Ako

Čo je zmiešaná realita a čo s ňou môžete robiť?

Po nainštalovaní aktualizácie Fall Creators Update pre Windows 10 je váš počítač teoreticky pripravený na spustenie aplikácií so zmiešanou realitou. Potrebujete ale aj zodpovedajúcu náhlavnú súpravu a váš hardvér musí byť aktuálny. V tomto článku vám povieme o potrebách zmiešanej reality a prevedieme vás nastavením. Po dokončení máme pre vás tiež niekoľko skvelých softvérových odporúčaní!

Zmiešaná realita je derivátom virtuálnej a rozšírenej reality. S virtuálnou realitou si predstavujete seba úplne v digitálnej realite. Takže všetko okolo vás nie je skutočné. Známe príklady náhlavných súprav VR sú Oculus Rift a HTC Vive. V rozšírenej realite sú naopak virtuálne objekty viditeľné v našom vlastnom svete. Napríklad virtuálne bytosti zrazu preplávajú vašou obývacou izbou, ako je známe z Pokémon Go. Veľmi drahý Microsoft HoloLens poskytuje rozšírenú realitu, ale túto technológiu vidíme hlavne na smartfónoch.

Pokiaľ ide o zmiešanú realitu, spoločnosť Microsoft uvádza všeobecný termín pre aplikácie, ktoré môžu spadať do oboch kategórií. Je zarážajúce, že súčasná generácia náhlavných súprav so zmiešanou realitou nedokáže zobraziť tradičnú rozšírenú realitu. V skutočnosti sú to zatiaľ „iba“ okuliare pre virtuálnu realitu. Ako s tým začínate?

Aktualizácia 01 Fall Creators Update

Ak ste doteraz aktualizáciu na najnovšiu verziu Windows 10 odložili, teraz je vhodný čas na to. Aktualizácia dorazí automaticky, v prípade potreby to skontrolujte nastavenie / Aktualizácia a zabezpečenie / aktualizácia systému Windows. Ak to nefunguje, môžete vykonať aktualizáciu aj manuálne prostredníctvom pomocníka s aktualizáciou Windows 10. Nezabudnite si vopred zálohovať dôležité súbory. Nikdy nevieš.

02 Skontrolujte systémové požiadavky

Teraz skontrolujte, či váš počítač spĺňa všetky systémové požiadavky. Pre zmiešanú realitu sú relatívne nízke, aspoň ak sa budete držať minimálnych požiadaviek. Odporúča sa brať odporúčaný hardvér ako minimum. Čím rýchlejší hardvér, tým menšie oneskorenie v obraze nastane. To je dôležité, pretože ak je snímková frekvencia príliš nízka, môže skôr dôjsť k vzplanutiu nevoľnosti. Rýchlosť toho, čo vidíte, sa nezhoduje s tým, čo interpretuje váš mozog. Mnoho VR hier navyše jednoducho vyžaduje výkonné komponenty.

Zodpovedajúce ovládače sa pripájajú k vášmu počítaču cez Bluetooth. Ak to vaša základná doska štandardne nemá na palube, je potrebné investovať do bluetooth prijímača (približne 15 eur). Nie ste si istí, či vlastníte správny hardvér? Potom si z obchodu Microsoft Store stiahnite aplikáciu Windows Mixed Reality PC Check. Analyzuje váš systém a ukazuje, kde presne sú potrebné aktualizácie.

Požiadavky na systém

Minimálne

Procesor: Intel Core i5 7200U (dvojjadrový)

Grafická karta: Intel HD 620 alebo Nvidia MX 150 / 965M (integrovaná)

Voľné miesto na disku: 10 GB

Pamäť: 8 GB

USB: Verzia 3.0 alebo 3.1

HDMI: Verzia 1.4

Bluetooth pre radiče: Verzia 4.0

Odporúčané

Procesor: Intel Core i5 4590 (štvorjadrový)

