Preskúmanie

Ktorý smartphone fotí najlepšie?

Aj keď sa zdá, že smartfóny stále inovujú len veľmi málo a cena špičkového zariadenia niekedy presahuje aj tisíc eur, výrobcovia smartfónov (a ich marketingové oddelenia) sa o to viac zameriavajú na fotoaparát. Ak je fotoaparát rozhodujúcim faktorom pri kúpe vášho smartphonu, chceli by ste vedieť, aké je najlepšie zariadenie. To otestujeme!

Je pretrvávajúcou mylnou predstavou, že by ste si mali zvoliť iPhone, ak chcete najlepší fotoaparát pre smartphone. Je to zrejmé z každoročného testu, ktorý opakovane ukázal, že Samsung sa vždy stáva víťazom testu. Apple však dobieha a je stále bližšie a bližšie, ostatné smartfóny nasledujú v patričnej vzdialenosti.

Medzitým uplynul ďalší rok a na trhu sa objavilo veľa nových modelov, po ktorých sa opäť vynára otázka: ktorý smartphone má teraz najlepší fotoaparát? Potom, čo sme v recenzii jednotlivo diskutovali o zariadeniach, sme mohli zúžiť odpoveď na túto otázku na dve zariadenia: iPhone X alebo Galaxy S9 +. Tento test bol preto pôvodne plánovaný ako iPhone X verzus Galaxy S9 +. Až donedávna sa objavil Huawei P20 Pro a tri (!) Senzory plus šošovky na zadnej strane sa počas testovania ukázali ako viac než len prázdny marketing. Fotí iPhone X najlepšie fotografie, je to opäť Samsung, ktorý teraz vyhráva s S9 + ... alebo je to „temný kôň“, Huawei P20 Pro tentokrát?

Testovacia metóda

Počas testu sme išli so smartfónmi fotografovať za rôznych (svetelných) podmienok. Fotografie sú snímané pomocou vlastnej aplikácie pre fotoaparát. Rovnaký zaostrovací bod sa používal v automatickom režime a súčasne sa používal (tiež automatický) hdr. Kamery boli testované rôznymi spôsobmi. V tmavých vnútorných prostrediach alebo v interiéroch s protisvetlom, vonku na slnku alebo na slnečnom svetle. Existuje tiež rozmanitosť, pokiaľ ide o objekty: napríklad portrét, krajina a makro fotografie. Čo pohybujúce sa objekty za rôznych svetelných podmienok? Držíme sa tu fotoaparátov na zadnej strane zariadenia. IPhone X a Galaxy S9 + majú duálny fotoaparát, zatiaľ čo P20 Pro ich má tri a na papieri vyzerá najlepšie.

Apple iPhone X - ľahko ovládateľný iPhone

Aplikácia fotoaparátu iPhone X (vyslovuje sa ako desať) sa o všetko postará automaticky. Profesionálny režim fotoaparátu, v ktorom nastavujete všetko alebo časť ručne, stále nie je k dispozícii. Veci ako rýchlosť uzávierky a hodnota ISO sú preto mimo dosahu, pokiaľ si nenainštalujete aplikáciu tretej strany.

Správanie osvetlenia a zaostrenie môžete ovplyvniť najviac taktickým klepnutím a prejdením prstom po obrazovke. Vďaka duálnemu fotoaparátu môžete prepínať medzi (skutočným optickým) zväčšením 1x a 2x klepnutím na ikonu. V režime na výšku sa dokonca používajú súčasne na simuláciu fotografie s malou hĺbkou ostrosti. Škoda, že kameru nemôžete aktivovať priamo z uzamknutej polohy pomocou fyzického tlačidla.

Fotografie z iPhone (vľavo) majú vždy najprirodzenejšie farby. Stredný Samsung, pravý Huawei.

Kvalita obrazu iPhone X

IPhone X poskytuje najvernejšie farby. Fotografie preto vyzerajú o niečo chladnejšie ako na ostatných zariadeniach. Napríklad obloha je realisticky modrá a tráva samozrejme zelená. Sem tam možno nájsť náznak šumu a redukcia šumu vytvára artefakty. Navyše sú najmä tmavé časti fotografie trochu rozmazané a kontrasty okolo detailov sú dosť tvrdé, takže pôsobia chaoticky. Pri slabšom osvetlení môže byť fotografia neočakávane mierne rozmazaná, pretože sa zdá, že aplikácia uprednostňuje o niečo nižšiu rýchlosť uzávierky ako vyššiu hodnotu ISO.

Ak je svetlo veľmi málo, iPhone X už takmer nič nevidí.

