Novinky

Čo je WeChat a prečo je to rozruch?

WeChat je zďaleka najpopulárnejšou aplikáciou na zasielanie správ v Číne, ale táto aplikácia si pomaly získava popularitu aj mimo nej. Aplikáciu teraz používa viac ako 1,2 miliardy ľudí. Napriek tomu sa v poslednej dobe okolo spoločnosti WeChat objavil rozruch. Budeme vás informovať.

WeChat začínal ako chatovacia aplikácia, ale rýchlo sa vyvinul do aplikácie s mnohými ďalšími možnosťami: od zaistenia taxíka po rezerváciu letov, uzavretie poistenia a vybavenie bankových záležitostí. V tomto zmysle sa WeChat veľmi líši od známych platforiem sociálnych médií.

Napriek tomu je WeChat stále najpoužívanejší na chatovanie a funguje podobným spôsobom ako WhatsApp. V Číne je WeChat taký populárny, že dokonca aj obchodný kontakt je cez aplikáciu namiesto cez e-mail. Jeho popularitu možno čiastočne vysvetliť skutočnosťou, že v krajine je blokovaných veľa alternatív, vrátane Facebooku.

WeChat zdiskreditovaný

WeChat nie je po chuti každému. Najmä americký prezident Donald Trump nechce, aby používatelia používali čínske aplikácie v USA, a požaduje okrem iného zákaz spoločností WeChat a TikTok. Čínske aplikácie by podľa Trumpa ohrozili národnú bezpečnosť.

Zákaz by znamenal, že tieto aplikácie už v Spojených štátoch Google a Apple neponúka.

Sudca však zákaz zablokoval a WeChat zatiaľ nechal k dispozícii v USA. Čínska americká komunita v krajine predovšetkým WeChat často používa. Uvidí sa, či je teraz rozhodnutie sudcu hotové.

WeChat v Holandsku

WeChat je možné stiahnuť aj z holandského App Store, ale rovnako ako v Číne, aj vy musíte poznať niekoho, kto už WeChat používa. Osoba musí naskenovať váš osobný QR kód, aby potvrdila vašu registráciu vo WeChat. Ak nepoznáte používateľov WeChat, bude používanie aplikácie veľmi ťažké (čítané: nemožné). Týmto sa už vytvára o niečo vyššia vstupná hranica.

Aj keď spoločnosti WeChat spolupracujú aj holandské spoločnosti a organizácie cestovného ruchu, zdá sa, že pozornosť sa sústredí hlavne na čínskych používateľov. To, či WeChat v budúcnosti osloví širšiu cieľovú skupinu, bude závisieť od toho, ktoré funkcie sú k dispozícii v holandskej verzii aplikácie a akú pridanú hodnotu tieto možnosti ponúkajú v porovnaní s existujúcim sortimentom. Aplikácie ako Facebook alebo WhatsApp sú stále populárne a nebudú tak rýchlo vyhodené z trónu.