Preskúmanie

Antivírus: Aký je najlepší antivírusový program?

Napriek tomu, že marketingové oddelenie spoločnosti Microsoft opakovane hovorí, že Windows 10 je „najbezpečnejší Windows vôbec“, operačný systém je stále zraniteľný voči malvéru. Inštalácia dodatočnej ochrany sa preto nemení. Aký je však najlepší antivírusový program? A stačí to len s antivírusovým programom alebo je to ešte bezpečnejšie? V tomto článku sa vrátime k základom odpovede na túto otázku.

  • Bezpečnejšie online s celou rodinou 20. októbra 2020 08:10
  • Takto zistíte, či ste sa stali obeťou škodlivého softvéru 13. júla 2020 13:07
  • Živú záchrannú palicu si môžete vyrobiť v Ne 24. februára 2020 13:02

Chcete sa dozvedieť viac o bezpečnosti online? Na tejto stránke pre vás zhromažďujeme všetky články s touto tematikou.

Microsoft roky investuje do zvyšovania bezpečnosti svojich produktov. V systéme Windows 10 skutočne existujú dôležité nové funkcie zabezpečenia. Najdôležitejšie je azda zabezpečenie založené na virtualizácii (vbs). Spoločnosť Vbs používa techniku ​​virtualizácie v procesore na oddelenie kritických častí operačného systému od seba. Vďaka tomu je pre malware menej ľahké získať úplnú kontrolu nad počítačom, akonáhle sa dostane k počítaču. Ďalšou novou technikou je SmartScreen: cloudová služba spoločnosti Microsoft, ktorá kontroluje reputáciu webových stránok a súborov na stiahnutie s cieľom bojovať proti phishingu a malvéru.

Bezpečnejšie, ale ešte nie bezpečné

Aj keď je Windows 10 určite bezpečnejší, neznamená to, že je bezpečný. Hlavným dôvodom je Windows Defender, antivírusový program spoločnosti Microsoft v reálnom čase, ktorý je vždy k dispozícii a zapne sa, keď nie je nainštalovaný žiadny iný antivírusový program. Problém programu Windows Defender je, že nie je dosť dobrý. Výkon je najhorší pri detekcii aj odstránení škodlivého softvéru, čo opakovane preukázali testy renomovaných antivírusových výskumníkov, ako sú AV-Test a AV-Comparatives.

Hlavným dôvodom je, že program Windows Defender sa pri rozpoznávaní škodlivého softvéru spolieha takmer výlučne na vírusové podpisy. Vírusový podpis je súčasťou programového kódu vírusu, ktorý môže antivírusový program použiť na rozpoznanie škodlivého softvéru. Vírusy sa stali inteligentnejšími a používajú arzenál techník, ktoré zabraňujú rozpoznaniu. Napríklad vírus neustále mení svoj vlastný programový kód alebo sa šifruje. Program Windows Defender stále nemá dostatočné odpovede na tieto techniky, takže malware má opäť voľnú ruku. Podľa odborníkov, ako je Andres Marx z antivírusového testovacieho laboratória AV-Test, je Windows Defender vhodný najmä „ako základné bezpečnostné riešenie, ale pri nákupoch online a platbách je nedostatočný“.

Či bude program Windows Defender niekedy dosť dobrý na to, aby zastaral iné antivírusové programy, samozrejme nevieme. Spoločnosť Microsoft má lepšiu verziu programu Windows Defender, ktorá na detekciu škodlivého softvéru oveľa viac využíva cloudovú technológiu a rozpoznávanie správania. Ale táto rozšírená ochrana pred hrozbami (ATP) v programe Windows Defender ju zatiaľ predáva iba spoločnostiam. Plány na sprístupnenie tohto produktu spotrebiteľom sú - minimálne v spoločnosti Microsoft Netherlands - neznáme.

