Preskúmanie

Recenzia Motorola Moto G8 Power: najlepší smartphone roku 2020?

Motorola Moto G8 Power je cenovo dostupný smartphone so systémom Android s kompletným hardvérom a obrovskou batériou. Pomer ceny a kvality je na papieri vynikajúci, ale čo v praxi? Môžete si ju prečítať v tejto rozsiahlej recenzii Motorola Moto G8 Power.

Motorola Moto G8 Power

MSRP € 229,-

Farby Čierna a modrá

OS Android 10

Obrazovka 6,4-palcový LCD (2300 x 1080)

procesor 2 Ghz oktacore (Snapdragon 665)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný)

Batéria 5 000 mAh

fotoaparát 16, 8, 8 a 2 megapixely (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS,

Formát 15,6 x 7,5 x 0,96 cm

Váha 197 gramov

Iné Port pre slúchadlá, odolný voči vode

Webová stránka www.motorola.com/sk 8,5 skóre 85

  • Pros
  • Čistý softvér pre Android
  • Všestranné fotoaparáty
  • Hladký výkon
  • Vynikajúca výdrž batérie
  • Negatíva
  • Pravidlá aktualizácií môžu byť lepšie
  • Žiadne WiFi 5 GHz
  • Žiadny NFC čip

Spoločnosť Motorola je už roky známa svojimi cenovo dostupnými smartfónmi so všeobecne dobrým pomerom ceny a kvality. Minulý rok sa objavila nová séria Moto G8, kde bol Moto G8 Plus prvým modelom (269 eur). Moju recenziu na Moto G8 Plus si môžete prečítať tu. V poslednej dobe sa Moto G8 Power predáva aj za odporúčanú maloobchodnú cenu 230 eur. Toto zariadenie má okrem iného zmenené nastavenie fotoaparátu, oveľa väčšiu batériu a teda aj nižšiu cenu. Posledné týždne som testoval telefón.

Dizajn

Keď som vyberal Moto G8 Power z krabice, nemal som pocit, že by som držal v rukách smartfón za 230 dolárov. Zariadenie vyzerá moderne a luxusne, pretože obrazovka vypĺňa takmer celú prednú stranu a okraje sú veľmi úzke. Zadná strana má vzor, ​​obsahuje štvorkolku a pôsobí robustne. Smartfón je dobre hotový, pohodlne padne do ruky a na zadnej strane má presný a rýchly snímač odtlačkov prstov v logu Motorola.

Hlavnou nevýhodou plastovej zadnej strany je, že priťahuje odtlačky prstov a prach. Mám podozrenie, že materiál sa tiež pomerne rýchlo poškriabe. Po mojom dvojtýždňovom testovacom období vyzerá smartfón stále ako nový, ale tiež som ho používal opatrne a nedával som ho do vrecka s kľúčmi.

Je pekné, že Moto G8 Power má vodeodolné puzdro, a preto ho nemusí lámať dažďová sprcha. Toto zariadenie má pripojenie USB-C a 3,5 mm port na pripojenie káblových slúchadiel.

Spoločnosť Motorola predáva smartphone v čiernej a modrej farbe. Testoval som čiernu verziu.

Obrazovka napájania Moto G8

Obrazovka Moto G8 Power meria 6,4 palca, čo je v roku 2020 priemerná veľkosť smartfónu. Pomerne veľká obrazovka sa vyznačuje malým otvorom v ľavom hornom rohu. V tejto diere je umiestnená selfie kamera. Minuloročná Motorola One Vision má tiež otvor pre fotoaparát, ale je taký veľký, že vynikol a prekážal niektorým aplikáciám. Otvor Moto G8 Power je podstatne menší a ani na chvíľu mi neprekážal.

Vynikajúca je aj kvalita obrazovky, najmä pre taký cenovo dostupný smartfón. Obrazovka vyzerá ostro vďaka rozlíšeniu Full HD a panel LCD zobrazuje nádherné farby. Maximálny jas je dostatočne vysoký na to, aby ste bez problémov mohli sledovať obrazovku vonku a s marcovým slnkom nad mojou hlavou.

V tomto cenovom segmente si môžete kúpiť aj smartfón s OLED obrazovkou. Takýto displej ponúka ešte lepší obraz a je o niečo energeticky efektívnejší. Spoločnosť Samsung okrem iného predáva také zariadenia. Motorola by - aspoň so mnou - získala body umiestnením OLED obrazovky do Moto G9 Power.

