Ako

Takto prechádzate z WhatsApp na Telegram

Máte obavy, že si Facebook prečíta majiteľ chatovacej služby WhatsApp? Alebo vás znepokojuje budúcnosť platformy? Prejdite na jednu z mnohých alternatív, napríklad na šikovný telegram. Táto aplikácia funguje do veľkej miery rovnako ako WhatsApp, ale ponúka aj niektoré užitočné doplnky, napríklad možnosť chatovať z ľubovoľného zariadenia: dokonca aj z vášho iPadu!

Tip 01: Prečo prepnúť?

Pravidelne vznikajú pochybnosti o tom, do akej miery je vaše súkromie chránené v aplikácii WhatsApp, čiastočne podporovanej nepokojmi v hornej časti (pozri rámček). Ale nepomáha ani zraniteľnosť, ktorá sa našla v máji. Chyba umožnila inštaláciu špionážneho softvéru, ktorým sa dalo dokonca odpočúvať smartphone. To všetko napriek šifrovaniu end-to-end, ktoré zaisťuje, že správy nechajú vaše zariadenie v šifrovanej podobe a sú opäť čitateľné iba u príjemcu. Môže byť trochu prísne okamžite vyhodiť WhatsApp z telefónu, ale nezaškodí použiť alternatívu (možno vedľa nej). Napríklad Telegram, ktorý funguje viacmenej rovnako a ponúka takmer rovnaké možnosti. Nezabudnite, že možno budete musieť presvedčiť svojich priateľov a rodinu, aby urobili zmenu! WhatsApp má takmer každý a dá sa naň dostať, ale s Telegramom je šanca, že sa môžete porozprávať s každým, oveľa menšia. Na záver treba povedať, že ani alternatívy nemusia byť bez chýb. Dávajte pozor na to a vždy sa ubezpečte, že sú všetky vaše aplikácie aktuálne. V každom prípade sa tým už únik WhatsApp uzavrie.

Nepokoje na WhatsApp

Facebook je dlhodobo nevysporiadaný, ale aj WhatsApp, ktorý je v rukách Facebooku asi päť rokov. Facebook dlho udržiaval základ chatovacej aplikácie neporušený, ale má dôraznú vôľu robiť niečo aktívnejšie s WhatsApp. Hovorí sa napríklad o tom, že Facebook chce zobrazovať reklamy aj v aplikácii WhatsApp. Rachotí tiež v hornej časti aplikácie WhatsApp. Pôvodný zakladateľ Jan Koum vlani rezignoval z nespokojnosti s tým, ako sa s ním chce Facebook plaviť. Úlohu v tom zohralo najmä množstvo otázok ochrany súkromia. Jeho vtedajší nástupca Chris Daniels odišiel v marci tohto roku. Mimochodom, spolu s Chrisom Coxom, ktorý bol v tom čase vedúcim vývoja produktov na Facebooku.

Tip 02: Z ľubovoľného zariadenia

Rovnako ako v prípade WhatsApp, aj v Telegrame sa vaše telefónne číslo používa ako prihlasovací účet na vašom smartfóne (Android alebo iOS). Výhodou telegramu oproti WhatsApp je, že môžete chatovať ešte jednoduchšie z viacerých zariadení. Je to možné, pretože všetky vaše správy a súbory, napríklad fotografie a videá, sú uložené v cloude. Ak váš smartphone chvíľu visí na nabíjačke, môžete na správu vybaviť iba ďalšie zariadenie. A to sa dá dokonca aj na tablete!

