Ako

Začíname so serverom Plex Media Server

So serverom Plex Media Server môžete streamovať svoje obľúbené filmy a seriály na každej obrazovke v dome. Nastaviť si vlastný server si vyžaduje určitý čas a úsilie, ale potom tiež niečo máte. V tomto článku vám s tým pomôžeme.

S aplikáciou Plex už nemusíte prepínať medzi rôznymi aplikáciami pre správy, podcasty, hudbu, seriály alebo filmy. Všetko je v aplikácii spojené v jednom prehľadnom digitálnom prostredí. Plex ponúka zadarmo značné množstvo filmov, seriálov, dokumentov a webových seriálov.

Oplatí sa teda pozrieť si možnosti Plexu. Keď sa rozhodnete aplikáciu používať, je rozumné nastaviť si vlastný server.

01 Inštalácia servera Plex Media Server

Plex Media Server je k dispozícii pre rôzne platformy a operačné systémy vrátane Windows, Mac, Linux a FreeBSD. Aplikácia je pomerne ľahká a funguje na systémoch s minimálne procesorom Intel Core i3 a 2 GB RAM. Pre tento článok si stiahneme verziu pre Windows. Počas inštalácie kliknite možnosti vyberte miesto, kam chcete aplikáciu nainštalovať. Inštalácia trvá minútu; potom stlačte Spustiť na spustenie servera Plex Media Server. Prihláste sa pomocou svojho účtu Plex alebo si vytvorte nový pomocou svojho účtu Google, Facebooku alebo e-mailovej adresy.

02 Zadarmo alebo zaplatené

Po prihlásení môžete nastaviť svoj server Plex Media Server. Na začiatku uvidíte vyskakovacie okno, ktoré sa vás snaží oklamať, aby ste si predplatili Plex Pass. Takéto predplatné (4,99 EUR mesačne) vám umožňuje streamovať na mobilných zariadeniach, synchronizovať médiá prostredníctvom cloudu - a to šikovne, keď nie je zapnutý počítač - a ukladať videá lokálne na offline použitie. Kliknite na upozornenie krížikom v pravom hornom rohu, zadajte názov servera médií a určte, či k nemu možno pristupovať aj mimo domácnosti. Potom stlačte Ďalší.

03 Nastavenie servera médií

Na nasledujúcej obrazovke môžete pridať miestne priečinky médií na server Plex Media Server. kliknite na Pridať knižnicu a vyberte typ média (napríklad filmy, seriály alebo hudba). Prejdite na požadovaný priečinok a stlačte Pridať knižnicu potvrdiť svoju voľbu. Všetko pridané? Potom kliknite na Ďalší na dokončenie procesu. Možno budete musieť chvíľu počkať, kým sa indexuje všetok materiál. Plex automaticky pridáva informácie, filmové plagáty a obaly (albumov) pre pekný a úplný prehľad.

04 Rodičovská kontrola

Aj keď Plex Pass nie je pre väčšinu funkcií potrebný, platený účet je užitočný, ak Plex Media Center používa viac ľudí. Bez predplatného môžete prejsť Nastavenia / Používatelia nepridávajte ďalších používateľov a hostí. Aj keď majú všetci používatelia štandardný prístup k rovnakému prostrediu, každý má svoje vlastné predvoľby a (ďalšiu) históriu prezerania. Ak pri pridávaní používateľov zvolíte spravovaný účet, môžete určitý obsah zablokovať. Pomyslite na filmy alebo seriály, ktoré sú nevhodné pre deti.

05 Zdieľanie servera médií

Na zdieľanie servera médií potrebujete aj Plex Pass. Skrz Nastavenia / Používatelia / Priatelia máte možnosť pozvať používateľov do svojej knižnice. Ak s e-mailovou adresou vášho priateľa nie je prepojený žiadny účet Plex, má možnosť si ho vytvoriť. Ako hlavný používateľ môžete uplatňovať obmedzenia a presne určiť, kto má k čomu prístup. Ak zdieľate svoj mediálny server s niekým mimo vašej siete, prejdite na Nastavenia / Server a zapnite túto možnosť Vzdialený prístup v.

