Ako

Pomalé PC? Takto upgradujete svoj hardvér

Po niekoľkých rokoch má každý počítač znateľné opotrebenie. Systémová skrinka sa veľmi zahrieva, pevný disk stále chrastí a programy sa spúšťajú neznesiteľne pomaly. Čas vyhrnúť si rukávy! Vďaka tipom v tomto článku už nikdy nebudete trpieť pomalým počítačom.

Tip 01: Poprášenie

Pri systémoch, ktoré už nejaký čas fungujú, má zmysel všetko dôkladne zaprášiť a hovoríme o vnútornej časti systémovej skrinky. Ak sú ventilátory a chladiace otvory upchaté, teplota vo vnútri krytu sa značne zvýši. Výsledkom je, že rôzne hardvérové ​​komponenty už nemôžu pracovať najlepšie, ako napríklad grafická karta a procesor. Kryt stolného počítača môžete ľahko otvoriť napríklad uvoľnením dvoch skrutiek. S notebookom môžete niekedy oddeliť zadnú časť, po ktorej ľahko dosiahnete fanúšikov. V opačnom prípade sa pokúste aspoň vyčistiť ventilačné otvory.

Pracujte bezpečne

Na to, aby ste mohli inovovať hardvér svojho počítača, je dôležitá dobrá príprava. Najskôr zo všetkého prirodzene zistíte, ktorý hardvér potrebujete a ktoré položky sú kompatibilné s vaším počítačom / notebookom. Majte po ruke kvalitnú súpravu náradia s malými a magnetickými skrutkovačmi. Toto je obzvlášť dôležité, pretože šanca, že skrutky spadnete a stratíte, je oveľa menšia. Najlepšie je nechať uvoľnené skrutky v nádobe (podľa typu). Okrem toho zaistíte stabilný povrch pri otvorení počítača, ale tiež antistatické prostredie.

Tip 02: Extra pamäť

Windows 10 je ideálny na multitasking, napríklad pomocou virtuálnych pracovných plôch. Možno používate viac programov súčasne v porovnaní s predchádzajúcimi verziami systému Windows. Aby systém fungoval pekne, musí mať dostatok pamäte. Odporúčame minimálne 8 GB. To vám umožní používať o niečo ťažšie aplikácie súčasne. Ak chcete iba surfovať alebo ak veľa pracujete v cloude, vystačíte si v zásade so 4 GB.

Môžete ľahko skontrolovať, či vo vašom systéme nie je nedostatok pamäte. Otvorte všetky programy, ktoré bežne používate súčasne, napríklad editor fotografií, hudobnú službu, chatovacieho klienta, textový procesor, e-mailový program a prehľadávač s viacerými kartami. Keď je všetko hotové, stlačením klávesovej skratky Ctrl + Shift + Esc otvoríte nástroj Správca úloh. Prejdite na kartu Výkon a kliknite na Pamäť. Môžete presne vidieť, koľko pamäte je ešte k dispozícii. Keď je rezervovaných asi osemdesiat percent pamäte, stojí za to pridať ďalšiu pamäť. Ak chcete zistiť, ktoré moduly RAM sú kompatibilné s vaším počítačom, navštívte webovú stránku www.heugen.com. Pamäť môžete tiež rozšíriť o niektoré notebooky.

Pre hladký chod systému musí mať dostatok pamäte

Tip 03: Pripojte pamäť

Inštalácia je jednoduchá, pretože stačí kliknúť na moduly RAM do voľného slotu pre pamäť. Operačný systém automaticky rozpozná novú pamäť. Pred zakúpením venujte pozornosť tomu, koľko pamäte RAM a aký typ pamäte podporuje základná doska stolného počítača alebo notebooku. Okrem kapacity zohráva dôležitú úlohu aj rýchlosť pracovnej pamäte. Táto vlastnosť je uvedená v technických údajoch v megahertzoch (MHz). Čím vyššia je táto hodnota, tým rýchlejšie bude RAM pracovať, ale váš počítač s ňou musí byť kompatibilný.

