Preskúmanie

10 najlepších sietí Wi-Fi Mesh, ktoré si môžete kúpiť

Napríklad v oblasti smartfónov sme už niekoľko rokov zaznamenali viac evolúcie ako revolúcie. Oveľa viac zmien v oblasti Wi-Fi v domácnosti, keď sa v roku 2017 rozšírilo zavádzanie sieťových systémov WiFi. Pozeráme sa na súčasný stav bezdrôtovej siete doma. Väčšina sieťových systémov je už v začiatkoch, preto hľadáme najlepšiu sieťovú sieť na trhu.

Najprv sa ponoríme do techník WiFi. V posledných rokoch došlo v bezdrôtových domácich sieťach k nevyhnutnému pokroku. Veľký rozdiel prinieslo najmä otvorenie pásma 5 GHz a zavedenie protokolu 802.11ac. To umožňuje rýchlosť omnoho vyššiu, ako je rýchlosť, ktorú poskytuje väčšina internetových pripojení. Čipové sady, ktoré sú čoraz robustnejšie, navyše zabezpečujú, že smerovače sa nemusia neustále resetovať.

Zatiaľ čo sa kapacita a rýchlosť zvyšuje, zdá sa, že jeden vývoj ide ešte rýchlejšie: naše želania a túžby po ešte rýchlejšej a predovšetkým ešte stabilnejšej Wi-Fi. Máme viac zariadení, hltáme viac obsahu a vďaka veciam ako 4K a HDR je to, čo konzumujeme, pre sieť iba ťažšie.

Ac a 5 GHz

Wi-Fi 802.11ac bol posledný veľký krok, ktorý skutočne priniesol prielom. Vďaka tomu je možná čistá rýchlosť viac ako 400 Mbit / s namiesto približne 100 Mbit / s. Boli sme v predvečer širšieho zavedenia 802.11ad alebo „WiGig“, ale Intel to viac-menej vytiahol. Táto technológia ponúka budúcnosť iba pre bezdrôtové aplikácie VR. Pásmo 5 GHz ponúka vyššiu priepustnosť ako 2,4 GHz, je to však na úkor sily signálu cez steny a stropy. Hádajte, aké vlastnosti má pásmo 802.11ad 60GHz: extrémne rýchlosti, ale signál už neprechádza cez stenu.

802.11ax

Prístupový bod doslova v každej miestnosti zaíde pre mnohých spotrebiteľov príliš ďaleko, takže nie je divu, že 802.11ad bude slúžiť iba na konkrétne účely. Veľkým krokom pre širšiu verejnosť preto bude musieť byť 802.11ax, technológia, ktorá teraz začína schádzať z výrobnej linky. Aj keď sa ešte len uvidí, kedy si budeme môcť kúpiť vhodné čipy 802.11ax pre naše systémy alebo ich nájsť v našich telefónoch - je potrebné ich využiť. Táto technológia je veľmi sľubná z hľadiska rozsahu, rýchlosti a schopnosti správne súčasne prevádzkovať rôzne zariadenia. Myslíme si však, že aj tí najhorlivejší začínajúci používatelia sa budú usilovať o zmenu pred rokom 2018.

Sieť to

Ak sa chcete o svoje WiFi starať doma, ste stále pripútaní k známym prístupovým bodom 2,4 a 5 GHz, ktoré používajú štandardy 802.11n a 802.11ac. Ale nebojte sa, pretože ani v týchto štandardoch technológia nezostáva stáť. Rok 2017 bol rokom, kedy sieťové systémy prišli do Holandska rýchlym tempom: vlani v máji sme mohli porovnať tri systémy, teraz ich je desať. Vidíme tiež, že zaneprázdnení boli aj výrobcovia prvých troch modelov, ktoré máme k dispozícii.

Meshtastic!

