Blog

Časová os: História počítača

Ešte pred 20 rokmi boli počítače nepostrádateľnou súčasťou obývacej izby, ale už vtedy prešli značným vývojom. Pohľad do histórie počítača!

1822 - Anglický matematik Charles Babbage zostrojil prvý „skutočný“ počítač.

1958 - Jack Kilby a Robert Noyce predstavujú úplne prvý počítačový čip.

1964 - Douglas Engelbart predstavil prototyp úplne prvého počítača s myšou a grafickým užívateľským rozhraním (gui).

1975 - Je predstavený Altair, prvý mikropočítač, ktorý dobyl spotrebiteľský trh.

1976 - Apple uvádza na trh Apple I.

1981 - Je uvedený na trh prvý osobný počítač IBM.

1983 - Apple uvádza na trh Lisu, prvý osobný počítač s grafickým rozhraním. Toto zariadenie sa nemilosrdne prepadlo, ale viedlo to k vývoju systému Macintosh.

1993 - Intel predstavuje procesor Pentium, vďaka ktorému sú počítače oveľa rýchlejšie a výkonnejšie.

2003 - Na spotrebiteľský trh je k dispozícii 64bitový mikroprocesor, AMD Athlon 64.

2017 - Spoločnosť Apple predstavuje iMac Pro, svoj doteraz najvýkonnejší počítač typu all-in-one.

História počítača sa samozrejme nedá úplne zachytiť v desiatich bodoch na časovej osi, takže sa v priebehu desaťročí objavilo veľa modelov a typov počítačov, ktoré by sme nimi mohli vyplniť. Je pravda, že v histórii existuje množstvo momentov, ktoré sú charakteristické pre vývoj počítača, ako ho poznáme dnes. To sú okamihy, o ktorých je táto časová os.

Úplne prvý počítač

Názory na to, čo skutočne je prvý počítač, sa značne líšia (koniec koncov, počitky zo starej histórie by sa už dali klasifikovať ako počítače), ale vynález, ktorý považujeme za najdôležitejší, je Babbageov stroj z roku 1822. Tento „počítač“ bol poháňaný parou ( aké super, aj to chceme!) a bol schopný automaticky vypočítať výsledok rôznych tabuliek s obrázkami. Je čudné si myslieť, že v dnešnej dobe musíme do Excelu zadávať iba niekoľko čísel.

MITS Altair

Ak sa teraz pozrieme na Altair, ťažko si dokážeme predstaviť, že existuje dokonca jeden spotrebiteľ, ktorý by z toho bol nadšený. To si myslel vývojár Ed Roberts v roku 1975, keď ponúkol súpravu ako súpravu za 397 dolárov: očakával, že ich predá niekoľko stoviek. Fandia však považovala počítač za fascinujúci a namiesto stoviek sa ich v priebehu niekoľkých mesiacov predali tisíce. Čo by si s tým mohol urobiť? Nie veľa. Počítač mal procesor 8080, pracoval na 2 MHz a mal 256 bajtov pamäte. Príkazy sa zadávali pomocou radu prepínačov a výsledok týchto príkazov sa dal čítať spredu pomocou LED diód. Roberts tiež požadoval, aby počítačové obchody výhradne predávali jeho Altair. To bola stratégia, ktorá nemala želaný efekt, pretože obchody nespolupracovali a Altair bol do roka predbehnutý konkurenciou a vytlačený z trhu.

Apple 1

Skutočnosť, že Altair nemal dlhú životnosť, neprekvapuje, keď vezmeme do úvahy, že súprava, ktorá prišla na trh o rok neskôr, bola oveľa jednoduchšia. Apple 1 bol prvý počítač, kde bolo všetko spájkované na jednej doske s plošnými spojmi. Fungovalo to s klávesnicou a obrazovkou, čo bolo až do tohto bodu oveľa užívateľsky príjemnejšie ako ostatné počítače. Apple I je veľmi vyhľadávaným zberateľským kúskom. V roku 2013 zaplatil viac ako pol milióna eur na aukcii v Kolíne anonymný ázijský kupec za jeden z posledných šiestich v tom čase známych počítačov Apple I.

IBM

V roku 1981 sa na scéne objavil osobný počítač IBM. Cena 1 565 dolárov sa môže javiť ako príšerne vysoká, ale tam, kde profesionálny počítač IBM pred dvadsiatimi rokmi stál 9 miliónov dolárov, to nie je také zlé. Máte s tým klávesnicu; obrazovka nebola nutná, pretože ste mohli zariadenie pripojiť k televízoru. Tí, ktorí to potrebovali, si mohli stále kúpiť samostatnú obrazovku, ako aj tlačiareň, disketovú jednotku, extra pamäť atď. Toto umožnilo spotrebiteľom prvýkrát rozšíriť a upgradovať svoj počítač.

iMac Pro

Či už máte radi Apple alebo nenávidíte spoločnosť, nemôžete poprieť, že spoločnosť veľmi prispela k vývoju osobného počítača. Spoločnosť to urobila s príchodom Apple 1, počítača typu „všetko v jednom“ a Mac mini. Na konci minulého roka šiel Apple o krok ďalej a urobil z iMacu skutočný powerhouse s 18-jadrovým procesorom na frekvencii 4,5 GHz, 128 GB pamäťou a vstavaným 4 TB SSD. Pôsobivé je, že iMac Pro je ťažko hrubší ako bežný iMac.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found