Ako

Práca s LibreOffice

Každý používa textový procesor, tabuľkový procesor a prezentačný program, ale to neznamená, že musíte pracovať s balíkom Microsoft Office. LibreOffice je nekorunovaným kráľom alternatív MS Office. Balík je zadarmo a súbory vytvorené v programoch Word, Excel a PowerPoint sú kompatibilné s LibreOffice. Navyše, každý, kto pracoval s programami Microsoft, bude mať s týmto kolegom z otvoreného zdroja neustály pocit uznania.

Tip 01: Desktopové aplikácie

LibreOffice 6.1.4 je skupina desktopových aplikácií pozostávajúca z textového procesora (Writer), aplikácie na vytváranie tabuliek (Calc), prezentačnej aplikácie (Impress), programu na tvorbu vektorovej grafiky (Draw), databázového programu (Base) a samostatný matematický modul (matematika). Tieto programy spúšťate ako desktopové aplikácie. K dispozícii je tiež online verzia, ktorú si musíte nainštalovať na svoj vlastný webový server. Vďaka tomu je menej vhodný pre domáceho používateľa. Mimochodom, skutočnosť, že tento kancelársky balík neukladá údaje na vzdialenom serveri, poskytuje tiež pokoj. Nemusíte sa báť, čo s vašimi údajmi robí Microsoft, Google alebo Apple. Aplikácie vyzerajú ako staršie verzie MS Office, ale to nie je priamou nevýhodou. Keď bola slávna stužková predstavená v roku 2007, nie všetci boli týmto rozhraním nadšení. Strážcom pásky sa uľaví, že LibreOffice napodobňuje štruktúru ponuky staršej verzie balíka Microsoft Office.

Tip 02: Súbory na stiahnutie

V závislosti od operačného systému, ktorý používate, si tu stiahnite vhodný inštalačný balík LibreOffice. K dispozícii je verzia pre Windows, macOS a Linux. Môžete tiež nájsť Balík pomoci (holandčina). Ak to chcete urobiť, najskôr kliknite na zelenú Stiahni teraz- tlačidlo. Potom uvidíte Zabudovaná funkcia pomoci v holandčine stáť. Je to 2,2 MB súbor, ktorý poskytuje pomoc pri offline použití. Po nainštalovaní LibreOffice na Windows musíte reštartovať počítač.

LibreOffice sa otvára veľmi rýchlo. Vstúpite do okna s ponukou vľavo na výber aplikácie, ktorú chcete spustiť. Na pravej strane poznáte odkazy na dokumenty, ktoré ste nedávno uložili. Pri prvom otvorení tohto balíka bude toto pole prázdne. Nechýba ani tlačidlo Šablóny, ktorý vás prevedie množstvom šablón pre každú aplikáciu. Je potrebné povedať: rozsah šablón je obmedzený. Môžete použiť funkciu Správa šablón stále importovať nové modely z internetu.

Tip 03: Panely nástrojov

Pomocou programu Writer môžete písať čokoľvek, od malých poznámok až po celé knihy. Štandardný panel s nástrojmi obsahuje všetko na formátovanie textových dokumentov. Existujú dokonca aj tlačidlá na odoslanie dokumentu e-mailom alebo na uloženie dokumentu vo formáte PDF. Na paneli nástrojov nájdete aj funkcie na rozdelenie textu na časti, vytváranie tabuliek a pridávanie ilustrácií. Program Writer má dokonca špeciálny panel s nástrojmi na navrhovanie formulárov, ktoré môžete ukladať vo formáte docx alebo pdf. Pri formátovaní formulárov môžete pridať ovládacie prvky, napríklad rozbaľovacie zoznamy, začiarkavacie políčka, štítky a polia.

Rozhranie pásky

Páči sa vám stále nové rozhranie balíka Office s páskou kariet? V LibreOffice 6 je predvolene vypnutý, ale môžete ho vyvolať prostredníctvom experimentálnych funkcií. Najprv choďte na Nástroje / Možnosti / LibreOffice / Pokročilé a vedľa neho začiarknite políčko Zapnite experimentálne funkcie. Potom reštartujte LibreOffice. Potom povolíte pásku pomocou Obrazové / užívateľské rozhranie. Teraz máte štyri nové zobrazenia: Kontextové skupiny, karta, skupiny a Skupiny kompaktné. Druhá z nich poskytuje najefektívnejšiu verziu panela s nástrojmi.

