Ako

Plaťte cez PayPal, tak to funguje

PayPal je najobľúbenejší spôsob nepriamej online platby. Takmer polovica všetkých nákupov na eBay je hradená prostredníctvom služby PayPal. Ako presne to však funguje?

PayPal je veľmi populárny, pretože má množstvo veľkých výhod. Bankové údaje a informácie o kreditnej karte nie sú viditeľné pre obe strany, čo znižuje riziko podvodu. Potrebujete iba poznať príslušnú e-mailovú adresu. Spôsob platby navyše podporuje toľko spoločností a jednotlivcov, že vznikol pocit dôvery a že s PayPal môžete ísť kamkoľvek. Prečítajte si tiež: Ako bezpečne nakupovať online.

Ako funguje PayPal

Ak chcete odoslať alebo prijať platbu prostredníctvom služby PayPal, musíte si najskôr vytvoriť účet PayPal. Vaša e-mailová adresa bude overená a potom môžete na svoj účet pridať svoje bankové účty a kreditné karty.

Pred použitím sú overené. PayPal vezme z vášho účtu alebo karty s popisom malú sumu (pár centov). Na svojom účte PayPal musíte potom do popisu uviesť veľkosť sumy a kód (môžete to vidieť na svojom výpise alebo vo svojom internetovom bankovníctve), aby PayPal zistil, že sa jedná skutočne o váš účet. Suma, ktorá bola vybraná z vášho účtu alebo karty, je teraz váš zostatok na PayPal.

Ak chcete niekomu zaplatiť, stačí zadať e-mailovú adresu, ktorú používa pre PayPal, a sumu, ktorú chcete zaplatiť. Potom môžete zvoliť, z ktorého pridaného účtu alebo kreditnej karty sa má suma vyzbierať. To isté platí, ak vám chce niekto zaplatiť: stačí mu iba e-mailová adresa, ktorú ste prepojili so svojím účtom PayPal.

PayPal navyše ponúka dobré pokrytie v prípade, že sa pri transakcii niečo pokazí alebo keď nedôjde k dodaniu zaplateného tovaru alebo služieb.

Peniaze, ktoré sa nachádzajú na vašom účte PayPal (váš zostatok na PayPale), môžete previesť na svoj bankový účet (čas, ktorý to trvá, závisí od vašej banky), alebo ich nechať na PayPal, aby ste nimi mohli zaplatiť nabudúce.

PayPal je rovnako bezpečný ako bežná banka. Spoločnosť prijíma obrovské množstvo opatrení na predchádzanie podvodom, zaručuje vrátenie peňazí za neoprávnené platby z vášho účtu a nákupy na portáli eBay je možné poistiť až do stanovenej výšky nákupu.

Aký prínos má PayPal?

PayPal účtuje malú čiastku za platby uskutočnené prostredníctvom služby. Keď niečo kupujete, nemusíte platiť žiadne poplatky, ale keď niečo predáte, bude vám účtovaná malá suma plus percento z predajnej sumy.

Niekedy, keď pošlete peniaze známemu alebo členovi rodiny, vám bude naúčtovaná suma, napríklad keď namiesto zostatku na PayPale pošlete peniaze kreditnou kartou, alebo keď pošlete peniaze do zahraničia.

Zápory

PayPal má množstvo nevýhod. Prepočet meny je veľmi drahý - nákladnejší ako v banke a za prepočet meny sa pripočítava určité percento.

Ďalej bude váš účet PayPal veľmi rýchlo zablokovaný, ak existuje podozrenie, že došlo k podvodu. Potom môže trvať týždne, kým budete mať znova prístup k svojmu účtu, pretože musíte najskôr dokázať, že je všetko v poriadku.