Ako

Vymažte disk pomocou KillDisk

Pravidelne vidíme správy o spoločnostiach alebo ľuďoch, ktorí neodstránili dôležité údaje zo starých počítačov alebo nevymazali správne. Preto sa spoločnosti čoraz viac rozhodujú pre zničenie diskov. Čo však môžete urobiť, ak sa chcete zbaviť starého počítača a stále chcete zabrániť niekomu, aby vzal vaše údaje? Jednou z možností je Active @ KillDisk.

1. Active @ KillDisk

Formátovanie jednotky vymaže iba tabuľku informácií o súboroch a umiestneniach (akýsi obsah, ale pre pevný disk a operačný systém). Jednotky a nuly na pevnom disku preto zostávajú. Je to pohodlné a rýchle, ak budete disk znova používať sami, ale nie vtedy, ak sa ho chcete zbaviť. Existuje niekoľko užitočných programov, pomocou ktorých je možné tieto súbory vyhľadať, a to aj po formátovaní. Program Active @ KillDisk postupuje dôkladnejšie. Program Active @ KillDisk sa dodáva v niekoľkých variantoch: verzia pre DOS, Windows a bootovacie CD, všetky dostupné v bezplatnej obmedzenej verzii a platenej verzie. Stiahnite si program Active @ KillDisk z webovej stránky www.killdisk.com a kliknite doľava Stiahnite si bezplatnú verziu pre bezplatné varianty. Stiahnite si požadovanú verziu KillDisku. Verzia pre Windows je obzvlášť užitočná pre USB kľúče alebo externé pevné disky, bootovací disk (Bootable ISO Image) je praktickejší, ak chcete zbaviť celý počítač svojich dát.

Program Active @ KillDisk je k dispozícii v rôznych variantoch: pre DOS, Windows a ako bootovacie CD.

2. Vymažte pomocou bootovacieho CD

Zavádzacie CD je poskytované ako súbor ZIP. Obsahuje súbor ISO a program ISO Burner, aby ste mohli disk CD napáliť priamo. Extrahujte súbor a spustite program. Kliknite na tlačidlo s tromi bodkami a vyberte súbor BOOT-DSK.ISO. Uistite sa, že je v napaľovačke CD prázdny zapisovateľný disk CD, a kliknite na tlačidlo Napáliť ISO!. Keď je disk CD pripravený, vložte ho do systému, ktorý chcete vyprázdniť, a uistite sa, že je nastavený na bootovanie z disku CD. Po vložení CD sa vám zobrazí modrá obrazovka s mnohými možnosťami, ktorú môžete zvoliť pomocou klávesov so šípkami Aktívny @ KILLDISK [ZDARMA] a stlačte Zadajte. Vyberte disk, ktorý chcete vymazať, a stlačte tlačidlo Kláves F10. Bezplatná verzia vám ponúka iba možnosť mazania metódou One Pass Zeros (to je dostatočné pre domáci, záhradný a kuchynský počítač). Ísť do POTVRDIŤ A VYMAZAŤ a stlačte Zadajte začať mazať. Môže trvať niekoľko hodín (v závislosti od veľkosti), kým je disk prázdny.

Pomocou bootovacieho CD možno ľahko vymazať počítač napríklad s pevným diskom.

3. Odstrániť z Windows

Program pre Windows vyžaduje od vášho systému veľmi málo, na procesore Pentium s viac ako 300 MB pamäte môže program vykonávať všetku svoju prácu. Nainštalujte program a spustite ho. Program Active @ KillDisk vyhľadá všetky úložné médiá a zobrazí zoznam nájdených zariadení. Začiarknutím políčka vyberte úložné médium, ktoré chcete vymazať. Môžete si vybrať z dvoch spôsobov mazania. S Utrieť vymaže použitý priestor, ale nepridelené miesto. Týmto spôsobom preskočíte nebezpečné alebo poškodené časti. Pri druhej metóde Zabiť, vymaže sa celý disk. S možnosťami Vymazať aj Zabiť vám bezplatná verzia umožňuje vymazať iba metódou One Pass Zeros. Vyberte požadovanú možnosť, starostlivo skontrolujte, či ste vybrali iba disk, ktorý by mal byť prázdny, a kliknite na tlačidlo Štart. Zadajte text do textového poľa VYMAZAŤ VŠETKY ÚDAJE a stlačte Áno. Celý proces môže trvať niekoľko hodín (v závislosti od veľkosti).

Verzia pre Windows je obzvlášť užitočná na mazanie USB kľúčov a externých pevných diskov.