Ako

Urobte viac s kalkulačkou v systéme Windows 10

Windows 10, ako každá predchádzajúca verzia tohto operačného systému, obsahuje kalkulačku. Pre mnohých je to často používaný šikovný nástroj, ktorý sa dá prekvapivo veľa použiť. Tu vám ukážeme, ako vyťažiť z kalkulačky Windows 10 maximum.

Kalkulačka v systéme Windows 10 je taký nástroj, ktorý sa v určitom okamihu vždy hodí. Je preto praktické ponechať túto dlaždicu v ponuke Štart pre rýchly prístup. V štandardnej podobe ide o jednoduchý strojček na záhradu a kuchyňu, ktorého prevádzka hovorí za všetko. Samozrejme nemusíte klikať na všetky funkcie a čísla pomocou myši, výborne funguje aj numerická časť klávesnice. Nástroj však obsahuje ešte viac krásy.

Kliknite na tlačidlo s tromi pruhmi v ľavej hornej časti okna a zobrazí sa celý zoznam možností. Napríklad kliknite na Vedecké a zrazu uvidíte rozsiahlu kalkulačku, ktorá skvele funguje napríklad aj v škole. Ak potiahnete okno kalkulačky širšie (vo väčšine režimov kalkulačky), vpravo sa zobrazí ďalší panel História. Takto rýchlo uvidíte, čo ste už vypočítali. Uvidíte tiež kartu Pamäť, ktorá bude obsahovať vaše uložené číslo.

Konverzia a ďalšie

Pre programátorov prichádza režim Počítačové programovanie príde vhod. Takto môžete veľmi rýchlo vypočítať medzi číselnými systémami a s nimi. K dispozícii sú tiež logické funkcie ako OR, NOT a AND. Za zmienku stojí aj prevodník mien. Kliknite na ikonu v ponuke pod tromi riadkami Meny. Potom vyberte zdrojovú menu, napríklad Euro a pod cieľovou úrovňou, napríklad Britská libra. Teraz okamžite uvidíte aktuálnu hodnotu napríklad 1 euro v librách.

Nevýhodou je, že chýbajú základné matematické funkcie; konvertovanú menu nemôžete zahrnúť priamo do výpočtu. Môžete kliknúť pravým tlačidlom myši na prevedenú hodnotu a potom ju skopírovať. A znova vložte do štandardnej kalkulačky pomocou Control-V. Trochu ťažkopádne, ale takto sa dajú stále robiť výpočty. To isté platí aj pre ostatné režimy prepočtu kalkulačky Objem a Dĺžka. Odteraz už pre vás kilometre a ďalšie exotické veci nemajú tajomstvá.