Ako

Takto nakonfigurujete bránu firewall systému Windows 10

Windows 10 má vstavaný firewall, ktorý by mal udržať najväčšie problémy na uzde. Čím máme na mysli hackerov, ktorí tajne pripájajú váš systém k zle zabezpečenému smerovaču alebo verejnému hotspotu.

Windows 10 má nielen zabudovaný antivírusový program ihneď po inštalácii, ale aj rovnako zabudovaný firewall. Pre priemerné použitie postačujú obidve komponenty. Ak chcete lepšiu kontrolu a (alebo) lepšiu ochranu pred vírusmi a inými formami škodlivého softvéru, je rozumné nainštalovať komerčný AV balík. Ak ale používate vlastný variant systému Windows, ste teraz tiež primerane v bezpečí. Firewall je tiež celkom konfigurovateľný! Predvolené nastavenia sú v zásade správne a nemusíte si s nimi robiť starosti. Pri pripájaní k novej sieti, ktorá nie je vaša, je však dôležité, aby ste ju na požiadanie nepovažovali za dôveryhodnú. Iba tak budete naozaj držať špinu mimo. Ak sa chcete pozrieť na možnosti nastavenia brány firewall systému Windows, kliknite na štít Defender vpravo dole na systémovej lište. V okne, ktoré sa otvorí, kliknite na Firewall a ochrana siete. V závislosti od toho, ako je vaša sieť zostavená, uvidíte rôzne možnosti. Jeden z nich je aktívny. Kliknutím na ňu môžete zapnúť aspoň jednu možnosť: Blokovať všetky prichádzajúce pripojenia vrátane pripojení v zozname povolených aplikácií. Urobte to iba v prípade núdze, ak máte pocit, že sa niekto pokúša vstúpiť do vášho systému. Niektoré programy vyžadujú na správnu funkciu prichádzajúce pripojenia. Ale v prípade núdze to môže byť skvelá možnosť blokovania.

Určte povolenia aplikácie

V zásade môžete softvér zablokovať tak, že sa najskôr vrátite do predchádzajúceho okna (pomocou šípky vľavo hore). Potom kliknite na Povoliť aplikáciu cez bránu firewall. stlač tlačidlo Zmeniť nastavenia a deaktivovať nechcenú aplikáciu. Nie je celkom jasné, čo sa deje teraz, napríklad v našom prípade bol Firefox deaktivovaný, pretože test pokračoval v prístupe na internet. V takom prípade môže byť príčinou program Hitman Pro, ktorý môže prekonať bránu firewall systému Windows. Mimochodom, v prípade nainštalovaného balíka na zabezpečenie internetu sa už firewall systému Windows aj tak nepoužíva, takže nemá zmysel upravovať jeho nastavenia! V oboch prípadoch po vypnutí programu kliknite na ikonu Ok a v zásade by ste s ním už nemali mať prístup k internetu. Nižšie nájdete oveľa viac možností Pokročilé nastavenia. Tu môžete ísť vľavo Pravidlá pre prichádzajúci prenos a potom kliknite pravým tlačidlom myši Nové pravidlo. V prvom kroku sprievodcu vyberte túto možnosť Brána a prejdime si zvyšné otázky. Týmto spôsobom môžete nastaviť systém Windows, napríklad ako webový server, ktorý je prístupný cez celú domácu sieť. Ak chcete, aby bol váš systém prístupný cez internet, musíte vo svojom smerovači aktivovať nastavenie presmerovania portov. Pri otváraní portov vo svojom systéme však buďte mimoriadne opatrní: často to vedie k veľkým bezpečnostným rizikám. Urobte to, iba ak presne viete, čo robíte!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found