Ako

Nas vs Cloud: Ktorý spôsob ukladania je lepší?

Ukladanie súborov do cloudu je veľmi populárne, a to aj napriek problémom napríklad so súkromím, obmedzenou kapacitou úložiska a niekedy pomalou rýchlosťou. Ak vložíte všetky svoje dáta na NAS, nebudete mať niektoré z týchto problémov, ale na oplátku dostanete ďalšie. Aká je najlepšia voľba, cloud alebo nas?

Tip 01: Čo je to NAS?

Nas znamená Network Attached Storage. Je to úložný priestor pre súbory, ako sú dokumenty, fotografie alebo videá, ktorý sa nenachádza v počítači alebo na počítači, ale v samostatnom zariadení v sieti. Nas má vždy aspoň sieťové pripojenie a pevný disk: prvý pre sieťové pripojenie, druhý pre úložisko. Veľkosť krytu sa líši podľa počtu pevných diskov. Výhodou toho, že máte v NAS viac diskov, je zvýšenie kapacity úložiska a ochrana dát pred stratou v prípade, že niektorá z diskov zlyhá. Môžete použiť NAS súčasne s niekoľkými ľuďmi, môžete tiež ľahko zdieľať súbory medzi sebou.

Tip 02: Čo je to cloudové úložisko?

V cloudovom úložisku neukladáte súbory na pevný disk v počítači alebo na ňom alebo na úložnom zariadení v sieti, ale na úložný priestor na internete. Tento cloud nevlastníte, ale máte predplatné u poskytovateľa cloudového úložiska, ako je Google, Microsoft alebo Strato. V závislosti od cloudovej služby, ktorú používate, získate prvú časť úložiska zadarmo, ak chcete viac, ako musíte zaplatiť. Poskytovateľ cloudového úložiska, tiež známy ako poskytovateľ cloudového úložiska, zaisťuje, že máte vždy prístup k svojim údajom, a tiež monitoruje zabezpečenie. Prostredníctvom webového prehliadača spravujete cloudové úložisko a môžete tiež vytvárať priečinky, nahrávať dokumenty a niekedy ich upravovať.

V závislosti od cloudovej služby získate prvú časť úložiska zadarmo

Tip 03: Skladovacia kapacita

Dôležitým rozdielom medzi NAS a cloudom je veľkosť úložnej kapacity. Inými slovami, koľko dát tam môžete uložiť? Toto je u NAS samozrejmé, pretože kapacita je určená veľkosťou pevných diskov v NAS. Aj pri jednom disku to môže byť ľahko niekoľko TB, pri viacerých diskoch sa celková kapacita úložiska rapídne zvyšuje. Keď je NAS plný, môžete disky vymeniť za disky s väčšou úložnou kapacitou, ale to je drahé a v závislosti od konfigurácie NAS aj dosť zložité.

Cloud teoreticky nemá nevýhodu obmedzenej úložnej kapacity. Ak potrebujete viac, jednoducho si kúpite viac priestoru. Prax je trochu nepoddajnejšia: cloudové úložisko je drahé. Navyše takmer všetci poskytovatelia pracujú s predplatnými, pri ktorých získate určitý (a opäť nie neobmedzený) úložný priestor za určitú mesačnú sumu. Vždy teda zaplatíte za viac ukladacieho priestoru, ako využijete, a tu ho môžete rozšíriť iba za poplatok.

Koľko úložnej kapacity potrebujete?

Dôležitým faktorom pri výbere medzi NAS a cloudom je množstvo dát, ktoré chcete uložiť. Táto suma sa za posledné roky značne zvýšila, v priemere rýchlo dosahuje niekoľko GB alebo dokonca niekoľko TB. Ak chcete zistiť, koľko úložného priestoru momentálne využívate, stlačte súčasne kláves Windows a písmeno i. Potom kliknite na Systém / úložisko. Teraz chvíľu počkajte: Systém Windows prejde cez súbory a priečinky, ktoré používate, a vypočíta celkové sumy. Predvolene to robí pre súbory na systémovom disku. Ak na ukladanie vašich osobných dokumentov používate iný disk, kliknite na Zobrazte využitie úložiska na iných diskoch a vyberte stanicu podľa vášho výberu. V prehľade môžete kedykoľvek kliknúť na iné priečinky a zobraziť veľkosť použitého úložiska.