Pre každé nové zariadenie musíte pre jednorazovú autorizáciu chytiť smartphone. Ako to funguje? Vaše telegramové dobrodružstvo začína registráciou na vašom smartfóne a zadaním vášho telefónneho čísla. Telefónne číslo sa automaticky skontroluje a potom môžete začať chatovať. Na inom zariadení, napríklad na iPade, zadajte pri registrácii rovnaké telefónne číslo a potom prihlasovací kód, ktorý dostanete do svojho smartfónu, aby ste potvrdili, že ste to vy. Telegram môžete tiež ľahko použiť z počítača, napríklad pomocou programu Telegram Desktop (Windows alebo Mac) alebo prehliadača na adrese //web.telegram.org. Registrácia sa vykonáva rovnakým spôsobom. WhatsApp tiež podporuje možnosť chatovať prostredníctvom softvéru (WhatsApp Desktop) alebo prehliadača (WhatsApp Web), ale to si vždy vyžaduje trochu nepríjemné spojenie s vašim smartfónom.

Veľkou výhodou Telegramu je, že môžete ľahko chatovať z viacerých zariadení

Viac alternatív k WhatsApp

Telegram samozrejme nie je jedinou alternatívou k aplikácii WhatsApp. Dobrou a pomerne populárnou alternatívou je Signal, ktorý odporúča aj aktivista v oblasti súkromia Edward Snowden. Aplikácia je známa vďaka silnému komplexnému šifrovaniu. WhatsApp sa vyznačuje - a veľmi príjemným vzhľadom na ochranu súkromia používateľov - je to, že sa Signal snaží uchovávať čo najmenej takzvaných metadát o konverzáciách. Patria sem údaje ako: kto sú vaše kontakty, s kým ste v kontakte, v akom čase a z akého miesta. Nevýhodou Signalu je, že neponúka ani zďaleka toľko možností ako WhatsApp a Telegram. Ďalšou pozoruhodnou, dobre zabezpečenou, ale nie veľmi známou alternatívou sú Threema a Wire.

Tip 03: Vymieňajte si súbory

Nevýhodou skutočnosti, že Telegram ukladá všetko na serveroch v cloude, je teoreticky o niečo menej bezpečné. Našťastie sú servery na európskom území a ste chránení európskou legislatívou. Telegram má navyše službu pre tajné chaty, ktorú môžete spustiť priamo z ponuky. Toto je dôverná výmena správ medzi dvoma zariadeniami, ktorá je šifrovaná od začiatku do konca a, ak si prajete, zničená aj po uplynutí stanoveného časového obdobia. Výhodou cloudového úložiska je, že samotné zariadenie nevyžaduje takmer žiadnu úložnú kapacitu. Môžete ich dokonca znížiť na minimum (pozri nasledujúci tip). S Telegramom navyše môžete ľahko posielať (veľmi) veľké súbory do 1,5 GB. Veľkorysý limit, najmä v porovnaní s WhatsApp, ktorý prijíma súbory do 100 MB. V rozhovore stačí klepnúť na kancelársku sponku a pridať súbor ako prílohu. Ďalšia vec, ktorá funguje, je zdieľanie súboru z inej aplikácie alebo správcu súborov s Telegramom.

S Telegramom si môžete navzájom posielať veľmi veľké súbory, až do 1,5 GB

Tip 04: Obmedzte ukladanie

Na smartfóne s Androidom vám vždy dôjde miesto? WhatsApp je často jedným z vinníkov, pretože uchováva všetky fotografie, videá a súbory, ktoré sa vymieňajú vo vašom zariadení. S Telegramom môžete ľahko znížiť využitie úložiska aplikácie. Pretože je všetko v cloude, samotnej aplikácii skutočne stačí iba (malá) lokálna vyrovnávacia pamäť. Skrz Nastavenia / Údaje a ukladací priestor / Využitie ukladacieho priestoru môžete spravovať, aká veľká môže byť táto vyrovnávacia pamäť. Môžete sa napríklad rozhodnúť ponechať všetky médiá vo svojom zariadení tri dni, týždeň, mesiac alebo navždy. Najekonomickejšie nastavenie, tri dni, je ideálne na rozpočtovom zariadení s obmedzenou kapacitou! V rovnakom menu môžete tiež okamžite vyčistiť cache. Hneď ako požiadate o prístup, súbory sa vždy znova načítajú z telegramu.

