Ako

Dokončite Windows 10 pomocou Ultimate Windows Tweaker

Ak chcete úplne prispôsobiť systém Windows 10, musíte niekedy nájsť hĺbku, aby ste našli správne možnosti. Ultimate Windows Tweaker 4.2.2 vyčistí bludisko nastavení, kariet a podponúk. Úpravy môžete vykonať z ôsmich prehľadných okien pomocou niekoľkých kariet. Pretože niektoré vylepšenia sú veľmi hlboké, musíte vedieť, čo robíte.

Tip 01: Prenosná verzia

S každou aktualizáciou systému Windows sa Ultimate Windows Tweaker rozširoval a obnovoval. Teraz sa nachádzame vo verzii 4.2.2, ktorá obsahuje viac ako 200 vychytávok pre operačný systém. Toto je malý súbor na stiahnutie, ktorý nevyžaduje inštaláciu, pretože softvér je prenosný. Ak to považujete za užitočné, môžete tiež použiť program z USB kľúča. Stiahnite si zip súbor, rozbaľte archívny súbor a otvorte program.

Operačný systém vás upozorní, že tento softvér môže zmeniť prevádzkové nastavenia. To je tiež zámer tohto vylepšeného softvéru. Možno aj vaša antivírusová ochrana vydá poplach, ale je to falošne pozitívne; falošný poplach. Buďte si istí, že Ultimate Windows Tweaker neobsahuje malware. Jediné nebezpečenstvo, ktoré ti hrozí, je, že zmeny urobíš sám bez znalosti faktov. Preto po otvorení program vytvorí bod obnovenia, ktorý vám umožní vrátiť vylepšenia späť.

Každá kategória je logickou zbierkou začiarkavacích políčok a posúvačov

Tip 02: Informácie o systéme

Pri prvom otvorení programu získate prehľad o systémových informáciách. Vyladenia sú rozdelené do ôsmich kategórií. Neexperimentujte bezhlavo a nevykonávajte príliš veľa úprav naraz! Potom už neviete, čo presne je príčinou nežiaduceho výsledku.

Každá kategória obsahuje logickú zbierku začiarkavacích políčok a posúvačov. V dolnej časti obrazovky uvidíte riadok: „Momentálne nie je čo zobraziť (...)“. Keď ihneď presuniete kurzor myši nad začiarkavacie políčko v jednej z ôsmich kategórií, prečítate si tu stručný popis vylepšení.

Späť na druhú

Ultimate Windows Tweaker je k dispozícii iba v angličtine a kvôli mnohým možnostiam je tento nástroj skutočne určený pre pokročilých používateľov systému Windows. Ultimate Windows Tweaker 2 je určený pre Windows Vista a 7, Ultimate Windows Tweaker 3 je určený pre Windows 8 a 8.1 a Ultimate Windows Tweaker 4 je určený pre Windows 10. Verzia Windows 10 tiež zdôrazňuje veľa aspektov ochrany osobných údajov. Našťastie, ak sa zaseknete, je tu tlačidlo Obnoviť predvolené nastavenia, ktorý vráti všetko na predvolené nastavenia.

Tip 03: Prispôsobenie

V tomto článku zdôrazňujeme najužitočnejšie funkcie. Začíname s kategóriou Prispôsobenie. Po kliknutí na toto sa v pravej časti zobrazí päť kariet: Windows 10, hlavný panel, prehľadávač súborov, univerzálne používateľské rozhranie a tento počítač. Na karte Windows 10 môžete zobraziť rôzne možnosti vypnutia počítača. Toto je tiež miesto na vypnutie grafickej animácie ponuky Štart. Vďaka tomu je ponuka menej atraktívna, otvára sa však o niečo rýchlejšie. Na karte Tento počítač v Prieskumníkovi systému Windows určíte, na ktorých častiach Tento počítač by sa mali objaviť.

Tmavá téma

Štandardne sa ponuky nastavení systému Windows 10 zobrazujú bielou farbou. Vývojári spoločnosti Microsoft však pripravili aj skrytú tému s názvom Hidden Dark Theme. Ako už názov napovedá, dôjde k zmene farby ponúk na veľmi tmavý tón. Aby ste to dostali k dispozícii, musíte obvykle zmeniť register pomocou zložitých nastavení. V Ultimate Windows Tweaker otvorte kategóriu Prispôsobenie kde sa dostanete na kartu Windows 10 možnosť Povoliť tmavý motív začiarkavacie políčko a potom reštartujte počítač.

Tip 04: Panel úloh

Na karte Hlavný panel zo skupiny Prispôsobenie Zahŕňa všetky vylepšenia spúšťacieho pruhu a systémovej lišty. Pokiaľ je štartovací pruh pre váš vkus príliš malý alebo príliš veľký, môžete tu upraviť jeho veľkosť. Alebo chcete neustále meniť veľkosť ikon? Týmto spôsobom tiež znížite počet prvkov v systémovej lište: chcete zo systémovej lišty odstrániť hodiny, hlasitosť zvuku, merač batérie, ikonu siete? To je všetko možné!

