Preskúmanie

Netgear Orbi RBK40 a RBK30 - vynikajúci výkon za nižšiu cenu

V našom predchádzajúcom porovnávacom teste systémov WiFi sme ocenili spoločnosť Netgears Orbi známkou kvality Najlepšie testované. Orbi bol zároveň najdrahším systémom. Vďaka nedávno predstaveným modelom RBK40 a RBK30 prináša Netgear Orbi k lacnejšej cenovej hladine, súpravy stoja 345,50 a 329 eur. Aký je rozdiel od drahšej verzie Orbi?

Netgear Orbi RBK40 a RBK30

Cena: 329 € (RBK30), 345,50 € (RBK40)

Pamäť: 512 MB RAM a 4 GB flash úložisko (RBR40 a RBS40), 256 MB RAM a 256 MB flash úložisko (RBW30)

Pripojenia smerovača: Pripojenie WAN (gigabitové), sieťové pripojenie 3 x 10/100/1000

Satelitné pripojenie: 4 x sieťové pripojenie 10/100/1000 (RBS40)

Bezdrôtový: 802.11b / g / n / ac (dve antény na frekvenčné pásmo, maximálne 866 Mbit / s) s tvarovaním lúča a MU-MIMO

Bezdrôtové spojenie so satelitom: 802.11ac (dve antény, maximálne 866 Mbit / s)

Rozmery: 16,7 x 8,3 x 20,4 cm (RBR40 a RBS40), 8,4 x 7,6 x 16,1 cm (RBW30)

Webová stránka: www.netgear.nl

8 Skóre 80

  • Pros
  • Režim prístupového bodu
  • Rozsiahle možnosti smerovača
  • Dobré výkony
  • Negatíva
  • Obmedzená aplikácia
  • Iba hviezdičková konfigurácia

Spoločnosť Netgears, ktorá bola predstavená v minulom roku, je pôsobivý systém Wi-Fi, ktorý sme predtým ocenili pečaťou Best Tested. Orbi je zároveň jedným z drahších systémov na trhu. S modelmi RBK40 a RBK30 ponúka spoločnosť Netgear dve lacnejšie sady Orbi. Router s typovým číslom RBR40 je v oboch setoch rovnaký. Rovnako ako predchádzajúci smerovač Orbi, aj model RBR40 ponúka gigabitové pripojenie WAN doplnené o tri gigabitové pripojenia LAN. Čo nám chýba v porovnaní s predchádzajúcim routerom Orbi, je pripojenie USB. Zatiaľ však nedostal žiadnu funkcionalitu, takže vám v skutočnosti nič nechýba. Dizajn je takmer totožný s existujúcim Orbi, len nový variant je oveľa menší.

Niekoľko satelitov

Rozdiel medzi dvoma novo zavedenými súpravami je v satelitoch. RBK40 sa dodáva so satelitom RBS40. Tento satelit má rovnaké puzdro ako smerovač a je vybavený štyrmi sieťovými pripojeniami. Celkovo je RKB40 lacnejšou verziou predtým vydaného drahšieho modelu Orbi s typovým číslom RBK50. Druhá nová súprava s typovým číslom RBK30 má s RBW30 úplne iný satelitný dizajn. Namiesto veže zapojíte RBW30 priamo do zásuvky, rovnako ako opakovač WiFi. Pre zásuvkovú jednotku je RBW30 s výškou 16 a šírkou 8 centimetrov veľmi veľký. V porovnaní s ostatnými uzlami tento menší satelit nemá sieťové pripojenie, takže ho nemôžete použiť ako bezdrôtový most. Takže s RBK30 získate o niečo menej funkcií ako ostatné súpravy Orbi. Navyše považujeme „štýl opakovača“ za menej pohodlný ako veže z hľadiska umiestnenia, ale to je čiastočne osobné.

Pomalšie vzájomné prepojenie

Veľký rozdiel oproti prvej verzii Orbi je v tom, že nové lacnejšie súpravy používajú namiesto technológie AC3000 AC2200. Rovnako ako AC3000, aj AC2200 je takzvaný trojpásmový systém, ktorý obsahuje tri rádiá. Týka sa dvoch rádií 802.11ac 5GHz doplnených rádiom 802.11n 2,4GHz. Klienti sa pripájajú k rádiu 2,4 GHz a prvému rádiu 5 GHz. Obe rádiá podporujú dva dátové toky pre maximálnu teoretickú rýchlosť 400 a 867 Mbit / s. Druhé 5GHz rádio sa nepoužíva na kontakt s klientmi, ale na vzájomné prepojenie medzi uzlami. V lacnejšej verzii Orbi testovanej v tomto článku je toto druhé 5GHz rádio tiež modelom s dvoma dátovými tokmi pre teoretickú rýchlosť 867 Mbit / s. Ak tieto rýchlosti spočítate, dosiahnete rýchlosť približne 2200 Mbit / s alebo AC2200. Drahší už existujúci model Orbi, ktorý je teraz špičkovým modelom v rade, používa na prepojenie medzi uzlami rádio 802.11ac so štyrmi dátovými tokmi a teoretickou rýchlosťou 1733 Mbit / s. Ak sčítate rýchlosti, dostanete sa na 3000 Mbit / s alebo AC3000. AC2200 je tiež nový, spoločnosť Linksys 'Velop tiež využíva technológiu AC2200. Spoločnosť Linksys však nemusí mať nevyhnutne vyhradené jedno z rádií pre vzájomné prepojenie, ale dynamicky určuje, ktoré rádio sa použije pre vzájomné prepojenie.

