Ako

10 najlepších alternatív k PowerPointu

Pravdepodobne ste ich tiež museli sledovať: prezentácie v PowerPointe zložené z nekonečného množstva nudných diapozitívov. Je to docela úloha udržať tam svoju pozornosť. Nemohla by to byť väčšia zábava? Áno! Predstavujeme vám desať osviežujúcich alternatív k PowerPointu, vďaka ktorým bude váš audiovizuálny príbeh oveľa iskrivejší.

Tip 01: Prezi

Nepáči sa vám koncept tradičnej šmýkačky? V Prezi nepracujete s postupnosťou snímok, ale s veľkou myšlienkovou mapou, kde zväčšujete jednotlivé časti. Všetky zaujímavé miesta, obrázky, súbory PDF a videá sú na jednom pracovnom priestore. Prečítajte si tiež: Vytvorte profesionálne prezentácie v PowerPointe v 14 krokoch.

Určujete poradie toho, čo divák vidí, a pohybujete, približujete a otáčate ku každej časti. Dávajte pozor, aby animácia Prezi nebola príliš divoká - samozrejme nechcete, aby diváci začali vykazovať príznaky morskej choroby. Prezi uľahčuje vidieť spojenia medzi rôznymi časťami a ukazuje, ako každá časť zapadá do širšieho obrazu. K dispozícii je bezplatný plán, ktorý vám bohužiaľ poskytne iba 100 MB úložného priestoru. V bezplatnej verzii musíte mať tiež pripojenie na internet; výhodou je, že prezentáciu môžete zobraziť na akomkoľvek zariadení. Okrem toho existujú rôzne platené verzie, kde môžete pracovať offline, a k dispozícii je tiež vzdelávacia ponuka pre študentov a učiteľov, ktorí dostanú 4 GB úložiska zadarmo.

Menej je viac

Niekoľko tipov, ako urobiť svoju prezentáciu zábavnejšou:

- Väčšina ľudí používa biele, sivé alebo tmavo modré pozadie. Ak má organizácia, pre ktorú pracujete, korporátnu identitu, vyberte farbu, ktorá sa prejaví v tomto štýle. Umiestnite na ňu text bielymi alebo čiernymi písmenami.

- Takmer všetky šablóny programu PowerPoint umiestňujú nadpis na hornú časť bloku a blok dole pre fotografiu alebo rámy. Môžete sa od toho odchýliť. Napríklad umiestnite text do ľavého dolného rohu.

- Dlhé vety nepatria na snímku. Dobrý rečník koniec koncov nepotrebuje titulky.

- Pri zoznamoch a zoznamoch buďte opatrní. Sem-tam je možná snímka s odrážkami, ale tieto typy snímok používajte s mierou.

Haiku Deck má svoju vlastnú banku obrázkov, z ktorej môžete získať obrázky.

Tip 02: Paluba Haiku

Jednou z najčastejších chýb v prezentácii zostáva, že na snímke je príliš veľa textu. Pomocou Haiku Deck môžete túto chybu znemožniť. Niektorí tento nástroj nazývajú aj Instagram pre diapozitívy. A z dobrého dôvodu: Haiku Deck zdôrazňuje vizuálnu silu obrázkov. Môžete použiť obrázky, ktoré už máte v počítači, ale môžete tiež prehľadávať gigantickú banku obrázkov, ktorú používa Haiku Deck. Témy, navrhované farebné schémy a písma vyzerajú veľmi sviežo. Nemôžete však vybrať svoje vlastné písma, pretože sú prepracované do tém. Aj tu uložíte prezentáciu do cloudu. Mimochodom, v profesionálnej verzii môžete výsledok exportovať ako súbor programu PowerPoint. Haiku Deck tiež ponúka bezplatný účet aj prémiové verzie a má skvelú aplikáciu pre iOS.

Tip 03: Prezentácie Google

Alternatívou pre PowerPoint, ktorá nie je cenovo dostupná, sú Prezentácie Google. Pokiaľ ide o pracovné prostredie, Microsoft kopíroval dobre. Prezentácie boli zostavené od začiatku, aby umožnili ľuďom spolupracovať na rovnakej prezentácii. Nezáleží na tom, či používate Prezentácie Google cez macOS, Windows 10, Windows 7 alebo iOS alebo Android: vyzerá to rovnako na rôznych platformách a bez ohľadu na verziu vášho operačného systému. Ďalším plusom snímok je ich jednoduchosť. Pridávanie tabuliek, obrázkov, videa, tvarov a prechodov je hračka. V čase, keď sa aplikácie stávajú univerzálnejšími, ale zároveň komplikovanejšími, sú Prezentácie osviežujúco užívateľsky prívetivé. Keď nainštalujete aplikáciu Prezentácie Google z Internetového obchodu Chrome a vykonáte správne nastavenia na Disku Google, je možné prezentácie Prezentácií Google upravovať a zobrazovať ich offline. K dispozícii je navyše aplikácia Prezentácie Google pre Android a iOS, pomocou ktorej môžete prehliadku zobraziť vo svojom tablete.

