Preskúmanie

Raspberry Pi 4 - dosť rýchly ako náhrada za počítač?

Raspberry Pi 4 dorazil oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo. Vďaka USB 3.0, úplnému gigabitovému ethernetovému pripojeniu a väčšej internej pamäti to viac než vyhovuje nášmu zoznamu želaní. To znamená, že malý počítač sa dá právom nazvať náhradou PC, ako ste sa dočítali v tejto recenzii Raspberry Pi 4.

Raspberry Pi 4

8 Skóre 80

Raspberry Pi Foundation vždy presadzovala svoju počítačovú dosku aj ako desktopový systém, a to bolo do istej miery možné pomocou desktopu Raspbian alebo niektorej z alternatívnych distribúcií Linuxu. Ak ste ale chceli robiť viac než len surfovať, upravovať dokument a pozerať videá, čoskoro ste narazili na hranice karty: príliš málo pamäte, slabý grafický procesor a príliš nízka rýchlosť USB a Ethernet.

Raspberry Pi 4 sa predáva ako skutočná náhrada PC a určite ním je. Pre mnoho aplikácií jednoducho nepotrebujete ťažký a energeticky náročný stolný počítač. Energeticky efektívny Raspberry Pi bez ventilátora je dobrým riešením.

Raspberry 4 - Čo je nové?

Systémový čip Broadcom BCM2711 má procesor ARM Cortex-A72 so štyrmi jadrami: rýchlosť je 1,5 GHz a procesná technológia 28 nm procesná technológia (zatiaľ čo všetky predchádzajúce modely stále používali 40 nm procesnú technológiu). Doska má teraz maximálne 4 GB vnútornú pamäť (existujú modely s 1, 2 a 4 GB). Dva z portov USB 2.0 uvoľnili miesto pre USB 3.0 a ethernetové pripojenie konečne dosahuje skutočnú gigabitovú rýchlosť.

Mimochodom, nenechajte sa oklamať malým skokom na frekvencii procesora (od 1,4 do 1,5 GHz): vďaka vynovenej platforme je procesor v mnohých benchmarkoch až štyrikrát rýchlejší ako procesor Pi 3B +.

Najnovší člen rodiny Raspberry Pi môže teraz ovládať dve 4K obrazovky a starodávny grafický procesor VideoCore IV, ktorý je v ňom od chvíle, keď bol prvý model Raspberry Pi konečne vymenený za grafický procesor VideoCore VI.

Štvrtá generácia počítačovej dosky má v porovnaní s predchodcom tiež rýchlejšie porty Ethernet a USB, takže môžete posielať súbory po sieti alebo zapisovať na externý disk rovnako rýchlo ako v počítači. A s až 4 GB pamäte RAM môžete konečne otvárať karty, ktoré vám vyhovejú, a upravovať veľké dokumenty.

Čerešničkou na torte sú dva obrazové výstupy, takže môžete pracovať s dvoma obrazovkami súčasne, rovnako ako v počítači, dokonca aj v rozlíšení 4K.

Ako test sme robili našu prácu na Raspberry Pi 4B s 2 GB RAM jeden deň. Aj keď by ste nemali čakať, že dostanete rovnaký výkon ako moderný notebook alebo desktop, zážitok nebol nepríjemný. Stručne povedané, pre mnohých ľudí môže Raspberry Pi 4 skutočne nahradiť počítač. Najlepšie nie je ukladať súbory na kartu micro SD: aj keď je rýchlosť oproti Pi 3B + dvojnásobná, karta micro SD nie je taká spoľahlivá ako SSD. Preto sa odporúča externá jednotka, pokiaľ nerobíte všetko v cloude.

Venujte pozornosť napájaniu a HDMI

Tí, ktorí už majú nejaké príslušenstvo k predchádzajúcim modelom Raspberry Pi, by mali trochu venovať pozornosť. V opačnom prípade by vás mohli čakať menej príjemné prekvapenia. V každom prípade potrebujete nové puzdro: ethernetový port bol presunutý, pripojenie HDMI bolo nahradené dvoma konektormi micro HDMI a pripojenie micro USB pre napájanie sa stalo pripojením USB-C.

