Preskúmanie

Ockel Sirius A Pro - konečne pristál

Museli sme si na to dlho počkať, ale nakoniec prichádza Ockel Sirius A Pro do Holandska. Po dlhej kampani s crowdfundingom je Sirius A pripravený na výrobu a Computer! Totaal bol prvý, kto začal.

Ockel Sirius A Pro

Sirius A / Sirius A Pro

cena € 699,- / € 799,-

procesor Intel Atom x7-Z8750

RAM 4 GB / 8 GB DDR3

Skladovanie 64 GB / 128 GB eMMC

Obrazovka 6-palcová dotyková obrazovka

Rozhodnutie 1 920 x 1 080 pixelov

OS Windows 10 Home / Pro 64-bit

Pripojenia 2x USB 3.1,

1 x USB-C, HDMI, Displayport, 3,5 mm konektor pre náhlavnú súpravu, čítačka kariet Micro SD

fotoaparát 5 megapixelov

Pripojiteľnosť 802.11a / b / g / n / ac, bluetooth 4.2, 1 Gbps LAN port

Rozmery 85,5 x 160 x 8,6 - 21,4 mm

Váha 334 gramov

Batéria 3 500 mAh

Webová stránka www.ockelcomputers.com

7 Skóre 70

  • Pros
  • Pekne hotový výrobok
  • Mnoho možností pripojenia
  • Kompaktný
  • Negatíva
  • Absencia režimu prepínania
  • Menej vhodné ako samostatný pracovný počítač

Ockel Sirius A Pro je mini počítač vybavený 6-palcovou dotykovou obrazovkou. To znamená, že zariadenie môžete skutočne používať ako mini-tablet. Obrazovka je sklonená, takže môžete zariadenie položiť naplocho na stôl a sledovať obrazovku z primeraného uhla bez stiesneného postoja. Takže o tomto sa zjavne uvažovalo. Vďaka dotykovej obrazovke a prepnutím systému Windows 10 do režimu tabletu môžete ľahko prechádzať cez veľké dlaždice ponuky Štart a používať aplikácie. Na takej malej obrazovke sa uprednostňuje režim tabletu, pretože ak ho nepoužívate, väčšina ikon systému Windows 10 je príliš malá na to, aby ste sa ich mohli ľahko dotknúť prstom. Na 6-palcovom displeji sa ľahšie ovládajú aplikácie ako Neflix alebo YouTube.

Hardware

Ockel Sirius Pro A je vybavený procesorom Intel Atom x7-Z8750, ktorý je dostatočne výkonný na to, aby 64-bitová verzia systému Windows 10 fungovala bez problémov. Grafickým čipom je Intel HD Graphics 405. Recenzovaný Sirius A Pro má 128 GB eMMC úložisko a 8 GB DDR3 pamäť. Windows 10 Pro je predinštalovaný. K dispozícii je tiež o 100 eur lacnejší Sirius A, ktorý má polovicu pamäte a úložiska a je vybavený systémom Windows 10 Home.

Úložisko je možné rozšíriť pomocou karty micro-SD s maximálnou úložnou kapacitou 2 TB. Celkom zvláštne je, že mini PC tejto veľkosti je tiež vybavený dvoma video pripojeniami (HDMI a DisplayPort) a má dokonca 1 Gbps LAN port. Nájdeme tiež dva porty USB 3.1 a port USB-C na zadnej strane, ktoré okrem štandardného pripojenia nabíjačky môžete tiež použiť na nabíjanie Ockel.

Oba modely majú pasívne chladenie. Spodná časť zariadenia Sirius A slúži na odvod tepla, vďaka čomu je mini počítač úplne tichý. Neexistujú teda nijaké (energeticky náročné) ventilátory, nevýhodou však je, že sa chrbát môže poriadne zahriať. Toto teplo sa zvyčajne môže jednoducho rozptýliť, všimli sme si však, že Ockel sa pri nabíjaní pomocou adaptéra vľavo hore tiež dosť zahrieva.

Reproduktory sú tiež skryté v spodnej časti Ockel. Spravidla vydávajú dobrý zvuk, ak máte zariadenie na tvrdom povrchu, ale ak si položíte Ockel na kolená alebo na obrus, zvuk sa rýchlo skryje. K dispozícii je tiež 3,5 mm konektor pre slúchadlá, kde potrebujete lepší zvuk.

Ockel Sirius A Pro má vstavanú batériu 3 500 mAh, čo je podľa samotného Ockela dobré asi na 4 hodiny používania. Dosiahli sme asi tri hodiny s pomerne intenzívnym používaním, počas ktorých sme hrali nejaké hry a pozerali videá z Netflixu. Takže v poriadku na dlhšiu cestu vlakom alebo let trvajúci niekoľko hodín.

Práca na Ockelovi

Otázkou samozrejme je: aké príjemné je pracovať vo Windows 10 na relatívne malej obrazovke, na ktorú Windows nie sú skutočne vyrobené. Odpoveď: skutočne úžasne dobrá. Obrazovka reaguje plynulo na všetky dotyky. Obrazovka je jasná a nemusíte visieť priamo nad ňou, aby ste mohli všetko správne prečítať. Rozlíšenie obrazovky je nastavené na 1920 x 1080, ale mierka je nastavená na 175 percent. Musí byť, pretože ak je nastavená na 100 percent, nie je možné s ňou pracovať: časti sú jednoducho príliš malé na to, aby sa dali ovládať prstami.

