Preskúmanie

Test: 14 inteligentných produktov z akcie

Po tom, čo už strany, ako sú Philips, Ikea a Trust, prispeli k tomu, aby bol váš domov „inteligentný“, spoločnosť discounter Action na konci roka 2019 uviedla na trh aj svoju vlastnú sériu produktov smarthome. S radom LSC Smart Connect sa pôvodne holandský maloobchodný reťazec snaží ponúknuť lacné možnosti pre vašu inteligentnú domácnosť. Je čas vidieť, ako inštalujete tieto produkty a aké sú ich porovnanie s ostatnými produktmi na trhu.

Akciový diskontér priniesol na trh pomerne širokú škálu inteligentných produktov pod názvom LSC Smart Connect. Reťazec je dodávaný s pomerne veľkým počtom inteligentných žiaroviek. Nielenže predstavuje jednoduchú inteligentnú žiarovku LED, ale má v sortimente aj päť rôznych typov žiaroviek LED s inteligentným vláknom (žiarovky, ktoré vyzerajú ako staromódne žiarovky). Okrem toho sú k dispozícii dva typy viacfarebných LED žiaroviek a viacfarebná bodová žiarovka s objímkou ​​GU10. Ďalej je k dispozícii stropné svietidlo a inteligentný LED pás.

Okrem rozsahu žiaroviek je v tejto sérii obsiahnutá aj siréna, detektor pohybu, senzor dverí, diaľkové ovládanie a inteligentná zástrčka. Takže môžete nielen inteligentne osvetliť svoj domov, ale existujú aj ďalšie spôsoby, ako urobiť váš domov inteligentnejším. Vďaka tomu je kolekcia inteligentných produktov spoločnosti Action celkom kompletným balíkom.

Všetky tieto produkty je možné ovládať pomocou aplikácie na vašom smartfóne alebo tablete. Kompletný sortiment nájdete na www.lsc-smartconnect.com.

Skúšobný postup

Doma sme kúpili a otestovali štrnásť z pätnástich produktov LSC Smart Connect. Boli vyskúšané rôzne kombinácie produktov. Svietidlá a snímače sú umiestnené celkovo v dvoch miestnostiach. Toto bolo urobené s cieľom zistiť, ako výrobky spolupracujú v rovnakom, ale aj v dvoch rôznych priestoroch. Všetky produkty boli pridané do sprievodnej aplikácie a podľa možnosti aj do diaľkového ovládača. Pokiaľ je to možné, boli vyskúšané všetky scenáre, témy a schémy, ktoré mapujú všetky funkcie.

Postup inštalácie a aplikácie

Inštalácia výrobkov je celkom jednoduchá. Pokyny začínajú rovnako. Najskôr je potrebné si aplikáciu nainštalovať cez Obchod Play, App Store alebo dodaný QR kód. Najskôr si vytvorte účet. Ďalej musíte pridať každý produkt. Vlastne hovorí za všetko, ale aplikácia poskytuje aj jasné pokyny. Potom zapnete zariadenia. Žiarovky blikajú a sú pripravené na použitie. Najprv budete musieť resetovať ďalšie zariadenia, ako napríklad senzor dverí a sirénu, pomocou tlačidla na prístroji.

Potom môžete ovládať zariadenia v aplikácii. Pravdepodobne budete musieť vykonať malú aktualizáciu firmvéru na lampu a senzor. Táto aktualizácia trvá asi desať sekúnd.

Ak chcete prepojiť žiarovky s diaľkovým ovládaním, musíte žiarovky raz zapnúť a vypnúť. Zariadenia potom prejdú na 20 sekúnd do „režimu učenia“. Potom stlačte a podržte tlačidlo napájania na diaľkovom ovládaní, po úspešnom spárovaní trikrát zabliká. Teraz máte možnosť zapínať a vypínať svetlá, vytvárať skupiny alebo upravovať jas a farbu.

Automatizácia

Prostredníctvom aplikácie LSC Smart Connect sú k dispozícii rôzne možnosti automatizácie. Môžete vykonať určité nastavenia pre lampu alebo skupinu. Pomocou aplikácie môžete vytvárať skupiny medzi žiarovkami. Tu môžete rozlíšiť miestnosť, do ktorej ste umiestnili žiarovky, napríklad obývaciu izbu, spálňu atď. Takto môžete žiarovky automaticky zapínať a vypínať v rôznych časoch. Môžete to napríklad nechať závisieť od dennej doby alebo počasia.

