Ako

Takto premeníte svoje Raspberry Pi na WiFi bod

Ak potrebujete WiFi v podkroví alebo na záhrade a náhodou tu ležíte Raspberry Pi, už si nemusíte kupovať bezdrôtový prístupový bod: vyrobíte si ho sami. Jednoducho si na svoj Raspberry Pi nainštalujete softvér RaspAP a potom ho ľahko nakonfigurujete pomocou zabudovaného webového rozhrania. RaspAP je možné kombinovať aj s adblockerom, vpn serverom, Tor alebo captive portálom.

01 Raspberry Pi s WiFi

Ak máte náhradný diel Raspberry Pi, môžete ho použiť na nastavenie bezdrôtovej siete, ku ktorej sa môžete pripojiť. Nezáleží na tom, o aký model Pi ide, aj keď najnovší model, Raspberry Pi 4, dosahuje najvyšší výkon. Je zrejmé, že potrebujete WiFi čip, takže používate aspoň Raspberry Pi 3 alebo starší model, ktorý môžete rozšíriť cez jeden z USB portov pomocou WiFi adaptéra, ako je Edimax EW-7811Un. Pre zjednodušenie predpokladáme, že Pi pripojíte k domácej sieti ethernetovým káblom.

02 Inštalácia Raspbian

Potom musíte na svoje Pi nainštalovať Raspbian Buster Lite. Stručne povedané: stiahnite si Raspbian Buster Lite, napíšte obrázok pomocou balenaEtcher na kartu micro-sd, povoľte ssh, spustite Pi a prihláste sa pomocou ssh klienta, vaše Pi cez sieť. Potom zmeňte predvolené heslo a aktualizujte všetky balíčky. Potom je vaše Pi pripravené na premenu na bezdrôtový prístupový bod.

Wifi výkon Pi

Medzi rôznymi modelmi Pi existujú značné rozdiely vo výkone Wi-Fi. Raspberry Pi Zero W (H) a Raspberry Pi 3 podporujú 802.11n v pásme 2,4 GHz. Benchmarky nadácie Raspberry Pi ukazujú, že prvý z nich dosahuje rýchlosť 25 Mbit / s a ​​druhý 50 Mbit / s. Raspberry Pi 3B +, 3A + a 4B podporujú 802.11 b / g / n / ac v pásmach 2,4 GHz aj 5 GHz. V prvom pásme sa priepustnosť týchto modelov pohybuje okolo 60 Mbit / s a ​​v druhom okolo 100 Mbit / s, s výnimkou pre Raspberry Pi 4B na 114 Mbit / s.

03 Dodatočná konfigurácia

V termináli spustite príkazový program konfigurácie Raspbian sudo raspi-config, pomocou klávesov so šípkami prejdite na položku 4 Možnosti lokalizácie a stlačte kláves Enter. Potom vyberte I4 Zmena krajiny Wi-fi a potom potvrďte svoju krajinu. Ak chcete, aby webové rozhranie RaspAP automaticky rozpoznalo jazyk vášho webového prehliadača, keď je nastavený na holandský jazyk, otvorte tiež I1 Zmeniť miestne nastavenie a pomocou medzerníka skontrolujte napríklad verziu svojho jazyka utf-8 v zozname nl_NL.UTF-8 pre holandčinu. Potom pomocou klávesu Tab prejdite na Ok a potvrďte klávesom Enter. V ďalšom kroku môžete použiť predvolený jazyk sk_SK.UTF-8 odísť. Nakoniec ukončite program pomocou Skončiť.

04 Inštalácia RaspAP

Najskôr si pomocou príkazu stiahnite inštalátor RaspAP wget -q //git.io/voEUQ -O / tmp / raspap a potom spustite program pomocou bash / tmp / raspap. Potvrďte pomocou r a stlačte kláves Enter, že chcete nainštalovať RaspAP. Potom uvidíte, ktoré balíčky sú nainštalované: potvrďte znova pomocou r a Enter. Po inštalácii získate niekoľko otázok o konfigurácii: odporúčanú konfiguráciu potvrďte vždy klávesom Enter. Na úplnom konci budete požiadaní o reštartovanie vášho Pi: vyberte si r a stlačte kláves Enter.

05 Webové rozhranie

Odteraz už nebudete potrebovať príkazový riadok. Po reštartovaní je váš bezdrôtový prístupový bod aktívny s raspi-webgui ako ssid a Zmeň ma ako heslo. Pripojte sa k tejto bezdrôtovej sieti: potom vám bude pridelená adresa IP a prístup k internetu prostredníctvom ethernetového rozhrania Pi. Potom navštívte vo svojom webovom prehliadači adresu IP 10.3.141.1. Prihláste sa do webového rozhrania pomocou admin ako používateľské meno a tajomstvo ako heslo. Teraz uvidíte informačný panel so štatistikami o prístupovom bode vrátane zoznamu pripojených zariadení s ich IP adresou a MAC adresou.

