Ako

Týmto spôsobom môžete zablokovať domácu sieť

Vaša (domáca) sieť a žiadne pripojené zariadenie by v zásade malo byť prístupné z internetu. Našťastie môžete ľahko skontrolovať, či je to tak, napríklad napríklad pomocou tabletu.

Žiadne zariadenie pripojené k domácej sieti by v skutočnosti nemalo byť prístupné zvonku cez internet. Pokiaľ ste to zámerne nezjednali prostredníctvom akcie presmerovania portu napríklad na (službu) vášho NAS. Rovnako nie je rozumné sprístupňovať smerovač prostredníctvom internetu. Mnoho smerovačov túto možnosť ponúka a niekedy to znie lákavo. Musíte si však nastaviť prekliate silné heslo. Pokročilejšie smerovače tiež ponúkajú možnosť zdieľať napríklad pripojené úložné médium. Vďaka tomu získa rovnaký router funkčnosť NAS. Môže to byť užitočné, ale v takýchto prípadoch to urobte pomocou smerovača, o ktorom si budete istí, že bude mať pravidelné bezpečnostné aktualizácie. Bohužiaľ to tak v prípade mnohých smerovačov nie je.

Skontrolujte svoje porty

Existuje praktická webová stránka, ktorá zvonka umožňuje skontrolovať, ktoré porty (alebo - doslova - prístupové porty k zariadeniam a službám bežiacim vo vašej domácej sieti) sú otvorené. V prehliadači navštívte stránku www.grc.com. Klepnite alebo na ňu kliknite Štíty hore !!. Posuňte sa trochu nadol a kliknite na odkaz Štíty!. Na teraz otvorenej stránke už uvidíte svoju internetovú IP adresu o niečo nižšiu, vždy užitočnú. stlač tlačidlo Pokračovať pristúpiť k. kliknite na Zdieľanie súborov na paneli s ponukami s dostupnými testami zraniteľnosti. Tento test by mal za každých okolností vždy priniesť „čistý“ výsledok. Ak sa zdá, že systém NetBios reaguje, v nastaveniach zabezpečenia vášho smerovača je niečo veľmi zásadné a vážne zlé! kliknite na Spoločné porty na rýchle skenovanie portov, o ktorých je známe, že sú problematické. V ideálnom prípade by tu malo byť všetko na platforme Stealth, pričom Closed je tiež relatívne bezpečná možnosť (pomocou ktorej však naznačujete, že je vaša adresa IP aktívna). V niektorých prípadoch je nemožné získať všetky porty v tajnosti, napríklad ak váš poskytovateľ používa port na servisné účely. Mal by však mať aspoň stav „Uzavreté“. kliknite na Všetky servisné porty pre rozsiahle (a teda dlhšie) skenovanie portov. Ak niekde v tomto prehľade nájdete otvorené porty (červeno sfarbené bloky), potom to je - pokiaľ to nie je zámerne urobené zámerne - vážny problém. A musíte zistiť, aké nastavenia sú vo vašom smerovači nesprávne. Dobrým východiskovým bodom je starostlivo skontrolovať nastavenie brány firewall daného zariadenia.

V prípade šialených výsledkov

Kliknutím na nezelený (alebo zelený ...) farebný blok získate viac informácií o konkrétnej bráne, ktorá vás rýchlejšie dostane na trať. Ako už bolo spomenuté, niekedy nemôžete uniknúť niektorým otvoreným portom na routeri poskytovateľa. Tiež sa niekedy stane, že smerovač reaguje „adaptívne“ a po skenovaní portov prepne porty do utajeného režimu. Znova vydajte úplné skenovanie a skontrolujte, či sa niečo zmení.