Ako

Priestorový zvuk vo Windows 10 bez Dolby Atmos

Windows 10 má trochu skrytú možnosť vytvárania priestorového zvuku alebo priestorového zvuku pomocou slúchadiel. Môžete si vybrať zo štandardnej bezplatnej cesty alebo si zvoliť platenú verziu, ktorá dokonca realizuje Dolby Atmos.

Teraz sme si už celkom zvykli na priestorový zvuk. Iba v obývacej izbe cez rozsiahlu zostavu domáceho kina s priestorovým zvukom. Alebo pekné a kompaktné zo soundbaru pod televízorom. Toto druhé zariadenie v skutočnosti poskytuje virtuálnu formu priestorového zvuku. Pevný DSP sa používa na vytvorenie ilúzie, že zvuk na vás prichádza zo všetkých strán. Presne ten trik sa dá použiť aj na slúchadlá. Prehranie načasovania rôznych kanálov spôsobí, že sa budete cítiť ako v strede zvuku. Windows 10 má štandardne od začiatku minulého roka možnosť realizovať priestorový zvuk cez slúchadlá. Ide o to, aby ste najskôr zapojili slúchadlá do príslušného konektora na počítači alebo notebooku. Potom kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu reproduktora vpravo dole na systémovej lište. Zvyčajne sa nachádza v blízkosti hodín. Potom kliknite v otvorenej kontextovej ponuke Priestorový šum (žiadny). Otvorí sa nové okno s kartou Priestorový zvuk na vrchu. Ak chcete začať, vyberte z ponuky výberu nižšie Vyberte formát priestorového zvuku, ktorý chcete použiť možnosť Windows Sonic pre slúchadlá. Skontrolujte, či je zapnutá možnosť Povoliť virtuálny priestorový zvuk 7.1, a kliknite na ikonu Ok. Virtuálny priestorový zvuk si teraz môžete vychutnať napríklad v hrách alebo filmoch.

Dolby Atmos

Ako ste nepochybne videli, v ponuke výberu je aj ďalšia možnosť v podobe Dolby Atmos pre slúchadlá. Toto je lepší variant, ktorý má aj (virtuálne) informácie o výške. Napríklad Atmos sa používa v kinách (a dnes už aj v novších zostavách pre domáce kino), aby zvuk cez výškové reproduktory skutočne vychádzal zo všetkých strán. V domácom kine sa na to často používajú reproduktory smerujúce nahor. Takto vydávaný zvuk sa potom odráža od stropu. Procesor DSP alebo digitálny signál zaisťuje, že načasovanie zabezpečí bezproblémový priebeh všetkého. V slúchadlách máte bežne iba jeden ovládač (až na pár výnimiek) a celý musí byť zostavený virtuálne.

Postará sa o to plugin Dolby Atmos. Ak ju vyberiete v ponuke, dostanete sa do obchodu Windows Store, kde si môžete stiahnuť ukážkovú verziu Dolby Access - aplikácie, ktorá vytvára Atmos. Po chvíli budete musieť zaplatiť, asi 15 dolárov, čo je zhruba rovnaké v eurách. Rovnaký trik sa implementuje aj na čoraz väčšom počte mobilných telefónov. Teraz je však možné si ho vychutnať aj pod Windows 10. S ktorými sa oplatí experimentovať. Ak máte radi bezplatný Sonic, môže sa vám ešte viac páčiť Dolby Atmos! V obidvoch prípadoch šetrí minimálne celú zbierku priestorových reproduktorov.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found