Tip 04: Čo je lacnejšie?

Takmer každá služba cloudového úložiska ponúka obmedzené množstvo voľného úložného priestoru na prilákanie nových zákazníkov. S Googlom získate 15 GB, s Microsoftom 5 GB a s Dropboxom 1 GB. To je síce pekné, ale dosť zriedka. Takže ste rýchlo viazaní na platené predplatné a potom zistíte, že cloudové úložisko je dosť drahé. Google a Dropbox si za 2 TB úložisko účtujú 9,99 mesačne, Microsoft ponúka 6 TB za 99,99 eura ročne.

Ak si vyberiete nas, počiatočné náklady sú oveľa vyššie. Koniec koncov, musíte si kúpiť NAS a jeden alebo viac pevných diskov. Ale to je všetko, po tomto už nebudú platiť ďalšie náklady na predplatné. Ak viete, koľko úložného priestoru potrebujete, môžete ľahko vypočítať, po koľkých mesiacoch alebo rokoch bude NAS lacnejší ako cloud. V prípade lacného NAS, ako je napríklad Synology DS218j s dvoma 6TB diskami Western Digital Red Red, je to často už po jeden a pol alebo dvoch rokoch. Po niekoľkých rokoch však budete musieť nas vymeniť: ak nebudú vydané ďalšie softvérové ​​aktualizácie alebo zlyhá hardvér. Môžete rátať s tým, že NAS bude použiteľný maximálne osem rokov.

Výber pre nas je vzhľadom na množstvo značiek a modelov dosť ťažký

Tip 05: Nákup

Ak chcete ukladať súbory v cloude, zvyčajne nemusíte robiť viac, ako si vytvoriť účet s heslom. Ak používate Windows 10, odkaz na svoje vlastné úložisko na OneDrive je už štandardne zahrnutý. Toto pohodlie neplatí pre NAS: musíte si ho najskôr kúpiť a výber NAS je vzhľadom na množstvo značiek a modelov dosť ťažký. Našťastie existuje veľa informácií o značkách a modeloch online a tu nájdete niekoľko porovnávacích testov a článkov o používaní NAS. Takéto informácie možno nájsť aj pre poskytovateľov cloudových služieb, napríklad prostredníctvom tohto odkazu. Napriek tomu je výber poskytovateľa cloudu stále dosť ťažký, čiastočne preto, že služby sa môžu meniť. Pri cloudovom úložisku by ste mali brať do úvahy aj to, že cloudová služba môže meniť svoje podmienky a ceny veľmi jednoducho a často jednostranne, t. J. Bez žiadosti o povolenie. To je samozrejme nemožné u NAS.

Tip 06: Lokálny odkaz

Máte obavy, že práca so súbormi bude so službou NAS alebo cloudovým úložiskom oveľa ťažšia, pretože súbory sú uložené na inom mieste? Tento strach, našťastie, nie je potrebný: väčšina služieb cloudového úložiska a väčšina dodávateľov NAS ponúka jednu alebo dokonca viac možností prepojenia úložiska s počítačom so systémom Windows. Súbory, ktoré sa nachádzajú v NAS alebo v cloude, môžete vytvárať, otvárať a upravovať rovnakým spôsobom ako súbory, ktoré sa skutočne nachádzajú v samotnom počítači. Tajomstvo často spočíva v tom, že kópia súborov na NAS alebo v cloude je tiež umiestnená na PC a nepretržite synchronizovaná. Okrem toho je vždy možné vytvoriť skutočné sieťové pripojenie s NAS a pracovať priamo na NAS.

Nas nie je záloha, cloud je

Dôležitým rozdielom medzi NAS a cloudovým úložiskom je ochrana vašich údajov prostredníctvom zálohovania. Ak ukladáte svoje údaje v cloude, poskytovateľ cloudu zabezpečí ochranu a zálohovanie. Šanca, že stratíte údaje, je v skutočnosti nulová. A ak omylom odstránite jeden alebo viac súborov, takmer každá služba cloudového úložiska ponúka možnosť obnoviť dáta pomocou niekoľkých kliknutí. Toto sa nevzťahuje na NAS, údaje na NAS si musíte chrániť sami. Preto nie je rozumné ukladať všetky svoje údaje iba na jednu stranu: ak dôjde k vlámaniu, môžete o všetko prísť. Ak chcete ochrániť súbory na NAS pred zlyhaním pevného disku, mali by ste si vziať aspoň NAS s dvoma diskami a rozhodnúť sa pre ochranu s RAID1 alebo vyšším. To však stojí značnú časť skladovacej kapacity. Okrem toho musíte vždy poskytnúť kópiu údajov na druhom mieste. Súbory môžete kopírovať do druhého NAS, na záložné zariadenie, ako je Tandberg RDX Quickstor alebo ... do cloudu!

