Ako

Týmto spôsobom môžete spúšťať programy DOS vo Windows 10

Možno ste v detstve mávali určitú hru systému MS-DOS, ktorú by ste si chceli znova zahrať. Alebo možno existuje stará aplikácia pre DOS, ktorú skutočne potrebujete pre prácu. Našťastie je možné spustiť aplikácie DOS vo Windows 10.

Najprv musíte skontrolovať, či máte 32-bitovú verziu systému Windows 10 alebo 64-bitovú verziu. Môžete to vidieť tak, že pôjdete do nastavenie ísť a ďalej Systém> Informácie kliknúť. Potom sa vám zobrazia informácie o vašom systéme vrátane počtu bitov operačného systému v tejto časti Typ systému. Prečítajte si tiež: 10 tipov pre systém MS-DOS v systéme Windows 10.

Windows 10 32-bit

Ak máte 32-bitovú verziu systému Windows 10, programy DOS môžete bez problémov spustiť dvojitým kliknutím na ne. Zobrazí sa vyskakovacie okno so žiadosťou o inštaláciu funkcie NTVDM. Keď to urobíte, načíta sa aplikácia DOS a vy už nemusíte robiť nič pre spustenie programov DOS.

Windows 10 64-bit

Ak máte 64-bitovú verziu Windows 10, je to o niečo komplikovanejšie. Potom potrebujete virtuálny stroj, ktorý môže bežať v systéme Windows, aby ste vytvorili prostredie DOS, napríklad vDos.

Je dobré inštalovať vDos do priečinka, ktorý pravidelne zálohujete, pretože vDos ukladá všetko, čo robíte v systéme DOS, do priečinka, do ktorého ste program nainštalovali.

Po nainštalovaní vDos sa v novom okne zobrazí prostredie DOS. Najprv musíte stlačiť ľubovoľnú klávesu, aby ste spustili databázový program. Ak potom kliknete na ikonu 0môžete pracovať ako obvykle v DOSe.

Prispôsobte okno vDos

Okno môžete zmenšiť kliknutím na ikonu Kláves Windows a F11 a zväčšiť ho môžete stlačením Kláves Windows a F12 tlačiť. Môžete tiež zadať požadovanú veľkosť okna v nastaveniach vDos. Ak to urobíte, aplikácia sa potom vždy otvorí v okne tohto formátu.