Náročný užívateľ si je samozrejme dobre vedomý, že v dome potrebujeme niekoľko prístupových bodov pre dobré pokrytie a hladké pripojenie. Najväčšie kúzlo sieťových systémov je v tom, že im musíte dodať iba energiu a až na router alebo hlavný uzol ich nemusíte pripájať; ťahanie káblov je jednou z najväčších prekážok pri zlepšovaní Wi-Fi v existujúcich budovách. Samotné sieťové body vytvárajú vzájomné spojenia a aspoň teoreticky prenášajú bezdrôtový signál smerom von čo najchytrejším spôsobom. Prísľub všetkých týchto systémov je veľmi atraktívny: dobré pokrytie, žiadne problémy s káblami a často veľmi jednoduchá inštalácia.

Alebo možno nie pletivo?

Keď niečo znie príliš dobre, aby to bola pravda, často to tak je a aj tu môžeme urobiť potrebné poznámky - ktoré sa týkajú každého z desiatich systémov. Bezdrôtové signály jednoducho trpia inými signálmi v prostredí a veľmi závisia od fyzickej stavby budovy, do ktorej ich umiestnite. Zámerne sme pre naše testovanie vyhľadali náročné prostredie, ale každá situácia je iná a nemožno poskytnúť žiadne záruky. Existujú aj príklady stien, cez ktoré neprechádza žiadna forma (použiteľného) WiFi.

Schopnosť viesť káble a zavesiť káblové prístupové body vždy poskytne najrýchlejšie a najspoľahlivejšie riešenie. A nezabudnime, že za cenu väčšiny sieťových súprav môžete ľahko nechať inštalatéra ťahať za kábel, ak už máte prázdne potrubia. Je tiež dôležité pamätať na to, že sieťová technológia je nová, čo má za následok veľké rozdiely v praktických skúsenostiach. Významné zmeny nastali aj vo väčšine aktualizácií firmvéru. Dôvod, aby sme tieto systémy v praxi využívali čo najdlhšie.

Backhaul

Kódové slovo v sieťových systémoch je backhaul: spojenie medzi rôznymi bodmi WiFi v dome. Čím lepšie je backhaul, tým lepší je užívateľský zážitok. Drahšie systémy v rýchlostných triedach AC2200 alebo AC3000 majú vlastné dedikované rádioprijímače. Lacnejšie modely tiež používajú antény, ktoré používajú na zabezpečenie internetu pripojeným klientom na pripojenie cez backhaul. Viac nie je zárukou lepšieho, ale nedostatok vyhradeného backhaulu zaručuje, že rýchlejšie narazíte na teoretické obmedzenia, najmä v prostrediach s veľkým počtom aktívnych používateľov. Rodiny s niekoľkými vysoko aktívnymi používateľmi dát by sa potom mali podrobnejšie zaoberať produktmi s vyhradeným backhaul.

Okrem bezdrôtového backhaul môžu niektoré WiFi mesh systémy využívať ako backhaul aj dôveryhodný sieťový kábel, to si môžete prečítať v teste.

Čipsy

Rovnako ako mobilné telefóny, aj smerovače a ďalšie produkty Wi-Fi fungujú na čipoch od veľmi obmedzeného počtu výrobcov. Mesh systémy (rovnako ako smartphony) sú produkty spoločnosti Qualcomm. Motor však z auta nevyrobí a výrobcovia finálnych výrobkov majú na to viac ako dosť. Výsledkom je veľmi rozmanitá paleta produktov v rýchlostných triedach AC1200, AC1750, AC2200 a AC3000.

Rýchlostné triedy

Sieťové systémy používajú na rôzne účely iný počet dátových tokov na frekvencii 2,4 alebo 5 GHz.

AC1200 / 1300: žiadne vyhradené backhaul, 2 dátové toky na 2,4 GHz a 2 na 5 GHz pre klientov aj vzájomnú komunikáciu

AC1750: žiadne vyhradené backhaul, 3 dátové toky na 2,4 GHz a 3 na 5 GHz pre klientov aj pre vzájomnú komunikáciu

AC2200: vyhradené backhaul 2 dátových tokov na 5 GHz pre vzájomnú komunikáciu, plus 2 dátové toky na 2,4 GHz a 2 na 5 GHz pre klientov

AC3000: vyhradené backhaul 4 dátových tokov na 5 GHz pre vzájomnú komunikáciu, plus 2 dátové toky na 2,4 GHz a 2 na 5 GHz pre klientov

Možnosti systémov

Backhaul (pozri rámček „Backhaul“) je najdôležitejším bodom, ktorému venujeme pozornosť, pokiaľ ide o kapacitu. Pre váš nákup môže byť tiež dôležité, či môže systém fungovať ako smerovač, či má režim prístupového bodu a či sa dá použiť ako bezdrôtový most.