Súbory na NAS môžete tiež sprístupniť cez internet

Tip 07: Prístup všade

Výhodou úložiska v cloude je, že k súborom máte kedykoľvek prístup, ak máte pripojenie na internet. Nepotrebujete viac ako prehliadač, cez aplikáciu funguje často ešte rýchlejšie. To je veľmi užitočné, keď ste na cestách a chcete si pozrieť najnovšie fotografie alebo upraviť dokument. To je možné aj u NAS, ale musíte toho nakonfigurovať viac a dôležitá bude dobrá nosová bezpečnosť. Výrobcovia NAS vedia, že cloud má tu výhodu, a preto sú oba bez výnimky užívateľsky prívetivým spôsobom, ako zabezpečiť, aby boli súbory na NAS vždy prístupné. Po nakonfigurovaní už nie je žiadny rozdiel.

Tip 08: Extra funkcie

Poskytovatelia cloudových služieb ukladanie súborov do cloudu uľahčili tak ľahko, že NAS je vždy zložitejší. S nas musíte myslieť na konfiguráciu RAID, bezpečnosť, ostatných používateľov, prístup z internetu a oveľa viac. Kto to nechce, vyberie si cloud najlepšie. Ak vám neprekáža premýšľať o týchto veciach a máte radi technické možnosti nas, cloud vždy sklame. Okrem toho sa dá funkčnosť operačného systému NAS rozšíriť oveľa ďalej ako iba ukladaním, a to inštaláciou aplikácií alebo balíkov. Patria sem ďalšie funkcie na prezentáciu fotografií, nezávislé sťahovanie filmov alebo hudby, webový server, cms, funkcia zálohovania, poštový server a oveľa viac. S cloudom je to nemožné, je tu takmer iba úložisko a trochu extra funkcií.

Tip 09: Úpravy dokumentov

Každý používa textové dokumenty, tabuľky a prezentácie. Spoločnosť Microsoft výslovne spája svoje cloudové úložisko OneDrive s balíkom Office. Ak si vezmete jednu, získate druhú takmer zadarmo. Okrem Windows a macOS je možné dokumenty na OneDrive upravovať aj v prehliadači a na akomkoľvek tablete alebo smartfóne. Google ponúka podobné skúsenosti s aplikáciami Google v cloude. Tieto fungujú v prehľadávači a poskytujú dostatočnú funkčnosť väčšine používateľov. Ak navyše ukladáte dokumenty vo formáte Google, nezapočítavajú sa do vašej vlastnej spotreby úložiska. Tu zaostáva nas? To záleží od toho, od ktorej značky si nas kupujete. Spoločnosť Synology má pre NAS server Synology Office textový procesor, tabuľkový procesor a prezentačný program. Dokumenty vytvoríte a upravíte v prehliadači a získate globálny prístup prostredníctvom sprievodnej aplikácie. Ostatné značky nas to (zatiaľ) neponúkajú alebo neposkytujú v kvalite, akú ponúka spoločnosť Synology.

