Ako

20 užitočných nástrojov pre vašu sieť

Pokiaľ všetko funguje optimálne, je (bezdrôtová) sieť absolútne užitočná. Niekedy sa objavia neočakávané udalosti: pripojenie sa pokazí, zabudli ste heslo, sieťová prevádzka sa zdá byť podozrivo vyťažená alebo je pre vás ťažké spravovať všetky zariadenia v sieti. Poskytujeme 20 užitočných nástrojov pre vašu sieť! Posledných päť sa zameriava na pokročilejšieho používateľa alebo zložitejšie prostredie.

1 Zisťovanie siete

Keď začne byť vaše bezdrôtové pripojenie nevrlé, sused môže pravdepodobne používať prekrývajúci sa kanál. NetSpot uvádza zoznam všetkých bezdrôtových sietí v oblasti v reálnom čase. Nástroj obsahuje zoznam všetkých dôležitých údajov detekovaných sietí: (b) ssid, sila signálu, wifi spektrum (2,4 alebo 5 GHz), sieťový režim (802.11x), bezpečnosť (otvorená, wpa2 osobné atď.), Šírka kanálu a kanál. Na základe toho môžete zvážiť nastavenie iného kanála pomocou bezdrôtového smerovača sami. Platená verzia služby NetSpot ponúka aj modul prieskumu stránok.

2 Tepelná mapa

Ak inštalujete nový bezdrôtový smerovač alebo pridáte ďalší prístupový bod, je užitočný „prieskum stránky“, napríklad s Ekahau Heatmapper. Nástroj si nainštalujete do notebooku a v ideálnom prípade importujete aj pôdorys svojej domácnosti. Potom s týmto zariadením prechádzate a často naznačujete, kde sa nachádzate. Program zaznamenáva SSID v každom bode a tiež silu signálu. Výsledkom je „tepelná mapa“, ktorá označuje silu signálu vo všetkých miestnostiach. Na základe toho určíte optimálnu polohu vášho smerovača a všetkých prístupových bodov.

3 Výber kanálu

Ak pracujete v pásme 2,4 GHz a zdá sa, že prostredie je preplnené všetkými druhmi bezdrôtových sietí, je často ťažké nájsť najvhodnejší kanál pre vašu vlastnú sieť. WIFI Channel Picker je nástroj, ktorý je špeciálne zameraný na označenie ideálneho kanálu. Tento nástroj zohľadňuje nielen prekrývajúce sa kanály, ale aj zabudovaný mechanizmus (csma / ca), pomocou ktorého sa bezdrôtové smerovače alebo prístupové body pokúšajú spracovávať rôzne signály cez zdieľaný kanál. Po stlačení tlačidla získate prehľad o motivovanom rozhodnutí programu.

4 Detekcia

Svoju bezdrôtovú sieť ste chránili správne pomocou šifrovania wpa2, stále však máte podozrenie, že sa k vašej sieti príležitostne pripojí neoprávnené zariadenie. Potom má zmysel použiť nástroj ako Softperfect WiFi Guard. Nechali ste naskenovať svoju sieť a naznačte, ktorým zariadeniam sa dôveruje. Potom nastavíte frekvenciu, s ktorou má nástroj vykonávať nové skenovania. Ak zistí nové zariadenia, môžete spustiť poplach, nechať spustiť program alebo poslať e-mail s informáciami o novo zistených zariadeniach. Na detekciu viac ako piatich zariadení (19 EUR) potrebujete licenciu.

5 Monitorovanie

Pomocou aplikácie GlassWire môžete tiež sledovať svoju (bezdrôtovú) sieť a dostávať upozornenia, keď zariadenie opustí vašu sieť alebo sa k nej pripojí. GlassWire ale ponúka mnoho ďalších možností. Môžete mať monitorované rôzne časti vašej siete, napríklad keď váš počítač v priebehu určitého času prekročí určitú šírku pásma konkrétneho typu. Alebo si môžete prečítať, koľko prichádzajúcich a odchádzajúcich prenosov prešlo cez vaše sieťové adaptéry. GlassWire ponúka aj akýsi grafický shell okolo brány Windows Firewall, takže môžete blokovať konkrétnu aplikáciu jedným kliknutím myši.

6 História

Ak chcete vedieť, ku ktorým bezdrôtovým sieťam sa váš počítač nedávno pripojil, postačí prenosný program WifiHistory View. Hneď ako spustíte tento program, uvidíte nasledujúce informácie: čas udalosti (pripojenie alebo odpojenie), názov (bezdrôtového) sieťového adaptéra, (b) ssid, špecifikácia wifi (802.11x), typ autentifikácie (napr. ako wpa2- personal) atď. Tieto údaje je tiež možné načítať z externého počítača.

