Ako

Kúpite si telefón z druhej ruky? Takto skontrolujete, či nedošlo k odcudzeniu

Ak kupujete telefón z druhej ruky, pravdepodobne sa chcete uistiť, že nejde o ukradnutý alebo stratený telefón. Tu vysvetľujeme, ako to zistiť.

Ak dôjde k odcudzeniu alebo strate telefónu, vlastník ho môže nahlásiť svojmu mobilnému operátorovi alebo na stránke ako mobimy.info. Jedinečné číslo IMEI telefónu sa potom pridá na čiernu listinu, takže zariadenie už nebude možné zaregistrovať v mobilnej sieti. Prečítajte si tiež: Ako vypátrať váš chýbajúci tablet alebo smartphone.

Na webe stopheling.nl môžete skontrolovať, či je číslo IMEI telefónu, ktorý si plánujete kúpiť, zaregistrovaný ako odcudzený. Samotný Apple má svoj vlastný nástroj, pomocou ktorého môžete skontrolovať, či máte do činenia s ukradnutým zariadením.

Zistenie čísla IMEI vášho telefónu nefunguje na všetkých zariadeniach rovnako. V mnohých prípadoch môžete vidieť číslo cez *#06# bez stlačenia volacieho tlačidla.

Na iPhone obvykle nájdete číslo IMEI v nastavenie >Všeobecné >Info. IPhone 3G, 3GS, 4, 4s, 6s a 6s Plus majú tiež číslo IMEI na držiaku SIM karty, zatiaľ čo iPhone 5, 5s, 5c, 6 a 6 Plus ho majú na zadnej strane zariadenia. Je to užitočné, keď nemáte ľahký prístup k nastaveniam prístroja, napríklad pri prezeraní použitého prístroja.

Na zariadení s Androidom nájdete číslo IMEI v nastavenie >O telefóne >Postavenie.

U telefónov, ktoré majú vymeniteľnú batériu, môžete často nájsť číslo IMEI na štítku pod batériou.