Za slabého osvetlenia iPhone X zvláda vyváženie bielej stále celkom dobre. Vďaka tomu zostanú farby rozpoznateľné aj na menej decentne osvetlených miestach. V závislosti od zmesi umelého svetla je sem-tam vidieť trochu farebného odtieňa. Najmä pri hladkých povrchoch artefakty jasne ukazujú, že hluk bol značne vyčistený. Fotografia tiež vyzerá trochu plocho a objekty tiež nevynikajú dobre. Stále je vidieť určitý hluk a hrany pozdĺž objektov sú tu a tam nedbalo dokončené. Ak je svetlo veľmi málo, napríklad v slabo osvetlenej záhrade, iPhone X už takmer nič nevidí.

Apple iPhone X

Všeobecný rozsudok 3,5 z 5 hviezdičiek

cena € 1039,-

Objektívy fotoaparátov Širokouhlý teleobjektív

Zameranie Fázová detekcia

Stabilizácia OIS

Primárna kamera12 megapixelov, snímač 1 / 1,3, veľkosť pixelov 1,22 µm, clona f / 1,8

Sekundárny fotoaparát12 megapixelov, snímač 1 / 3,6, veľkosť pixelov 1 µm, clona f / 2,4

Webová stránka www.apple.com 7 Skóre 70

Samsung Galaxy S9 + - vrtkavý Samsung

Tento Samsung Galaxy S9 + má tradične rozsiahly profesionálny stojan. Sami si môžete upraviť hodnotu clony, rýchlosť uzávierky, hodnotu ISO a oveľa viac, takže máte veľký vplyv na (konkrétne) fotografické situácie. Toto zariadenie má tiež dva fotoaparáty na zadnej strane, čo umožňuje dvojnásobné optické zväčšenie. U fotografií so softvérovo rozmazaným pozadím môžete silu nastaviť sami - vopred a dokonca aj potom. Fotoaparát môžete veľmi rýchlo spustiť dvojitým stlačením vypínača.

P20 Pro (vpravo) a iPhone X (vľavo) ukazujú najviac detailov. Samsung prichádza s podivnými vzormi, ktoré by tam nemali byť.

Kvalita obrazu Samsung Galaxy S9 +

Spoločnosť Samsung je známa svojimi často veľmi sýtymi farbami, čo je pravda dodnes. Myslite na intenzívne modré nebo a veľmi svieže zelené stromy a kríky. Fotografie niekedy vyzerajú veľmi ľahko a trochu plocho, najmä pri použití HDR. Vďaka tomu stále uvidíte detaily vo svetlých aj tmavých fotografických častiach. Trochu sa zhodujú s pozadím. Hluk je dôkladne odhrnutý a to je tu a tam na úkor detailov. Niekedy sa objavia zvláštne vzory, ktoré by tam nemali byť, alebo sú oblasti príliš rozšírené. Za klesajúceho svetla sa aplikácia môže stále rozhodnúť použiť najmenší otvor clony (hlavný fotoaparát má dve nastavenia clony). Hodnota ISO sa potom zbytočne zvýši, aby mala fotografia len väčší šum.

Za slabého osvetlenia sú fotografie Samsung Galaxy S9 + opäť príliš teplé a hlavne veľmi oranžové. Šum bol odhrnutý pevnejšie ako pri iPhone X, čo je na úkor detailov a vedie tiež k rozmazaným povrchom. Fotografia napriek tomu vyzerá celkom čisto a úhľadne. Okraje pozdĺž objektov tiež vyzerajú prísnejšie. Musíte pozorne sledovať, aby ste zistili akýkoľvek náznak hluku. Objekty dobre vyniknú a majú väčšiu hĺbku ako pri iPhone X. Samsungu sa aj pri extrémne slabom osvetlení stále darí vytiahnuť veľmi slušnú fotografiu.

Samsung Galaxy S9 +

Všeobecný rozsudok 3,5 z 5 hviezdičiek

cena € 949,-

Objektívy fotoaparátov Širokouhlý teleobjektív

Zameranie Fázová detekcia

Stabilizácia OIS

Primárna kamera12 megapixelov, snímač 1 / 2,55, veľkosť pixelov 1,4 μm, clona f / 1,5 alebo f / 2,4

Sekundárny fotoaparát12 megapixelov, snímač 1 / 3,6, veľkosť pixelov 1 µm, clona f / 2,4

Webová stránka www.samsung.com 9 Skóre 90

Huawei P20 Pro - Vďaka spoločnosti Huawei je fotografia mimoriadne zábavná

U Huawei P20 Pro sa po dvojitom stlačení tlačidla zníženia hlasitosti dostanete priamo do aplikácie fotoaparátu. Potom vás môže okamžite odfotiť. Aplikácia fotoaparátu je z veľkej časti kopírovaná z iPhonu, ale Huawei má profesionálny režim pre manuálnu obsluhu. AI („umelá inteligencia“) je predvolene aktivovaná. To znamená, že softvér sa pokúsi rozpoznať, čo fotografujete, a vyberie pre to najlepšie nastavenie. Rozpoznanie je v poriadku, ale v praxi jeho výsledkom sú hlavne vysoko presýtené fotografie. Našťastie ho môžete aj vypnúť.

