Ako

Koľko pamäte RAM potrebujete na počítači so systémom Windows 10?

Windows 10 je relatívne „ekonomický“ systém a v skutočnosti nevyžaduje toľko pamäte RAM. Ak ale chcete od svojho počítača vyžadovať viac, napríklad ak chcete upravovať videá alebo hrať hry, je potrebných viac pamäte RAM. Koľko RAM vlastne potrebujete?

Samotný Microsoft odporúča minimálne množstvo pracovnej pamäte (RAM) 1 GB pre 32-bitovú verziu a 2 Gb pre 64-bitovú verziu Windows 10. Je to veľmi optimistický prístup, ktorý v praxi nebude dobre fungovať. Na to, aby ste so systémom Windows 10 skutočne niečo urobili, potrebujete minimálne 4 GB RAM; v 32-bitovej verzii je to tiež maximálne dosiahnuteľné. Potom môžete so systémom pracovať rozumne, ale nemusíte príliš veľa multitaskovať (tj spustiť príliš veľa programov súčasne). Ak má váš systém také minimálne množstvo pamäte RAM (a nie je možné ho rozšíriť), môže byť tento počítač namiesto tradičného pevného disku ešte vylepšený o disk SSD. 4 GB znamená, že môžete prehľadávať internet, spúšťať e-mailový softvér a používať Microsoft Office (alebo kancelársky balík od inej značky). Ťažké hry dosahujú svoje hranice, zatiaľ čo strih videa bude mať ďaleko od ideálneho zážitku. Úpravy fotografií sú sotva možné, ak nepoužívate príliš veľa vrstiev a podobne.

Zlatý štandard

8 GB je v skutočnosti už niekoľko rokov „zlatým štandardom“ pre Windows 10. Umožňuje vám robiť čokoľvek, čo potrebujete pri každodennej práci, vrátane práce s Photoshopom a Lightroomom. Úpravy videa sú tiež v poriadku, ak súčasne nespúšťate príliš veľa ďalších programov. Väčšina hier je tiež spokojná s 8 GB RAM. Znamená to, že môžete skutočne používať iba 64-bitovú verziu systému Windows 10; iba tá podporuje viac ako 4 GB RAM. Pred spustením obchodu s ďalšími pamäťovými modulmi skontrolujte, či je možné skutočne rozšíriť existujúce množstvo pamäte RAM vo vašom systéme. Niektoré rozpočtové systémy nepodporujú viac ako 4 GB. Často sa tiež stáva, že aby ste sa dostali na 8 Gb, musíte vymeniť staré pamäťové moduly (napríklad 2 x 2 GB) za nové (2 x 4 GB); to je často prípad notebookov. V prípade tabliet so systémom Windows sa pamäť RAM zvyčajne nedá rozšíriť, pretože je pripájaná k základnej doske.

Viac RAM?

Viac pamäte RAM je obzvlášť zaujímavé, ak chcete súčasne spúšťať veľa ťažkého softvéru. Alebo chcete začať s virtuálnymi strojmi. Napríklad je pekné prideliť aj virtuálnu verziu Windows 6 alebo 8 GB RAM. To je možné iba v prípade, že je skutočnej pamäte RAM vo vašom systéme podstatne viac. Myslite na 16 GB alebo dokonca 32 GB, ak je to potrebné. Našťastie, RAM moduly nie sú v dnešnej dobe extrémne drahé, takže je najlepšie to urobiť.

Chcete rozšíriť svoju RAM, ale naozaj nerozumiete pojmom ako DDR, MHz, CAS Latency, SO-DIMM a 204-pin? V tomto článku vám ponúkneme niekoľko tipov, ako rozšíriť pamäť RAM. Prejdeme si najznámejšie pojmy a venujeme niekoľko pozornosti, ak chcete inštalovať RAM vo dvojiciach, čo sa často odporúča.

Ale pre väčšinu ľudí je 8 GB tou pravou hodnotou, ktorú je možné podniknúť vo všetkých smeroch so systémom Windows 10! Ak náhodou používate starší 32-bitový notebook s operačným systémom Windows 7, potom po aktualizácii na 10 (podpora pre Windows 7 skončila od januára tohto roku!), Vám už 4 GB stačia. Spolu so starším procesorom to však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať za následok bezproblémový chod počítača.