Všetky systémy môžu v zásade fungovať ako smerovač, takže môžu fungovať ako server dhcp a vykonávať všetky základné úlohy vo vašej sieti. Neponúkajú však profesionálne funkcie, ktoré ponúka luxusný smerovač. Takže ak už máte vlastný dobrý router, pravdepodobne ho nebudete chcieť vôbec vymeniť. V takom prípade skontrolujte, či je systém vybavený režimom prístupového bodu, aby ste mohli naďalej používať svoj vlastný smerovač a sieťový systém je integrovaný do vašej existujúcej siete. Ak nie, skončíte s dvoma samostatnými sieťami, čo je nepohodlné.

Ak chcete k systému pripojiť drôtové sieťové zariadenia, venujte zvýšenú pozornosť rozdielom v portoch LAN na smerovači a v uzloch. Je v tom veľa variácií. Ak má uzol aj LAN porty, môžete ich použiť ako bezdrôtový most.

Testovacie prostredie

Betónová konštrukcia z prelomu storočia, tri poschodia s rozlohou približne 400 metrov štvorcových na poschodie a potrebné steny. Môžeme to nazvať náročným testovacím prostredím. Jedna vec je istá, žiadny individuálny smerovač, dokonca ani model v stovkách eur, nie je schopný poskytnúť všetkým poschodiam úplné pokrytie. Predchádzajúce testy ukázali, že pre prístupový bod je možné jediné poschodie, ktoré je východiskovým bodom tohto testu.

Táto budova, desať sieťových systémov WiFi a hromada notebookov vybavených rýchlymi anténami. Môžeme teda začať!

Wifi musí fungovať!

Cieľ nášho testu je jednoduchý: chceme slušný dojazd a rýchlosť na každom poschodí. Zvýšenú pozornosť venujeme vystúpeniam na najvyššom poschodí. Napríklad výkon v záhrade možno odvodiť od výkonu v ostatných poschodiach jednoduchým umiestnením ďalšieho sieťového bodu v smere k vašej záhrade.

Testujeme pomocou smerovača na prízemí, druhého prístupového bodu na poschodí vyššie a tretieho bodu na najvyššom poschodí. Upozorňujeme, že väčšina systémov sa dodáva v rôznych množstvách. Systémy s dvoma prístupovými bodmi sa testujú aj s voliteľnou treťou jednotkou, systémy s tromi prístupovými bodmi sa testujú tiež s dvojbodovým nastavením. Test podkrovia-1-hop tak simuluje výkon na najvyššom poschodí bez umiestnenia prístupového bodu. Môžeme teda jasne vidieť výkonový rozdiel medzi dvoma a tromi prístupovými bodmi.

Aranžmán

Vzpriamené modely sú na skrini zadarmo, prístupové body by sa nemali váhať, ak vám záleží na výkone. Spravidla fungujú najlepšie, ak sú umiestnené kúsok od steny. Outletové modely sa samozrejme používajú ako také. Umiestnenie výrobkov je dôležitým bodom, pričom každý výrobok ťaží z mierne odlišnej polohy. Pretože sa dá rozumne očakávať, že ako užívateľ budete hľadať priaznivú pozíciu, urobili sme to tiež. Každý zvislý model bol testovaný vo viacerých pozíciách a orientáciách v rámci povrchu skrinky, ktorý sme použili (približne 150 cm široký), kde sa počítala najlepšia poloha. Zásuvkové modely boli ponúkané v dvoch variantoch.

Aj keď je to možno menej dôležité, chceli by sme spomenúť aspekt fyzických dimenzií. Napríklad Netgear Orbis sú veľké veže na dohľad, zatiaľ čo najmä Google a TP-Link udržujú tvarový faktor (vďaka čoraz menším počtom silných antén) zreteľne obmedzenejší. Ak chcete kombinovať sieťovinu s tmavým interiérom, zdá sa, že zatiaľ nemáte šťastie, každý výrobca sa javí ako presvedčený, že biele skrinky sú najžiadanejšie.