7 Zabudnuté heslo

Môže sa to stať každému: chcete pripojiť zariadenie k bezdrôtovej sieti, ale zabudli ste heslo. Teraz to môžete zistiť pomocou webového rozhrania smerovača, ale rovnako ľahké je to s prenosným programom WirelessKeyView, ktorý je možné vykonať na počítači so systémom Windows, ktorý sa predtým v tejto sieti zaregistroval. Tento nástroj preberá horčicu zo služby WLAN AutoConfig v systéme Windows. Nezabudnite, že váš antivírusový nástroj môže spustiť poplach hneď po spustení tohto nástroja.

8 Rýchle zotavenie

Pravdepodobne ste to už niekedy zažili: váš počítač odmieta nadviazať (bezdrôtové) pripojenie, kým ste neurobili žiadne vedomé zmeny. Namiesto toho, aby ste sami zistili všetky možné príčiny, chyťte program NetAdapter Repair All-in One (spustený ako správca). Jedným stlačením tlačidla môže resetovať množstvo nastavení systému Windows (winsock, proxy, firewall) as trochou šťastia, ktoré problém vyriešia. Existuje však mnoho ďalších pokročilých možností, ktoré je možné ovládať jediným stlačením tlačidla, napríklad zapnutie (bezdrôtových) sieťových adaptérov, aktivácia protokolu dhcp alebo zmena serverov dns.

9 Prenosová rýchlosť

Ak vaša bezdrôtová sieť zrazu pracuje menej, potom nie je na škodu zmeniť tieto dátové prenosy na tvrdé čísla. To je možné pomocou NetStress, ktorý pracuje na princípe server-klient. To znamená, že musíte program nainštalovať na dva počítače, medzi ktorými chcete merať (bezdrôtové) pripojenie. Len čo zadáte IP adresu klientskeho zariadenia na strane servera, môžete vykonať test: NetStress potom odošle dátové pakety zo servera klientovi (cez ipv4). Môžete nastaviť veľkosť paketu a počet paketov za sekundu pre tcp aj udp.

10 Nastavenia siete

Keď neustále presúvate svoj prenosný počítač z jedného prostredia do druhého, je to dosť nepríjemné, ak musíte zakaždým zmeniť niekoľko nastavení, aby ste dostali zariadenie do správnej siete, vyladili ho na správnu tlačiareň atď. Vďaka aplikácii NetSetMan môžete môžu byť všetky tieto možnosti opravené naraz v jednom alebo viacerých sieťových profiloch, ako je IP adresa, maska ​​podsiete, brána, server pečiatok a dns, nastavenie wifi, názov počítača a pracovnej skupiny atď. Stlačením tlačidla aktivujete príslušnú sieť profil, po ktorom program NetSetMan vykoná všetky potrebné zmeny.

11 Bezdrôtový hotspot

Máte notebook s káblovým pripojením na internet, ale nevidíte aktívny bod pre svoje mobilné zariadenie? Potom to môžete rýchlo vyriešiť pomocou nástroja, ako je Virtual Router. Spustite nástroj, zadajte vhodný ssid a vytvorte heslo. Vyberte sieťový adaptér, ktorý chcete zdieľať; možno to je vaše káblové pripojenie LAN, ale môže to byť aj bezdrôtový adaptér alebo mobilné pripojenie. Stačí stlačiť tlačidlo a bezdrôtový hotspot je pripravený na použitie.

12 QR kód

Zabezpečili ste svoju bezdrôtovú sieť pomocou hesla wpa2. Je to rozumné, ale nepríjemné, ak chcete tiež umožniť prístup svojim hosťom. Ak na vašom smerovači nie je k dispozícii sieť pre hostí, môžete si vystačiť s kódom qr, ktorý obsahuje ssid a príslušné heslo. To je možné pomocou online generátora Zxing, kde si najskôr vyberiete v rozbaľovacej ponuke Wifi sieť. Potom môžete kód vytlačiť a potom ho vaši návštevníci naskenujú pomocou svojej aplikácie qr. Potom okamžite získajú prístup do vašej siete bez toho, aby videli heslo.

13 Sieťové nástroje

Domáca sieť je užitočná, pokiaľ sa nič nepokazí. Ak sa tak stane, je pekné mať po ruke nejaké sieťové nástroje na sledovanie a testovanie (bezdrôtovej) siete. Essential NetTools je presne taká sada. Každý nástroj je priamo prístupný pomocou tlačidla. Nájdete povinné klasiky ako napr TraceRoute, Ping, NetStat a Portscan, ale je ich oveľa viac, ako napr HostAlive (ktorý pravidelne kontroluje, či je zariadenie alebo služba stále k dispozícii), NSLookup pre spustenie DNS dotazov a WiFiMan, v ktorom sú uvedené bezdrôtové adaptéry a dostupné siete Wi-Fi.

