Ako

Inteligentný dom v 10 krokoch

Obyčajná lampa alebo termostat v dome je zastaraný, v dnešnej dobe sú všetky zariadenia inteligentné. Bezpečnostnú kameru ovládate na diaľku pomocou svojho smartphonu a ešte počas jazdy v aute regulujete teplotu svojho kúrenia. V tomto článku si môžete prečítať, ktoré vybavenie môžete v inteligentnej domácnosti vymeniť za inteligentné verzie a čo by ste mali brať do úvahy pri nákupe.

  • Bezpečnostný systém Eufy by Anker 5 v 1: dobrý a lacný 17. novembra 2020 17:11
  • Google Nest Audio - Vypočutie a vyvrátenie 11. novembra 2020 16:11
  • Ring Alarm: Complete Security System 19. septembra 2020 12:09

Krok 01: Chytrejší domov

Inteligentných zariadení je najviac, v dnešnej dobe je takmer každá televízia inteligentná a veľa domácich produktov má na komunikáciu s inými zariadeniami zabudované WiFi alebo Bluetooth. Tento jav sa označuje aj ako internet vecí, v angličtine známy ako internet vecí. Tento pojem zahŕňa pojem, že všetky druhy výrobkov - od tabletov, inteligentných telefónov a počítačov po termostaty, chladničky a fotoaparáty - sú navzájom prepojené. Takmer vo všetkých prípadoch sa to deje bezdrôtovo. Známe pojmy, s ktorými sa v tejto súvislosti môžete stretnúť, sú Home Automation, Smart Home alebo Domotica. Všetky tieto výrazy skutočne znamenajú to isté: urobiť váš domov inteligentnejším. Pre každý účel si môžete kúpiť samostatný produkt od inej značky, k dispozícii sú však aj riešenia typu „všetko v jednom“. Niekedy ani nemusíte ísť do špecializovaného obchodu, niektoré výrobky sú jednoducho na predaj v železiarstve.

Pre každý účel si môžete kúpiť samostatný produkt, existujú však aj riešenia typu „všetko v jednom“

Krok 02: Protokoly

Každý výrobca si zvolí vlastný protokol, s ktorým produkty pracujú, a to môže sťažiť miešanie produktov od rôznych značiek. Známe protokoly sú Thread, Z-Wave, Zigbee, wifi a bluetooth. Thread je protokol, ktorý Google používa pre svoje produkty Nest, Zigbee používa napríklad Philips pre svoje produkty Hue. Vo väčšine prípadov potrebujete takzvaný rozbočovač na jeden protokol, ktorý pripojíte k smerovaču WiFi. Tento rozbočovač potom komunikuje s príslušnými produktmi.

Dôvod, prečo si výrobcovia namiesto široko dostupného WiFi volia vlastný protokol, je ten, že WiFi využíva veľa energie a stráca napríklad signál kvôli stenám a iným prekážkam. Ďalšou nevýhodou WiFi je, že mnoho zariadení už používa vašu WiFi sieť, a preto môže v sieti dôjsť k poruchám a výpadkom. To nie je také zlé pre reláciu na internete na vašom PC, ale detektor dymu musí mať vždy stabilné spojenie s inými inteligentnými zariadeniami. Apple má novú technológiu s názvom HomeKit, ktorá má zaistiť vzájomnú komunikáciu rôznych protokolov. HomeKit sám o sebe nie je protokolom, ale keď výrobcovia pridajú do svojich výrobkov HomeKit, systém osvetlenia od výrobcu A môže ľahšie komunikovať s multimediálnym systémom od výrobcu B. Google má tiež podobný systém, Google Weave.

Krok 03: Termostaty

Známym príkladom inteligentného zariadenia v domácnosti je termostat. Každý dodávateľ energie v súčasnosti taký má. Toon od spoločnosti Eneco je známym príkladom, ale populárny je aj termostat Nest. Inteligentný termostat vám poskytne prehľad o vašej spotrebe energie kedykoľvek počas dňa, čo vám môže ušetriť náklady na energiu. V prípade inteligentného termostatu od vášho dodávateľa energie sa o inštaláciu postará spoločnosť, ktorú si musíte urobiť sami v Nest.

