Ako

Aká je moja IP adresa?

Niekedy je veľmi praktické poznať vašu IP adresu. Je dôležité rozlišovať medzi internou a externou IP adresou. Vysvetlíme, ako zistiť vašu IP adresu.

Adresa IP počítača, smartphonu alebo iného zariadenia pripojeného k sieti je v skutočnosti jeho domácou adresou. Bez ďalších nastavení v smerovači poskytuje tento smerovač každému pripojenému zariadeniu adresu IP. To sa niekedy mení, napríklad po vypnutí a opätovnom zapnutí smerovača alebo pripojeného zariadenia. A „pripojeným“ rozumieme aj bezdrôtové jednotky Wi-Fi; samozrejme dostanú aj IP adresu. K vášmu internetovému pripojeniu je pripojená aj adresa IP. Túto adresu bude distribuovať váš poskytovateľ. Pre domácich používateľov sa to často pravidelne mení; ak by ste chceli po internete skutočnú pevnú IP adresu, musíte si za ňu priplatiť. Tak či onak, s týmito IP adresami zvyčajne nemáte nič spoločné. Pokiaľ však napríklad nenájdete svoju tlačiareň v sieti, pretože jej webové rozhranie často obsahuje užitočné informácie, napríklad hladinu atramentu. Alebo umožňuje skenovanie a faxovanie cez webové rozhranie, čo je praktické na vykonávanie týchto vecí zo smartphonu alebo tabletu. Ak chcete zistiť svoje adresy IP, je v skutočnosti najpohodlnejšie prihlásiť sa do smerovača. Na palube má všetky adresy IP vašej internej siete, pozná však aj externú adresu. V príručke (alebo na samotnom zariadení) skontrolujte adresu, ktorú musíte použiť na prihlásenie k smerovaču. Urobte to, potom skončíte vo webovom rozhraní. To sa líši podľa značky a typu smerovača, ale takmer vždy tu nájdete prehľad pripojených zariadení a ich IP adresy.

Externá adresa IP

Externú adresu IP tiež často nájdete niekde v smerovači. Za predpokladu, že smerovač nie je za smerovačom vášho poskytovateľa, inak bude druhý smerovač vidieť adresu tohto smerovača poskytovateľa ako „externú“ adresu IP (ako je znázornené na obrázku vyššie). S tým sa samozrejme nikam nedostanete. Ak chcete presne zistiť svoju externú adresu IP, je najlepšie použiť špeciálne navrhnutú webovú stránku, ako je táto. Vždy venujte pozornosť tomu, či je to na týchto stránkach legitímne, a nikdy si nestiahnite softvér ponúkaný nevyžiadanou cestou alebo nie. Po identifikácii svojej externej adresy IP môžete cez internet získať prístup k internému zariadeniu presmerovanému na port. Zvážte napríklad používateľské rozhranie vášho NAS alebo niečo podobné.

Mobilný nástroj

Môžete tiež zistiť adresu IP počítača, ktorý používate, na samotnom zariadení. To je často veľa hľadania v možnostiach nastavenia. Alebo musíte zadať príkaz na termináli. Popísaná metóda cez router je oveľa praktickejšia. Potom uvidíte nielen adresu IP, ale aj adresu MAC (jedinečný kód zariadenia) a - v prípade FritzBox - aj služby, ktoré zariadenie podporuje. Prečo to sťažovať, keď sa to dá ľahko? V tejto súvislosti existuje napríklad aplikácia Fing pre používateľov iOS a Android. Vďaka tomu tiež na prvý pohľad uvidíte všetky zariadenia v domácej sieti vrátane adresy IP. Táto aplikácia tiež zobrazuje vašu internetovú IP adresu v časti Sieť (a klepnutím na horný riadok tejto stránky) vrátane mapy s umiestnením. Ideálne, takže máte vždy so sebou sieťový skener! Screenshot tohto nástroja sa nachádza v hornej časti tohto článku.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found