Preskúmanie

MuseScore 2 - Vytvorte si zadarmo svoje vlastné skóre

Chceli ste si niekedy urobiť vlastné skóre? Potom vyskúšajte program MuseScore. Na rozdiel od programov ako Sibelius a Finale je použitie MuseScore bezplatné. Ak chcete tiež prístup k tisícom skóre používateľov, môžete sa bezplatne zaregistrovať do online databázy MuseScore.com. Začnite, Beethoven!

MuseScore 2

cena

zadarmo

Jazyk

Holandsky

OS

Windows 7/8/10, macOS, Linux

Webová stránka

www.musescore.org (program)

www.musescore.com (databáza) 9 skóre 90

  • Pros
  • Spevník MuseScore pre elektronickú čítačku a tablet
  • Extrahujte a tlačte dávky
  • Prístup do bezplatnej databázy
  • Ľahko vytvárajte skóre
  • Negatíva
  • Zvuk iba cez zastaraný protokol SoundFont

MuseScore existuje od roku 2009 a dorazil do verzie 2.3.2. Desktopová verzia je open source a vývoj programu môžete sledovať na GitHub. Verzia 3 sa už pracuje, zatiaľ však nebol oznámený žiadny dátum vydania.

Pracovať

Hneď ako otvoríte MuseScore, môžete si zvoliť, aký druh skóre chcete vytvoriť. Prejdete čarodejníkom, v ktorom uvediete, aký je (pracovný) názov a pre ktoré nástroje chcete skóre zapísať. Môžete si vybrať z rôznych šablón; napríklad šablóna SATB je užitočná pre zbor pre soprán, alt, tenor a basu. Samozrejme môžete zostaviť aj svoj vlastný súbor. Potom zvolíte tón a časový podpis a môžete začať plniť svoje prázdne skóre poznámkami. Kliknite na tlačidlo N vľavo hore. Vyberte dĺžku noty a potom kliknite na ľubovoľné miesto vo svojom skóre, aby ste notu umiestnili. Je tiež pohodlnejšie používať na to klávesnicu. Pomocou číselných klávesov môžete prepínať medzi dĺžkou a pomocou klávesov s písmenami vkladať poznámky.

Skóre databázy

Ak chcete vedieť, ako znie vaša skladba, stlačte tlačidlo prehrávania. Prostredníctvom zabudovaného syntetizátora môžete načítať ďalšie zvukové sady v relatívne starožitnom formáte SoundFont. V programe bohužiaľ nie je možné použiť profesionálne vzorové knižnice, ale má to zmysel, pretože program je otvorený. Funkcia JACK vám umožňuje presmerovať vaše skóre na program, ktorý podporuje doplnky VST. Zaregistrovaním bezplatného účtu na stránke www.musescore.com získate prístup k tisíckam skóre. Môžete si ich stiahnuť ako súbor PDF aj ako súbor MuseScore mscz. V druhom prípade si môžete súbor pred vytlačením vypočuť a ​​upraviť podľa svojich želaní. Orchestrálne partitúry je možné vytlačiť jednotlivo pre každý sólový nástroj. Najprv musíte v ponuke rozbaliť jednotlivé strany. Nechcete radšej tlačiť? Potom si nainštalujte MuseScore Songbook do tabletu alebo elektronickej čítačky: šikovný!

Záver

MuseScore je veľmi komplexný program, ktorý pre mnohých používateľov nie je nižší ako profesionálny platený program, ako je Finale alebo Sibelius. Ak si nechcete písať poznámky sami, môžete si z bezplatnej databázy stiahnuť obrovské množstvo partitúr. Takto máte k dispozícii nové skladby alebo skladby pre každú skúšku skupiny, orchestra alebo zboru.