Hardware

Na výrobu cenovo dostupného smartfónu musí výrobca robiť ústupky. Pri Moto G8 Power to nie je inak. Napríklad zariadeniu chýba NFC čip, takže v obchodoch s týmto telefónom nemôžete platiť bezkontaktne. 5GHz Wi-Fi tiež nie je podporované. Moto G8 Power sa dokáže pripojiť iba k 2,4 GHz sieti Wi-Fi, čo je škoda, pretože 5 GHz Wi-Fi je stabilnejšie a rýchlejšie.

Spoločnosť Motorola, našťastie, nezastavila najdôležitejšie časti. Napríklad RAM so 4GB je pekná a veľká, procesor Snapdragon 665 beží hladko a smartfón má priestrannú 64GB úložnú pamäť. Môžete to rozšíriť o kartu micro SD. Moto G8 Power podporuje aj dve SIM karty alebo dve SIM karty.

Dôležitá nuansa: hoci je telefón dostatočne rýchly, občas sa u vás vyskytnú chyby. Napríklad pri prepínaní medzi fotoaparátom a hrou. Ťažké hry fungujú dobre, ale zvyčajne sa nedajú hrať na najvyššie nastavenia. Vzhľadom na cenu smartfónu sa na to nemôžete sťažovať.

Vynikajúca výdrž batérie a rýchle nabíjanie

Hlavným predajným bodom Moto G8 Power je batéria s kapacitou 5000 mAh. Takto veľká batéria je zriedkavá, najmä v cenovo dostupnom telefóne. Napríklad Samsung Galaxy S20 Ultra má tiež 5 000 mAh batériu, ale to preto, že smartphone má obrovskú 6,9-palcovú obrazovku s vysokým rozlíšením a výkonný hardvér.

Vďaka veľmi veľkej batérii vydrží Motorola Moto G8 Power oveľa dlhšie ako iné smartphony. Počas testovacieho obdobia som nemohol vybiť batériu za dva dni. Tiež som nemohol využiť tretí celý deň používania, ale tí, ktorí to berú pomalšie, s tým nebudú mať problém.

18W zástrčka, ktorú Motorola dáva do balenia, nabíja batériu za niekoľko hodín. To je vzhľadom na veľkú batériu v poriadku. Vďaka vynikajúcej výdrži batérie som počas testovacieho obdobia nepociťoval potrebu rýchleho pripojenia smartfónu k nabíjačke, pretože som potreboval dodatočné napájanie. Akurát som zariadenie raz večer nabil, keď som išiel spať a ďalšie dni som mohol ísť vpred.

Motorola Moto G8 Power sa nedokáže nabíjať bezdrôtovo, čo je podľa mňa logické zníženie vzhľadom na maloobchodnú cenu.

Štyri fotoaparáty na zadnej strane

Otvor pre fotoaparát v displeji obsahuje fotoaparát s rozlíšením 16 megapixelov pre selfie a videohovory. Kvalita fotografií a videa je vynikajúca a je v súlade s konkurenčnými smartphonmi. Je skvelé, že taký sotva viditeľný fotoaparát dokáže „len dobre“ fotiť. Na videohovory si možno bude treba trochu zvyknúť, pretože fotoaparát nie je v strede, ale v rohu, čo si všimnete, keď držíte telefón vodorovne.

Zaujímavejšie je nastavenie fotoaparátu na zadnej strane. Spoločnosť Motorola vkladá do modelu Moto G8 Power minimálne štyri fotoaparáty. Týka sa to normálneho, primárneho fotoaparátu, širokouhlého objektívu, makroobjektívu a teleobjektívu s rozlíšením 16, 8, 2 a 8 megapixelov. Takúto kombináciu fotoaparátov nájdete na cenovo dostupnejších smartfónoch a je vítanou novinkou, pretože štyri fotoaparáty dokážu viac ako jeden. V tejto oblasti má Moto G8 Power výhodu oproti zariadeniam s menším počtom fotoaparátov.

Na papieri teda preto, lebo viac fotoaparátov sa nerovná hneď lepším fotografiám. To som si všimol aj v praxi. Moto G8 Power zvyčajne sníma jemné obrázky, ale nie je to najlepší smartphone s fotoaparátom vo svojej cenovej kategórii. Napríklad dynamický rozsah je trochu sklamaním. V zamračenom dni s vodným slnkom fotoaparát pravidelne prechádza do hmly tým, že sníma príliš bielu oblohu. Večer má fotoaparát problémy s temnotou a obrázky ukazujú pomerne veľké množstvo šumu a slabšie farby.