Tip 05: Viacero účtov

Telegram vám umožňuje používať viac účtov v tej istej aplikácii a prepínať medzi nimi. Takto môžete používať viac telefónnych čísel, napríklad na súkromné ​​a pracovné účely. Verzia pre Android má túto funkciu od konca roku 2017. To je možné na zariadeniach iPhone alebo iPad od februára tohto roku. Ideálne je to samozrejme na smartfónoch s dual-sim, pretože potom môžete chatovať cez obe čísla. Môžete však samozrejme pridať aj telefónne číslo iného zariadenia, pokiaľ k nemu máte prístup počas kroku jednorazového overenia. Celkovo môžete pridať až tri účty (s rôznymi telefónnymi číslami). Medzi týmito účtami môžete ľahko prepínať prostredníctvom ponuky. Predvolene budete dostávať upozornenia pre všetky účty, môžete to však podľa potreby zmeniť prostredníctvom nastavení.

Tip 06: Zabezpečený prístup

Niekto, kto sa zmocní vášho smartphonu, si môže tiež zobraziť vaše chaty a fotografie, ktoré ste si vymenili. Našťastie tomu môžete ľahko zabrániť nastavením prístupového kódu. Za týmto choďte na Nastavenia / Ochrana osobných údajov a zabezpečenie / Zámok pomocou hesla. K tomu môžete pripojiť časovač, ktorý zabezpečí, že sa chaty po určitej dobe nečinnosti automaticky uzamknú. Zabudli ste prístupový kód? Potom budete musieť odstrániť Telegram a potom ho znova nainštalovať. V tomto kroku sa stratia vaše tajné chaty.

Podrobne nastavte svoje vlastné predvoľby od vzhľadu po upozornenia

Tip 07: Plná kontrola!

Telegram je možné podrobne prispôsobiť vašim preferenciám. Môžete napríklad upraviť veľkosť textu, zvoliť svetlú alebo tmavú farebnú schému a k dispozícii je automatický nočný režim. S Androidom môžete dokonca nájsť a nainštalovať kompletné témy. Vyhľadajte v Telegrame kanál Android Themes, napríklad špeciálny kanál, kde sa vymieňa nespočetné množstvo tém. Ak chcete, môžete si dokonca zostaviť vlastnú tému podľa svojich preferencií. Oznámenia sú tiež plne nastaviteľné pomocou Nastavenia / Oznámenia a zvuky. Tu môžete napríklad pohodlne zastaviť určité (zaneprázdnené) chatovacie skupiny. Alebo si môžete zvoliť vlastný zvuk upozornenia alebo inú farbu LED pre bežné chaty, v závislosti od schopností vášho zariadenia. Prostredníctvom možnosti Pridajte výnimku pre každý kontakt si môžete dokonca zvoliť vlastné nastavenie, napríklad špeciálny zvuk alebo vyskakovacie upozornenie na správy od dôležitých ľudí.

Tip 08: Uskutočnite hovor

Aj keď sa WhatsApp v posledných rokoch v zásade nezmenil, samozrejme došlo k niekoľkým zaujímavým inováciám, okrem iného aj pri volaní a videohovore. Telegram sa na tom môže čiastočne podieľať. Napríklad v okne rozhovoru môžete ľahko posielať zvukové a obrazové správy. Od roku 2017 ponúka Telegram aj kvalitné vzájomné volanie. Môžete prejsť Nastavenia / Ochrana osobných údajov a zabezpečenie vyberte, kto vám môže volať, a v prípade potreby pridajte výnimky. Rozdiel oproti WhatsApp je ten, že volanie je možné uskutočňovať aj z počítača pomocou aplikácie Telegram Desktop. Videohovory s Telegramom zatiaľ nie sú možné, ale čo nie, stále môžu prísť.