Keď sa práca na Ockelovi stane ťažkou, je to napríklad vtedy, keď musíte napísať veľa textu: klávesnica na obrazovke systému Windows 10 rýchlo zaberie polovicu obrazovky, takže vám napríklad vo Worde zostane málo pracovného priestoru. Klávesnica na obrazovke navyše nie je najinovatívnejšou súčasťou systému Windows 10. Skvelé pre e-mail, písanie adresy URL alebo správu WhatsApp, ale pre vážne úlohy pri písaní je trochu pomalé a vzhľadom na veľkosť obrazovky je to iba trochu na malej strane, aby to bolo dlhé.

Prepnite režim

Jedným z pilierov, s ktorými Ockel uviedol Sirius A na trh počas svojej crowdfundingovej kampane, bol takzvaný switch mód. Vďaka tomu by sa Ockel Sirius A - keď je pripojený k externému monitoru - automaticky „prevedie“ na digitálnu klávesnicu a myš a na monitore by sa zobrazila plná pracovná plocha Windows 10. Pretože sme zistili, že samotný režim prepínania je veľmi zaujímavým doplnkom zariadenia, boli sme o to viac sklamaní, keď sa ukázalo, že softvér pre tento režim prepínania ešte nie je k dispozícii na Sirius A Pro. Podľa Ockela je to preto, že sa zmenili niektoré veci, pokiaľ ide o rámec systému Windows 10 pre vývoj softvéru. Spoločnosť sľubuje čoskoro vydanie beta verzie softvéru.

K Ockel teraz samozrejme môžete tiež jednoducho pripojiť druhú alebo tretiu obrazovku, k dispozícii je pripojenie HDMI a DisplayPort. Nevýhodou je, že v takom prípade sa Ockel vždy považuje za normálny monitor a pripojená obrazovka ako druhá obrazovka. Ak chcete duplikovať obrazovku z Ockel na monitor, rozlíšenie a zmenu mierky (ktorá je v Ockel predvolene nastavená na 175 percent) prevezme externý monitor. Výsledkom je „zväčšené“ rozhranie Windows 10, ktoré funguje dobre na 6-palcovej obrazovke samotného Ockel, ale nie na externom monitore.

Windows Dobrý deň

Okno 1 0 ponúka množstvo ďalších možností prihlásenia pomocou funkcie Hello na prihlásenie do operačného systému. Ako to býva zvykom, dá sa to urobiť pomocou hesla, ale aj pomocou PIN kódu, rozpoznávania tváre alebo odtlačku prsta. Na ľavej strane prístroja Ockel je integrovaný snímač odtlačkov prstov, pomocou ktorého sa môžete prihlásiť do zariadenia. Táto možnosť je plne kompatibilná s aplikáciou Hello, ale zabudovaný predný fotoaparát s rozlíšením 5 megapixelov nie, takže na prihlásenie do Sirius A Pro nemôžete použiť rozpoznávanie tváre.

Hry a video

Podľa Ockela zvládne Sirius A Pro 4K video v maximálnom rozlíšení 3840 x 2160 a 30Hz. Samozrejme to tiež chceme vyskúšať v praxi. Použili sme množstvo testovacích videí zo stránky 4K Samples, ktoré sme najskôr umiestnili na USB kľúč a potom ich skopírovali do interného eMMC úložiska Ockel. Na prehrávanie videí sme použili prehrávač MPC-BE, ktorý je vhodný najmä na prehrávanie 4K obsahu. Prehrávanie videa v rozlíšení 4K bohužiaľ nejde hladko a jasne si všimneme, že hardvér Ockel nie je vhodný na prehrávanie tak ťažkých videí. Bez problémov je aj prehrávanie „bežných“ HD videí s rozlíšením 1920 x 1080. To platí aj pre prehrávanie obsahu 4K z Netflixu a YouTube.

Je tiež možné hrať jednoduché hry, ale pri 3D hrách neočakávajte vysoké obnovovacie kmitočty. Hrali sme populárnu závodnú hru Asphalt z Windows Store a sama o sebe funguje dobre v trochu nižšom grafickom nastavení. V najvyššom nastavení sa hra stáva oveľa ťažšie z dôvodu mnohých poklesov snímok.

Príjemné je, že Ockel Sirius A Pro má zabudovaný gyroskop a akcelerometer, ktorý vám umožňuje ovládať závodné hry ako Asphalt pohybom Ockel zľava doprava (riadenie) alebo spredu dozadu (brzdenie a akcelerácia).

Záver

Ockel Sirius A je dobre premyslený produkt a je krásne dokončený. Cíti sa pevný a nie príliš ťažký. Na cestách si Ockel prichádza ako mobilný prehrávač médií, ale - čiastočne preto, že Windows 10 nefunguje dobre na 6-palcovej obrazovke - je menej vhodný na použitie ako pracovný počítač. Chýbajúci sľubovaný prepínací režim je premárnenou príležitosťou, pretože vďaka tomu by bol Ockel Sirius oveľa univerzálnejší, ako je tomu dnes.