06 Nastavenie jazyka

Ak váš jazyk nečakane nie je v holandčine, kliknite doľava Systém a potom kartu Jazyk. Tam môžete ručne nastaviť jazyk. Uložte zmeny a načítajte stránku znova. Možno budete musieť reštartovať svoje Pi (môžete to urobiť na karte Systém). Ak stále vidíte rozhranie v angličtine, skontrolujte, či sa skutočne nachádzate v kroku 3 nl_NL.UTF-8 ako jazyk: takže sme si všimli, že RaspAP má tento jazyk nl_BE.UTF-8 nebol uznaný ako holandský. Ak ste to vyriešili, uvidíte všetko v holandčine.

07 Nastavenia hotspotu

Najskôr skontrolujte nastavenia hotspotu. Kliknite doľava Nakonfigurujte hotspot. Na prvej karte môžete zmeniť SSID, bezdrôtový režim a kanál (pozri tiež políčko „Aký kanál WiFi zvoliť?“). Pozrite sa tiež na kartu Pokročilé skontrolujte, či je tam kód krajiny správny. Na karte Bezpečnosť zvyčajne nie je dôvod robiť predvolené voľby WPA a TKIP prijať: vyberte bezpečnejšie možnosti WPA2 a CCMP. Zmeňte tiež heslo Zmeň ma. Uložte svoje nastavenia a potom reštartujte Pi alebo kliknite (ak nenavštevujete webové rozhranie prostredníctvom siete Wi-Fi RaspAP) Zastavte hotspot a potom Spustite hotspot.

08 Zmena hesla

Okrem hesla pre svoj SSID musíte zmeniť aj heslo pre webové rozhranie RaspAP. Robíte to v Nakonfigurujte autentifikáciu. Môžete tiež zmeniť predvolené používateľské meno admin zmeniť. Najdôležitejšie však je, že máte predvolené heslo tajomstvo (že ste v Staré heslo vyplňte) bezpečnejším heslom. Dvakrát zadajte svoje nové heslo a kliknite Uložiť nastavenia. Potom si webové rozhranie vyžiada nové heslo. Je dôležité, aby vaše heslo SSID aj heslo webového rozhrania boli dostatočne silné, aby neoprávnené osoby nemali prístup k vašej sieti a konfigurácii vášho hotspotu.

Aký kanál WiFi zvoliť?

Ktorý kanál WiFi nastavíte pre RaspAP, závisí hlavne od toho, ktoré kanály sa už vo vašej oblasti používajú. Ak ten istý kanál používa niekoľko bezdrôtových sietí, často to stojí na úkor rýchlosti pripojenia. V pásme 2,4 GHz sa tieto kanály tiež prekrývajú, čo je ešte problematickejšie. Prvým krokom je zistiť, ktoré kanály sa už používajú. Toto je možné v systéme Android pomocou aplikácie, ako je Wifi Analyzer, v ktorej tiež vidíte prekrývanie kanálov. Pre RaspAP vyberte kanál, ktorý sa čo najmenej prekrýva s ostatnými sieťami.

09 Riešenie problémov s pripojením

Ak sa nemôžete pripojiť k svojmu prístupovému bodu Wi-Fi, prejdite na Nakonfigurujte hotspot / Pokročilé a zapnite túto možnosť Výstup protokolu v. kliknite na Uložiť nastavenia a reštartujte hotspot pomocou Zastavte hotspot a potom Spustite hotspot. Potom sa dostanete na kartu Súbor denníka zobraziť protokoly, ktoré vás môžu nasmerovať na zdroj vašich problémov. Riešenie nájdete vyhľadaním chybovej správy, ktorá sa zobrazuje v službe Google alebo na stránke GitHub spoločnosti RaspAP.

10 Nastavte server Dhcp

RaspAP prevádzkuje server dhcp na bezdrôtovom rozhraní, ku ktorému získate prístup cez ponuku Nakonfigurujte server DHCP môže nastaviť. V predvolenom nastavení rozdáva adresy IP od 10.3.141.50 do 10.3.141.255, môžete to však zmeniť. Na karte Zoznam klientov uvidíte, ktoré leasingy dhpc sú nakonfigurované. V Statické leasingy nakonfigurujte si svoje pevné IP adresy. Potom zadáte MAC adresu zariadenia a IP adresu, ktorá mu má byť pridelená. Potom kliknite na pridať a potom Uložiť nastavenia. To je obzvlášť užitočné, ak chcete spustiť server na jednom zo zariadení pripojených cez WiFi alebo ak chcete povoliť alebo nepovoliť konkrétny sieťový prenos na základe adresy IP pomocou brány firewall.