V aplikácii máte tiež možnosť nastaviť si scenáre. S takýmto scenárom môžete spojiť určité akcie. Ak máte v aplikácii sirénu aj senzor dverí, môžete pomocou nich vytvoriť scenár, ktorý funguje nasledovne: ak sú dvere otvorené, siréna zhasne. Ideálne, keď idete na dovolenku!

Hlasové ovládanie

Produkty smarthome je možné ovládať aj vašim hlasom. Zariadenia majú podporu pre Google Assistant a Amazon Alexa. Prihláste sa do svojho účtu Google Home alebo Alexa a prepojte produkty LSC s vašou službou podľa vášho výberu. Cez Smart Life sa môžete prihlásiť pomocou účtu, ktorý ste si vytvorili, aby ste mohli používať aplikáciu LSC Smart Connect. Produkty smarthome je teraz možné ovládať vašim hlasom. Napríklad môžete žiarovky stlmiť, zapnúť alebo nechať zmeniť farbu.

IFTTT

Scenáre a plány je možné nastaviť aj pomocou IFTTT (If This Then That). Táto platforma umožňuje vzájomné prepojenie rôznych inteligentných domácich zariadení. Týmto spôsobom môžete tiež prepojiť svoje výrobky od spoločnosti LSC s výrobkami iných značiek, napríklad s výrobkami Philips Hue. Aplikácia IFTTT už obsahuje rôzne predprogramované „applety“, pomocou ktorých môžete nastavovať pekné veci. Takto môžete napríklad zhasnúť všetky svoje svetlá ihneď po odchode z domu alebo nechať blikať kontrolku, keď dostanete e-mail. Tieto typy scenárov a podmienok môžete určiť a nastaviť sami.

Diaľkové ovládanie

Ako už bolo uvedené vyššie, sortiment žiaroviek je doplnený o ďalších päť produktov, konkrétne príslušenstvo a snímače. Prvým produktom je diaľkové ovládanie. Jedná sa o pomerne jednoduchý model s tlačidlom zapnutia / vypnutia a dvoma tlačidlami na nastavenie jasu. Funguje v interiéri až do dvadsať metrov a je dodávaný s dvoma batériami AAA. Diaľkové ovládanie mimochodom funguje iba so žiarovkami alebo so žiarovkami, ktoré sú pripojené prostredníctvom inteligentnej zástrčky. Nemôžete upraviť jas žiaroviek, ktoré ste pripojili pomocou inteligentnej zásuvky: tieto žiarovky môžete iba zapnúť a vypnúť. Senzory bohužiaľ nie je možné vôbec ovládať diaľkovým ovládačom. Pripojenie žiaroviek k diaľkovému ovládaniu je niekedy trochu namáhavé: diaľkové ovládanie nie vždy žiarovky zistí. To sa dá vyriešiť trojitým zapnutím a vypnutím príslušnej žiarovky.

Senzor dverí

Dverový senzor sa skladá z dvoch prvkov, ktoré je možné ľahko pripevniť na dvere pomocou lepiacej pásky. Spočiatku sa to javí ako dosť zbytočný doplnok. Senzor sa zaregistruje až po otvorení a zatvorení dverí a informuje vás o tom prostredníctvom aplikácie. Budete musieť dať senzoru väčší význam prostredníctvom scenárov a prepojenia s inými zariadeniami. Zapínanie svetiel hneď po otvorení dverí je veľmi užitočné! Senzor je teda iba doplnkom rozsahu.

Siréna

Siréna v rozsahu LSC je jeden zo 110 decibelov, ktoré je možné nastaviť do troch pozícií. Pomocou týchto polôh určíte výšku zvuku. Prostredníctvom aplikácie môžete nastaviť, či má budík vydávať zvuk, svetlo alebo oboje. Máme skúsenosť, že zvuk nie je príliš hlasný. Keď zhasne, nemusíte byť v jednej miestnosti, ale nemyslíme si, že susedia budú alarm počuť len tak.

Pohybový senzor

Siréna aj snímač dverí môžu byť prepojené so snímačom pohybu. Ten pohybový senzor bol zďaleka najhorší v našom teste. Počas testovania bol senzor umiestnený v rohu miestnosti vedľa dverí. Senzor však neregistroval pohyby. Tento pohyb bol zaregistrovaný, až keď bol senzor otočený v ruke. Senzor by prostredníctvom aplikácie indikoval, či bol zaznamenaný malý alebo veľký pohyb, bohužiaľ to nebolo možné otestovať.