Všetky známe termostaty je možné ovládať na diaľku pomocou aplikácie pre Android alebo iOS. Takto môžete doma z vlaku zapnúť kúrenie. Vo väčšine prípadov komunikácia medzi aplikáciou a termostatom prebieha cez zabezpečené internetové pripojenie spojené s účtom. Preto musíte uviesť dobré heslo. Okrem inteligentných termostatov sú na trhu aj inteligentné detektory dymu. Jeden si môžete kúpiť v železiarstve za pár dolárov, ale ak si chcete kúpiť skutočne inteligentný produkt, musíte minúť o niečo viac. Nest Protect stojí asi 100 dolárov, ale poskytuje hovorený text a vysvetľuje, či zistený dym alebo obsah CO2 vo vzduchu predstavuje okamžitú hrozbu pre vaše zdravie.

Krok 04: Fotoaparáty

Ďalším populárnym produktom je inteligentná kamera, známa tiež ako IP kamera. Pre takúto kameru existujú rôzne aplikácie, môžete ju použiť ako modernú opatrovateľku s videom alebo ako bezpečnostnú kameru pre vnútorné alebo vonkajšie použitie. Niektoré fotoaparáty môžu tiež zaznamenať zvuk alebo poslať správu do smartphonu, keď sa zistí pohyb. Pri fotoaparáte je veľmi dôležitá kvalita, rozlíšenie je uvedené v počte pixelov.

Fotoaparát s rozlíšením 640 x 480 pixelov je dosť dobrý na to, aby ste skontrolovali, či sa vaše mačky správajú doma, ale ak chcete vidieť ostré snímky svojej garáže, mali by ste si zvoliť HD kameru. Niektoré fotoaparáty je možné presunúť na diaľku cez iný počítač alebo smartphone. Najdôležitejšie je prísť so silným heslom pre IP kameru. V predvolenom nastavení má veľa zariadení prístupový kód 0000 alebo admin, čo si samozrejme vyžaduje problémy. K vášmu fotoaparátu sa môže v zásade prihlásiť ktokoľvek, dokonca existuje webová stránka, ktorá priamo zverejňuje snímky z nezabezpečených kamier. Môžete sledovať naživo to, čo ľudia robia v kancelárii alebo na pracovisku, alebo sa pozrieť na nič netušiace domovy ľudí. U väčšiny fotoaparátov navyše môžete pomocou mapy služby Mapy Google zistiť, kde sa fotoaparát nachádza.

Existuje dokonca aj webová stránka, ktorá priamo zverejňuje snímky z nezabezpečených kamier

Krok 05: Svietidlá

Zapnite svetlá jednoduchým stlačením tlačidla, je to možné už nejaký čas a výrobky sú inteligentnejšie a energeticky efektívnejšie. Spoločnosť Philips má obľúbenú sériu Hue, bezdrôtový systém osvetlenia riadený mostom Hue. Tento mostík je krabica, ktorú môžete ovládať prostredníctvom sprievodnej aplikácie pre Android a iOS. Mostík potom bezdrôtovo vysiela signály do vašich žiaroviek Hue a do jedného mosta môžete pridať až päťdesiat žiaroviek. Okrem bežných žiaroviek ponúka spoločnosť Philips aj žiarovky LED alebo prenosnú žiarovku Hue Go. Na trhu je samozrejme viac svetelných systémov, Osram má napríklad systém Lightify. Séria ešte nie je taká rozsiahla ako kolekcia Hue, ale Osram dodáva aj centrálnu riadiacu jednotku. Toto sa nazýva Gateway Home a môžete ho zapojiť do zásuvky. Rovnako ako v prípade spoločnosti Philips môžete následne ovládať pripojené svetelné zdroje pomocou aplikácie. Mnoho systémov ponúka aj inteligentné príslušenstvo, takže môžete do svojej siete pridať senzor a pomocou aplikácie určiť, ktoré žiarovky má senzor ovládať. Ak idete po chodbe, zapne sa napríklad svetelný pás na schodoch, aby ste mohli bez námahy kráčať hore.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found