Ako

Sťahovanie: čo je povolené a čo nie je povolené?

Predpisy týkajúce sa sťahovania filmov, seriálov a hudby poskytujú veľa diskusií. Je to povolené alebo zakázané? Aké sú šance na problémy? A čo preplnené siete na sťahovanie, ako napríklad bittorrent a usenet (diskusné skupiny)? Je najvyšší čas ukončiť všetku neistotu a vysvetliť pravidlá raz a navždy.

Tip 01: Zákaz sťahovania

Predtým si používatelia počítačov mohli kópiu uložiť pre vlastnú potrebu, napríklad stiahnutím ripu Blu-ray z Internetu. Nezáležalo na tom, že niekto zverejnil predmetný film nelegálne na bittorrente alebo na sieti usenet. Zverejňovanie súborov chránených autorskými právami bez súhlasu držiteľa (držiteľov) autorských práv bolo vždy zakázané. Stiahnutie kópie však bolo povolené za predpokladu, že použitie bolo obmedzené na „osobné účely“. Výmenou za ušlý príjem je vlastníkom práv na odškodnenie domáci poplatok za kopírovanie na pevných diskoch, prázdnych DVD, počítačoch, laptopoch a prehrávačoch MP3. V apríli 2014 Európsky súdny dvor odvolal holandskú vládu. Sudcovia rozhodli, že program súkromného kopírovania nedostatočne kompenzuje utrpenú škodu. Od tej doby holandská vláda už nemá povolené sťahovať súbory chránené autorskými právami z nelegálneho zdroja. V dôsledku toho sa v roku 2015 znížili poplatky za súkromné ​​kopírovanie.

Tip 02: Stiahnite si siete

Teraz, keď od apríla 2014 platí viac-menej všeobecný zákaz sťahovania, sa o populárnych sieťach na sťahovanie, ako sú usenet a bittorrent, diskutuje ešte viac. Majú ešte vôbec právo na existenciu? Odpoveď znie jednoznačne áno! Základná technika vzájomnej výmeny informácií nie je podľa definície nezákonná. To je jednoducho súčasť bezplatného internetu. Že sieť usenet, bittorrent a ďalšie siete na stiahnutie sú plné nelegálnych kópií, to je samozrejme ďalší príbeh. Webové stránky, ktoré uľahčujú nelegálne používanie sietí na sťahovanie, môžu preto očakávať problémy so spoločnosťou Stichting Brein a filmovými spoločnosťami. Mnoho torrentových stránok a fór usenet bolo v posledných rokoch vypnutých, pretože majitelia sa obávali hroziacich škôd. Stichting Brein sa tiež pravidelne venuje jednotlivcom, ktorí vo veľkom publikujú filmy, zvukové súbory a elektronické knihy na internete. Zvyčajne to nevedie k súdnemu sporu, pretože dôjde k urovnaniu. Napriek rozsiahlemu zneužívaniu možno legálne mediálne súbory nájsť aj na stránkach usenet a bittorrent. Zvážte napríklad freeware a klasickú hudbu, ktorej autorské práva vypršali. Mnoho ľudí navyše používa usenet ako digitálnu vývesku na výmenu informácií. Pretože siete usenet a bittorrent sa tiež dokonale hodia na legálne aktivity, obidve techniky sťahovania sú neodstrániteľné.

Techniky sťahovania zo siete Usenet a bittorrentu nemožno odstrániť

The Pirate Bay

Mnoho torrentových stránok riskuje a vydiera nelegálne webové stránky skôr, ako sa obráti na súd. Výnimkou je The Pirate Bay. Napríklad tento kontroverzný web s torrentmi stále zarába veľa peňazí z nelegálneho sťahovania, konkrétne prostredníctvom tieňových reklám. Pozoruhodné, pretože pôvodní majitelia boli niekoľkokrát odsúdení, čím musela služba zavrieť svoje dvere. Pirate Bay stále ignoruje akékoľvek rozhodnutie súdu. Z tohto dôvodu by Stichting Brein privítal holandských poskytovateľov internetu, aby svojim predplatiteľom zablokovali prístup na túto stránku s torrentmi. Roky pre to prebiehajú súdne konania, o ktorých čoskoro rozhodne Najvyšší súd.

Tip 03: Vysoké riziko?

Podľa výskumnej agentúry Telecompaper si 27 percent holandskej populácie niekedy nelegálne stiahne filmový alebo hudobný album. To znamená milióny ľudí, ktorí porušujú pravidlá. Aká realistická je šanca na dolapenie? Aj keď Stichting Brein a jeho spolupracovníci lovia hlavne distribútorov nelegálnych súborov, jednotliví sťahovatelia nie sú v dnešnej dobe v bezpečí. Napríklad holandský distribútor filmov Dutch FilmWorks zhromažďuje adresy IP údajných páchateľov. Najmä tým, ktorí používajú bittorrent na sťahovanie titulov od tohto distribútora filmov, v poslednej dobe hrozí riziko listu s návrhom na vyrovnanie. Toto riziko riskujete napríklad pri rôznych filmoch, ktoré ponúka nelegálna streamovacia služba Popcorn Time. Holandská spoločnosť FilmWorks mimochodom vyžaduje povolenie od holandského úradu pre ochranu údajov na trvalé ukladanie adries IP. Na prepojenie adresy IP s adresou bydliska je ďalej potrebná spolupráca poskytovateľa internetu. Poskytovatelia internetu nateraz neposkytujú iba osobné údaje svojich zákazníkov, čo si často vyžaduje zásah sudcu.

Kamufláž

Skúsených downloaderov neodradia ani detekčné metódy organizácií ako Stichting Brein či Dutch FilmWorks. Masovo presmerujú prenosy sťahovania cez server VPN. Kvôli chránenému virtuálnemu tunelu nemôžu tretie strany vidieť, ktorú adresu IP nelegálny zvukový alebo obrazový súbor v skutočnosti sťahuje. Viac informácií o VPN si môžete prečítať tu.