Novinky

Sleduje vás Google v anonymnom režime prehliadača Chrome?

Ak v prehliadači Chrome použijete okno inkognito, môžete predpokladať, že ste anonymný a Google vás nesleduje. Avšak? To je bohužiaľ stále otázka.

Google sa v Spojených štátoch stavia pred súd, pretože internetový gigant zhromažďuje údaje od používateľov, ktorí surfujú v anonymnom režime prehliadača Chrome. Toto je takzvaný „hromadný spor“. V prípade hromadnej žaloby sa k trestnému stíhaniu môže pripojiť viac ľudí.

Mnoho používateľov považuje režim inkognito za spôsob, ako sa vyhnúť sledovaniu online, ale Google bol obvinený z tajného konania. Ak sudca vyhlási obvinenie za opodstatnené, môže internetový gigant očakávať pokutu až do výšky 5 miliárd dolárov, zhruba 4,5 miliardy eur.

Podľa oficiálneho poplatku Google používa Google Analytics, Google Ad Manager a ďalšie aplikácie a doplnky v prehliadači na zhromažďovanie informácií, ktoré spoločnosti umožňujú lepšie pochopiť tých, ktorí používajú Chrome. Google tieto informácie požaduje, pretože inzerenti za ne platia veľa peňazí.

Čo o vás vlastne Google vie?

Podstatná náhrada

Navrhovatelia požadujú náhradu škody vo výške 5 000 dolárov na jedného postihnutého používateľa, čo môže pre spoločnosť Google dosiahnuť až 5 miliárd dolárov. Postupy spoločnosti Google by porušovali miestne zákony o odpočúvaní a ochrane súkromia v Kalifornii.

Podľa obžaloby môže Google získať viac informácií o priateľoch, koníčkoch, obľúbených potravinách a nákupných návykoch používateľov a dokonca aj o „najintímnejších a najtrápnejších veciach“, ktoré hľadajú online. Aj keď surfujú cez okno inkognito.

„Spoločnosť Google už nemá povolené zhromažďovať nevyžiadané údaje od takmer kohokoľvek, kto má počítač alebo telefón,“ uvádza sa v obžalobe.

Režim inkognito sa považuje za bezpečnejší spôsob surfovania online, pretože sa nesleduje história prehliadača, cookies sa neukladajú do počítača a vyrovnávacia pamäť sa okamžite vymaže. Napriek tomu bezpečnostní experti už dlho tvrdia, že režim inkognito môže rovnako dobre zhromažďovať informácie o vašich záujmoch a preferenciách.

Dostatočne transparentné

Spoločnosť Google reagovala na tieto obvinenia a je presvedčená, že spoločnosť je dostatočne transparentná v tom, ako internetová spoločnosť zhromažďuje údaje a na aké účely sa používa. Internetový gigant sa preto proti tvrdeniam „bude energicky brániť“.

„Ako jasne uvádzame, keď používatelia používajú režim inkognito, webové stránky môžu stále dostávať informácie o zvykoch používateľov pri prehliadaní,“ uviedol hovorca spoločnosti Google.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found