Tí, ktorí nie sú úplne nabití na svojej Raspberry Pi 4, môžu naďalej používať svoj starý napájací adaptér Raspberry Pi 3, ktorý je vybavený adaptérom z micro-USB na USB-C (celková spotreba energie USB periférií potom musí zostať pod 500 mA). Inak je napájací adaptér najväčším výdavkom, ktorý musíte vynaložiť pri prechode na Raspberry Pi 4. Oficiálny napájací zdroj USB-C poskytuje prúd 3 A (15,3 W) a má pomerne široké štvorcové puzdro, ktoré sa nezmestí len do celého napájacieho pásu. Toto je prvá praktická prekážka.

Druhým problémom je, že Raspberry Pi 4 využíva micro HDMI na vytvorenie priestoru pre dva videovýstupy. Teraz si možno myslíte: „Ach, mám ďalší adaptér pre moju Raspberry Pi Zero“. Ale nemýľte sa: Raspberry Pi Zero používa mini HDMI. Ak chcete pripojiť svoj Raspberry Pi 4 k obrazovke, musíte si kúpiť adaptér (micro HDMI na HDMI) alebo kábel s micro HDMI na jednej strane a HDMI na druhej strane.

Ak chcete k svojmu počítaču Pi skutočne pripojiť dve obrazovky, nerobte chybu, ktorú sme pôvodne urobili: kúpili sme dva adaptéry micro HDMI, ale pretože pripojenia micro HDMI sú tak blízko pri sebe a adaptéry sa rýchlo rozširujú na port HDMI, nie dvaja sa hodili vedľa seba. Pre nastavenie s dvoma obrazovkami si kúpte skutočné káble, žiadne samostatné kusy adaptéra.

Otepľuje sa

V prvom týždni od uvedenia na trh sa objavili príbehy o príliš silnom zahriatí Raspberry Pis, čo spôsobilo spomalenie procesora, aby produkovalo menej tepla. Procesor dokáže pri priemernom zaťažení zahriať až 74 stupňov Celzia, v priemere o nie menej ako 10 stupňov viac ako jeho predchodca. Ak umiestnite Pi 4 do krytu, vyžaduje dostatočné vetranie, aby sa teplo rozptýlilo. Chladič alebo ventilátor preto nie sú s týmto novým modelom modelu Pi luxusom. Rovnako ako pri predchádzajúcom modeli, procesor začne škrtiť od 80 stupňov.

Raspberry Pi Foundation prišla s aktualizáciou firmvéru, ktorá by mala znížiť problémy s teplom, ale aj napriek tejto aktualizácii je stále vhodné použiť chladič alebo ventilátor. Bez krytu je tiež v poriadku, ale neodkladajte svoj Pi 4 niekam do skrinky pod televízor, kde nie je možný odvod tepla, pretože to by mohlo niekedy viesť k problémom.

Aj keď doska jednoducho leží na stole bez krytu, môžete na nej zreteľne cítiť teplo, keď nad ňu zavesíte ruku o niekoľko centimetrov, a kovové konektory sú na dotyk horúce, ak sa ich náhodou dotknete. A keď sme hrali hru SuperTuxKart, aby sme otestovali jej výkon, videli sme v pravom hornom rohu obrazovky červenú ikonu teplomeru, čo je znakom toho, že procesor podraďuje svoju frekvenciu, aby nedošlo k prehriatiu.

Linuxové distribúcie pre Raspberry Pi 4

Kvôli úplne obnovenej hardvérovej architektúre potrebujete pre Raspberry Pi 4 nové verzie vašich distribúcií Linuxu. Raspbian, oficiálna distribúcia systému Debian pre Raspberry Pi, už vydala svoju novú verziu Raspbian Buster. Toto je najlepšia voľba, ak chcete Raspberry Pi 4 používať ako pracovnú plochu aj pre mnoho serverových aplikácií. Potom si nainštalujete verziu Lite bez grafického rozhrania.

