Ako

Optimálna domáca sieť v 14 krokoch

Väčšina domácich sietí necháva niečo na želanie alebo je neúplná, pretože nie sú pripojené všetky zariadenia, ktoré je možné pripojiť. V tomto článku sa chystáme všetko spojiť a pripojiť k internetu. Čítate, čo je pre vašu situáciu najlepšie.

Tip 1: Nastavenie siete

V tomto článku predpokladáme základné nastavenie siete, ktoré možno nájsť takmer v každej domácnosti. Internet poskytuje širokopásmový modem prostredníctvom kábla, ADSL alebo iným spôsobom. K dispozícii je smerovač (či už integrovaný do širokopásmového modemu alebo nie), ku ktorému môžete pripojiť zariadenie káblové (cez porty LAN) a bezdrôtové pripojenie (cez WiFi). Predpokladáme, že vaša WiFi sieť je zabezpečená WiFi sieť. Zabezpečenie sa ovláda pomocou špeciálneho tlačidla WPS na vašom smerovači (alebo modeme) alebo pomocou silného hesla WiFi. Je to užitočné, ak poznáte svoje heslo WiFi, napríklad ak chcete rozšíriť pokrytie pomocou WiFi opakovača (tip 8). Heslo a bezpečnostnú technológiu WiFi ľahko zistíte pomocou WirelessKeyView. Spustite tento program na počítači, ktorý je úspešne pripojený k vašej sieti WiFi.

Tip 2: Drôtové a bezdrôtové pripojenie

Pravidelne sa nás pýtajú: „Čo je lepšie, káblové alebo bezdrôtové?“ . Odpoveď je jednoznačná: drôtová. Všetko, čo káblovo pripojíte k domácej sieti, funguje stabilnejšie ako prostredníctvom bezdrôtovej siete. Netrpíte problémami s dosahom, zabudnutím hesla WiFi alebo interferenciou s inými sieťami WiFi. Domáce spotrebiče tiež môžu pokaziť vašu WiFi sieť. Často sa hovorí o mikrovlnnej rúre, ale v praxi je toho viac. Skutočne problematické sú fyzické prekážky, stavebné a konštrukčné materiály vo vašej domácnosti a lacné bezdrôtové bezpečnostné kamery (alebo iné zariadenia, ktoré vysielajú trvale na rovnakej frekvencii). Ďalším argumentom pre káblové pripojenie je rýchlosť. To je zvyčajne oveľa vyššie, ak svoje zariadenie pripojíte pomocou sieťového kábla, najmä pri veľmi rýchlom pripojení na internet.

Tip 3: Kedy je k dispozícii Wi-Fi?

Uprednostňuje sa drôtové pripojenie, ale niekedy to nie je naozaj užitočné. Ethernetový kábel je pre tablet a smartphone dokonca nemožný a zvlášť nepraktický pre notebook v obývacej izbe. Vždy sa rozhodnite pre sieťový kábel, ak je to prakticky možné, napríklad pre stolný počítač v štúdiu, sieťovú tlačiareň alebo sieťový disk (NAS). Sieťový kábel je tiež vhodnejší pre váš televízor, hernú konzolu alebo streamer médií, než aby ste sa motali okolo pomocou WiFi kľúčov. Viac si môžete prečítať v tipe 13. Používajte svoju sieť Wi-Fi pre všetky zariadenia, pre ktoré nie je k dispozícii sieťový kábel: smartphone, tablet, Chromecast 1 (aj keď pre tento účel bol nedávno predstavený kábel) atď. . Alebo ak je to mimoriadne nepríjemné, napríklad váš notebook, ktorý používate na viacerých miestach.

Tip 4: Príliš málo portov

Schopnosť pripojiť zariadenie pripojené k vášmu modemu / smerovaču je zvyčajne obmedzená na maximálne štyri porty LAN. Ak na to nemáte dostatok času, môžete počet portov ľahko rozšíriť prepínačom. Vyberte si rýchly, ktorý spĺňa gigabitový štandard (1 000 Mbit / s). Za pár dolárov si môžete kúpiť prepínač, ktorý má napríklad 5 alebo 8 ďalších portov LAN. Pripojenie je jednoduché, pretože neexistujú žiadne nastavenia. Pripojte port LAN na prepínači k portu LAN na modeme / smerovači pomocou štandardného sieťového kábla a máte ďalšie porty na rozšírenie domácej siete.