Veľmi príjemné na hranie sú špeciálne pozície kamier, ktoré spoločnosť Huawei dodáva na svojich telefónoch už roky. Vďaka tomu je ľahké fotografovať s nízkou rýchlosťou uzávierky počas dňa bez potreby filtrov ND. Skvele funguje aj snímanie hviezdnych stôp. Hviezdne body sa automaticky spájajú do hviezdnych stôp, takže telefón stačí na chvíľu umiestniť niekde stabilne. Veľmi užitočný nočný režim je nový, ale o tom viac až neskôr.

Ako už bolo spomenuté, P20 Pro nemá na zadnej strane menej ako tri fotoaparáty. Bežný, monochromatický variant a variant s 3x optickým zväčšením, ktoré je možné digitálne zväčšiť na 5x. Môžete snímať portréty so softvérovo rozostreným pozadím a existuje režim, v ktorom môžete nastaviť hodnotu simulovanej clony pred alebo po. Kamery sa používajú samostatne alebo v kombinácii, v závislosti od situácie a výlučne na uvážení softvéru.

Kvalita obrazu Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro má rád aj sýte farby. Občas sa objaví aj veľká odľahlá situácia. Nezakrytá obloha je potom ešte intenzívnejšie modrá a nebezpečne odchádza smerom k jedovatej zelenej. Stáva sa to hlavne vtedy, keď je AI zapnutá, ale môžete to vypnúť alebo klepnúť na upozornenie. Hluk a detaily sa trochu líšia. Niekedy je vidieť viac detailov ako v prípade iných zariadení. Inokedy sú podrobnosti trochu sklamaním.

Toto zariadenie má tri fotoaparáty na zadnej strane a veľa sa toho deje pod kapotou. Z času na čas sa zobrazí správa, že musíte zariadenie chvíľu udržiavať v stabilnom stave, pretože fotografia je naostrená. Niekedy je to jednoznačne scéna HDR, ale vyskytuje sa aj v situácii, ktorá sa javí ako priemerná. Z nejasných dôvodov sa potom aplikácia rozhodne zlúčiť fotografie, možno z viacerých fotoaparátov. Nejde teda ani tak o zaostrenie, ale o zarovnanie (kúsky) obrazu.

Fotografie fotoaparátu Huawei P20 Pro sú tiež príliš oranžové, keď snímate v umelom svetle. Redukcia šumu je však efektívnejšia ako pri iPhone X; zmizlo viac šumu a napriek tomu sa zachovalo viac detailov ako u Samsung Galaxy S9 +. Fotografia tiež vyzerá čistejšie a objekty sú čisto ohraničené a vyzerajú ako realistické. Ak zapnete AI, výsledok sa zmení. Môžete tiež získať príliš vyleštenú fotografiu so silným plastickým vzhľadom. Za veľmi slabého osvetlenia funguje Huawei pozoruhodne dobre, rovnako ako Samsung, vďaka čomu je viditeľnejšie, ako veľmi tu zlyháva iPhone X.

Samsung a Huawei (v strede a vpravo) tiež ukazujú veľa detailov pri znižovaní svetla. IPhone tu už má menšiu výkonnosť; veľa detailov je stratených.

Rozpoznávanie objektov a scén P20 Pro

Model P20 Pro s (vľavo) a bez filtra. Fotoaparát rozpoznal západ slnka a dokázal ho poriadne vyleštiť.

Nočný mód

Ako už bolo spomenuté skôr: Huawei má špeciálny nočný režim. Držíte prístroj nehybne asi štyri sekundy, zatiaľ čo fotoaparáty nasnímajú sériu fotografií a automaticky sa zlúčia. Táto fotografia vyzerá pozoruhodne jasne a nádherne. Malý hluk, sem tam nejaké artefakty, ale tiež menej ostrý a detailný ako bežná nočná scéna. Musí tam byť náznak svetla (aj keď sami to často ani sami nevidíte), ale má to zmysel. S týmto vytvoríte skutočne nádherné nočné zábery. Pre smartphone to je. A to bez statívu.

