Ako

Týmto spôsobom inovujete z hdd na ssd

Nákupom a používaním disku SSD môžete ďalej zvýšiť výkon svojho počítača. SSD disk je oveľa rýchlejší ako bežný pevný disk. Môžete napríklad upgradovať z HDD na SSD.

SSD disky sú čoraz lacnejšie a ich nákup je tak atraktívnejší. Aj keď máte starší notebook, možno by stálo za to zaobstarať mu disk SSD za posledné pracovné roky, pretože šanca, že vám starý pevný disk zlyhá skôr, ako zvyšok hardvéru, je dosť vysoká.

Samozrejme je dôležité venovať osobitnú pozornosť tomu, ktorý disk SSD si kupujete. Môžete vziať do úvahy rýchlosť čítania a zápisu na SSD, množstvo dostupných gigabajtov a spotrebu energie. Posledná zmienka je dôležitejšia napríklad pri notebookoch alebo NAS.

Vytvorte klon

Ak ste si kúpili nový disk SSD a chcete ho umiestniť do svojho počítača ako náhradu za svoj existujúci 'staromódny' pevný disk, musíte si samozrejme najskôr vytvoriť zálohu. V tomto článku na to používame bezplatný nástroj EaseUS Todo Backup. Pomocou tohto softvéru môžete vytvárať samostatné zálohy, ale čo je dôležitejšie, aj klon vášho starého pevného disku po jednotlivých sektoroch. A to je nevyhnutné, ak chcete preniesť údaje zo starého pevného disku priamo na nový, doplnený o zavádzaciu oblasť a fungujúcu inštaláciu systému Windows 10. Chcete sa dozvedieť viac o zálohovaní? Potom si pozrite náš kurz: Zálohovanie a obnova (kurz knihy a online).

Pripojte starý a nový disk

Vytvorenie klonu je najjednoduchšie, ak má váš počítač alebo notebook ďalší slot na umiestnenie druhého pevného disku. Pri vytváraní klonu funguje najrýchlejšie, ak ho môžete preniesť priamo na svoje nové SSD. K dispozícii sú tiež dokovacie stanice USB alebo dokonca samostatné káble, pomocou ktorých môžete externe pripojiť (nový) pevný disk alebo SSD k portu USB. Windows 10 tento disk jednoducho rozpozná ako extra pevný disk a zvládne to aj EaseUS Todo Backup.

Preneste údaje

Po pripojení nového disku SSD k počítaču môžete začať klonovať starý pevný disk na nový. Spustite program EaseUS Todo Backup a počkajte, kým softvér dokončí inicializáciu.

Keď program nájde všetky vaše disky, kliknite na tlačidlo v pravom hornom rohu Systémový klon. Pomocou tejto možnosti vytvoríte presnú kópiu (klonovanie) starého pevného disku priamo na nový. Program System Clone automaticky prevezme bootovací oddiel, oddiel Windows a všetky ďalšie oddiely na systémovom disku a prenesie ich priamo na váš nový disk SSD.

Počkaj minútu

Prenos údajov zo starého pevného disku na nový môže chvíľu trvať, v závislosti od veľkosti oddielov. V našom prípade trval presun asi pol hodiny.

Starý pevný disk je vonku

Spustil sa klon úspešne? Potom odpojte nový disk SSD od počítača. Nezabúdajte, že to robte „úhľadne“: kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu usb a vyberte Vysunúť v kontextovej ponuke. Takto si môžete byť istí, že sa už nezapisujú žiadne ďalšie údaje alebo že sa disk stále používa iným spôsobom. Pripojili ste interne svoj nový SSD? Najskôr úplne vypnite počítač, odpojte od neho napájací kábel a znova odpojte disk SSD. V závislosti od toho, ako je nakonfigurovaný váš systém, môžete teraz tiež odpojiť starý pevný disk z vnútra počítača. Pre tento článok sme použili notebook, ktorý má miesto na jeden pevný disk, preto v našom prípade starý interný pevný disk nahradíme novým SSD, na ktorý sme práve preniesli klon celého disku.

Vložte disk SSD

Umiestnenie disku SSD je jednoduché a v skutočnosti v opačnom poradí, v akom ste odstránili starú jednotku. Poznámka: Ak vymieňate pevný disk zo stolového počítača, disk SSD sa zvyčajne nezmestí priamo do pozície pre disk v systéme. Je to tak preto, lebo bežné pevné disky pre osobné počítače majú šírku 3,5 palca, zatiaľ čo disky SSD majú šírku vždy 2,5 palca. Na preklenutie rozdielu v šírke potrebujete takzvanú konzolu: kovový alebo plastový rám, do ktorého zaskrutkujete disk SSD, a potom ho vložte do svojej 3,5-palcovej pozície pre stolný počítač. Notebooky majú zvyčajne vždy 2,5-palcovú pozíciu pre disk, takže nový SSD disk zapadne priamo do slotu bez akýchkoľvek úprav.