Ak chcete streamovať médiá, NAS má jednoznačne výhody oproti cloudu

Tip 10: Streamovanie médií

Tam, kde má NAS jednoznačne výhody oproti cloudu, je použitie médií, najmä filmov. Ukladanie filmov v cloude zaberie veľa úložnej kapacity, takže si čoskoro budete musieť dokúpiť ďalšiu úložnú kapacitu. Cloudové úložisko navyše neposkytuje funkcie, ktoré má NAS, pokiaľ ide o streamovanie médií. Cloudové služby často podporujú iba filmy v nižšom rozlíšení, HD je momentálne maximum pri Google a OneDrive a formáty ako h.264, h.265, mov a flv sú podporované iba čiastočne. Nas zvládne akýkoľvek formát a akékoľvek rozlíšenie. Okrem toho môžu lepšie transkódovať aj lepšie modely NAS. Počas sledovania filmu sa prevedie do optimálneho formátu pre zariadenie, na ktorom film sledujete. NAS navyše ponúka aj možnosti, ktoré cloud neponúka, ako napríklad automatické sťahovanie najnovších médií so službou sťahovania, niekedy HDMI výstup na priame pripojenie televízora k NAS a možnosť špecifických mediálnych serverov ako Kodi a Plex na NAS. Takto môžete optimálne používať médiá. Pokus spoločnosti Plex o využitie cloudového úložiska bol vlani zastavený pre technické problémy.

Aplikácie, aplikácie, aplikácie

Samozrejme tiež chcete mať vždy prístup k svojim súborom zo smartphonu a tabletu bez ohľadu na to, či sú v cloude alebo na NAS. Dobré aplikácie sú na to nevyhnutné a našťastie sú k dispozícii pre NAS aj cloudové úložisko. Google, Microsoft, Apple, Amazon, Strato: všetky ponúkajú aplikácie na ľahký prístup k úložisku z ľubovoľného zariadenia. A nie je to inak ani u poskytovateľov NAS, ako sú Synology, QNAP, Asustor a Western Digital. Pre NAS je často viac aplikácií, pre ďalšie funkcie, ktoré môžete na NAS pridať, ako napríklad streamovanie médií, sledovanie videa alebo aplikácia na kontrolu servera na stiahnutie. Pokiaľ ide o mobilné použitie a užívateľsky prívetivé aplikácie, nie je rozdiel medzi cloudovým úložiskom a dedikovaným NAS.

Tip 11: Ochrana osobných údajov

Ak porovnáme nas a cloud v bode „súkromia“, potom nas má jednoznačne výhodu. Takmer všetky cloudové služby sa riadia právnymi predpismi USA, ktoré požadujú, aby vždy existovali zadné vrátka, cez ktoré môže vláda požadovať prístup k údajom v cloude. Aj k vašim údajom. NAS nemá túto nevýhodu: spravujete zariadenie sami a bez zadných dverí. Okrem toho ponúka NAS množstvo možností zabezpečenia vrátane šifrovania disku. Táto možnosť v cloude chýba a musíte povoliť ďalšie opatrenia, aby ste umožnili vstup medzi koncovými bodmi. Známe možnosti sú Cryptomator a veľmi populárny a užívateľsky prívetivý Boxcryptor. Oba podporujú veľké množstvo služieb cloudového úložiska a obsahujú užitočné aplikácie, zostáva však ďalším úsilím, ktoré pri NAS nie je alebo je menej potrebné.

Tip 12: Spolupracujte

Veľkou výhodou systému NAS aj cloud je možnosť zdieľať dokumenty s ostatnými. V prípade cloudu je užitočné, aby druhá osoba mala účet s rovnakým cloudovým úložiskom, ale nie je to potrebné. Súbory v cloude môžete tiež často zdieľať tak, že vygenerujete jedinečnú adresu URL a pošlete ju e-mailom osobe, ktorá tiež potrebuje dokument vidieť alebo upraviť. Na NAS to nefunguje inak: iným používateľom môžete dať ich vlastný účet na NAS a informovať ich prostredníctvom e-mailu, ale môžete tiež zdieľať súbory raz alebo ich ponúknuť na stiahnutie. Pre spoluprácu týmto spôsobom nie je žiadny skutočný rozdiel medzi nas a cloudom. V službách Google a Microsoft je však možné upravovať dokumenty, ktoré máte v cloude v ich online kancelárskych balíkoch, súčasne s niekoľkými ľuďmi.

Tip 13: Vyberte si

Na základe predchádzajúcich tipov si musíte zvoliť sami. To, či je úložisko nas alebo cloud rozumnejšie, závisí od vašich vlastných preferencií. Najprv si teda určte, čo si myslíte, že je najdôležitejšie zohľadniť. Napríklad, ak uprednostňujete žiadne náklady na predplatné, čoskoro skončíte s nas. Ak nie ste ochotní venovať sa konfigurácii sami, je lepšie zvoliť cloudové úložisko.