Plex a 4K

Plex Media Server podporuje mnoho formátov súborov; pre video napríklad populárne formáty ako mkv, mp4, mov a avi. Podporované sú aj videá v rozlíšení 4K (3 840 x 2 160 pixelov) s kodekom H.264 (avc) alebo H.265 (hevc), ak je váš počítač dostatočne výkonný na to, aby ich dokázal dekódovať. Plex navyše pracuje s 3D a viackanálovým zvukom (ac3, eac3, dts), aj keď záleží na vašom vybavení, či ho môžete použiť. Pre zvuk sú predvolene podporované súbory mp3 a m4a. Hudba v inom formáte (flac alebo alac) sa prevedie automaticky. Viac informácií nájdete tu.

06 Štruktúra priečinkov

Pri indexovaní filmov a seriálov sa server Plex Media Server snaží získať správne informácie, plagáty a titulky. Na priraďovanie sa používa databáza TheTVDB.com. Pre najlepší výsledok je vhodné prehľadne usporiadať všetok obsah a poskytnúť mu správne názvy. Uľahčite Plex napríklad klasifikáciou 22. epizódy deviatej sezóny Modern Family ako Televízny seriál / Moderná rodina / Sezóna 09 / Moderná rodina - s09e22.mkv. Poskytnite zodpovedajúce titulky s rovnakou štruktúrou: Moderná rodina - s09e22.eng.srt.

07 Sťahovanie aplikácií

Po nastavení servera médií je čas stiahnuť si prehrávač Plex Player na zariadenia, ktoré chcete použiť na streamovanie. Plex je k dispozícii okrem iného pre Android (TV), iOS, Apple TV, Xbox a PlayStation. Po prihlásení pomocou účtu Plex máte priamy prístup k celej svojej knižnici. S aplikáciami pre Android a iOS môžete zadarmo streamovať napríklad do Chromecastu. Predtým, ako budete môcť sledovať na smartfóne alebo tablete, musíte si aktivovať aplikáciu Plex alebo si vziať preukaz Plex.

08 Prehrávanie médií

Či už používate stolnú verziu, mobilnú aplikáciu alebo Plex na inteligentnej televízii, prehrávanie médií je takmer rovnaké. V aplikáciách pre Android a iOS sa na hlavnej obrazovke zobrazujú naposledy zobrazené a pridané médiá a v dolnej časti môžete prepínať medzi filmami, hudbou a fotografiami. Tlačidlo Viac umožňuje prístup k ďalším typom médií, ako sú správy a podcasty. Počas streamovania máte okrem obvyklých ovládacích prvkov prehrávania aj možnosť prepínania zvukových stôp a titulkov a úpravy kvality videa. To je užitočné, ak trpíte pomalým pripojením na internet.

Nas alebo Raspberry Pi ako mediálny server

Ak chcete spustiť server Plex Media Server, nie ste viazaní na počítač: Aplikáciu môže spustiť aj NAS alebo Raspberry Pi. Ak chcete nas použiť viac ako iba na ukladanie médií, je dôležité skontrolovať, či je váš model podporovaný. Nas musí byť dostatočne výkonný na to, aby dokázal prevádzať a prehrávať veľké súbory. Ďalšie informácie nájdete na stránke podpory spoločnosti Plex. Lacný a energeticky efektívny Raspberry Pi je tiež ideálny na prevádzkovanie mediálneho servera. Odporúča sa Raspberry Pi 3 s predinštalovaným operačným systémom Raspbian.

09 Počúvajte (a sledujte) podcasty

Plex tiež ponúka možnosť počúvania podcastov. Túto možnosť nájdete v hlavnej ponuke aplikácie pre počítač aj mobilnej verzie. V súčasnosti sú na výber hlavne podcasty v anglickom jazyku v kategóriách ako správy, politika, kultúra a komédia. Môžete prehľadať ponuku a pridať podcasty k svojim obľúbeným.

10 Automatické titulky

Pri sledovaní zahraničných filmov a seriálov je pekné mať titulky. Plex Media Server podporuje všetky bežné formáty vrátane srt a smi. Aj keď sú titulky súčasťou niektorých stiahnutých filmov a seriálov, nie je to samozrejmosť. Preto Plex ponúka možnosť automatického načítania titulkov. Ísť do Nastavenia / Agenti, kliknite na kartu Filmy alebo Séria a potom ďalej Plex film. Pred sebou dajte šek Opensubtitles.org a potiahnite túto možnosť nahor. Tiež pridať Nastavenia / Jazyky pred sebou kliešť Automaticky vyberajte zvukové stopy a stopy titulkov.