Tip 04: Vyššia rýchlosť hodín

Na kontrolu iných vecí môžete použiť aj Správcu úloh. Ak tento pomocný program otvoríte znova, ale teraz prejdete na stránku Výkon / procesor, uvidíte, aké percento dostupného výpočtového výkonu sa momentálne používa. Pri vysokom percente má zmysel pretaktovať váš procesor, pokiaľ váš procesor túto funkciu podporuje. Kvôli vyššej taktovacej frekvencii potom systém pracuje rýchlejšie, pretože je možné vykonať viac výpočtov v rovnakom čase. Výrobcovia čipov Intel a AMD zavádzajú veľkú bezpečnostnú rezervu pri výrobe mnohých procesorov, takže môžete nastaviť o niečo vyššiu frekvenciu hodín.

Riziko pretaktovania

Existuje riziko pretaktovania, hlavne prehriatie a rýchlejšie opotrebenie môžu spôsobiť problémy. Okrem toho môže byť zrušená záruka. Je dobré vedieť, že v praxi ťažko spôsobíte problémy so zvýšením frekvencie hodín asi o dvadsať percent, ale pretaktovanie nie je úplne bez rizika. Radenie procesora je možné vykonať dvoma spôsobmi. Nastavenia môžete zadať ručne v biose alebo uefi. Nie je to každodenná práca, takže musíte vedieť, čo robíte. Našťastie, moderné základné dosky často prichádzajú so špeciálnym softvérom, ktorý uľahčuje pretaktovanie. Profily pripravené na použitie uľahčujú zvýšenie rýchlosti procesora.

Tip 05: Záťažový test

Nastavili ste procesor na vyššiu frekvenciu hodín? Záťažovým testom neustále vystavujete systém maximálnemu zaťaženiu. Takto ľahko zistíte, či má zvýšený takt tak negatívny vplyv na stabilitu systému. Za toto si voláte na Prime95. Vyberte nastavenia v tomto programe Iba stresové testovanie a Veľké FFT na mieste vykonať záťažový test. Potom nechajte program bežať niekoľko hodín. Zlyháva systém? V takom prípade zostane počítač stabilný aj pri vysokom zaťažení a pretaktovanie je úspešné!

Záťažovým testom vystavujete systém maximálnemu zaťaženiu

Tip 06: Rýchlejší procesor

Nie je možné pretaktovanie alebo nie je dosiahnutý požadovaný efekt? Môžete sa samozrejme tiež rozhodnúť zabudovať rýchlejší procesor. Napríklad sa oplatí vymeniť pomerne pomalý procesor Intel Core i3 za procesor Core i7. Nákup CPU je často drahá záležitosť, pretože toto je zvyčajne najdrahšia časť PC. Okrem toho ste pri výbere závislí od dostupnej zásuvky na základnej doske. Preto si pozrite technické parametre základnej dosky a zistite, aký typ pätice váš počítač akceptuje.

Tip 07: Hardvérová akcelerácia

Niektoré grafické karty pomáhajú procesoru pri preberaní určitých výpočtových úloh. To je prospešné, pretože procesor tak získa viac výpočtového výkonu pre iné veci. Predpokladom je, že použitý softvér podporuje hardvérovú akceleráciu grafickou kartou. Známy výrobca Nvidia vyrába karty GeForce s podporou CUDA.

Vďaka tomu sú ťažké aplikácie, ktoré zvládnu toto programovacie prostredie, vo vašom počítači oveľa plynulejšie. Túto technológiu podporujú aplikácie Adobe Premiere Elements Pro, AutoCad a niektoré ďalšie hry. Grafické karty AMD sa pri náročných výpočtových úlohách spoliehajú na programovací kód OpenCL. Ak chcete procesor zaťažiť, môžete zvážiť inštaláciu grafickej karty s podporou hardvérovej akcelerácie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found