Tip 04: Automatické opravy a dokončenie slova

Keď začnete písať, všimnete si, že váš text sa už opravuje. Automatická korekcia je už predvolene nastavená na holandčinu. Červenou vlnovkou označí slová, ktoré korektor nerozpozná. V kontextovej ponuke (ktorú vyvoláte pravým tlačidlom myši) si môžete prečítať návrhy na tieto podčiarknuté slová a rovnakým spôsobom môžete pridať podozrivé slovo do svojho osobného slovníka. Veľkým vylepšením verzie 6 je, že kontrola pravopisu LibreOffice tiež rozpozná pridané slovo v deriváciách a zlúčeninách. V minulosti, ak ste do svojho slovníka pridali slovo „usb“, korektor stále nerozpoznával „micro-usb“ a „usb spojenie“. Takže teraz je. Príkazy nájdete aj v kontextovej ponuke Nastavte jazyk výberu a Nastavte jazyk odseku.

Program Writer dokonca podporuje dokončovanie slov, čo je funkcia, ktorú niektorí používatelia milujú a iní nenávidia. Po dokončení slova sa program Writer pokúsi uhádnuť, ktoré slovo píšete. Ak súhlasíte, stlačte Zadajteinak len pokračuj v písaní. Ak chcete povoliť alebo zakázať toto dokončenie slova, prejdite na Nástroje / Možnosti pre automatické opravy a potom použijete kartu Dokončenie slova.

Automatický text

Uľahčite si to a nechajte automatický text zadávať časti textu, ktoré často používate. Napríklad, ak chcete do AutoTekstu zaznamenať záverečný vzorec „S pozdravom“, za ktorým nasleduje vaše meno a prípadne adresa, potom najskôr napíšte tento text, vyberte ho a stlačte Ctrl + F3. V Automatický textv okne pomenujte tento úryvok a vyberte klávesovú skratku. V poli nižšie kliknite na kategóriu Môj automatický text. Potom kliknite na ikonu Automatický texttlačidlo, kde získate možnosť Nový vybrať. Zatvorte toto okno. Keď neskôr počas písania použijete klávesovú skratku a potom stlačte kláves F3, program Writer automaticky vloží vybratý text.

Tip 05: Bočný panel

Pretože tradičný panel nástrojov nemá dostatok miesta na to, aby ukázal všetky možnosti moderného textového procesora, LibreOffice pracuje s multifunkčným bočným panelom. Klipart nájdete na bočnom paneli nižšie Galéria. Panel Štýly tiež vás počas písania dostane z bočného panela. Každý, kto je trochu rozumný s textovým procesorom, pracuje so štýlmi tak, aby formátoval text hlavičky, citácie, zoznamy rovnakým spôsobom. Štýly sú vyplnené širokou škálou vopred vyrobených štýlov, môžete však samozrejme pridať aj svoje vlastné štýly. Ďalším nástrojom, ktorý tu nájdete, je Navigátor. Je to užitočné, ak je dokument veľmi dlhý. S pomocou od Navigátor budete v dokumente skákať tam a späť na základe nadpisov, záložiek, obrázkov, komentárov, odkazov a objektov. Pomenujte objekt v dokumente, ktorý slúži ako kotva pre Navigátor môže konať. Okrem toho je tu ešte jeden panel Vlastnosti pre textový formát a panel Strana na kontrolu okrajov, orientácie a hlavičky a päty.

Tip 06: Stred predĺženia

V predvolenom nastavení má LibreOffice nainštalovaný holandský slovník a delenie slov. Ak chcete tento textový procesor používať aj na písanie v iných jazykoch, budete si samozrejme musieť nainštalovať aj zoznamy slov pre tento cudzí jazyk. Tieto ďalšie jazyky získate prostredníctvom ponuky Nástroje / Správca rozšírení. V tomto okne môžete pomocou tlačidla spravovať rozšírenia, ktoré ste kedy nainštalovali Získajte ďalšie rozšírenia online pripojiť k online pobočke LibreOffice. Okrem všetkých druhov slovníkov nájdete nástroje pre moduly Draw, Base a Math a všetky druhy modelových dokumentov, ktoré zdieľajú iní používatelia. K dispozícii je zaujímavý materiál, ako je nástroj na výpočet nákladov na vozidlo, rozšírenie poskytujúce textové polia s fiktívnym textom, šablóna na sledovanie hladiny cukru v krvi a oveľa viac. Po nainštalovaní rozšírenia budete musieť LibreOffice na chvíľu reštartovať.

