Preskúmanie

Najlepšia grafická karta pre váš systém

Kde ako hráč hráte svoje hry najviac? Tablet, smartphone, konzola alebo len na tradičnom počítači? Spadá vaša voľba aj na klasický desktop? Potom potrebujete dobrú grafickú kartu. Vybrali sme pre vás, ktorú grafickú kartu je momentálne najlepšie kúpiť.

Ak sa chystáte kúpiť novú grafickú kartu, najskôr sa pozrite na svoj rozpočet. V tomto článku predpokladáme tri rôzne typy hráčov so zodpovedajúcim rozpočtom. Prvým je hráč rozpočtu, táto cieľová skupina neminie viac ako 200 eur za grafickú kartu. Môže to byť samozrejme lacnejšie, ale vyžadujeme, aby ste si hranie mohli vychutnať na Full HD. Normálnym hráčom je druhá skupina, ktorá chce mať možnosť hrať vo Full HD bez akýchkoľvek kompromisov. Rozpočet sa pohybuje medzi 350 a 400 eurami. Číslo tri je hardcore hráčom s rozpočtom od 600 do 800 eur, ktorý kladie na grafickú kartu veľmi vysoké nároky. Prečítajte si tiež: Ako zmeniť váš počítač na emulátor retro hry.

Keď ste si určili rozpočet, príde na výber, ktorý GPU je najlepší. V praxi si môžete vybrať medzi AMD alebo NVIDIA v akomkoľvek rozpočte. Oba vyrábajú zaujímavé grafické karty s mnohými funkciami. Ktoré funkcie vám vyhovujú najviac?

Vývoj pokračuje

AMD a NVIDIA majú v posledných rokoch plné ruky práce. Oba majú vyvinuté špecifické vlastnosti. Napríklad AMD vybavilo najnovšie špičkové modely - R9 Fury a Fury X - novým typom grafickej pamäte: HBM. To znamená „pamäť s vysokou šírkou pásma“, ako už názov napovedá, tento typ pamäte má väčšiu šírku pásma ako pamäť GDDR5. Šírka pásma pamäte je pre grafické karty veľmi dôležitá. Toto umožňuje GPU rýchlejšie odosielať a prijímať veľké množstvo dát do a z pamäte. Výhodou je vysoké rozlíšenie, napríklad UHD 4K. Nevýhodou prvej generácie HBM je, že s ňou ešte nie je možné vyrobiť veľké čipy. Grafické karty s touto pamäťou nemajú na doske viac ako 4 GB. Očakáva sa, že NVIDIA aj AMD vybavia svoje grafické karty druhou generáciou HBM: HBM2 v roku 2017.

Sync

Okrem toho, že sú hry dostatočne rýchle, mali by sa zobrazovať aj plynulo, aby vás netrápili slzy. Tomu by ste už mohli zabrániť vďaka V-Sync, ale to má výkonové nevýhody. AMD a NVIDIA vyvinuli svoju vlastnú technológiu, ktorá zabraňuje trhaniu bez straty výkonu. Grafické karty AMD podporujú FreeSync. Pomocou tejto techniky sa rámy vykreslené grafickou kartou synchronizujú s obnovovacou frekvenciou monitora. To vylučuje potrebu V-sync. Ak máte obrazovku, ktorá podporuje FreeSync, je výber grafickej karty od AMD logickým krokom. NVIDIA má podobnú funkciu, G-SYNC. V zásade táto technika robí to isté ako FreeSync. Na podporu G-SYNC monitor potrebuje špeciálny hardvérový modul. Výsledkom je, že obrazovky sú často oveľa nákladnejšie ako obrazovky s podporou FreeSync. Na druhej strane, G-SYNC funguje o niečo lepšie. Takže ak máte obrazovku s G-SYNC alebo plánujete nákup, grafická karta s GPU NVIDIA je logickou voľbou.

VR

Virtuálna realita je momentálne v centre pozornosti. NVIDIA nedávno uviedla GeForce GTX 1070 a 1080. Tieto karty s novou architektúrou Pascal majú optimalizáciu pre virtuálnu realitu. Pokiaľ sa chystáte kúpiť si VR sadu, napríklad Oculus Rift a HTC Vive, potom sú tieto karty veľmi zaujímavé.

Integrovaná grafická karta

Môžete hrať aj hry s integrovanou grafickou kartou? Najrýchlejšie integrované GPU od spoločnosti Intel sú v procesoroch Skylake. Toto je grafická karta HD Graphic 530 a 540. AMD nazýva svoje procesory s integrovaným GPU APU: Zrýchlená procesorová jednotka. Príkladom je AMD A10-78xx, tieto procesory sú vybavené GPU Radeon R7. Až na pár výnimiek môžete na hranie vo Full HD rozlíšení zabudnúť. Možné sú hry s nižším rozlíšením, napríklad 1280 x 720 alebo 1024 x 768. Ale aj potom sa výkon výrazne líši od hry k hre. Moderné strieľačky by sa nemali spúšťať, pokiaľ nenastavíte nízku úroveň podrobností. O niečo staršia hra, ako napríklad World of Warcraft, sa v tomto rozlíšení dá hrať dobre. Grafika HD Intel 530/540 a AMD A10-7870K sú už oveľa lepšie ako predchádzajúce generácie. Ak máte staršiu generáciu integrovaného grafického procesora, napríklad Intel HD 4400 alebo AMD A8-3850, hranie je skutočne beznádejné. Hráte občas hru v nízkom rozlíšení alebo s malými detailmi? Potom môžete pracovať s najnovšou generáciou procesorov AMD alebo Intel s integrovaným grafickým procesorom. Ak chcete hrať vážnejšie na Full HD, potom si naozaj budete musieť kúpiť grafickú kartu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found