je to funkcia, ktorá môže zachrániť životy, najmä v premávke, pretože cez slúchadlá prechádzajú externý zvuk. Pri počúvaní hudby zreteľne počujete okolité zvuky - akoby ste zvuk počúvali cez reproduktor, a teda iba okolitý zvuk.

Ak neprehráte hudbu, Transparency je taká citlivá, že sa Liberty + takmer zmení na načúvací prístroj. Všetok zvuk v okruhu 2 metrov je zosilnený takmer ohlušujúco a takmer nič nezachytíte. Transparentnosť je užitočná pre zvuky, ktoré sú vám blízke a ktoré by ste inak počas počúvania hudby nepočuli, ale pri prehrávaní hudby nebudete počuť jemnejšie zvuky. Počas ticha medzi skladbami alebo ticha, ktoré do piesne spadá, rýchlo pocítite, že máte v ušiach načúvací prístroj s oneskorením niekoľkých milisekúnd.

Pomocou sprievodnej aplikácie Zolo Life získate viac podrobností o Liberty + a môžete ovládať rôzne funkcie. Môžete napríklad zapnúť a vypnúť priehľadnosť, aktivovať asistenta reči a dokonca upraviť zvuk pomocou EQ s viacerými predvoľbami. Aplikácia sa farebne dobre hodí k Zolo Liberty +, ale nie vždy funguje v čase písania článku plynulo.

Záver

Na Kickstarteri boli Zolo Liberty + predstavené ako skutočné bezdrôtové slúchadlá bez kompromisov a v mnohých oblastiach Zolo plní tento prísľub. Výdrž batérie je šialene dobrá a nie je o ňu núdza. Vďaka pridaniu bluetooth 5 je Liberty + odolný aj do budúcnosti.

Bohužiaľ mu chýbajú funkcie ako aptX a veľkosťou nie sú slúchadlá úplne jemné. S cenovkou 149 eur nie je Zolo Liberty + veľmi drahý, ale po zvukovej a funkčnej stránke by sa nám cenovka okolo 100 eur zdala o niečo vhodnejšia.