11 Viac možností s doplnkami

Pomocou doplnkov môžete rozšíriť možnosti servera Plex Media Server. V ľavej ponuke kliknite na príslušnú možnosť Pluginy a vyber si Nainštalujte si doplnky. kliknite na Viac… a Všetky dostupné doplnky zobraziť celý rozsah. To nie je skvelé, ale okrem známych mien ako Twitch a Vimeo nájdete aj holandské varianty ako NPO, NOS, Dumpert, RTL XL a MovieMeter. Majú jednoduchý dizajn a poskytujú rýchly prístup k mediálnej ponuke príslušnej služby. Môžete sledovať streamy lokálne alebo ich posielať na inú obrazovku.

Streamujte s rozšírením prehliadača

Máte Chromecast alebo televíziu s Android TV? Potom môžete na rozšírenie svojich obľúbených filmov a seriálov použiť aj rozšírenie Videostream pre Chrome. Je k dispozícii zadarmo v Internetovom obchode Chrome a je možné ho používať priamo vo vašom prehliadači. K dispozícii je tiež samostatná aplikácia pre Windows a macOS, aj keď na to stále potrebujete Chrome. V časti Video Stream vyberte zariadenie, ktoré chcete prenášať, a video, ktoré chcete streamovať. Podporované sú takmer všetky populárne formáty súborov (napríklad mkv, mp4 a avi) a titulky. Verzia Premium (1,49 USD mesačne) načítava titulky automaticky a je bez reklám.

12 Stiahnite si neoficiálne doplnky

Aj keď je rozsah oficiálnych doplnkov malý, existuje viac možností rozšírenia Plex Media Server. Na začiatok potrebujete softvér WebTools, ktorý je možné stiahnuť z Githubu. Vložte do priečinka extrahovaný súbor WebTools.bundle % LOCALAPPDATA% \ Plex Media Server \ Plug-ins \ na počítači a otvorte Plex. Včela Pluginy WebTools sa zobrazí ako vaša nová možnosť. Spustite ho a otvorte kanál vložením navrhovaného odkazu do okna prehliadača. Potom sa prihláste pomocou podrobností o svojom účte Plex.

13 Plex UnsupportedAppStore

WebTools vám dáva niekoľko možností. Týmto spôsobom môžete nahliadnuť do denníkov a spravovať titulky. Kliknutím na ľavú ponuku môžete otvoriť takzvaný UnsupportedAppStore pomocou doplnkov UAS kliknúť. Nájdete tu asi 175 doplnkov napríklad od Facebooku, Spotify, BitTorrent a Popcorn Time. Inštalácia sa vykonáva stlačením tlačidla a doplnky sa automaticky zobrazia v ponuke s rovnakým názvom Plex Media Server. Nie každý doplnok bohužiaľ funguje bezchybne, ale našťastie ste ich odstránili behom okamihu.

14 Plex Media Optimizer

Plex Media Optimizer ľahko vytvára optimalizované verzie vašich videí. Na sledovanie filmu na obrazovke smartfónu koniec koncov nepotrebujete rozlíšenie 4K. Kliknite na tlačidlo požadovaného videa Viac… (rozpoznateľné podľa troch bodiek) a vyberte si Optimalizovať. Potom môžete zvoliť názov, umiestnenie a kvalitu ukladacieho priestoru. Prevod 6 GB súboru trvá asi desať minút a prevedenú verziu nájdete pod Nastavenia / Server / Optimalizované verzie. Plex automaticky prehráva správnu verziu na mobilnom zariadení.

15 Vytvorte pocit kina

Pre skutočný filmový pocit si môžete pred každým filmom pustiť upútavky. Prejdite do časti Nastavenia / Server / Doplnky a začiarknite políčko pred ním Ukážte upútavky čoskoro dostupných filmov v kinách. To isté môžete urobiť pre filmy, ktoré čoskoro vyjdú na blu-ray. Pre túto pozíciu potrebujete Plex Pass. Ak nemáte predplatné, môžete si kedykoľvek ručne stiahnuť a pridať prívesy. Tak potom nezabudni Aktíva miestnych médií (filmy) zaškrtnite Nastavenia / Server / Agenti.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found