Sieť s výhodami

Pretože je backhaul rozhodujúcim prvkom každého sieťového systému, sú modely s alternatívnymi možnosťami backhaul zvlášť hodné osobitnej pozornosti. Modely TP-Link Deco M5, Google Wifi a Linksys Velop môžu tiež použiť akékoľvek existujúce káble ako backhaul. V čiastočne drôtových, čiastočne drôtových domoch je to veľká pridaná hodnota, pretože aj čiastočne drôtový most je v praxi priaznivejší ako vyššia bezdrôtová rýchlosť. Pripravovaný modul TP-Link Deco M5 Plus je zarážajúci, pretože môže využívať aj pripojenie cez elektrické vedenie. Čím viac je možné ušetriť bezdrôtové pripojenie na chrbticu, tým lepšie ... aj keď M5 Plus sa musí v praxi ešte osvedčiť.

TP-Link Deco M5

Sieťový gigant TP-Link je známy tým, že ponúka cenovo dostupné produkty, sieťový systém nie je výnimkou. So sumou 269 eur za sadu troch a 99 eur za ďalšie jednotky je v porovnaní s najlacnejším. Prirodzene, jedná sa o nastavenie AC1200-AC1300 s dvoma dátovými tokmi na 2,4 GHz a dvoma na 5 GHz bez vyhradeného backhaul. Nie je preto nemysliteľné, aby ste preťažili systém v nastavení s mnohými simultánnymi streamermi. V skutočnosti úplným načítaním prvého a druhého uzla zostáva len málo z priepustnosti v podkrovnom uzle. Zdá sa však, že to platí pre všetky testované modely v tejto triede. To robí túto triedu obzvlášť zaujímavou, keď hľadáte cenovo dostupné pokrytie väčšej nehnuteľnosti, ale nepotrebujete obrovskú kapacitu.

V porovnaní s konkurenciou nastavuje TP-Link Deco M5 priaznivé rýchlosti a inštalácia je bezchybná. Možnosti súpravy vrátane režimu prístupového bodu a mosta, možnosti káblového backhaul a zabudovaného bezpečnostného balíka Trend-Micro sú tiež pre väčšinu koncových používateľov viac ako dostatočné. V kombinácii so skromnými fyzickými rozmermi, priaznivou spotrebou energie a najnižšou cenou je pre nás Deco M5 najatraktívnejšou možnosťou, ako zabezpečiť lacné a bezproblémové vybavenie budovy WiFi.

TP-Link Deco M5

cena

269 ​​€ (za 3 uzly)

Webová stránka

nl.tp-link.com 8 skóre 80

 • Pros
 • cena
 • Dobré pokrytie a výkon
 • Užívatelsky prívetivý
 • Negatíva
 • Obmedzená kapacita

Google Wifi

Zhruba rok trvalo, kým Google priniesol do Holandska svoj systém Google Wifi, čo bola obchodná voľba, a nie technická. Z nášho pohľadu je to premárnená príležitosť pre internetového giganta, pretože o rok skôr mohol Google prevalcovať priameho konkurenta TP-Link Deco M5 ako poskytovateľa dostupnej mriežky (pretože v tom čase v Holandsku vzlietol iba Netgear Orbi RBK50. ).

Vďaka svojej sieťovej súprave Google robí to, čo Google prakticky vždy vie, ako robiť dobre: ​​ponúka vynikajúci používateľský zážitok. Produkt vyzerá vynikajúco, je prehľadne predstavený a jeho inštalácia a aplikácia sú len veľmi málo požadované. Bodky sú na i. Aj keď si v rozmedzí prvého bodu nevšimnete veľký rozdiel, vidíme, že výkonové rýchlosti zaostávajú za Deco takmer celoplošne. Inak kapacita nie je relevantná. Oba systémy môžu byť preťažené viacerými aktívnymi klientmi na rôznych uzloch. Opäť je možné káblové pripojenie backhaul a bezdrôtový most, ale režim prístupového bodu chýba. Zrátané a podčiarknuté, naozaj to nie je zlé, ale Google Wifi nemá pridanú hodnotu na vysvetlenie podstatne vyššej ceny v porovnaní s TP-Link Deco M5.