Grafická karta: Nvidia GTX 960/1050 alebo AMD RX 460/560

Voľné miesto na disku: 10 GB

Pamäť: 8 GB

USB: Verzia 3.0 alebo 3.1

HDMI: Verzia 2.0

Bluetooth pre radiče: Verzia 4.0

03 Investujte do náhlavnej súpravy

Hneď ako bude váš počítač aktualizovaný softvérom aj hardvérom, budete stále potrebovať náhlavnú súpravu so zmiešanou realitou (zmiešanú realitu označujeme ako mr). Ak ste už investovali do Rift alebo Vive ... bohužiaľ, nefungujú. Okuliare mr teraz uviedli rôzne značky, viď rámček „Slúchadlá“. Na technickej úrovni sú rozdiely medzi náhlavnými súpravami zanedbateľné, líši sa iba vzhľad. Všetci používajú takzvané sledovanie naruby. To znamená, že náhlavné súpravy majú interné snímače, ktoré určujú vašu polohu v miestnosti. Rift a Vive na to používajú externé kamery, čo inštaláciu trochu sťažuje. Inštalácia headsetu so zmiešanou realitou je oveľa jednoduchšia, o tom viac neskôr. Náhlavné súpravy sú na predaj v kombinácii s ovládačmi citlivými na pohyb, ktoré vyvinul samotný Microsoft, a preto sú pre každý pár okuliarov rovnaké. Vďaka tomu môžete svoje ruky používať vo virtuálnych svetoch, čo je veľmi realistické. Ovládanie pomocou klávesnice a myši alebo ovládača Xbox je tiež voliteľná možnosť, ale často menej zábavná.

Náhlavné súpravy

Prvá generácia náhlavných súprav pre zmiešanú realitu sa od seba takmer nelíši. Jediný rozdiel je vzhľad; hardvér je vo všetkých prípadoch rovnaký. Majú rozlíšenie 2880 x 1440 pixelov, obnovovaciu frekvenciu 90 Hz a zorný uhol 105 stupňov. Počítajte s vyvolávacou cenou 399 eur. Spoločnosť Samsung pracuje na okuliaroch s integrovanými slúchadlami, vyšším rozlíšením a väčším pozorovacím uhlom, namiesto LCD má amoled obrazovky. Zatiaľ však neexistujú plány na prinesenie tohto luxusnejšieho headsetu do Holandska.

04 Pripojte náhlavnú súpravu

Akonáhle dorazí vaša náhlavná súprava, zábava môže takmer začať. Ostáva už len inštalácia. Našťastie je to hotové do niekoľkých minút. Náhlavné súpravy majú kábel HDMI a USB kábel, ktoré sa pripájajú. Nezabudnite preto, že za to možno budete musieť obetovať pripojenie HDMI na vašom monitore. Na udržanie obrazu je potrebný druhý port HDMI alebo iný kábel smerom k monitoru, napríklad DVI. Windows 10 okamžite rozpozná náhlavnú súpravu ako takú a je spustený portál Mixed Reality. Pokiaľ to tak nie je, nájdete samotný program v ponuke Štart.

05 Spárujte ovládače

kliknite na Pracovať a s podmienkami používania Súhlasím. V ďalšom okne kliknite na ikonu Ďalší spustíte postup inštalácie náhlavnej súpravy a prípadne ovládačov. Po niekoľkých ďalších pokusoch Ďalší ste trochu oboznámení s tlačidlami na ovládačoch a váš počítač bude hľadať signál bluetooth. Podržaním klávesu Windows na dve sekundy ich zapnete. Potom odstránite kryt batérie a nájdete párovacie tlačidlo. Držte ho stlačené, kým nezačne blikať kontrolka LED na ovládači. Keď sú oba ovládače nastavené, stlačte znovu Ďalší.

06 Určite svoju slobodu pohybu

Keď je to hotové, nasleduje posledný krok, v ktorom uvediete, koľko máte priestoru na pohyb. Sedíte priamo pred počítačom za stolom? Potom vyberte Nakonfigurujte ho na sedenie a státie. Vo virtuálnej realite sa môžete rozhliadať, ale nemôžete kráčať tam a späť. Ak to chcete, vyberte si Konfigurovať pre všetky skúsenosti (odporúčané). Potrebujete na to najmenej plochu 1,5 x 2 metre. Možno budete musieť nejaký nábytok presunúť nabok, aby ste oň potom neskĺzli. Na ďalšej obrazovke budete kráčať s náhlavnou súpravou otočenou k PC presne pozdĺž extrémnych okrajov vašej pohybovej plochy, aby softvér vedel, kde sú tieto hranice. Ak je všetko úspešné, portál zmiešanej reality potom ukáže, že máte náhlavnú súpravu Pripravený je. Je čas nasadiť si okuliare!

07 Naučte sa virtuálne chodiť

Ocitnete sa vo virtuálnom prostredí, v ktorom sa dozviete hlavne to, ako fungujú ovládače. To nie je také zrejmé, ako by ste si mysleli, ale stáva sa samo osebe druhou prirodzenosťou. Pohybujete sa pomocou teleportácie. To znamená: namierite palicu na miesto, kam chcete ísť. Ak palicu pustíte, budete priamo tam. Voľný pohyb nie je možný z dobrého dôvodu. Tento spôsob „chodenia okolo“ bol vynájdený s cieľom zabrániť pohybovej chorobe. Podľa pokynov na obrazovke v angličtine sa dozviete, ako nasmerovať ovládače a obsluhovať ponuky vo virtuálnej realite. Dieťa môže prať bielizeň!

