Ako

Blokada - Zbavte sa sledovačov systému Android

Na vyššie uvedených stránkach sa dozviete viac o technikách sledovania v prehľadávačoch a o tom, ako proti nim môžete bojovať. Je však oveľa ťažšie zablokovať sledovače tkané do mnohých aplikácií pre Android, pokiaľ nenarazíte na inštaláciu bezplatnej aplikácie Blokada s otvoreným zdrojovým kódom.

Pri (bezplatnom) softvéri je používateľom produkt sám: často odovzdáva osobné informácie bez toho, aby vedel, kde majú zisk reklamné agentúry. Rovnako tak veľa aplikácií pre Android, dokonca aj platených. Stačí sa pozrieť do databázy Exodus: zadajte názov aplikácie alebo ju otvorte v dolnej časti zoznamu pomocou Väčšina sledovačov. Môžete si tiež stiahnuť aplikáciu Exodus Privacy, ktorá kontroluje, ktoré sledovacie prvky a povolenia sú vložené vo vašich nainštalovaných aplikáciách. Napríklad na našom vlastnom smartfóne zistila aplikácia nie menej ako 117 sledovacích zariadení, čo je v priemere 1 sledovač na aplikáciu.

Veľkou otázkou teraz zostáva: ako môžete účinne pôsobiť proti týmto sledovačom? Odpoveď: s bezplatnou aplikáciou open source Blokada. Neprekvapí vás však, že túto aplikáciu nenájdete v obchode Google Play.

01 Inštalácia

Blokadu teda budete musieť do svojho zariadenia dostať iným spôsobom. Na to nie sú potrebné koreňové práva. Stiahnite si súbor apk do svojho zariadenia so systémom Android výhradne z oficiálnych stránok tvorcov. Kliknite na ňu Stiahnite si Blokada (verzia 4.4 alebo vyššia). Za normálnych okolností váš prehliadač teraz zobrazuje varovanie a na inštaláciu musíte udeliť povolenie. Ak používate Blokadu prvýkrát, zobrazí sa výzva na povolenie nastavenia pripojenia VPN. Len čo je aplikácia aktívna, odošle všetok dátový prenos do miestnej služby VPN, aby zachytila ​​požiadavky DNS z vašich aplikácií.

Keď sa ukáže, že požadovaná adresa IP je spoločnosťou Blokada na čiernej listine, vráti Blokada týmto aplikáciám neplatnú adresu, napríklad 0.0.0.0, aby sa tieto aplikácie nemohli pripojiť k adrese IP reklamnej siete alebo iných zberačov údajov (pozri tiež služba VPN).

02 Filtrovanie

V hlavnom okne Blokady môžete okamžite vidieť, koľko sledovačov a reklám aplikácia zablokovala. A toto počítadlo sa môže rýchlo zvýšiť: pri miernom používaní bolo 1 000 blokovaní nášho smartphonu za deň skôr pravidlom ako výnimkou. Klepnutím na ponuku hamburgerov v dolnej časti tohto okna vstúpite do ovládacieho panela. Klepnite hore Blokovať reklamy a potom ďalej Hostiteľský denník: Tu vidíte, ktorí hostitelia boli nedávno zablokovaní - aj keď tu bohužiaľ nevidíte, ktoré aplikácie sú zodpovedné za tieto žiadosti. Tieto blokovania sú založené na zoznamoch blokov, pomocou ktorých si môžete sami nastaviť Zoznamy hostiteľov. Tvorcovia odporúčajú minimálne Energizované Bluzoznam. Klepnutím na tento zoznam zobrazíte príslušnú adresu URL: ukáže sa, že ide o desaťtisíce (pod) domén. Rovnakým spôsobom môžete zobraziť aj ďalšie zoznamy a zoznamy, ktoré obsahujú Nie alebo Áno (de) aktivovať. Môžete si tiež pridať hostiteľov, ktorých musí Blokada vždy preniesť (Povolení hostitelia) alebo blok (Blokovaní hostitelia).

Blokada sa javí ako veľmi úsporná z hľadiska používania batérie, ale so staršími smartfónmi by ste mohli urobiť, aby ste neaktivovali príliš veľa zoznamov.

03 Konfigurácia

Ak chcete zobraziť nastavenia Blokady, kliknite do dolnej časti hlavného okna Nastavenia aplikácie. Ak si chcete byť istí, že Blokada je a zostáva aktívna, povedzte Začnite pri štarte a Aktívny zostať Áno. Ak to nefunguje, môžete Aktivujte sa agresívne prepínač. Nastavte posúvač Oznámenia dostanete upozornenie zakaždým, keď Blokada zablokuje hostiteľa, ale keďže je blokovaných veľa sledovacích zariadení, bude vás to pravdepodobne veľmi nepríjemné.

Túto možnosť nájdete aj na hlavnej obrazovke DNS On. Ak to aktivujete, umožníte obísť bežné servery dns a môžete zvoliť jeden zo sedemnástich serverov dns, ktoré Blokada ponúka. Skrz Pridať nový DNS môžete nastaviť ďalšie - alebo svoje vlastné - servery DNS.

Služba VPN

Nepríjemným vedľajším účinkom bezplatnej verzie aplikácie Blokada je, že miestny server VPN vylučuje použitie inej externej služby VPN. Platené vydanie Blokady však poskytuje svoju vlastnú službu VPN, ktorá samozrejme funguje pekne aj s funkciou filtra. Brány VPN existujú okrem iného v New Yorku, Londýne a Štokholme.

Vykonáte to výberom položky Blokada tunel na hlavnej obrazovke zvoľte Môj tunel Blokada a vyber si Aktivujte účet. Jeden mesiac používania VPN stojí päť eur. Aby ste neboli automaticky viazaní na následnú platbu, kliknite na posúvač Automatické obnovenie od. Platba prebieha cez Google Pay, PayPal alebo kryptomena.