Kompatibilné

Chceme ubezpečiť každého, kto sa bojí spoliehať sa na tento bezplatný balík vo svete, kde Microsoft Office používa viac ako miliarda ľudí. LibreOffice pracuje s formátom dokumentu OpenD, napríklad .odt pre text, ale balík má vynikajúcu kompatibilitu s balíkom Microsoft Office. Nebol vôbec žiadny problém uložiť dokument vo formáte doc alebo docx alebo previesť prezentácie s vloženými videami do formátu PowerPoint pptx. V programe Writer je možné exportovať dokumenty do formátu epub, aby ste z tohto textového procesora mohli vytvárať elektronické knihy. Dajú sa importovať dokonca aj súbory QuarkXPress. Môžete samozrejme tiež exportovať do PDF. Dokument v možnostiach PDF môžete chrániť aj heslom. Týmto spôsobom určíte, či má príjemca povolené otvárať, meniť, tlačiť alebo kopírovať obsah.

Tip 07: Pracovné dosky

Každý, kto niekedy pracoval v programe Excel, si okamžite nájde cestu v aplikácii Calc. Každá tabuľka môže pozostávať z niekoľkých pracovných hárkov a každá tabuľka sa skladá z buniek, ktoré vyplníte textom, číslami a vzorcami. V dolnej časti obrazovky vidíte pracovné hárky, ktoré sú v tabuľke. Calc na ukladanie tabuliek používa formát .ods otvoreného dokumentu. Súbor však môžete exportovať aj do formátu Excel XLS alebo do rôznych formátov súborov, napríklad CSV, PDF, HTML.

Na rýchle formátovanie hodnoty v bunke ako mena, percento, dátum, číslo alebo desatinné číslo, použite tlačidlá na paneli nástrojov Formátovanie. V programe Calc nájdeme opäť šikovný bočný panel, ktorý nájdete v paneli Vlastnosti definuje formátovanie buniek. Napríklad ak chcete, aby sa všetky záporné čísla zobrazovali červenou farbou, začiarknite túto možnosť na tomto paneli. Program Calc podporuje pokročilé funkcie, ako sú kontingenčné tabuľky, a na základe aktuálnych údajov dokáže vytvárať predpovede do budúcnosti.

Tip 08: Vzorce

Žiadna tabuľka bez vzorcov ... Keď kliknete na ikonu fXtlačidlo, panel sa otvorí Funkcie. Všetky vzorce sú zostavené v holandčine. Pre zachovanie prehľadu o obrovskom sortimente organizuje LibreOffice vzorce do kategórií, ako sú napr. Finančné, Logické, Matematické a tak ďalej. Ak v programe Calc vyberiete počet buniek s číslami, v predvolenom nastavení sa v stavovom riadku zobrazí súčet týchto hodnôt. Tu môžete zobraziť aj ďalšie výpočty kliknutím na tlačidlo, kde je teraz Súčet= štát.

Chcete zobraziť určité údaje v grafoch? Funguje to rovnako ako v programe Excel: vyberiete rozsah a potom kliknete na tlačidlo Schéma. Týmto sa otvorí Asistentské diagramy ktorý vás prevedie rôznymi krokmi výberu. Je potrebné povedať, že rôzne diagramy sú z grafického hľadiska horšie ako Excel.

Tip 09: Zdieľajte

Na jednej tabuľke môže v rovnakom čase pracovať viac používateľov naraz v module tabuliek Calc. Za týmto účelom musí každý používateľ, ktorý chce spolupracovať, zadať meno Nástroje / Možnosti / LibreOffice / Údaje používateľa. Potom osoba, ktorá vytvára pracovný hárok, aktivuje spoluprácu na tomto pracovnom hárku s Nástroje / zdieľanie pracovnej dosky. Týmto sa dokument uloží do režimu zdieľam a všimnete si to v záhlaví. Keď jeden z používateľov uloží zdieľaný dokument, tento dokument sa sám aktualizuje, aby sa používateľovi zobrazila najnovšia verzia všetkých zmien uložených všetkými používateľmi.

