Ako

Týmto spôsobom synchronizujete e-maily na všetkých svojich zariadeniach

Samozrejme by ste chceli dostávať poštu na všetky zariadenia, ako je počítač, notebook, tablet a smartphone. Toto je hračkou prostredníctvom služby webovej pošty, ako je Gmail alebo Outlook.com, pretože sa musíte prihlásiť iba na správnu webovú adresu. Pre e-mailové adresy od poskytovateľa internetu to funguje inak.

01 POP3 alebo IMAP?

Je dôležité skontrolovať u poskytovateľa internetu, ktorý protokol podporuje e-mailový server. Ak je to iba POP3, môžete zo zariadenia sťahovať správy iba zo servera a ukladať ich lokálne. Hneď ako si stiahnete správy do svojho počítača pomocou tohto protokolu, e-maily už na serveri nebudú k dispozícii. Prečítajte si tiež: 15 tipov pre vašu bezdrôtovú sieť.

To znamená, že ďalšie zariadenia už nemôžu načítať e-mailové správy, ktoré už váš počítač uložil. Z tohto dôvodu je protokol POP3 nevhodný na synchronizáciu e-mailov. Lepšou alternatívou je IMAP. Vďaka tomu môžete ľahko prezerať všetky správy pomocou e-mailového programu, zatiaľ čo e-mailové správy stále zostávajú na serveri. To znamená, že rôzne zariadenia môžu pristupovať k e-mailovému serveru a otvárať správy. Zmeny, ktoré urobíte napríklad v počítači, sú okamžite viditeľné aj na ostatných prepojených zariadeniach.

To znamená, že nikdy nemusíte e-mailovú správu dvakrát mazať. Pamätajte však, že nie všetci poskytovatelia internetu podporujú protokol IMAP. XS4ALL, KPN, Telfort a Online.nl môžu tento protokol v každom prípade zvládnuť veľmi dobre.

Keď váš poskytovateľ akceptuje IMAP, môžete ľahko synchronizovať e-maily medzi zariadeniami.

02 Zadajte informácie o protokole IMAP

Ak chcete nakonfigurovať e-mailový účet na základe protokolu IMAP, potrebujete rôzne informácie. S e-mailovou adresou, heslom, serverom odchádzajúcej pošty, serverom prichádzajúcej pošty a číslami portov môžete ľahko nakonfigurovať akékoľvek zariadenie. Tieto informácie zvyčajne nájdete na webových stránkach vášho poskytovateľa. Často ani nie je potrebné zadávať poštové servery ručne, pretože e-mailový program získava tieto údaje sám.

Aj to sa bohužiaľ niekedy pokazí, takže nastavenia vždy skontrolujte sami. Napríklad na načítanie e-mailov pomocou protokolu IMAP používate Thunderbird alebo MS Outlook. Smartphony a tablety tiež vždy majú poštovú aplikáciu, pomocou ktorej môžete čítať e-maily na základe tohto protokolu.

Vždy skontrolujte správnosť navrhovaných serverov prichádzajúcej a odchádzajúcej pošty.