Ako

iOS 13: konečne si stiahnite reálne so Safari

S príchodom iOS 13 (a iPadOS) je konečne možné správne sťahovanie pomocou zapečeného prehliadača Safari. Je však užitočné starostlivo skontrolovať, kam chcete súbory na stiahnutie uložiť.

S príchodom iOS 13 sa Safari stalo tiež o niečo univerzálnejším. Najmä verzia v iPadOS je teraz priamou náhradou za prehliadanie pracovnej plochy. To, čo je teraz podľa najnovšej verzie iOS / iPadOS možné na všetkých typoch i-zariadení, je sťahovanie zo Safari. Predvolene je umiestnenie sťahovania nastavené ako priečinok iCloud. Na jednej strane to môže byť užitočné, najmä ak vaše zariadenie i-device už nemá veľa voľného úložného priestoru. Ak potom stiahnete veľký súbor (myslite na ISO niektorého operačného systému pre neskoršie použitie inde), nebude vo vašom prístroji zaberať miesto. Štandardný úložný priestor iCloudu je zároveň tiež iba 5 GB. To znamená, že ISO sa tam asi nezmestí. Ak naozaj chcete vážne začať sťahovať a používať tento iCloud ako úložisko, je dôležité dokúpiť si viac úložného priestoru. Našťastie to nie je veľmi drahé. Napríklad 50 GB úložného priestoru stojí iba 0,99 EUR mesačne. Z tohto hľadiska je teda vaša voľba. Najmä keď sa domnievate, že môžete vypnúť predvolené umiestnenie sťahovania do iCloudu a nahradiť ho priečinkom sťahovania v samotnom zariadení. Ak máte dostatok úložného priestoru zadarmo, je to samozrejme veľmi praktické!

Zmeniť umiestnenie sťahovaných súborov

Ak chcete zmeniť umiestnenie sťahovaných súborov v prehliadači Safari, spustite aplikáciu nastavenie. Klepnite do stĺpca vľavo Safari. Na paneli možností vpravo klepnite na K stiahnutiu. Klepnite na Môj iPad a vaše súbory sa odteraz budú ukladať lokálne. Mimochodom: lokálne úložisko je v iPhone predvolene vybrané. Môže to súvisieť so skutočnosťou, že ak sa chystáte stiahnuť súbor a potom ho nahrať na iCloud, vygeneruje sa dvojnásobný dátový prenos. Na ceste samozrejme nie veľmi praktický. Ďalej je možné zvoliť úplne odlišné umiestnenie úložiska na zariadeniach iPhone aj iPad. Zvážte napríklad priečinok na vašom NAS prostredníctvom zodpovedajúceho správcu súborov NAS. Najjednoduchší spôsob je a podľa nášho názoru zostáva iba lokálne úložisko, len prehľadne v priečinku na stiahnutie. Tento priečinok na stiahnutie potom môžete znova otvoriť pomocou aplikácie Súbory, ktorá je tiež bežnou súčasťou systému iOS a v najnovšej verzii bola podstatne vylepšená a oveľa použiteľnejšia.