Tip 5: Rýchlosť sa vykonáva obojstranne

Gigabit je súčasná štandardná rýchlosť pre káblové domáce siete. Je možné, že váš modem / smerovač podporuje nižšiu rýchlosť, napríklad 10/100 Mbit. To môže zabrániť optimálnemu fungovaniu určitých sieťových zariadení. Dobrými príkladmi sú NAS (sieťové úložisko) a streamer médií na vašom televízore: je príjemné pracovať s najvyššou možnou rýchlosťou. Nákup prepínača, o ktorom sme hovorili v predchádzajúcom tipe, môže ponúknuť riešenie, napríklad rýchlejšiu komunikáciu medzi počítačom a serverom NAS. Pripojte obidve zariadenia káblovým pripojením k gigabitovému prepínaču a káblovým pripojením k modemu / smerovaču. Takto máte medzi sebou najvyššiu dosiahnuteľnú rýchlosť. Pristupujete k NAS cez WiFi? Potom sa zvýšenie rýchlosti zruší. Maximálna rýchlosť vždy závisí od najpomalšieho medzičlánku.

Tip 6: Podraďovanie

Ak je váš počítač pripojený k prepínaču alebo modemu / smerovaču, mohla by vás zaujímať maximálna rýchlosť. Toto je rýchlosť, ktorú „navzájom súhlasia“ pripojené zariadenia.

AdapterWatch zobrazuje tieto údaje v stĺpci Rýchlosť rozhrania. Je ich dlhé číslo. Ak odstránite posledných šesť núl, budete mať rýchlosť v Mbit (megabit). S bezdrôtovým adaptérom sa rýchlosť môže vždy zmeniť, pretože pripojenie závisí od všetkých druhov externých faktorov.

Ak pri káblovom sieťovom pripojení uvidíte nižšiu rýchlosť, ako ste očakávali, napríklad 100 Mbit namiesto 1 000 Mbit, môže to mať niekoľko príčin. Ak váš počítač alebo prepínač dokáže spracovať iba 100 Mbit a druhé zariadenie 1 000 Mbit, automaticky sa prepne späť na nižšiu rýchlosť. Ak je na oboch stranách možné 1 000 Mbit, rýchlosť je možné v prípade zlej kabeláže alebo chybných pripojovacích zástrčiek ešte upraviť smerom dole, aby sa udržala stabilita. To zistíte vyskúšaním kratšieho sieťového kábla.

Tip 7: Presuňte Wi-Fi

Najlepšie riešenie problémov s pokrytím vašej siete Wi-Fi je fyzické premiestnenie prístupového bodu Wi-Fi. Najlepšie je zvyčajne centrálne miesto vo vašej domácnosti. To je najjednoduchšie, ak sú váš modem a smerovač WiFi oddelené, pretože premiestňovanie modemu je v praxi náročné (musí sa čo najviac priblížiť k miestu, kde vaše internetové pripojenie vstupuje do vášho domova.

Tip 8: Viac dosahu WiFi

Ak nie je možné fyzicky premiestniť vašu WiFi sieť alebo ak nechcete viesť škaredé káble po vašom dome, môžete zvážiť WiFi opakovač. Zosilňovač WiFi nestojí viac ako pár dolárov a potrebuje iba zásuvku. Nastavenie je jednoduché, ak sa budete čo najdôkladnejšie riadiť návodom na obsluhu výrobcu. Stručne povedané, zosilňovač WiFi zachytí vašu existujúcu sieť WiFi a znova ju vysiela. Pre konfiguráciu budete možno potrebovať bezpečnostný kód svojej WiFi siete a potrebujete vedieť, ktorá bezpečnostná technológia (WPA, WPA2 alebo iná) sa používa (pozri tip 1). Jedinou nevýhodou opakovača je, že vaša „rozšírená“ sieť Wi-Fi je iba polovičná ako rýchlosť vašej bežnej siete WiFi.

Tip 9: Staviteľ mostov

Existujú WiFi zosilňovače na predaj s extra ethernetovým pripojením. Výberom takzvaného „mostného režimu“ môžete týmto spôsobom „konvertovať“ bezdrôtovú sieť na ethernetové pripojenie.

Stručne povedané, vašu WiFi sieť zachytáva zosilňovač WiFi v „mostnom režime“ a je tu k dispozícii ako káblové sieťové pripojenie. Toto usporiadanie nemá výhody pre vyššiu rýchlosť, ponúka však ďalšie možnosti. Napríklad ak „inteligentné zariadenie“ (riadiace centrum solárnych panelov, meteorologická stanica, DVD prehrávač atď.) Nepodporuje WiFi alebo je ťažké dosiahnuť bežný sieťový kábel, stále môžete zariadenie zahrnúť do domácej siete s týmto trikom.

Tip 10: USB kľúč

Ak dosah WiFi nie je optimálny napríklad z kuchyne a premiestnenie smerovača WiFi alebo prístupového bodu wiki nie je možné, môžu používatelia počítačov alebo notebookov urobiť trik. Kúpte si USB WiFi dongle za desať eur. Pripojte hardvérový kľúč pomocou predlžovacieho kábla USB a máte akúsi „pohyblivú anténu WiFi“. Takto môžete stále pracovať prostredníctvom WiFi a môžete si lepšie vyzdvihnúť ťažko dostupný bezdrôtový prístupový bod. Tento trik funguje dobre aj v hotelovej izbe, v kempingu alebo pri vyzdvihnutí hotspotu z rekreačného bytu.