Aktualizácia: Spoločnosť Action oznámila, že prichádza nová verzia detektora pohybu. Táto by sa mala dostať do obchodov niekedy v máji alebo júni tohto roku. Táto verzia pohybového senzora bude mať nabíjateľnú batériu, ktorú je možné nabíjať priamo cez micro USB. Detekčný uhol sa navyše rozšíri na 150 stupňov. Keď sme mali v rukách novú verziu, samozrejme sa k tomu vrátime.

Aktualizácia 2: Zatiaľ sme o tom neboli informovaní. V tomto oneskorení by mohol hrať úlohu korónový vírus

Inteligentná zástrčka

Inteligentná zástrčka je stále vítaným doplnkom. Vďaka tejto zástrčke zabezpečíte, že produkty, ktoré sa bežne nedajú obsluhovať pomocou aplikácie, je možné ovládať prostredníctvom aplikácie Smart Connect. Takto môžete na diaľku zapínať a vypínať starú lampu alebo kávovar.

Dverový senzor LSC Smart Connect

cena

9,95 € 8 Skóre 80

 • Pros
 • Ľahká inštalácia
 • Detekuje vynikajúco
 • Negatíva
 • Možno ich prepojiť iba prostredníctvom scenárov alebo IFTTT

Detektor pohybu LSC Smart Connect

cena

9,95 € 4 Skóre 40

 • Pros
 • cena
 • Negatíva
 • Nezistí sa správne

Diaľkové ovládanie LSC Smart Connect

cena

9,95 € 7 Skóre 70

 • Pros
 • Jednoduchý dizajn
 • Schopnosť stmievať žiarovky
 • Negatíva
 • Môže byť pripojený iba k žiarovkám

Inteligentná zástrčka LSC Smart Connect

cena

8,49 € 8 Skóre 80

 • Pros
 • Ľahká inštalácia
 • Integruje staršie zariadenia
 • Negatíva
 • Môže sa iba zapnúť alebo vypnúť

Inteligentná siréna LSC Smart Connect

cena 8,49 € 7 Skóre 70
 • Pros
 • Možno prepojiť s inými senzormi
 • Výber zvuku a svetla
 • Negatíva
 • Pomerne jemný zvuk

Žiarovky

Spoločnosť LSC dodáva rôzne inteligentné žiarovky. Existuje päť typov žiaroviek s inteligentným vláknom. Všetko sú to LED žiarovky v zlatej farbe, ktorých jas a farebnú teplotu je možné nastaviť prostredníctvom aplikácie. Jedna žiarovka má objímku E14, druhá objímku E27. Rozdiel vo vzhľade: jeden je okrúhly a druhý má tvarovitejší tvar. Žiarovky majú veľmi príjemnú teplú žiaru, zvlášť keď nastavujete farebnú teplotu. Nezdá sa, že by sa niektoré žiarovky menili alebo menili menej ako iné žiarovky z tej istej skupiny. Ak ste vytvorili skupinu a nastavili jas, v niektorých prípadoch nie všetky žiarovky vydržia na rovnakej úrovni.

Máte veľa možností, pokiaľ ide o scenáre. Takto môžete nechať žiarovky zapnúť alebo vypnúť v konkrétny čas. Žiaľ, prostredníctvom aplikácie nemôžete nastaviť lampu tak, aby sa napríklad ráno pomaly zapínala, čím sa postupne zvyšuje jas. To platí aj pre všetky žiarovky v rozsahu.

Viacfarebná LED žiarovka

Okrem žiaroviek existujú tri viacfarebné LED žiarovky. Dostupné sú vo verziách E14, E27 a GU10. Verziu GU10 sa nám, žiaľ, nepodarilo otestovať. Je zarážajúce, že tieto žiarovky RGB majú skutočne dosť veľký farebný rozsah. Rovnako ako u ostatných žiaroviek, môžete nastaviť scenáre a plány. S týmito žiarovkami môžete tiež nastaviť motívy, kde sa farba po niekoľkých sekundách zmení. Samotná aplikácia už má rôzne témy, ale môžete si tiež zvoliť, či si sami sami určíte farebný prechod a vytvoríte si vlastný motív.

Viacfarebný LED pás

Farebný prechod môžete nastaviť aj pomocou viacfarebného LED pásu. Nízka cena menej ako dva doláre z neho robí skutočne dobrý obchod. Alternatívne 1 500 lúmenové viacfarebné pásky LED zvyčajne stoja asi dvojnásobok. Dĺžka piatich metrov je dostatočný LED pásik, ktorý môžete umiestniť za televízor na dosiahnutie krásneho svetelného efektu alebo napríklad na pekné osvetlenie skrinky, police alebo steny. Pás môže zobrazovať krásne teplé biele svetlo a všetky druhy ďalších farieb.