Reštartujte počítač

Ak ste pomocou nového softvéru EaseUS Todo Backup vytvorili klon svojho starého pevného disku na nový disk SSD, potom je potrebné umiestniť nový disk SSD, zavrieť kryty a reštartovať počítač alebo notebook. Pokiaľ ste pripojili nový disk SSD k rovnakému portu ako starý pevný disk, počítač sa zavedie priamo z tejto novej jednotky, bez toho, aby ste museli robiť čokoľvek iné.

IDE AHCI

Na niektorých notebookoch musíte byť pri inštalácii nového SSD opatrní. Na správu pevného disku možno použiť dva štandardy, IDE alebo AHCI. Prvý je vlastne starší štandard, ktorý pracuje pomalšie, takže by ste si mali vždy zvoliť AHCI. V starších systémoch BIOS sa však môže stať, že port vašej novej jednotky bude automaticky nastavený na IDE. Ak ste vytvorili klon svojho pevného disku, keď bol na ACHI, ale nový disk ssd je napájaný z IDE, systém Windows sa nespustí. Vopred si teda skontrolujte, či je váš nový SSD disk skutočne nastavený na AHCI.

Výkon

Najväčšou výhodou disku SSD oproti bežnému pevnému disku je rýchlosť. SSD nemá žiadne pohyblivé časti a skladá sa z rýchlej pamäte Flash, zatiaľ čo bežný pevný disk má čítacie a zapisovacie hlavy, ktoré čítajú a zapisujú údaje z rotujúcich magnetických diskov. Toto čítanie a zápis trvá veľa času, pretože čítacie a zapisovacie hlavy musia tieto informácie načítať z niekoľkých miest na týchto diskoch. To je tiež dôvod, prečo by ste mali konvenčný pevný disk pravidelne defragmentovať a vyčistiť.

V praxi

Po nainštalovaní SSD disku si okamžite všimnete rozdiel oproti starému konvenčnému pevnému disku. Môžete to vidieť napríklad v čase spustenia systému Windows, ktorý je potom okamžite o zlomok tri alebo štyri rýchlejší ako v prípade bežného pevného disku. Tiež si to všimnete pri spustení programov, tie sa na vašej obrazovke objavia oveľa rýchlejšie. Aj pri kopírovaní a presúvaní súborov - najmä ak sú veľké - si ihneď po vložení SSD všimnete rozdiel. Aj upgrade pevného disku v staršom notebooku môže ponúknuť veľa výhod, takže svoje staré zariadenie môžete používať o niekoľko rokov dlhšie, najmä ak investujete niekoľko desiatok navyše do nejakej pamäte RAM navyše.

Sami sme vykonali niekoľko jednoduchých testov, aby sme zmerali rozdiel vo výkone medzi starou situáciou (s konvenčným pevným diskom Samsung) a novou (s Patriot Burst 240 GB sata III ssd) na starom počítači Compaq Presario CQ70-200EED z roku 2009. .

BENCHMARKY
HDD SAMSUNG 250 GBSSD disk PATRIOT BURST 240 GB
Spustenie notebooku za studena:1:08.200:33.68
Reštart:2:32.671:02.55
Priem. rýchlosť čítania:51,40 MB / s239,79 MB / s
Priem. rýchlosť zápisu:47,18 MB / s154,06 MB / s
Priem. doba prístupu na čítanie:19,555 ms0,240 ms
Priem. čas prístupu na zápis:24 074 ms1 667 ms

Nakoniec

SSD disk môže byť dobrou investíciou, aby ste svojmu starému notebooku mohli dokonca poskytnúť vylepšenie rýchlosti, ale najmä ak už máte primerane moderný počítač, SSD disk predstavuje obrovský nárast výkonu vášho počítača.

Aj keď hľadáte externý disk, môžete sa rozhodnúť pre SSD. Nielen, že je externý SSD oveľa rýchlejší v prenose dát, je tiež oveľa menej zraniteľný ako tradičné pevné disky, pretože nemá žiadne pohyblivé časti. To má veľkú výhodu v tom, že môžete svoje externé disky SSD bezstarostne vložiť do tašky, keď idete von.

Ak ešte neviete, ktoré SSD si chcete kúpiť, môžete si prečítať tento článok. Testovali sme v tomto nie menej ako 45 SSD diskov. Vysvetlíme tiež, na čo si treba dať pozor pri zakúpení disku SSD.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found