Ako

Čo je v mojom počítači?

Systém Windows má na palube praktický nástroj na rýchle získanie prehľadu o hardvéri vo vašom počítači. Takže nechajte ten skrutkovač v skrinke s náradím.

Najmä u notebookov nie je vždy ľahké - doslova - pozrieť sa pod kapotu. Predtým, ako vec odskrutkujete, máte ešte veľa klipov, skrutiek a ďalších čínskych hlavolamov. Ak chcete zistiť, aký druh hardvéru sa nachádza v zariadeniach, ktoré sú ťažšie prístupné, môžete použiť nástroj Windows Systémové informácie. Tento program nájdete v systéme Windows 10 v ponuke Štart v časti Nástroje na správu systému Windows. Ihneď po štarte skončíte v okne s prehľadom systému. V skutočnosti sa to týka predovšetkým prehľadu softvéru. Okamžite ale môžete vidieť, koľko RAM je tu zabudovaných. Šikovné, ak ste si práve kúpili nový počítač alebo notebook a chcete skontrolovať, či sa skutočne dodalo sľubované množstvo pamäte. Tento zoznam tiež ukazuje, aký typ biosu systém používa, v dnešnej dobe by to mal byť UEFI. Ak nie, buď spustíte nástroj na starom počítači, alebo v biose nie je niečo správne nastavené.

Hardware

V ponuke vľavo kliknite na znamienko plus pre Komponenty. Tu nájdete ďalšie informácie o jednotlivých hardvérových komponentoch. Napríklad značka a typ DVD prehrávača alebo viac informácií o vašich pevných diskoch. Zaujímavá je položka Problémové zariadenia. Pod tým by samozrejme nemalo byť nič. Ak tu narazíte na obštrukčný hardvér, je v prvom rade dôležité skontrolovať, či sú ovládače nainštalované správne. Alebo si stiahnite a nainštalujte najnovšie ovládače. Niekedy môže problém vyriešiť odpojenie, čakanie a opätovné pripojenie periférnych zariadení USB. Ak problémy pretrvávajú aj po vypnutí a zapnutí počítača, môže sa vyskytnúť chyba v príslušnom hardvéri.

Rýchla kontrola

Nástroj Systémové informácie je obzvlášť užitočný na rýchlu kontrolu. Nečakajte podrobné hardvérové ​​informácie o veciach, ako je načasovanie pamäťových modulov a podobne. Je to trochu „rýchle a špinavé“. Ale určite praktické na kontrolu základných systémových údajov.