Stropné svetlo

Najnovší prírastok prichádza v podobe stropného svietidla. Táto stropná lampa 1 400 lúmenov poskytuje nádherné teplé a biele svetlo. Ďalšou výhodou je, že si lampa pamätá nastavenia. Ak nastavíte jas alebo teplotu farieb, lampa si tieto nastavenia zachová aj po vypnutí zariadenia. Malou poznámkou je, že lampa nemá správne otvory na priamu montáž na centrálnu skrinku.

LED žiarovka s inteligentným vláknom LSC Smart Connect

cena

7,95 €, 8,95 € a 9,95 € 9 Skóre 90

 • Pros
 • Pekná teplá farba
 • Veľký sortiment
 • Ekonomické
 • Negatíva
 • Nie každá lampa sa s ním mení

Inteligentná viacfarebná LED žiarovka LSC Smart Connect

cena

7,95 € 10 Skóre 100

 • Pros
 • Farebná škála
 • Nastavenie tém
 • Negatíva
 • Nie

Inteligentný viacfarebný LED pásik LSC Smart Connect

cena

19,95 € 10 Skóre 100

 • Pros
 • cena
 • Dĺžka
 • Témy a scenáre
 • Negatíva
 • Nie

Stropné svetlo

cena

16,95 € 8 Skóre 80

 • Pros
 • Ukladá nastavenia
 • Teplota teplej farby
 • Negatíva
 • Otvory sa nezmestia

Platforma Tuya

Mnoho inteligentných produktov, ktoré poznáme, najmä osvetlenie, pracuje pomocou mosta alebo uzla. Pomocou tohto mosta môžete inteligentné produkty pripojiť k domácej sieti a pripojeniu na internet. Testované produkty Action pracujú priamo na WiFi pripojení (2,4 GHz). To však ovplyvňuje spoľahlivosť výrobkov. Je to tak preto, lebo most je schopný lokálne ukladať nastavenia, ako napríklad časové plány. Ak pripojenie na internet zlyhá alebo je na chvíľu prerušené, most si bude stále pamätať všetky pravidlá, ktoré ste nastavili. Napríklad ste nastavili, že chcete, aby boli svetlá v obývacej izbe zapnuté každý večer okolo 18:00? Potom sa to bude diať aj naďalej, aj keď sa spojenie prerušilo. Pretože produkty Action fungujú na WiFi v kombinácii s relatívne jednoduchými čipmi, vaše predvolené pravidlá tiež zmiznú, ak pripojenie zlyhá.

Sprievodnú aplikáciu a (softvér v ňom) mikrokontrolér WiFi v inteligentných produktoch vyvinula spoločnosť Tuya. Toto je čínska cloudová platforma pre inteligentné domáce produkty. Technológiu Tuya používajú aj iní výrobcovia. Na prevádzku môžete napríklad použiť domáce aplikácie HiHome Smart alebo Woox. Všetky tieto aplikácie majú iný názov a logo, ale sú vyrobené na rovnakej architektúre a fungujú rovnako. Po aktualizácii firmvéru používa Tuya šifrovanie pre všetku komunikáciu medzi zariadeniami, aplikáciou a základnou cloudovou službou.

Záver

Jedna vec je istá: cena mohla byť ľahko uvedená ako plus za každý výrobok. Action ponúka mimoriadne lacné možnosti a pomerne kompletný balík. Senzor dverí, siréna a diaľkové ovládanie fungujú dobre so svetlami. Senzor pohybu zanecháva veľa želaní. Žiarovky fungujú veľmi dobre a z hľadiska pomeru ceny a kvality sa vysoko odporúča pás LED. Okrem toho je možné integrovať tieto lacnejšie produkty prostredníctvom IFTTT do ďalších inteligentných zariadení, ktoré už doma máte. Dajú sa ovládať aj vašim hlasom cez Google Assistant alebo Amazon Alexa.

Aplikácia ponúka dostatok možností na zmenu farby, jasu a ďalších nastavení. Pre dokonalú úpravu si však budete musieť vytvoriť vlastné scenáre alebo hľadať ďalšie funkcie v aplikáciách, ako je IFTTT.

Vďaka nízkej cene je LSC Smart Connect vynikajúcou sadou na objavovanie možností inteligentnej domácnosti. Aj keď si kúpite iba svetlo, nemôžete sa v tomto ohľade skutočne zraniť. V každom prípade nemožno produkty Action LSC Smart Connect považovať za svinstvo.