Okrem toho Kali Linux, distribúcia pre testerov pera, tiež aktualizovala svoje obrázky tak, aby podporovali Raspberry Pi 4. V čase písania tohto článku ešte neboli aktualizované iné populárne distribúcie, ako napríklad RetroPie. A Windows 10 IoT jadro zatiaľ nepodporuje ani Raspberry Pi 3B +.

Problémy s kompatibilitou

Vďaka dvom rôznym adaptérom / káblom micro HDMI a tromi rôznymi obrazovkami sme dosahovali rôzny stupeň úspešnosti pri získavaní obrázkov z Raspberry Pi 4: nie všetky kombinácie fungovali ihneď po vybalení. A zatiaľ čo rovnaké obrazovky Raspberry Pi 3B + dokonale rozpoznal. Preto vám odporúčame zakúpiť si micro HDMI adaptér alebo kábel z webového obchodu, ktorý sa špecializuje na príslušenstvo pre Pi.

Ďalším problémom kompatibility je, že niektoré káble USB-C nebudú Pi 4 nabíjať. Jedná sa o takzvané káble s označením e, ktoré okrem iného používa aj Apple MacBook. Kvôli konštrukčnej chybe v detekčných obvodoch konektora USB-C na fotoaparáte Pi 4 vidí nabíjačka s káblom označeným písmenom e Pi skôr ako zvukový adaptér než ako zariadenie vyžadujúce napájanie. K dispozícii bude revízia Pi 4, ktorá tento problém napraví, avšak s (lacnejšími) káblami smartfónov a samozrejme oficiálnym napájaním pre Raspberry Pi 4 problém nie je.

Napriek menším problémom s kompatibilitou hardvéru je kompatibilita so softvérom a perifériami dobrá (ako sme už zvyknutí). Nainštalujete si najnovšiu verziu Raspbian Buster na všetky verzie Raspberry Pi, takže nemusíte rozmýšľať, ktorý obrázok chcete nainštalovať.

Na všetkých modeloch by malo stále fungovať veľa softvéru v Raspbian. Softvér iný ako Raspbian, ktorý obsahuje komponenty špecifické pre hardvér, napríklad knižnice Pythonu, ktoré inštalujete pomocou pipu, môže byť niekedy problematický, kým nebudú mať tvorcovia zabudovanú podporu.

Piny gpio tiež zostávajú identické s predchádzajúcimi modelmi, takže všetky HATy a ďalšie rozširujúce karty budú stále pracovať na najnovšom prírastku do rodiny Pi. Niektoré piny dostali ďalšie možnosti. Napríklad boli pridané štyri ďalšie pripojenia pre I²C, SPI a UART. Ak chcete pomocou týchto protokolov pripojiť viac snímačov alebo iných elektronických komponentov, môžete tak urobiť pomocou Raspberry Pi 4.

Záver

Stále existuje veľa spôsobov použitia, pre ktoré nemusí byť Pi 4 tou najlepšou voľbou. Dajte pozor na vyššiu spotrebu a vývoj tepla. Pre radič domácej automatizácie sú dva obrazové výstupy zbytočné a možno nebudete potrebovať vyššiu rýchlosť, takže vám bude stačiť 3B + alebo dokonca 3A +. Ak hľadáte čo najmenšiu spotrebu, napríklad pre vonkajšie aplikácie so solárnym panelom alebo batériou, potom je Pi Zero W neprekonateľný. Potom musíte zmierniť nižší výkon. V každom prípade takmer všetky predchádzajúce varianty Pi zostávajú k dispozícii ako obvykle.

Ak však chcete lacnú, ale schopnú náhradu za počítač, určite si vyberte procesor Raspberry Pi 4. Procesor, pamäť, kartu micro-sd, usb, ethernet, wifi, všetko je len rýchlejšie ako predchodca. Aj keď chcete svoje Pi používať ako NAS, budete mať z vylepšenia rýchlosti prospech z najnovšieho modelu. Je to vynikajúci kúsok techniky, že sa to všetko (pre verziu s 1 GB RAM) stále predáva za rovnakú cenu ako pred siedmimi rokmi.