Chcete odstrániť ikonu hodín, hlasitosti alebo siete zo systémovej lišty? Ktoré môžu!

Tip 05: Prieskumník Windows

Ešte chvíľu zostaneme Prispôsobenie. Na karte Prieskumník súborov ovládate činnosť Prieskumníka Windows. Tu napríklad určíte, že naposledy otvorené priečinky by sa mali po reštartovaní počítača znova otvoriť pomocou Obnoviť naposledy otvorenéPriečinky pri štarte. Nikdy nepoužívajte Aero Snap, funkciu, ktorá mení veľkosť okien, keď ich potiahnete na okraj obrazovky? Alebo vám menej záleží na Aero Peek, funkcii, ktorá vám umožní dočasne vidieť cez okná? Potom začiarknite možnosti tu Zakázať funkciu Aero Peek a DisaFunkcia AeroSnap On.

Tip 06: Univerzálne používateľské rozhranie

Na karte Univerzálne používateľské rozhranie pomocou ktorých určíte, ako dlho zostanú upozornenia na obrazovke. Tu môžete určiť napríklad aj to, ako dlho má byť prezentácia viditeľná na uzamknutej obrazovke. Mimochodom, jedným začiarknutím vypnete uzamknutú obrazovku, aby ste sa nemuseli zakaždým prihlasovať. To je samozrejme menej bezpečné, ale ak ste jediný, kto pracuje na tomto počítači doma, môže to byť veľmi užitočné. A s tým Múdry displejfilter umožňuje skontrolovať nové aplikácie z Windows Store na prítomnosť škodlivého softvéru.

Bod obnovy

V každej záložke a kategórii sú tri dôležité tlačidlá. S tlačidlom Vytvorte bod obnovenia vytvoríte bod obnovenia. V prípade potreby môžete túto funkciu kedykoľvek použiť Obnova systému návrat do uloženého bodu obnovenia. Tlačidlo úplne vpravo Použiť vylepšenia zaisťuje, že sa použijú všetky vykonané nastavenia. Pri niektorých postupoch musíte reštartovať.

Tip 07: Používateľské účty

Kategória Používateľské účty pozostáva iba z jednej karty, ktorá obsahuje vylepšenia na úpravu zabezpečenia prostredníctvom uvítacej obrazovky, používateľského účtu a kontroly používateľských účtov. Možnosť Zakáže posledné prihlasovacie informácie na prihlasovacej obrazovke zabráni tomu, aby uvítacia obrazovka zobrazila, s akým používateľským kontom ste boli naposledy prihlásení. To neoprávneným osobám sťažuje prihlásenie, pretože okrem hesla musia poznať aj používateľské meno. Možnosť Vyžadovať od používateľov stlačenie klávesov CTRL + ALT + DEL na prihlásenie vyžaduje, aby užívateľ pred prihlásením stlačil tieto tri klávesy.

Na tejto karte môžete tiež zadať svoju vlastnú správu, ktorá sa používateľovi zobrazí pred ním pri prihlásení. Veľké modré tlačidlo Povoliť vstavaný účet správcu prepne do režimu správcu. Môže to byť potrebné na zmenu nastavení zabezpečenia, inštaláciu softvéru a hardvéru a na prístup k všetkým súborom v počítači. Správcovia môžu vykonávať zmeny aj v iných používateľských účtoch. Tento účet používajte iba na riešenie problémov! Ak použijete tento účet ako predvolený, riskujete neúmyselné vykonanie zmien, ktoré poškodia inštaláciu systému Windows. Našťastie existuje aj druhé tlačidlo, Zakážte vstavaný účet správcutakže môžete prepnúť späť na bežný účet.

To sťažuje prihlásenie neoprávneným osobám

Tip 08: Výkon

Ďalej do kategórie Výkon, kde nájdeme posúvače a škatule na zlepšenie výkonu systému. Ak necháte Windows príliš dlho čakať na dokončenie úloh alebo na ukončenie procesov, ktoré nereagujú, môžete ušetriť systémové prostriedky. Môžete to upraviť pomocou posúvačov pod Vylepšenia výkonu. Uistite sa, že Po nejakej chybe reštartujte Shell automaticky je zapnutý. Toto umožní systému Windows okamžite po zlyhaní znovu vytvoriť užívateľské prostredie. Pri tejto možnosti buďte opatrní Automatické ukončenie nereagujúcich programovpretože automatické ukončenie nereagujúcich programov môže spôsobiť stratu údajov.

Ovládanie zdroja

Cez tlačidlo Monitor zdrojov na Vylepšenia výkonu otvorte funkciu Ovládanie zdroja kde si môžete prečítať, koľko pamäte je stále k dispozícii a koľko pamäte využíva každý aktívny program. Časť pamäte RAM je vo väčšine prípadov vyhradená aj pre hardvér.