Tip 10: Vektory

Draw je typický program na vektorové kreslenie, aj keď môže vykonávať úpravy aj na rastrových obrázkoch. Tento výkresový balík má na palube sadu nástrojov na vytváranie technických výkresov s 2D a 3D manipuláciou. Kresba Draw môže mať maximálnu veľkosť stránky 300 cm x 300 cm, čo môže byť užitočné pri vytváraní technických výkresov, brožúr a plagátov. Vektorová grafika sa skladá z geometrických prvkov, ako sú čiary, kruhy a mnohouholníky. Obrovskou výhodou vektorových obrázkov je, že ich môžete škálovať bez straty kvality.

Ľahko vymieňajte obrázky s ostatnými v balíku LibreOffice. Môžete tiež pracovať s kresbami v programoch Writer alebo Impress, ktoré potom prispôsobíte pomocou podmnožiny nástrojov Draw. A ak chcete upraviť dokument PDF v LibreOffice, balíček otvorí súbor PDF v Draw.

Tip 11: Vrstvy

Výkres vytvoríte a upravíte na veľkom pracovnom priestore v strede. Na tento pracovný priestor umiestnite tvary, textové polia a obrázky. Výkres môžete tiež rozdeliť na rôzne stránky. V takom prípade je to panel Stránky veľmi užitočné vložiť do obrázka. Okrem toho dokáže Draw manipulovať s prvkami v rôznych vrstvách. Pomocou vrstiev organizujete zložité predmety do logických skupín. V dolnej časti pracovného priestoru vidíte, z koľkých vrstiev sa výkres skladá, a môžete nastaviť priehľadnosť každej vrstvy.

Tip 12: Štýly obrázkov

Bočný panel v Draw má štyri panely, z ktorých môže byť súčasne otvorený iba jeden panel. Prvý panel je opäť Vlastnosti, ktorá nastavuje pozíciu, písmo a tiene. Na paneli Galéria je zbierka objektov, tvarov, šípok, 3D objektov a prvkov na vytváranie vývojových diagramov. Rovnako ako môžete zachytiť štýly textu, aj Draw vám umožňuje aplikovať na objekty grafické rezy v tejto sekcii Štýly. Týmto spôsobom môžete zmeniť vzhľad všetkých prvkov naformátovaných pomocou konkrétneho profilu naraz zmenou ich štýlu. Nakoniec bočný panel obsahuje aj Navigátor, ktorý umožňuje rýchlu navigáciu medzi stránkami vo výkrese. Draw predvolene ukladá obrázky v otvorenom formáte dokumentu .odg, ale môžete túto funkciu použiť Export projekt tiež uložiť do bitmapových formátov .bmp, .gif, .jpg, .png, .tiff a do vektorových formátov .eps, .svg.

Tip 13: Usporiadajte diapozitívy

PowerPoint spoločnosti LibreOffice sa volá Impress. Vo verzii 6 je predvolená veľkosť snímky 16: 9, čo zodpovedá pomeru posledných obrazoviek a projektorov. Vytvorené snímky budú často obsahovať rôzne prvky: text, zoznamy s odrážkami, tabuľky, grafy, fotografie a kresby. Hlavné okno sa skladá z panelu Diapozitívy, pracovný priestor a bočný panel. Bežné funkcie všetkých aplikácií LibreOffice majú ucelené užívateľské rozhranie, takže aj tu môžete rýchlo identifikovať tlačidlá na formátovanie snímok. Panel Diapozitívy obsahuje všetky časti prezentácie v správnom poradí. Ak chcete zmeniť toto poradie alebo rýchlo odstrániť niekoľko snímok, otvorte ikonu Zoraďovač diapozitívov cez menu Socha. Ak si myslíte, že je snímka dočasne nadbytočná, ale nechcete ju okamžite odstrániť, môžete ju skryť pomocou ponuky pravého tlačidla myši.

Tip 14: Obsah

Rovnako ako v PowerPointe sa pre každú novú snímku rozhodujete, aké rozloženie chcete. Tento formát obsahuje zástupné symboly pre obsah. Keď takéto textové pole vyplníte, automaticky prevezme formátovanie vybratého štýlu snímky. Váš štýl prezentácie tak zostane konzistentný. Samozrejme môžete pomocou tlačidla Textové pole pridať textové polia sami. Prostredníctvom zadania môžete na snímku tiež umiestniť tabuľky, grafy, kresby a návrhy z Draw Vložte. Tu tiež okamžite nájdete funkciu na pridanie videa a zvuku. Tieto mediálne súbory musia byť lokálne umiestnené na pevnom disku. Pokiaľ ide o podporu videa, všimnete si obmedzenie tejto kancelárskej aplikácie.