14 Kontrola siete

Potrebujete počítač s programom Essential NetTools. To neplatí pre mobilnú aplikáciu Fing (vhodnú pre Android). Pomocou tejto aplikácie skenujete (hoci iba prostredníctvom protokolu ipv4) sieť, ktorej súčasťou je váš smartphone. Zistené sieťové zariadenia sú zreteľne zobrazené vrátane názvu hostiteľa, adresy IP, adresy MAC a výrobcu. Musíte iba ťuknúť na takéto zariadenie, aby ste získali prístup k ďalším funkciám, ako sú prebudenie na lan, ping a trasovanie trasy. Fing tiež umožňuje skenovať na zariadeniach dostupné sieťové služby, ako sú fpt, ​​http, telnet, netbios atď. Je to veľmi užitočné pre rýchlu analýzu mobilných sietí. Viac-menej ekvivalentným nástrojom - dostupným aj pre iOS - je aplikácia He.net.

15 Mobilné monitorovanie

Existujú aj monitorovacie nástroje pre mobilné zariadenia. Jedným z tých lepších je PingTools Network Utilities, dostupný pre Android. Tento nástroj je nabitý užitočnými funkciami vrátane (Geo)Ping, Traceroute, Skener UPnP, Skener Wi-Fi, DNS vyhľadávanie a Prebudiť sa na Lan, ale prostredníctvom možnosti Monitor tiež je možné prijať systémovú správu, ak niektoré zariadenie už nie je dostupné. Používatelia iOS môžu na tento účel využívať bezplatnú aplikáciu Joe's Network Diagnostics & Scanner Utility.

16 Všestranný apartmán

Spiceworks môžete pokojne nazvať kompletným sieťovým balíkom. Program nielenže dokáže podrobne inventarizovať vaše sieťové zariadenie, ale ho môže aj monitorovať. K dispozícii je dokonca aj skutočný modul technickej podpory, ako aj nástroj mdm (správa mobilných zariadení). Spiceworks je možné ovládať z integrovaného webového servera, ale funguje to bez agentov: na svoje sieťové zariadenia nemusíte inštalovať klientský modul. Spiceworks odhaľuje aktívne služby, nainštalovaný softvér, opravy hotfix a dokonca aj stav tonerov do tlačiarní. K dispozícii sú tiež rozsiahle správy a dokonca dostanete správu, ak je napríklad plný disk alebo zastaraný antivírusový balík.

17 Sniffer a analyzátor

Wireshark by samozrejme nemal chýbať v zozname vynikajúcich bezplatných sieťových nástrojov. Tento nástroj možno opísať ako sieťový sniffer s analyzátorom protokolu a okamžite pochopíte, že tento nástroj je zameraný hlavne na pokročilých používateľov. Napriek názvu program zvládne aj bezdrôtové siete - pre optimálne využitie potrebujete aj AirPcap. V zásade môžete zachytiť všetku komunikáciu zo sieťového adaptéra a potom ju nechať analyzovať spoločnosťou Wireshark rozdelenú podľa sieťových protokolov. Na správnu interpretáciu týchto údajov je však potrebné veľké množstvo sieťových znalostí.

18 Priepustnosť

Už sme hovorili o NetStress, ale zatiaľ čo tento nástroj je obmedzený na zariadenia so systémom Windows, prenosný iPerf je možné nainštalovať na takmer všetky možné platformy: Windows, MacOS, Linux, iOS, Android atď. Program podporuje ipv4 aj ipv6 a dokáže spracovať protokoly tcp, sctp a udp. Okrem toho sú k dispozícii všetky druhy parametrov, ktoré vám umožňujú doladiť veci z hľadiska načasovania, vyrovnávacích pamätí a protokolov. Iperf pracuje podľa modelu klient-server a dá sa ovládať z príkazového riadku. Tu môžete prejsť na množstvo parametrov.

19 Proxy server

Ak chcete zistiť, ktoré údaje odosiela váš mobilný prehliadač, môžete použiť proxy server, napríklad Burp. Nainštalujete ho do notebooku, ktorý je pripojený k rovnakej bezdrôtovej sieti ako vaše mobilné zariadenie. Nemáme tu priestor na to, aby sme vám vysvetlili presný postup, ale v zásade to znamená, že prostredníctvom pokročilých sieťových nastavení mobilného zariadenia naznačíte, že má váš stroj Burp používať ako proxy. Hneď ako začnete surfovať na svojom mobilnom zariadení, zobrazia sa na ňom všetky údaje História HTTPzáložka Burp, po ktorej môže začať analýza. Burp funguje aj pre drôtové pripojenie.

20 Odpočúvanie údajov

Ak chcete viac ako len zaznamenávať webový prenos z mobilného zariadenia alebo ak nájdete server proxy ako Burp trochu ťažkopádny, v aplikácii pre Android Packet Capture nájdete jednoduchšie riešenie. Inteligentne využíva funkciu VPN systému Android, cez ktorú je smerovaná všetka komunikácia. Je dokonca možné zachytiť prenos https, za predpokladu, že tak urobíte po inštalácii Nainštalovať certifikát rozhodne. Potom uvidíte všetky údaje vrátane času, cieľovej adresy a protokolu. Klepnutím na dátový balík získate ešte podrobnejšie informácie.