Google Wifi

cena

359 € (za 3 uzly)

Webová stránka

store.google.com 6 Skóre 60

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Veľmi rozumný výkon
 • Negatíva
 • Príliš drahé pre systém AC1200
 • Žiadny režim AP

EnGenius EnMesh

Aj keď typové číslo EMR3000 môže naznačovať opak, EnGenius 'EnMesh je sieťová sada triedy AC1200. Systém preto neponúka žiadne ďalšie dátové toky pre backhaul a má dva dátové toky na 2,4 GHz a dva na 5 GHz. S cenovkou 299 eur sa radí medzi TP-Link Deco M5 a Google Wifi. EnGenius čelí ťažkej výzve ako neskorý účastník a preto, že jeho názov je menej známy ako TP-Link a Google. Prijíma túto výzvu s dvoma nápadnými možnosťami. Po prvé, každý prístupový bod má port USB na pridanie ďalšieho ukladacieho priestoru do vašej siete. Po druhé, EnGenius ponúka voliteľné prístupové body so zabudovanými bezpečnostnými kamerami.

Implementácia celku, žiaľ, zanecháva niečo, po čom túži. Napríklad výkon USB je pomalý, bod oka s fotoaparátom má dobrú cenu viac ako 400 eur a je oveľa dôležitejšie: výkon systému typu mesh sa nemôže rovnať výkonu systémov TP-Link, Google alebo Ubiquiti. Vzájomné spojenia sú jednoducho oveľa menej silné, čo v praxi občas vedie k strate signálu. Konkrétne funkcie výklenku mohli presvedčiť, ale rozdiel v triede ako sieťové riešenie je jednoducho príliš veľký. Prinajmenšom v súčasnom stave ... súprava EnMesh bola práve uvedená na trh a nezabúdajme, že aj Deco a Orbis museli prejsť náročnou fázou batoliat.

EnGenius EnMesh

cena

299 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.engeniustech.com 5 Skóre 50

 • Pros
 • Rozšíriteľné pomocou fotoaparátov
 • USB úložisko
 • Negatíva
 • Dojazd a rýchlosť pod par

Ubiquiti AmpliFi HD

AmpliFi HD zanecháva dobrý prvý dojem s precíznym balením, prezentáciou produktu a aplikáciou. Router s informačným displejom s dotykovými možnosťami je premyslený a krásne sú aj prístupové body k zásuvkám. Je veľmi dobre zostavený a zásadne dôležitý: funguje tiež veľmi hladko. Na rozdiel od niektorých iných systémov Ubiquiti ukazuje, že jednoduché použitie a prehľad v aplikácii nemusia byť na úkor informácií a funkčnosti. To prospieva optimalizácii umiestnenia prístupových bodov.

Aj keď je výkon v rozmedzí hlavného modulu vynikajúci, nášmu nastavenia sa nepodarilo dosiahnuť skutočne vynikajúci výkon na ostatných poschodiach. Funguje to, ale absolútne čísla zaostávali, čím je zarážajúce, že sme (až príliš často) prevádzaní do pásma 2,4 GHz. Nevýhodou soketových prístupových bodov je, že strácate flexibilitu na správnu optimalizáciu, pretože minimálne v tomto scenári sa zdalo, že to má následky. Nemôžeme potvrdiť svoje podozrenie, že to tak nebude všade.

Je nevyhnutné poznamenať, že AmpliFi HD nemá vyhradené backhaul, ale je to systém AC1750 (pozri rámček „Triedy rýchlosti“). Ak používate novší MacBook Pro alebo špičkovú sieťovú kartu, budete musieť byť schopní dosiahnuť vyššiu rýchlosť na hlavnom module ako pri alternatívach AC1200-1300. Bohužiaľ to na skóre nezáleží, pretože ani pri testovaní viacerých miest prístupových bodov už nebolo možné backhaul presvedčiť. Vďaka tomu na ostatných poschodiach nezáleží na tom, či v klientovi používate anténu 2x2 alebo 3x3.