11 Bezdrôtové pripojenie namiesto siete Ethernet

Pomocou RaspAP môžete tiež nastaviť bezdrôtový prístupový bod na mieste, kde nemáte ethernetové pripojenie. Potom musíte k vášmu Raspberry Pi pripojiť druhé WiFi rozhranie cez USB, ktoré potom použijete na pripojenie k vášmu routeru namiesto ethernetového kábla. Najskôr otvorte konfiguračný súbor RaspAP pomocou sudo nano /var/www/html/includes/config.php a meniť sa spravidla define ('RASPI_WIFI_CLIENT_INTERFACE', 'wlan0'); wlan0 cez wlan1. Uložte zmeny pomocou Ctrl + O a zatvorte nano pomocou Ctrl + X. Potom otvorte súbor pomocou nano /etc/dhcpcd.conf a pridajte riadok na samom konci nohook wpa_supplicant a postavte bránu (#) pred čiarou statické smerovače = 10.3.141.1. Potom spustite príkaz sudo systemctl restart hostapd.service od.

Https

Webové rozhranie RaspAP je štandardne spustené na http, nie na šifrovanom https. Ako aktivovať podporu https nájdete na wiki projektu. Stručne povedané, dôjde k tomuto: spustíte vlastnú miestnu certifikačnú autoritu (CA), vytvoríte certifikát pre RaspAP a podpíšete ho. Potom nakonfigurujete lighttpd, webový server používaný RaspAP, aby používal váš certifikát na šifrovanú komunikáciu s webovým rozhraním. Nakoniec si musíte tiež stiahnuť koreňový certifikát (z vlastnej certifikačnej autority) na každé zariadenie, s ktorým chcete navštíviť webové rozhranie, aby bol certifikát RaspAP dôveryhodný a aby mal vo webovom prehliadači zelený zámok.

12 Konfigurácia klienta WiFi

Potom kliknite ľavým tlačidlom myši na webové rozhranie RaspAP Nakonfigurujte zariadenie WiFi a hneď ďalej Znova prehľadať. Vyberte bezdrôtovú sieť, ktorá slúži ako prístup k domácej sieti pre RaspAP. Zadajte heslo pre správnu sieť a kliknite na Pridať a potom ďalej Pripojte sa. Potom zapnite Nakonfigurujte hotspot / Pokročilé the Režim AP klienta WiFi v, kliknite Uložiť nastavenia a reštartujte hotspot. Mimochodom, toto je krok, v ktorom sa môžete stretnúť s nejakými problémami. Ak niečo nefunguje, pozrite sa na problémy na stránke GitHub spoločnosti RaspAP, aby ste zistili, či niekto nemal podobný problém, a opravte ich.

13 Aktualizácia RaspAP

RaspAP je stále vo vývoji. Preto sa odporúča pravidelná aktualizácia na najnovšiu verziu. Bohužiaľ to (zatiaľ) nejde cez webové rozhranie a musíte zadať niekoľko príkazov. Najskôr zistite, čo je najnovšia verzia a či je novšia ako číslo verzie, ktoré vidíte v ľavom hornom rohu webového rozhrania RaspAP. Potom na svojom Pi spustite nasledujúce príkazy: prejdite do správneho adresára pomocou cd / var / www / html, stiahnite si najnovší zdrojový kód pomocou sudo git fetch - značky a potom nainštalujte požadovanú verziu pomocou (napr. pre verziu 1.6.1) sudo git checkout tagy / 1.6.1.

14 Odstráňte raspAP

Ak ste ako riešenie použili RaspAP, možno budete chcieť program neskôr odstrániť. Našťastie RaspAP poskytuje odinštalačný skript, ktorý nielenže odstráni všetky stopy samotného programu, ale obnoví aj vaše konfiguračné súbory systému na verzie, ktoré RaspAP vytvoril počas svojej inštalácie. Patrí sem konfigurácia vašich sieťových rozhraní, dns a dhcp. Ak to chcete urobiť, prejdite do správneho priečinka pomocou cd / var / www / html / inštalátory a spustite skript pomocou ./uninstall.sh.

Integrujte ďalšie služby

RaspAP môžete rozšíriť o ďalšie služby. Integrácia toho, bohužiaľ, ešte nie je úplne dokončená, takže v tejto oblasti musíte ešte vykonať nejaké konfiguračné práce. Ale na wiki a v číslach stránky GitHub nájdete ďalšie informácie. Môžete napríklad integrovať klienta OpenVPN, aby všetci klienti, ktorí sa pripájajú k vášmu prístupovému bodu, surfovali cez konkrétny server VPN. Môžete si nainštalovať Tor na svoje Pi, aby všetci klienti Wi-Fi automaticky anonymne surfovali po sieti Tor. Môžete tiež nechať program adblocker Pi-hole pracovať spolu s RaspAP na automatické blokovanie reklám na všetkých pripojených klientoch Wi-Fi.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found