Širokouhlý objektív, ktorý má širšie zorné pole, a preto preto vytvára širší záber, funguje správne, ale nie je taký dobrý ako širokouhlý objektív v drahých smartfónoch. Ľudia sa dajú na fotografiách roztiahnuť a okraje obrázka sú zakrivené a menej ostré. Drahé telefóny sú tým menej ovplyvnené vďaka lepšiemu fotoaparátu a sofistikovanému softvéru.

Makroobjektív na Moto G8 Power umožňuje fotografovať objekty zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov. Skvelá vlastnosť, ak chcete zachytiť (domáce zvieratá) zvieratá, kvety alebo iné predmety zblízka. Aj keď je makroobjektív veľmi užitočný, farby sa stretávajú inak ako v skutočnom živote. Makro fotografie vyzerajú bledšie, vďaka čomu môže nádherná kvetina vyzerať takmer mŕtva.

Pod tromi normálnymi fotografiami, za ktorými nasledujú tri makro fotografie.

Na záver teleobjektív. Podľa spoločnosti Motorola ponúka dvojnásobné zväčšenie bez straty kvality. Toto funguje pekne. Fotografia nasnímaná dvakrát bližšie vyzerá dobre. Pamätajte na nižšie rozlíšenie (8 megapixelov), ktoré je dostatočné pre sociálne médiá, ale nie pre väčšie plátno. Navyše je výkon zoomu večer menší ako cez deň, pretože teleobjektív zachytáva menej svetla, a preto fotí menej zreteľne.

Pozoruhodné: na mojom Moto G8 Power aplikácia fotoaparátu pravidelne padá, keď prepnem z normálneho fotoaparátu na širokouhlý alebo teleobjektív. Veľmi nemotorný. Požiadal som spoločnosť Motorola o vysvetlenie a po získaní odpovede budem tento článok aktualizovať.

Softvér Motorola Moto G8 Power

Spoločnosť Motorola dodáva Moto G8 Power s Androidom 10, najnovšou verziou systému Android dostupnou v čase vydania. Google pravdepodobne vydá Android 11 v lete. Telefón Moto G môže zvyčajne rátať s jednou významnou aktualizáciou, v tomto prípade 11. Pri pohľade na politiku spoločnosti Motorola v oblasti aktualizácií v posledných rokoch je nepravdepodobné, že by Moto G8 Power mohol v budúcom roku spĺňať podmienky pre Android 12. To by bola škoda, pretože niektoré konkurenčné smartfóny dostanú dve aktualizácie pre Android.

Moto G8 Power bude v nasledujúcich dvoch rokoch štvrťročne aktualizovaný o bezpečnostnú aktualizáciu Android. To je pre smartphone v tomto cenovom segmente bežné. Malá časť cenovo dostupných zariadení dostane aktualizáciu každý mesiac, a preto je bezpečnejšia ako zariadenie, ktoré dostane rovnakú aktualizáciu až o mesiace neskôr.

Tí, ktorí chcú dva roky softvérovej podpory a tri roky mesačných bezpečnostných aktualizácií, by si mali kúpiť telefón Android One. Spoločnosť Motorola predáva aj zariadenia s Androidom One.

Aj keď Moto G8 Power nie je jedným z nich, smartfón ponúka takmer rovnaký softvérový zážitok. Spoločnosť Motorola ťažko upravuje softvér pre Android 10, takže operačný systém používate tak, ako to zamýšľal Google. Zmeny spoločnosti Motorola sú už roky rovnaké a stále ma lákajú. Napríklad môžete rýchlo zapnúť baterku a fotoaparát zatrasením a otočením telefónu. Ak držíte ruku nad obrazovkou, zobrazuje čas v pohotovostnom režime.

Záver: Kúpiť Motorola Moto G8 Power?

Motorola Moto G8 Power je cenovo dostupný smartphone, ktorý ponúka pozoruhodnú hodnotu za dané peniaze. Od dobrého a takmer predného plniaceho displeja a pevného hardvéru až po všestranné fotoaparáty a samozrejme výdrž batérie dva až tri dni. Softvér spoločnosti Motorola sa tiež príjemne používa, aj keď politika aktualizácií môže byť lepšia. Nedostatok NFC čipu a 5GHz WiFi sú ďalšie mínusy zariadenia. Ale napriek tomu si za odporúčanú maloobchodnú cenu 230 eur môžete kúpiť spoľahlivý smartphone, ktorý v zásade vydrží roky a je to pekná myšlienka.