Huawei P20 Pro

Všeobecný rozsudok 3 z 5 hviezdičiek

cena € 899,-

Objektívy fotoaparátov RGB, čiernobiely, teleobjektív

Zameranie Fázová detekcia

Stabilizácia OIS

Primárna kamera40 megapixelov, snímač 1 / 1,78, veľkosť pixelov 2 µm, clona f / 1,8

Sekundárny fotoaparát20 megapixelov, snímač 1 / 2,27, veľkosť pixelov 1,55 µm, clona f / 1,6

Terciárna kamera8 megapixelov, snímač 1 / 4,4, veľkosť pixelov 1,55 µm, clona f / 1,6

Webová stránka www.huawei.com 8 skóre 80

Konečný výsledok

Celkovo sú fotografie zo všetkých troch zariadení počas dňa vynikajúcej kvality. Ak chcete zistiť nedostatky, ktoré sme našli, musíte si ich poriadne priblížiť. Pri bežnom používaní (prezeranie, tlač, zdieľanie) si to sotva všimnete. Aj pri fotografiách nasnímaných za slabého osvetlenia sú rozdiely viditeľné iba pri výraznom priblížení. Len čo dôjde k veľkému množstvu umelého osvetlenia alebo protisvetla alebo k nedostatku svetla, je možné ho priblížiť aj priblížiť pre skúsené oko. Snímanie pri slabom osvetlení je vďaka veľmi malým snímačom jednoducho achillovou pätou smartfónov.

Počas dňa všetky smartphony robia nádherné fotografie. Farby vás oslovia viac-menej. Rozdiely v ostrosti, šume a detailoch vidíte iba pri priblížení.

V každom prípade je na tom iPhone X najlepšie z hľadiska farebnosti. Farby vyzerajú verne s prírodou, ale preto aj trochu chladne. Čo sa týka ostrosti, šumu a detailov, iPhone rýchlo stráca ďalšie dva telefóny. Najmä pri slabom osvetlení sú tmavé oblasti veľmi rozmazané a sú v nich artefakty, silne rozmazané oblasti a zvyškový šum. V tme prístroj takmer nič nevidí. Toto zariadenie je obzvlášť dobrou voľbou, ak je dôležitá stálosť farieb, alebo nízkoprahovou aplikáciou fotoaparátu.

Samsung Galaxy S9 + robí fotografie príliš horúcimi a často sú trochu na plochej strane. Redukcia šumu zaisťuje rozmazané povrchy, najmä pri slabom osvetlení, a niekedy na miestach s jemnými detailmi počas dňa vznikajú zvláštne vzory. Telefón je mimoriadne dobrý pri veľmi slabom osvetlení. Stále môžete fotografovať tam, kde iPhone X takmer nič nevidí. Tento smartfón celkovo ponúka najlepšiu a najkonzistentnejšiu kvalitu obrazu. Aspoň tak dlho, ako dokážete žiť s príliš teplými farbami, alebo to potom opravte pomocou práce vo formáte RAW.

Huawei P20 Pro má tiež rád presýtené farby, najmä keď je zapnuté rozpoznávanie obrázkov a objektov. Fotografie môžu byť počas dňa veľmi podrobné, ale niekedy nie sú. Tento telefón funguje veľmi dobre aj pri slabom osvetlení. Redukcia šumu je o niečo menej agresívna, objekty dobre vyniknú a zachovávajú si svoju hĺbku. Zároveň zmizla väčšina hluku a povrchy vyzerajú čisto. Ak zapnete AI, môže vzniknúť prehnaný plastický vzhľad. So špeciálnymi režimami fotografie sa experimentuje zábavne a nový nočný režim je vítaným doplnkom. Konečné výsledky sú teda zmiešané, ale z pohľadu fotografie ide o veľmi zaujímavý telefón. Môže to byť dobrá alternatíva k víťazovi testu Samsung Galaxy S9 +.

Záver

Rozdiely medzi fotoaparátmi na smartfónoch závisia hlavne od osobného vkusu. Fotoaparát iPhone X je najviac verný životu, má však ťažkosti so slabým alebo ťažkým (zadným) svetlom. Huawei P20 Pro má najzaujímavejšie extra funkcie, ako napríklad nočný režim, ale niekedy vyzerá, že fotografie vyzerajú trochu plasticky. Galaxy S9 + spravidla robí tie najlepšie fotografie; najmä ak je svetlo málo (alebo takmer vôbec), toto zariadenie robí rozdiel. Len fotografie sú niekedy trochu príliš živé.

Duálny fotoaparát

Všetky testované smartfóny majú viac fotoaparátov. Môžete ho použiť na optické zväčšenie, ale tiež na efekt hĺbky ostrosti pri portrétnych fotografiách. Objekt je rozpoznaný softvérom a pozadie je rozmazané.

Portrétna fotografia vpravo bola nasnímaná telefónom Galaxy S9 + s maximálnym rozmazaním pozadia v nastaveniach.

Text a fotografie sú vytvárané v spolupráci s Keesom Krickom.

Copyright projectwriteasmile.com 2023

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found