„Vďaka uniformite nie je počítač bezpečnejší“

Napriek slabému výkonu má program Windows Defender výrazný vplyv na najnovšie chyby, tvrdí Andreas Marx z nezávislého antivírusového laboratória AV-Test. „Windows Defender sa stal primárnym cieľom tvorcov vírusov. Zločinci teraz pracujú, kým ich malware Windows Defender aspoň nerozpozná. “ Podľa Marxa je to tiež dôležitý dôvod, najmä aby ste sa hromadne nespoliehali na bezpečnosť programu Windows Defender. „Pre výrobcu vírusov je oveľa jednoduchšie dosiahnuť, aby bol neviditeľný pre jeden program ako pre niekoľko. Systém Windows sa tak nestane bezpečnejším, keď všetci používajú rovnaký antivírusový softvér. Nepredvídateľnosť antivírusového softvéru v počítači sťažuje výrobcom vírusov prielom v zabezpečení. “

Aké ďalšie zabezpečenie je potrebné?

Rovnako ako u všetkých predchádzajúcich verzií operačného systému je preto aj v prípade systému Windows 10 potrebné nainštalovať ďalší bezpečnostný program. Ponuka je široká. Nielenže existuje veľa dodávateľov, takmer každý dodávateľ ponúka aj niekoľko variantov bezpečnostného balíka pre Windows. Existujú zhruba štyri varianty. Niekedy existuje bezplatný antivírusový program, vždy existuje platený antivírusový program, zvyčajne rozsiahlejší program Internet Security a niekedy ešte rozsiahlejší balík, ktorý sa často nazýva niečo ako Total Security, Total Protection alebo LiveSafe.

„Skutočný firewall“ bol roky hlavným argumentom nielen pre „výber“ antivírusového programu, ale aj pre zabezpečenie celého bezpečnostného balíka. V prípade Windows 10 sa potreba toho opäť znížila. Brána Windows Firewall ponúka dobré zabezpečenie a dostatočnú funkčnosť a takmer nevyžaduje žiadnu pozornosť. Brána firewall napríklad rozlišuje medzi súkromnými a verejnými sieťami a je dostatočne inteligentná na to, aby s nezabezpečenou sieťou Wi-Fi vždy zaobchádzala ako s verejnou, aj keď je to vaša vlastná sieť Wi-Fi.

Viac komparzu

A čo platí pre bránu firewall, čoraz viac to platí pre anti-spam, rodičovskú kontrolu, rozšírenia prehľadávača proti phishingu, správcu hesiel a zálohovanie. Všetko sú to funkcie, ktoré môžu byť užitočné a prispieť k úplnej bezpečnosti, ale pre ktoré sú čoraz častejšie dostupné dobré alternatívy. Od samotného systému Windows alebo od iných výrobcov. Okrem toho sú niekedy zjavne lepšie ako produkty od výrobcu antivírusových programov. Existuje tiež veľká nevýhoda nákupu týchto doplnkov v kombinácii s antivírusovým softvérom: prepínanie nie je také ľahké. Samostatný program na zálohovanie alebo samostatný správca hesiel vám dáva slobodu zvoliť si vždy iný program. A naopak: ak chcete zmeniť antivírusové balíčky, nestratíte náhle svoje uložené heslá a dôveryhodný nástroj na zálohovanie. Neexistuje žiadna výhoda v balíku zabezpečenia Internetu alebo v ešte väčšom zabezpečení? Áno, môže to byť ekonomická voľba alebo skvelé pokračovanie existujúceho predplatného.

Windows Defender pre väčšie zabezpečenie

Program Windows Defender nemusí byť najlepším ochrancom, môžete ho však použiť na občasnú kontrolu škodlivého softvéru v počítači. Preto je potrebné najskôr nainštalovať ďalší antivírusový program. Iba potom môžete využiť túto možnosť Obmedzené pravidelné skenovanie prepínač. To isté môžete urobiť napríklad s Malwarebytes, skenerom v reálnom čase, ktorý sa dá perfektne použiť aj spolu s iným antivírusovým softvérom.