Rozsiahly smerovač

Pokiaľ ide o možnosti, lacnejšie verzie sa rovnajú drahšej Orbi. Stále teda máte pomerne rozsiahle webové rozhranie, ktoré z hľadiska možností môže konkurovať lepším normálnym smerovačom. Napríklad Orbi je vybavený serverom VPN. Rovnako ako ich veľký brat, aj lacnejší Orbis môžete použiť nielen ako smerovač, ale aj ako systém prístupových bodov, kde ako základ svojej siete používate vlastný smerovač. V porovnaní s ostatnými systémami na trhu je zarážajúce, že aplikácia z hľadiska možností zaostáva. Vďaka nakonfigurovanému systému Orbi aplikácia nestačí na zmenu hesla WiFi. V dnešnej dobe môžete začať používať systém pomocou aplikácie. Keď sa na trhu objavil prvý variant Orbi, neexistovala vôbec žiadna aplikácia. Ostatné systémy Wi-Fi však nemajú webové rozhranie, čo znamená, že Orbi nakoniec ponúka najviac možností a osloví aj nadšenejšieho sieťového nadšenca.

Výkon

Aby sme zistili výkonnosť súprav Orbi, testovali sme súpravu na dvoch poschodiach. Na rovnakom poschodí ako router dosahujeme rýchlosť 431 Mbit / s. Na poschodí, kde sa nachádza satelit, dosahujeme priemerne 333 Mbit / s. Nepodarilo sa nám nájsť žiadne významné rozdiely vo výkone medzi modelmi RBK40 a RBK30. Oba satelity využívajú technológiu AC2200 a na palube majú rovnakú rádiovú konfiguráciu. RBW30 má však menej pamäte a pokrytie je podľa Netgearu o niečo menšie. Antény budú preto o niečo menej optimálne kvôli kompaktnejšiemu krytu, čo však v našom testovacom prostredí nevidíme. Je zarážajúce, že tieto lacnejšie súpravy Orbi na podlahe sa blížia drahším súpravám Orbi. Nie je prekvapením, že výkon na rovnakej podlahe ako router je rovnocenný s drahším Orbi. Klientské rádio je tiež variantom 802.11ac s dvoma dátovými tokmi a teoretickou rýchlosťou 867 Mbit / s. Čo nás prekvapuje, je to, že rýchlosť na inom poschodí nie je oveľa pomalšia ako v prípade drahšej súpravy Orbi.

Výkon s dvoma satelitmi

Testovali sme tiež nové Orbi v kombinácii s dvoma satelitmi (RBS40 a RBW30) v hviezdnom aj v sieťovom scenári, ktoré sme použili v našom predchádzajúcom teste. V hviezdnom scenári so smerovačom na prvom poschodí dosiahneme 348 Mbit / s v podkroví a 319 Mbit / s v prízemí, pričom smerovač je na prvom poschodí. Táto lacnejšia spoločnosť Orbi prekonáva spoločnosť Linksys 'Velop vo hviezdnom scenári, ktorý tiež využíva technológiu AC2200.

Testovali sme tiež technológiu AC2200 v našej „sieťovej konfigurácii“, keď router umiestnime do prízemia a potom umiestnime uzol do prvého poschodia a podkrovia. Orbi však (zatiaľ) nepodporuje sieť, takže satelit v podkroví musí pre nadviazanie kontaktu s routerom prekonať dve poschodia. V tejto konfigurácii je systém merateľne menej výkonný ako drahšia sada založená na technológii AC3000. Tam, kde môžeme s drahšou verziou Orbi dosiahnuť rýchlosť 110 Mbit / s na dvoch poschodiach, je to u týchto Orbi iba 41 Mbit / s. Očakávame, že akonáhle Orbi získa podporu pre sieťovú konfiguráciu, bude tu tiež rozdiel medzi drahšou technológiou AC3000 a lacnejšou technológiou AC2200.

Záver

Spoločnosť Netgear mala na trhu s Orbi pôsobivý systém Wi-Fi a menší bratia sa v skutočnosti ukázali byť takmer rovnako dobré. Spoločnosť Netgear eliminuje vynikajúce lacnejšie verzie staršej verzie Orbi s modelmi RBK40 a RBK30. V teste v teréne približujú výkon drahšej súpravy a prekonávajú napríklad spoločnosť Linksys 'Velop, ktorá využíva porovnateľnú technológiu AC2200. Stručne povedané, ak hľadáte zostavu, ktorou chcete pokryť dve poschodia vášho domu, potom máte s RBK40 alebo RBK30 aspoň skvelú kúpu. Ak chcete uzol na viacerých miestach vo svojej domácnosti, bolo by užitočné, keby spoločnosť Netgear pridala podporu sietí. Bez podpory sietí by ste router museli umiestniť do stredného poschodia domu, čo podkopáva veľkú výhodu bezdrôtového systému Wi-Fi: žiadne ťahanie káblov. Samostatné satelity budú čoskoro k dispozícii samostatne, a to môže byť okamih, keď spoločnosť Netgear predstaví podporu sietí. Potom môžete tiež „kombinovať“ a napríklad rozšíriť drahšiu súpravu Orbi o jeden z nových lacnejších satelitov.