08 Objavte Cliffhouse

Na konci jazdy prídete do dovolenkového domu, miesta, ktoré slúži ako rozbočovač pre spustenie programov so zmiešanou realitou. V tejto miestnosti visia aplikácie a softvér na stenách ako obrazy. Niektoré štandardné programy, ktoré sa tu nachádzajú, sú prehliadač Edge a Skype. Čoskoro však nájdete aj miestnosť s obrovskou obrazovkou kina na stene, kde môžete sledovať filmy a seriály, ktoré sú na vašom PC. Alebo vyzdobte svoj digitálny dom hologramami. Programy môžete pridať sami prostredníctvom ponuky, ktorá sa otvorí, akonáhle stlačíte kláves Windows na ovládačoch. Môžete napríklad pracovať na dokumente Word vo virtuálnej realite. Nie najefektívnejší spôsob spracovania textu, ale zábavná pri vyskúšaní.

09 Stiahnite si aplikácie zmiešanej reality

Po zvládnutí ovládacích prvkov môžete otvoriť Microsoft Store a stiahnuť si tam rôzne aplikácie so zmiešanou realitou. Tento obchod na stiahnutie nájdete tiež v jednej z digitálnych miestností. Po nainštalovaní môžete tiež otvárať aplikácie z virtuálnej reality, aby ste si nemuseli snímať okuliare. Na záver tu uvedieme zoznam najlepších aplikácií a hier, ktoré tu môžete nájsť. Bavte sa vo VR!

Najlepšie aplikácie pre zmiešanú realitu

1 TheBlu - 9,99 EUR

Pohyb vo virtuálnej realite si určite vyžaduje nejaké zvyknutie. Nevoľnosť môže číhať, pretože váš mozog nie je zvyknutý na pohyb bez toho, aby sa skutočne hýbal sám sebou. Aplikácie, pri ktorých sa stačí rozhliadnuť a preto zostať v pokoji, sú ideálne na zvyknutie si na digitálnu realitu. TheBlu je dobrým príkladom. Toto je zbierka krátkych scenárov odohrávajúcich sa v oceáne. Takže sa zrazu ocitnete zoči-voči obrovskej veľrybe na vraku lode. Veľmi pôsobivé.

2 Bigscreen - zadarmo

V dovolenkovom dome už môžete sledovať filmy na obrazovke virtuálneho kina, ale možnosti sú trochu obmedzené. Bigscreen je oveľa komplexnejší. Táto aplikácia vykúzli vašu pracovnú plochu na obrovskej obrazovke, po ktorej s ňou môžete robiť všetko, čo bežne s počítačom. Takže sledovanie filmov, ale aj hranie hier je možnosťou. Nielen v obývacej izbe, ale aj v horách, v divadle alebo vo vesmíre. Na Bigsceene je pekné to, že môžete pozvať aj ostatných, aby sa s vami pozerali alebo hrali online. Takto môžete sledovať rovnaký film s ľuďmi z celého sveta!

3 Jaunt VR - zadarmo

Ak ste si niekedy vyskúšali virtuálnu realitu na smartfónoch, názov Jaunt VR by vám mohol byť známy. Aplikácia je teraz k dispozícii pre headsety so zmiešanou realitou a umožňuje vám tiež sledovať rôzne 360-stupňové videá v systéme Windows 10. Spomeňte si na dokumentárny film o prírode, kde stojíte uprostred tučniakov. Alebo sa zúčastnite koncertu Paula McCartneyho, akoby ste boli na pódiu sami. Napríklad sú k dispozícii desiatky filmov všetkých žánrov, od hudobných videí až po športové a animované filmy.

4 Tee Time Golf - 14,99 €

Športové hry sa dajú veľmi dobre začleniť do virtuálnej reality, čo dokazuje okrem iných aj Tee Time Golf. Napodobňovaním vlnového pohybu pomocou ovládačov dávate loptičke malý ťuk alebo tvrdý úder. Dokážete takto zasiahnuť jamku v jednom? Štandardne je šesť kurzov, ale môžete si ich navrhnúť aj sami. Dajte pozor, aby ste náhodou touto vlnou niečo nezrazili alebo nezasiahli okoloidúcich. Nehoda je v malom rohu.

5 Space Pirate Trainer - 14,99 €

Chceš si niekedy zahrať hru vo vr? Odporúča sa tréner Space Pirate Trainer. V tom získate dve virtuálne pištole, ktoré sa bránia pred hordami lietajúcich robotov. Cieľom je dosiahnuť čo najvyššie skóre. Príjemné na tejto hre je, že sa musíte vyhýbať aj prichádzajúcim guľkám. Obrázok sa spomalí, takže sa môžete včas ohnúť alebo vykročiť nabok. Teraz viete, ako sa Neo cítil v Matrixe!