Ako

Bash v systéme Windows 10: Konečný príkazový riadok

Ak ste počítačový expert, poznáte príkazový riadok systému Windows - ktorý pravdepodobne nazývate „príkazový riadok“ alebo „rozhranie príkazového riadku“. Windows 10 má „super cli“ s názvom PowerShell, ale je tu jeden krok vyššie: Bash vo Windows 10. Tento príkazový riadok pochádza zo sveta Linuxu a ponúka ešte viac možností.

Krok 1: Vývojári

Nebudeme zachádzať príliš ďaleko do možností Bash, ako odborník, ktorý môžete zistiť sami: Google je váš priateľ, inak vždy existuje tento článok. V tomto návode si môžete prečítať, ako aktivovať a spustiť program Bash v systéme Windows 10. Program Bash bol v čase písania článku k dispozícii iba vo verzii beta, potom sa však častejšie stretávame so špeciálnymi nástrojmi. Môže fungovať iba pod 64bitovou verziou systému Windows 10. Otvorte nastavenia pomocou klávesu Windows + I a choďte na Aktualizuje sa a bezpečnosť / Pre vývojárov. Tu aktivujte časť Režim vývojára.

Krok 2: Nainštalujte Bash

Prejdite na klasický ovládací panel a prejdite na Programy / Programy a funkcie. kliknite na Povolenie alebo zakázanie funkcií systému Windows. Skontrolujte subsystém Windows pre Linux a potvrďte pomocou Ok. Položka sa nainštaluje a potom budete musieť reštartovať počítač.

Po opätovnom prihlásení do systému kliknite na ponuku Štart a zadajte príkaz tu bash. Zobrazí sa prostredie podobné výzve s výzvou na inštaláciu Bash. Spustite túto inštaláciu a trpezlivo čakajte.

Krok 3: Spustenie Bash

Po inštalácii musíte nastaviť užívateľské meno a heslo pre nové prostredie Linuxu. Bash je veľmi výkonný, preto si nastavte dobré heslo. Ihneď budete zaregistrovaní a môžete začať používať program Bash. Zatvorte okno Bash známym krížikom alebo zadajte príkaz východ.

Nabudúce príkaz bash v ponuke Štart uvidíte Bash na Ubuntu v systéme Windows. Získate tak priamy prístup k extra „linuxovej vrstve“ vo Windows 10. Experimentujte s príkazmi, ale vedzte, že Bash je nástroj pre odborníkov a môže (tiež) spôsobiť škodu, ak urobíte niečo, o čom nepoznáte výsledok .