Mimochodom, v žiadnej aplikácii LibreOffice nie je možné vkladať videá z Internetu. Okrem toho musíte dokumenty uložiť v programoch Writer, Calc, Impress alebo Draw vo formátoch Open Document, inak sa videá nebudú ukladať do súborov.

Tip 15: Prechody a animácie

V bočnom paneli sa nachádza panel s názvom Zmena snímkyso širokou škálou prechodov, ktoré môžete nastaviť. Na paneli nižšie vyberáte animácie, aby ste zdôraznili určité prvky prezentácie. Bočný panel Hlavné snímky zvyknete zvoliť úplne iný štýl snímky, ale použije sa iba na vybrané snímky.

stlač tlačidlo Prezentácia alebo stlačte F5 spustiť prezentáciu. Pri použití kontextovej ponuky počas prezentácie môžete zmeniť ukazovateľ myši na pero s nastaviteľnou šírkou a farbou čiary. Počas prezentácie sa Impress prepne na Konzola pre prezentujúcich. V tomto trvalom režime reproduktor uvidí aktuálnu snímku a snímku, ktorá bude nasledovať na obrazovke jeho notebooku alebo pracovnej plochy. Okrem toho si môže prečítať komentáre, ktoré predtým zaznamenal na určitých snímkach. Táto konzola bude fungovať, iba ak budú pripojené dva monitory. Samozrejme je tiež možné tlačiť podklady v rôznych rozloženiach.

Otvorené ako predvolené

LibreOffice podporuje formát otvoreného dokumentu, ktorý je obľúbený rôznymi vládami. Britská vláda sa rozhodla pre tento formát otvoreného zdroja pred niekoľkými rokmi a rovnaký trend vidíme aj v Holandsku. Od 1. januára 2009 musia všetky orgány, ako sú obce, provincie a vodné úrady, poskytnúť aj svoje dokumenty vo formáte odf.

Výhodou takéhoto otvoreného štandardu je, že organizácia nemusí platiť za softvérové ​​licencie MS Office pre každý počítač. Navyše ako používateľ neriskujete, že sa vývojár jedného dňa zastaví pri svojom produkte, v dôsledku čoho už nebudete mať prístup k dokumentom uloženým v ich vlastnom formáte. Toto sa používateľom Microsoft Works stalo už v minulosti.

Tip 16: Základňa

Databázový softvér Base je porovnateľný s programom Microsoft Access. Tento modul je jedným komponentom, ktorý domáci používateľ pravdepodobne použije najmenej. Toto je však výkonný nástroj, pomocou ktorého môžete dokonca pristupovať k databáze MySQL a spravovať ju. Zakaždým, keď začnete Base, bude Sprievodca databázou máte tri možnosti: vytvoriť úplne novú databázu, otvoriť existujúcu databázu z počítača alebo sa pripojiť k databáze vytvorenej v inej aplikácii. Potom vytvoríte polia v rôznych tabuľkách, aby ste mohli záznamy vyplniť informáciami. Databázy sú vytvárané pre správu enormného množstva informácií, takže je pekné, že Base obsahuje rozsiahly a prispôsobiteľný vyhľadávací systém.

Tip 17: Matematika

Poslednou súčasťou v LibreOffice je editor na písanie a úpravu matematických vzorcov.Matematiku môžete použiť v dokumentoch LibreOffice alebo môžete nástroj použiť ako samostatnú aplikáciu. Ak chcete vložiť vzorec do dokumentu LibreOffice, umiestnite kurzor na správne miesto a vyberte možnosť ponuky Vložiť / Objekt / Vzorec. Ak používate matematiku ako samostatný nástroj, môžete vzorec uložiť ako samostatný matematický súbor. Matematika uľahčuje používateľom písanie vzorcov. Ak chcete napríklad vložiť zlomok, kliknite na ikonu zlomku v okne Prvky, po ktorom zadáte hodnoty medzi zložené zátvorky. Každý vzorec môžete formátovať pomocou podponuky Rozloženie. Týmto spôsobom si vyberiete písmo a veľkosť písma.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found