Preskúmanie

Odvážny prehliadač - nenapodobiteľne rýchly

Vývojári prehliadača Brave sa snažia otriasť svetom. Prehliadač na báze chrómu predvolene blokuje reklamy, sledovače a súbory cookie od tretích strán, vyniká však aj rýchlosťou.

Statočný

cena zadarmo

Jazyk Holandsky

OS Windows 7, 8, 10 / Android / iOS / Mac OS / Linux

Webová stránka //brave.com 8 skóre 80

  • Pros
  • Rýchlo
  • Bezpečné
  • Moderné rozhranie
  • Negatíva
  • Žiadne rozšírenia

Za Brave stojí Brendan Eich, jeden zo zakladateľov Mozilly (áno, spoločnosť stojaca za prehliadačom Firefox). Myšlienka spoločnosti Brave spočíva v tom, že svet online reklamy vyšiel zo zákruty, často s reklamami, ktoré sú znepokojujúce alebo zavádzajúce, a na prezeranie vášho správania pri surfovaní v detailoch každej minúty sa používajú všetky tienisté metódy. Priamym výsledkom je nárast adblockerov, ktoré úplne znižujú príjem. Brave neblokuje reklamy, sledovače, skripty a súbory cookie tretích strán, ale ponúka tiež možnosť darovať peniaze webom ako kompenzáciu. Aj keď netuším, že to veľa ľudí využije.

Rýchlo a bezpečne

Statečný je bleskový. Uvedomuje si to aj samotný prehliadač, pretože s každou načítanou stránkou uvidíte, ako rýchlo sa načítala. Je to samozrejme vďaka všetkým blokovaným prvkom a motoru Chromium (ktorý tiež spúšťa prehliadač Google Chrome a Opera).

Ale Brave je samozrejme tiež predvolene veľmi bezpečný, reklamné siete sú pravidelne hackované kvôli šíreniu škodlivého softvéru. Nemusíte sa tým báť, pretože reklamy sa predvolene nezobrazujú. Je však tiež vynútené použitie protokolu https, aby sa vaše údaje o prehliadaní (napríklad pomocou vyplňovacích formulárov) nedali tak ľahko vyzdvihnúť.

Rozhranie Brave vyzerá svojrázne. Rovnako ako domovská stránka.

Moderný

Rozhranie Brave vyzerá svojrázne. Rovnako ako domovská stránka. Vpravo hore vidíte ikonu s levom a počtom zablokovaných sledovačov. Ak kliknete na toto, uvidíte, čo je blokované.

Prehliadač má navyše na palube takmer všetko, čo od prehliadača očakávate. Sám som veľkým fanúšikom funkcie zakázania automatického prehrávania. Po zatvorení môžete importovať záložky a vymazať údaje o prehliadaní. Brave je k dispozícii aj pre počítače Mac, Linux, Android a iOS vrátane synchronizácie. Jediná vec, ktorá skutočne chýba, je možnosť inštalovať rozšírenia. To je možné cez obchádzku, ale to je všetko okrem užívateľsky príjemného.

Záver

Brave sa cíti ako závan čerstvého vzduchu. Prehliadač je rýchly, bezpečný, moderný a obsahuje funkcie, z ktorých sa môžu ostatné prehliadače učiť. Jediné, čo skutočne chýba, sú rozšírenia. Myslím si, že vstavaná schopnosť darovať peniaze webom je ušľachtilá. Ale nemyslím si, že sa to uchytí.