Ubiquiti AmpliFi HD

cena

339 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.amplifi.com 6 skóre 60

 • Pros
 • Veľmi užívateľsky prívetivé
 • Veľmi dobrý router
 • Rozsiahla aplikácia
 • Negatíva
 • Dosah a kapacita ôk zaostávajú

Netgear Orbi RBK50, RBK40, RBK30

Spoločnosť Netgear bola jedným z prvých výrobcov, ktorí priniesli svoj sieťový systém do Holandska s modelom Orbi RBK50. V tom čase stála sada dvoch uzlov takmer 450 eur, ale vďaka špecializovanému backhaulu štvornásobku 5 GHz (AC3000) sa ukázalo, že Orbi je obzvlášť pôsobivý. V našom úvodnom teste sme dosiahli prakticky úplné pokrytie viac ako 1 200 metrov štvorcových našich priestorov iba pomocou dvoch uzlov.

Rok a potrební konkurenti sa neskôr táto pozícia nezmenila.A spoločnosť Netgear bola tiež zaneprázdnená a pridala veľa vecí, napríklad skutočnú sieť, ktorá tiež umožňuje satelitom vzájomné spojenie. Spoločnosť Netgear je presvedčivá aj na úrovni firmvéru. Ako nikto iný, Orbis dokáže spracovať veľké množstvo klientov, ktorí súčasne načítajú rôzne prístupové body. Považujeme nedostatok káblovej chrbticovej siete za škodu, ale zároveň si uvedomujeme, že to nie je strata pre každého. Ako konečný užívateľ je potrebné brať do úvahy hlavne veľké rozmery Orbi RBK50: pri 23 x 16 x 8 cm sú to poriadne veže.

Aby nestratil spojenie s kupujúcim s menším rozpočtom, spoločnosť Netgear neskôr uviedla na trh modely RBK40 a RBK30. Jedná sa o obidve sady triedy AC2200, takže s mierne zmiernenou spätnou väzbou. Oba majú ako základ porovnateľnú - o niečo menšiu - revolverovú hlavu ako RBK50. Tam, kde má RBK40 druhú vežu, je RBK30 vybavená prístupovým bodom pre zásuvku. Rovnako ako v prípade RBK50, skúsenosti a výkon sú správne: priechodné rýchlosti sú dobré, s miernym prínosom pre samostatný modul RBK40.

S nedávnym znížením ceny výkonnejšej Orbi RBK50 z približne 450 na 349 eur sa spoločnosti Netgear skutočne stáva prekážkou. Ešte lacnejšie Orbi znie atraktívne, ale hlavnou radou, ktorú môžeme z našich testovacích údajov vyvodiť, je, že ak chcete ísť vysokou rýchlosťou, solídnou kapacitou a dobrým užívateľským zážitkom, Netgear Orbi RBK50 za všetky peniaze stojí. Ak sa ukáže, že dva uzly RBK50 jednoducho nestačia, môžete ho okrem RBS50 rozšíriť aj o (oveľa lacnejšie) RBS40 alebo RBW30. A hoci RBK30 cenovo konkuruje Deco M5 a ponúka lepší výkon na jeden uzol, obetujete potrebnú flexibilitu, pretože ide o zásuvkový model.

Netgear Orbi Pro: Obchodné siete

V tabuľke nechýba ani Orbi Pro, ktorý vďaka prakticky rovnakému hardvéru dosahuje tiež prakticky rovnaké (vynikajúce) výsledky ako RBK50. Orbi Pro má však niekoľko doplnkov, ktoré sú obzvlášť zaujímavé pre obchodné použitie. Napríklad okrem štandardnej a hosťovskej siete Wi-Fi Pro pridáva ssid tretieho správcu, prichádza s mierne odlišnou konštrukciou, ktorá umožňuje inštaláciu na stenu a strop. Zameriava sa na zachovanie jednoduchosti inštalácie (zatiaľ čo podnikové riešenia si aj tak často vyžadujú externých odborníkov). Dodatočné náklady vo výške 180 eur sú vzhľadom na ponuku značné a prípadná tretia Orbi Pro je opäť drahšia. Ale ak ako malá firma sledujete sieťový systém, potom stojí za zváženie Orbi Pro.

