Blog

Čo prináša USB 3.1?

Nový štandard USB 3.1 ponúka vyššie rýchlosti, ako sme boli doteraz zvyknutí z USB 3.0. Spoločnosti stojace za populárnym štandardom zároveň prišli s novou zástrčkou: USB Type-C sa nielen pohodlne používa, ale ponúka aj rôzne nové možnosti.

USB port je na modernom počítači nepostrádateľný: či už ide o myš a klávesnicu, externý pevný disk, tlačiareň alebo webovú kameru, v súčasnosti sú takmer všetky periférie pripojené k jednej a tej istej zástrčke. Každý, kto už pracoval s počítačmi pred viac ako pätnástimi rokmi, si pamätá čas mnohých rôznych pripojení a ešte viac ocení jednoduché použitie USB. Prečítajte si tiež: V 3 krokoch - urobte z vášho USB kľúča prístupový kľúč.

USB bolo predstavené v roku 1996 a pôvodné verzie (USB 1.0 a 1.1) mali maximálnu priepustnosť 12 megabitov za sekundu, ktorá sa v tom čase nazývala Full Speed ​​USB. USB 2.0 - vysokorýchlostné USB v oficiálnom žargóne - nasledovalo v roku 2000 a ponúka 40-násobne vyšší výkon: 480 megabitov / s. USB 3.0 alebo SuperSpeed ​​USB pochádza z roku 2008 a ponúka prenosové rýchlosti až 5 gigabitov / s. U všetkých týchto existujúcich variantov vďaka takzvanému kódovaniu 8b / 10b po každých 8 odoslaných bitoch 10 káblov skutočne prejde cez kábel. Vo výsledku sú dátové rýchlosti troch štandardov 1,2 megabajtu / s, 48 ​​megabajtov / s, respektíve 500 megabajtov / s. Vďaka réžii použitých protokolov môžete v praxi dosiahnuť rýchlosť až približne 0,8 Mbyte / s, 35 Mbyte / s a ​​400 Mbyte / s pomocou USB 1.1, 2.0 a 3.0.

USB 3.1

400 MB / s, ktoré USB 3.0 môže v praxi ponúknuť, je viac ako dostatočné pre mnoho aplikácií, ale stáva sa prekážkou pre ďalšie aplikácie. Myslite napríklad na externé disky: vďaka technológii SSD je ľahké vytvoriť externý disk, ktorý ponúka rýchlosť až gigabajtov za sekundu, ale musí existovať rozhranie, ktoré to podporuje. Ale napríklad aj pre fotoaparáty, ktoré napredujú (prakticky) nezašifrované HD alebo Ultra HD video, môže USB 3.0 ponúknuť príliš malú rýchlosť.

Preto bol štandard usb3.1 dokončený v roku 2013. Prvé výrobky sú už na trhu. Nová verzia sa volá SuperSpeed ​​+ a rýchlosť signálu sa zdvojnásobila z 5 gigabitov / s na 10 gigabitov / s. Súčasne sa kódovanie 8b / 10b zmenilo na 128b / 132b, alebo pre každých 128 bitových údajov je 132 na kábli. To zaisťuje menšie straty a znamená, že USB 3.1 dokáže prenášať až 1 041 Mbyte / s. V praxi sa očakáva, že bude možná rýchlosť až približne 1 000 MB / s, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rozhraním USB 3.0!

USB 3.1 môže používať rovnaké káble ako USB 3.0, po hardvérovej stránke sa v skutočnosti nič nezmenilo. Je pravda, že súčasne bola vyvinutá nová zástrčka, o ktorej viac nižšie. Pokiaľ porty usb3.0 na väčšine počítačov a notebookov možno rozpoznať podľa modrej farby - čo mimochodom nikdy nebolo povinnosťou -, konzorcium stojace za štandardom pre usb 3.1 predpisuje modrozelenú farbu. V praxi ho však používa len málo výrobcov základných dosiek, počítačov a notebookov.

Nejasné

Pokiaľ ide o nás, strašnou chybou konzorcia stojaceho za štandardom je, že so zavedením USB 3.1 sa nový štandard s vyššou rýchlosťou oficiálne nazýva „USB 3.1 Gen 2“ a že USB 3.0 sa spätne označuje ako „USB 3.1 Gen 1. „Tituly. Našťastie sa veľa výrobcov hardvéru nezúčastňuje na tomto nejasnom pomenovaní a rozhodujú sa pre jasné a jednoduché USB 3.0 a USB 3.1. Existujú ale napríklad aj základné dosky, kde výrobca uvádza „2x usb 3.1 Gen 2 a 6x usb 3.1 Gen 1“. Aby to bolo ešte nepríjemnejšie, existujú aj výrobcovia a webové obchody, ktoré generačný prírastok vynechávajú. Napríklad nový Apple MacBook má jedno pripojenie USB3.1. Vo väčšine obchodov však nie je v špecifikáciách jasné, že ide o usb 3.1 Gen 1, v skutočnosti známy usb 3.0.

Nový konektor

Konzorcium výrobcov vyvíjajúcich tento štandard takmer súčasne s novým štandardom usb3.1 dodalo aj nový konektor: USB Type-C. Táto nová zástrčka by mala predovšetkým ponúkať jednoduchšie použitie. Konektor Type-C je približne rovnako veľký ako existujúci konektor micro USB, ale je reverzibilný, čo znamená, že nezáleží na tom, ako ho zapojíte do zariadenia. Majitelia iPhonu alebo iPadu s konektorom Lightning vedia, aká šikovná je takáto reverzibilná zástrčka.

Zástrčka typu C je k dispozícii aj pre takzvanú hostiteľskú a klientskú stranu. Inými slovami: rovnaká zástrčka na oboch stranách kábla! Týmto sa ukončí rozdiel medzi takzvanými konektormi typu A, ktoré zvyčajne nájdete na počítačoch PC a notebookoch, a konektormi typu B, ktoré nájdete na periférnych zariadeniach a mobilných zariadeniach. To je obzvlášť dobrá správa pre výrobcov notebookov, pretože bežný konektor USB je teraz obmedzením, vďaka ktorému sú notebooky stále tenšie.

Ako už bolo uvedené, nový konektor je oddelený od štandardu usb3.1. To znamená, že je možné implementovať aj jemné porty USB 3.0 s Type-C. To je napríklad prípad nového MacBooku. Zároveň možno USB 3.1 použiť aj s existujúcim konektorom typu A. Kým sa celý priemysel neskončí na konektoroch Type-C, čo sa pravdepodobne stane, budeme si musieť chvíľu potrpieť na všetky druhy adaptérových káblov.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found