Tip 11: Domáca zástrčka

Pre každú situáciu, keď Wi-Fi nie je možné alebo príliš ruší a ťahanie (extra) káblov nie je voľbou, existuje tretia možnosť: HomePlug (tiež nazývaný powerlan). Káblová sieť sa prenáša cez zásuvku a elektrické káble. Funguje to nasledovne: HomePlug má najmenej dva adaptéry (zástrčky). Jeden adaptér HomePlug pripojíte k modemu / smerovaču pomocou sieťového kábla. Druhý adaptér HomePlug pripojíte sieťovým káblom k zariadeniu, ktoré vyžaduje sieťové pripojenie. Zapojením oboch adaptérov do zásuvky a vykonaním postupu jednorazového párovania sa vytvorí spojenie a váš sieťový signál sa pomocou elektrickej siete prenesie semi-bezdrôtovo cez váš dom. Sada HomePlug stojí asi sedemdesiat eur.

Tip 12: Možnosti HomePlug

Rýchlosť HomePlug závisí od mnohých faktorov a to vrátane jeho stability. Nepoužívajte dvojité zástrčky a predlžovacie káble. HomePlug nie je potrebné pripájať priamo k modemu / smerovaču, je možné ho pripojiť k ľubovoľnému sieťovému káblu. Technológia HomePlug je vynikajúcim doplnkom k ťažko dostupným miestam, kam chcete pripojiť zariadenie. Napríklad vďaka HomePlug môžete umiestniť sieťovú tlačiareň mimo dohľadu (v garáži, kôlni alebo v podkroví) bez toho, aby ste museli viesť káble. Sady HomePlug sa dodávajú vo všetkých druhoch variácií, napríklad s integrovaným prepínačom, aby ste mohli pripojiť viac ako jedno zariadenie, alebo so zabudovaným prístupovým bodom WiFi.

Tip 13: Pripojte sa kreatívne

Najlepšie riešenie na čo najlepšie prepojenie domácej siete začína vypracovaním plánu. Mnoho scenárov má viac ako jedno riešenie, ale ktoré z nich si vyberiete? Buďte kreatívni a vždy dávajte na prvé miesto stabilitu. Príklad: kedysi ste k televízoru pripojili jeden sieťový kábel. Teraz narazíte na toto obmedzenie, pretože všetky zariadenia v okolí vášho televízora majú sieťové pripojenie. V takom prípade si môžete kúpiť drahú súpravu HomePlug so zabudovaným prepínačom alebo skúsiť drotovať so svojim vybavením prostredníctvom WiFi kľúčov alebo opakovačov. Zbytočne nestabilný a náchylný na chyby! Najlepším riešením pre tento scenár je lacný prepínač (tip 4). Pripojte ho k sieťovému káblu na televízore a pripojte všetky zariadenia pripojené k prepínaču. Týmto spôsobom môžete stále pripojiť svoju inteligentnú televíziu, hernú konzolu, Raspberry Pi, DVR, prehrávač Blu-ray, Chromecast 2 a ďalšie zariadenia pomocou jedného sieťového kábla.

Tip 14: Starý smerovač

Na záver tohto článku tip, ktorý je vhodný iba pre odborníkov, ktorí majú niekde stále starý router. Nenechajte to zapadnúť prachom, môžete s tým robiť zábavné veci pre domácu sieť. Vypnutím servera DHCP a siete Wi-Fi získate bezplatný prepínač. Ak necháte WiFi zapnuté (vypnite DHCP!) A pripojíte starý router cez LAN port, máte k dispozícii ďalší prístupový bod WiFi. Ak je to potrebné, zmeňte nastavenie kanála ďalšej WiFi siete, aby ste zabránili rušeniu.

Nakoniec je tu „super firmvér“ DD-WRT. Ak máte šťastie, môžete si ho nainštalovať do smerovača. DD-WRT je k dispozícii pre mnoho populárnych smerovačov od rôznych výrobcov. S DD-WRT premeníte smerovač 50 eur na jeden s možnosťami smerovača 500 eur. Vaša sieť získa všetky druhy ďalších funkcií, ako napríklad opakovač, most, VLAN a ďalšie veci, ktoré odborníci milujú. Ako si môžete prečítať z terminológie, DD-WRT nie je absolútne vhodný pre začiatočníkov. Aktualizácia firmvéru smerovača je vždy riziko. V najpozitívnejšom prípade vám poskytne super router s mnohými funkciami navyše. Pravdepodobne existuje aj šanca, že na svojom smerovači vyrobíte tehlu kvôli poruche alebo nesprávnemu blikaniu firmvéru.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found