Orbi RBK50

cena

359 € (za 2 uzly)

Webová stránka

www.netgear.nl 10 Skóre 100

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Vynikajúci výkon
 • Vynikajúci rozsah
 • Negatíva
 • Extra uzly drahé
 • Žiadna možnosť káblového prepojenia
 • Fyzicky veľmi veľké

Orbi RBK40

cena

299 € (za 2 uzly)

Webová stránka

www.netgear.nl 8 Skóre 80

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Dobré výkony
 • Dobrý dosah
 • Negatíva
 • Extra uzly drahé
 • Žiadna možnosť káblového prepojenia

Orbi RBK30

cena

€ 259, - (za 2 uzly)

Webová stránka

www.netgear.nl 8 Skóre 80

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Dobré výkony
 • Dobrý dosah
 • Negatíva
 • Extra uzly drahé
 • Žiadna možnosť káblového prepojenia

Orbi Pro SRK60

cena

529 € (za 2 uzly)

Webová stránka

www.netgear.nl 9 Skóre 90

 • Pros
 • Užívatelsky prívetivý
 • Vynikajúci výkon a dojazd
 • Niektoré užitočné obchodné funkcie
 • Negatíva
 • Podstatný príplatok v porovnaní s Orbi RBK50
 • Extra uzly drahé

ASUS Lyra

Spoločnosť ASUS môže mať veľmi široké produktové portfólio, ale nechýba skutočné zameranie na produkty Wi-Fi. Zatiaľ čo nedávne routery od spoločnosti ASUS získavajú čoraz agresívnejší vzhľad v štýle hráča, Lyras sú pozoruhodne skromné. Dostupné RGB osvetlenie je skutočne čisto funkčné. Rovnako ako Orbi RBK30, RBK40 a Linksys Velop sa spoločnosť ASUS rozhodla pre model so špecializovanou chrbticou.

Aplikácia sa zdá byť trochu preplnená a inštalácia sa nezaobišla bez nutnosti reštartovať každý prístupový bod aspoň raz. Nevýhodou pre cieľovú skupinu menej zdatnú v oblasti technológií. Pozitívne však je, že Lyra ako router ponúka väčšinu možností, ktoré by ste od robustného smerovača ASUS očakávali. Budete sa musieť ponoriť do webového rozhrania, ale ako pokročilý používateľ stojí za to rozsiahle možnosti vrátane VPN a možností zabezpečenia. Režim prístupového bodu je stále v beta verzii a momentálne nie bez výhrad, ale vďaka rozsiahlej funkcii smerovača vám bude tiež chýbať menej.

Ako sada AC2200 je ASUS Lyra v ťažkej situácii. Predvádza dobrý výkon, ale nie skvelý. Netgear RBK50 nie je horší ako Lyra s dvoma uzlami, a to ani na najvyššom poschodí. Používateľská skúsenosť s ASUS Lyra by sa tiež mohla trochu vylepšiť. Takže budete naozaj musieť oceniť rozsiahle možnosti smerovača alebo chcete pri výbere na Lyre zvoliť tri uzly (aby ste sa mohli zosilniť v dvoch smeroch).

ASUS Lyra

cena

349 € (za 3 uzly)

Webová stránka

www.asus.nl 7 Skóre 70

 • Pros
 • Rozsiahle možnosti smerovača
 • Veľmi rozumný výkon
 • Negatíva
 • Inštalácia a skúsenosti s aplikáciami ešte nie sú optimálne
 • Silná konkurencia v tomto cenovom bode

Linksys Velop

Linksys berie koncept AC2200 s Velop úplne iným prístupom. Medzitým spoločnosť Linksys pridala webové rozhranie (predtým to bolo iba pre aplikácie) a sprístupnila ďalšie funkcie smerovača, zameranie však naďalej zostáva na skutočný zážitok. Rovnako ako v prípade ASUS Lyra je však potrebné trochu hľadať pridanú hodnotu tohto systému. Fyzické stojany lákajú viac ako gigabitové veže Orbi a skúsenosti s aplikáciami sú tiež viac ako v poriadku. Ale za 429 eur za tri prístupové body môžete očakávať silnejšie argumenty. A keď výkon nekonkuruje modelu Netgears RBK50 s dvoma uzlami, je to náročná práca.