V aplikácii SlideDog vytvoríte zoznam skladieb všetkých častí, ktoré chcete zobraziť

Tip 04: SlideDog

SlideDog je tiež špeciálny. Chcete vytvoriť kombináciu snímok PowerPoint, webových stránok, videoklipov, súborov Prezi a (niekoľkých) dokumentov PDF? Vďaka aplikácii SlideDog sa všetko zobrazí úhľadne po kliknutí na tlačidlo. Všetky rôzne prvky umiestnite do akéhosi zoznamu skladieb, v ktorom sami určíte poradie všetkých častí. Vďaka tomu je SlideDog mimoriadne vhodný na zhromažďovanie prezentácií od rôznych rečníkov na konferencii. Pomocou tohto nástroja môžete dokonca vytvárať prezentácie, kde sa obsah automaticky mení v konkrétnych časoch a ktorý na konci automaticky reštartujete.

To sa hodí napríklad na výstavách a veľtrhoch. Príjemné sú tiež živé vysielanie prezentácií, pri ktorom necháte publikum sledovať prezentáciu prostredníctvom odkazu na svojom vlastnom notebooku alebo tablete. SlideDog funguje iba v systéme Windows a má bezplatnú verziu a mobilné vydanie. Za pokročilé funkcie zaplatíte 14,99 dolárov mesačne alebo 99 dolárov ročne (približne 13,50 respektíve 89 eur).

Praktické tipy

- Nezačínajte štandardným „titulom, polohou a dátumom“, ale začnite veľkým výbuchom. Zhrňte základné posolstvo citátom, aktuálnou záležitosťou alebo, ešte lepšie, povedzte anekdotu, aby prinútila divákov myslieť.

- PowerPoint používajú neskúsení prezentujúci ako podvodník so všetkým, čo chcú na obrazovke povedať. Uistite sa, že vás publikum počúva a nemusí čítať ďalej. Príbeh dobrého rozprávača, podporený silnými fotografiami, trvá dlhšie ako snímka s desiatimi zoznamami.

- Testujte filmy niekoľkokrát. Ak sa niekde pri prezentácii niečo pokazí, je to pri načítaní videa. Napríklad ste prezentáciu aktualizovali, ale videá už nie sú v správnom priečinku. Skúška šiat predtým, ako skutočne začnete, je preto vždy inteligentná.

- Použite pohľad moderátora. V tejto možnosti už vidíte ďalšiu snímku, ktorá vám umožňuje vytvárať plynulé prechody v príbehu.

- Skúste sa na svojej prezentácii zabaviť sami. Nič nie je nákazlivejšie ako moderátor, ktorý si svoje „vystúpenie“ viditeľne užíva.

Tip 05: Keynote

Prvé verzie aplikácie Keynote od spoločnosti Apple nevytvárali žiadny úžasný pocit, ale od verzie Keynote 6.6 boli odstránené všetky nepríjemnosti. Napríklad panely nástrojov sú prispôsobiteľné. Režim prezentácie, v ktorom rečník sleduje priebeh snímok a jeho predstavy, je možné prispôsobiť aj potrebám používateľa. Skúsenejší používatelia počítačov Mac môžu do svojich snímok pridávať inteligentné funkcie pomocou jazyka AppleScript. Takto sa zobrazia pekné doplnky, ako napríklad zobrazenie aktuálneho času, alebo obrázky sa načítajú automaticky.

Z prezentácie sme dokonca videli ukážky skriptov na ovládanie svetiel Philips Hue! Keynote funguje iba v systémoch macOS a iOS. Súbory môžete samozrejme ukladať na iCloud Drive, online cloudovej službe spoločnosti Apple. Prechod Magic Move je pôsobivý. Pomocou tejto funkcie môžete plynulo zamieňať miesta alebo meniť text a obrázky vzhľadu, ktoré sa nachádzajú na rovnakých snímkach. Tento trik sa najviac podobá morfickému efektu. Niečo iné ako hacknuté lietajúce písmená. Okrem toho má užívateľ magnetické vodiace prvky, vďaka ktorým je prezentácia štýlová.