Ako

Takto môžete strihať mediálne súbory vo VLC

VLC zostáva obľúbeným nástrojom pre mnohých používateľov na prehrávanie videa z rôznych zdrojov. Tento prehrávač však môžete použiť aj ako softvér na úpravu videa, ak napríklad chcete jednoducho orezať kúsok. VLC to robí dosť svojhlavým spôsobom.

Krok 1: Pokročilá prevádzka

Ak zadarmo a otvorený multimediálny prehrávač ešte nemáte, môžete si ho stiahnuť zo stránky www.videolan.org. Tento nástroj funguje takmer vo všetkých operačných systémoch (Windows, Linux, macOS, iOS, Android) a dokáže prehrávať väčšinu mediálnych súborov vrátane DVD, audio CD a rôznych streamovacích protokolov. VLC nemusí byť najpokročilejší softvér na strih videa, ale časti filmov môžete vystrihnúť veľmi ľahko. Takto nemusíte uchovávať dlhé videosúbory, iba klipy, ktoré vás skutočne zaujímajú. Najprv musíte prejsť cez menu Displej the Pokročilé ovládacie prvky zobrazovanie. Získate tak štyri ďalšie tlačidlá v spodnej časti bežných ovládacích tlačidiel. To sú tlačidlá záznamu.

Krok 2: Zaznamenajte

Potom otvorte príslušný videosúbor. Prehrajte film alebo presuňte tlačidlo prehrávania do bodu, kde ho chcete orezať. Pre veľmi presnú prácu použite posledné tlačidlo. To je tlačidlo Snímok po snímku rolovanie obrázka po obrázku na presné miesto, kde ho chcete orezať. Po určení polohy kliknite na tlačidlo s červenou bodkou. To je tlačidlo Nahrávanie. Potom necháte film pokračovať. Po dosiahnutí koncového bodu znova kliknite na tlačidlo zaznamenania. Týmto spôsobom v podstate urobíte záznam klipu, ktorý potrebujete.

Krok 3: Načítanie

Namiesto tlačidla nahrávania môžete použiť aj klávesovú skratku. Ak chcete spustiť nahrávanie, stlačte Shift + R (z ponuky Záznam). Nahrávanie zastavíte opätovným stlačením tej istej klávesovej skratky. Orezané video sa uloží do priečinka Videá. Názov súboru ukazuje, aké dlhé je toto skrátené video. Názov súboru je niečo v štýle: vlc-record-2020-04-17-14h25m16s-nameofmovie.mp4-.mp4. Ak už dlhý súbor nepotrebujete, môžete ho tiež vymazať. Mimochodom, týmto trikom môžete tiež orezať zvuk.