Skutočnosť, že model Velop je model AC2200 s podporou káblového prepojenia na chrbticu, sa zdá byť hlavným argumentom, ktorý sa na to aj tak musí pozerať. Lyra a Orbi túto možnosť nemajú a v čiastočne káblovom dome s jedným z ďalších káblových bodov a druhým bezdrôtovým je Velop celkom atraktívny. Budete však musieť brať mučivo pomalú inštaláciu ako samozrejmosť a musíte brať do úvahy skutočnosť, že správne naladenie Volve vyžaduje trochu viac času a úsilia, aby sa zabezpečilo, že bude pracovať optimálne. Pokiaľ ide o pozíciu každého prístupového bodu, sú citlivejší ako konkurencia.

Linksys Velop

cena

€ 429, - (za 3 uzly)

Webová stránka

www.linksys.com 7 Skóre 70

 • Pros
 • Dobré rýchlosti
 • Voliteľné drôtové pripojenie chrbtice
 • Fyzicky upravené
 • Negatíva
 • cena
 • Pridávanie a optimalizácia uzlov je bolestivo pomalé

Záver

Pre istotu sa opakujeme, ale doma ani v kancelárii nič neprekoná úplnú kabeláž, dokonca ani víťaz tohto testu. Musíme tiež urobiť poznámku k testovacej šírke, testovali sme intenzívne a každému routeru sme dali príležitosť, aby v prostredí dosahoval optimálne výsledky. Rýchlosti však môžu na inom mieste dopadnúť rôzne. Preto nie je možné vykonať porovnanie s inými (vrátane predchádzajúcich) nastavení testu.

Keď ťahanie káblov skutočne nie je možnosťou, vidíme najviac presvedčiť jeden model prakticky na každej prednej strane. Nakoniec zvážite sieť, aby ste sa zbavili všetkých druhov nebezpečenstiev Wi-Fi, a potom vidíme, že s Orbi RBK50 Netgear najlepšie vyvažuje výkon a dáva vám pokoj. Sada RBK50 triedy AC3000 nie je lacná záležitosť, ale ukazuje sa, že je schopná zaistiť kvalitné bezdrôtové pripojenie kdekoľvek v domácnosti, bez toho, aby používateľ musel oveľa viac, než len vyčerpať peňaženku.

Dúfali sme v kategóriu AC2200, ale keďže spoločnosti ASUS a Linksys majú stále niekoľko chýb, ktoré je treba odstrániť, stále nám chýba skutočné odporúčanie ... najmä pri súčasnej cenovej hladine Orbi RBK50 (ktorá tiež obsahuje vlastné RBK40 a RBK30 v skutočnosti vytvára príliš veľký tlak). ASUS a Linksys si však zaslúžia pozornosť, ak chcete zosilniť signál do viacerých smerov, prídu vhod tri uzly a ďalšie uzly pre Orbi sú drahé.

Záleží vám hlavne na dobrom dosahu na veľkej ploche, ale nepotrebujete extrémnu priepustnosť, napríklad pre niekoľko simultánnych (a veľmi aktívnych) používateľov? Potom udelíme čestné uznanie a redakčný tip produktu TP-Link Deco M5. Ako najlacnejšia v teste má v uvedenom poradí výkon aj užívateľskú skúsenosť pre túto cieľovú skupinu. Netgear Orbi RBK30 zostáva ostrý, ale s tromi jednotkami TP-Link Deco máte viac voľnosti. A keďže spoločnosti Linksys a ASUS sa budúcimi aktualizáciami nepochybne budú usilovať o to, aby zapálili Netgear, Google, Ubiquiti a EnGenius budú musieť prísť s lepšou odpoveďou, aby prekonali Deco.

Rozsiahly prehľad výsledkov testov nájdete v nasledujúcej tabuľke (.pdf).